گذری بر حضور شورای اسلامی شهر، شهرداری و فرمانداری کاشمر در اینترنت

اخبار ترشیز
Typography

چند شماره قبل اشارتی داشتیم در این باره که به زودی به سامانه‏های اینترنتی نهادها و ادارات شهرستان سری خواهیم زد. در سالیان گذشته چند باری این کار را کرده بودیم. خوشحالیم که آن حرکت باعث شده بود برخی از سامانه‏های اینترنتی به خود بیایند و تغییراتی را اعمال کنند

. در آغازین ساعات سه شنبه هشتم اسفند ماه به درگاه الکترونیکی شورای اسلامی شهر کاشمر به نشانیwww.kashmarshora.ir سری زدیم. در گذشته ایرادات متعددی به این سایت گرفته بودیم. این بار بازدیدی شتابزده از این درگاه داریم. در این درگاه هنوز تصویر رئیس قبلی شورای اسلامی شهرمان دیده می‏شود. به اعضای شورای اسلامی شهر کاشمر توصیه می‏کنیم هر  از گاهی سری به این این درگاه بزنند.

از نمایش وضعیت آب و هوای کاشمر هم خبری نیست. خیلی راحت در ذیل عنوان مربوط به این مهم امده است؛« اطلاعاتی در دست نمی‏باشد». وقتی هنوز عکس رئیس قبلی در صفحه اول دیده می‏شود باید انتظار داشت حال و هوای این درگاه مربوط به چهارمین دوره فعالیت شورا باشد، این انتظار دور از واقعیت نیست وقتی با نام و نشان نُه عضو قبلی در ستون مربوط به اعضای شورای اسلامی شهر مواجه می‏شویم. شاید اعضای قدیمی دوره پنجم شورا با این مهم مشکلی نداشته باشند ، و اعضای جدید هم میلی به درج نام و نشانشان در این ستون نداشته باشند. ولی این پندار درست نیست. در بخش مصوبات شورا شاهد درج صورتجلسه‏های پنجمین دوره فعالیت شورای اسلامی شهرمان هم هستیم.

جدیدترین صورتجلسه مربوط  هشتمین جلسه این شورا در یازدهم مهرماه امسال است. ستون مربوط به تاریخچه شورای اسلامی شهر کاشمر همچنان غیر فعال است. اطلاعات مربوط به شهر کاشمر و شهرستان نسبت به گذشته دستخوش اصلاحاتی شده است ولی هنوز به روز نیست. به عنوان مثال در بخش رجال اشارتی به شخصیتی چون شادروان پروفسور شمس شریعت تربقان و یا شادروان استاد مجتبا عبدالله‏نژاد نشده است. بخش گالری تصاویر هم مربوط به شورای قبلی است و از تصاویر شورای فعلی اثری دیده نمی‏شود. خبر های اصلی صفحه اصلی این درگاه نیز مربوط به اردیبهشت 1393 می‏باشد.

به سهم خود به هفت عضو محترم شورای اسلامی شهر کاشمر بابت توجه ویژه‏شان به کارکرد اینترنت و تکریم شهروندان و متقاضیات ارتباط با شورا از طریق این درگاه خسته نباشید عرض می‏کنم. نکته جالب آن است که اکثریت اعضای این دوره از شورا حضوری فعال در شبکه‏های اجتماعی دارند. کاش کمی، فقط کمی از حضورشان در این شبکه‏ها را حذف و به جای آن به تقویت این درگاه توجه می‏کردند. از طریق بخش پیوندهای این درگاه به سراغ نسخه آزمایشی درگاه الکترونیکی شهرداری کاشمر به نشانی www.kashmar.ir می‏رویم. در کل سایت زیبای است. ولی عجیب است که تاریخ هشتم را نهم بیان کرده است! اخبار صفحه اول سایت مربوط به گذشته است.

جدیدترین خبر دلالت بر بازدید استاندار دارد که مربوط به ده ماه قبل است. از شهرداری که تاکید بر حضور در عالم مجازی دارد بعید است که گوشه چشمی به این درگاه الکترونیکی ندارد؟ داخل پرانتز امیدواریم فردی یا افرادی نگویند که این یادداشت یک نوع سیاه‏نمایی است. امیدواریم اینان درج این یادداشت را یک تلنگر برای مسئولان بدانند تا سامانه‏های اینترنتی‏شان را به خاطر تکریم شهروندان به روز کرده و ساماندهی کنند. امید منتقدان این مطلب را در قابل یک راهکار ببینند و آن را سیاه‏نمایی نخوانند. الغرض درگاه الکترونیکی شهرداری کاشمر چه نسخه آزمایشی و چه نسخه اصلی باشد، نیازمند ساماندهی است. پربازدیدترین مطالب این درگاه نیز مربوط به گذشته است.

 بخش خدمات الکترونیک این درگاه در حال بروزرسانی است که امیدواریم روزی روزگاری این مهم محقق شود و این نسخه آزمایش بدل به نسخه اصلی شود واین خدمات الکترونیک راه‏اندازی شود و تکریم ارباب رجوع محقق گردد. بخش کلیپ و رسانه تصویری نیز مربوط به اردیبهشت 1396 می‏باشد. امیدواریم جناب شهردار سی درصد از صددرصد وقتشان را معطوف این درگاه الکترونیکی بکنند، یقین ایشان می‏دانند که اینترنت در اختیاری بسیاری هست و بسیاری دوست دارند از این طریق کارشان با شهردار و شهرداری را به سامان برسانند. دو بخش گردشگری و پرسنلی هم در این نسخه آزمایشی در حال بروزرسانی است که امیدواریم روزی روزگاری بروزرسانی شوند.

از طریق بخش پیوندهای درگاه الکترونیکی شهرداری کاشمر سری آیکون مربوط به فرمانداری کاشمر می‏زنیم، صفحه مربوط به پورتال استانداری خراسان رضوی گشوده می‏شود، باید از طریق این پورتال وارد سایت فرمانداری کاشمر شد. به بخش معرفی شهرستان و آشنایی با کاشمر می‏رویم. اطلاعات مربوط به پیشینه تاریخی کاشمر مربوط به دی ماه 1387 می‏باشد. اطلاعات بخش مشخصات جغرافیایی کاشمر نیز مربوط به اردیبهشت 1389می‏باشد. اطلاعات بخش مشاهیر و بزرگان نیز قدیمی است. هنوز عمیدالملک کندری و شهاب ترشیزی در  لیست مشاهیر کاشمر قرار دارد. ردی از شخصیت‏های چون شمس شریعت تربقان و عبدالله نژاد در این لیست دیده نمی‏شود.

نکته جالب این است که در این لیست  از معاصرین نشانی دیده نمی‏شود. این بخش نیز مربوط به دی ماه 1387 می‏باشد. بخش تقویم تاریخ نیز در دی ماه 1387  تهیه و تنظیم شده و آخرین رخداد مربوط به انتخاب مجدد محمد رضا خباز به عنوان نماینده در مجلس هشتم است. ذکری از وقایع بعد از این سال حداقل در حوزه انتخاب اسماعیل نیا و بنیادی به عنوان نمایندگان کاشمر در مجالس نهم و دهم دیده نمی‏شود. بخش ویژگی‏های جمعیتی در تیرماه امسال بروزرسانی شده است که جای تحسین دارد. بخش مربوط به دانشگاه‏ها هم در تیرماه 1388 بروزرسانی شده است. عنوان حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر به درستی درج نشده است.

 اطلاعات ذکر شده مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی 88-87 می‏باشد. اطلاعات مربوط به دانشگاه پیام نور مرکز کاشمر و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی شعبه کاشمر هم مربوط به نیمسال مذکور است. با توجه به قدیمی بودن این اطلاعات نباید توقع داشت از  دو مرکز آموزش عالی دیگر دیارمان ( مجتمع آموزش عالی و مجتمع آموزش عالی سلامت) ذکر خیری شده باشد. اطلاعات بخش توریسم و گردشگری نیز مربوط به بهمن 1387می‏باشد. کاش این اطلاعات به خصوص در حوزه سوغات و صنایع دستی و معرفی صنعت گردشگری کاشمر بروزرسانی می‏شد. در بخش سالنامه آماری اطلاعات مربوط به دو سال 1386 و 1387 موجود است.

 البته در صفحه اصلی شاهد درج آمار مربوط به سال 1395 یعنی جدیدترین سرشماری هستیم. بخش مربوط به دو بخش کاشمر یعنی بخش مرکزی و بخش کوهسرخ جالب است. بخش مرکزی فاقد هر گونه اطلاعاتی است. امید بخشداری فعلی این بخش که روزگاری مشاور نوزدهمین فرماندار کاشمر بود و دارای تجربه فعالیت در شورای شهر است، اطلاعات این بخش را در این سایت بارگذاری نماید. اطلاعات مربوط به بخش کوهسرخ هم مربوط به مرداد 1389 می‏باشد. اطلاعات این بخش در کل مطلوب است. کاش اطلاعات بخش آمار کوهسرخ نیز بروزرسانی شود. جذابترین بخش این سامانه اینترنتی بروز بودن بخش اخبار آن است که از این بابت باید به روابط عمومی فرمانداری دستمریزاد گفت.

البته این نقد قابل طرح است که فرمانداری به عنوان نماینده قوه مجریه در همه زمینه‏ها باید الگو باشد، یقین شایسته است این سامانه از همین منظر به عنوان الگوی سایر جاها و نهادها مطرح باشد. کاش زندگی‏نامه سرپرست فرمانداری در این سایت درج می‏شد. امید بیستمین فرماندار کاشمر توجه به این سامانه را وجه همت خود سازد. امید مسئولان شهرستان از منظر تکریم ارباب رجوع و توجه به سیاست‏های دولت تدبیر و امید در گسترش درگاه‏های الکترونیک اهتمام بیشتری در توجه به سایت‏ها و سامانه‏های اینترنتی از خود نشان بدهند. در آینده دور یا نزدیک ضمن سرکشی مجدد به این سه سایت، به سایر سایت‏های فعال در کاشمر سری خواهیم زد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.