پیامد های مواجهه سلیقه ای با مشکلات جامعه

اخبار ترشیز
Typography

یکی از مشکلات امروز جامعه ما ، برخورد سلیقه ای مسئولان، با مشکلات جامعه است . برخورد سلیقه ای باعث می شود فاصله بین مردم و مسئولان بیشتر و بیشتر شود و بی اعتمادی شکل بگیرد.جامعه شناسان بی اعتمادی موجود در جامعه را نوعی بحران تلقی می کنند

و عوامل رفتاری مسئولان را در آن موثر می دانند. یکی از رفتارهایی  که مردم آن را منفی تلقی کرده و حس بی اعتمادی را در آنان تقویت می کند  مواجهه سلیقه ای و سوگیری نسبت به مشکلات است.

به نظر می رسد در سخنان اخیر دکتر بنیادی در صحن علنی مجلس نوعی سوگیری وجود دارد. دکتر بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر در مجلس در تذکری به رئیس کمیته امداد امام (ره) گفته بود: شما به‌عنوان یک مدیر انقلابی اخیراً فرمودید، فقرا در حال افزایش هستند. من به شما عرض می‌کنم وقتی مدیران شما در شهرهای کوچک حقوق بالای ۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند. وقتی اضافه‌کار کامل می‌گیرند. وقتی فساد اقتصادی و اخلاقی در کمیته امداد بیداد می‌کند. وقتی کمک به خانواده‌های بد سرپرست را منوط به ارائه طلاق‌نامه می‌کنید و حاضر نیستید ۶ ماه تا یک سال آن‌ها را حمایت کنید. وقتی به بهانه‌های مختلف مستمری مددجویان را قطع می‌کنید باید فقرا زیاد شوند.

تبیین فساد در جامعه به عنوان یکی از عوامل توسعه یافتگی در نظر گرفته می شود . شایسته سالاری و پاسخگویی دو رکن اساسی در فعالیت هاست و هر کشوری که پاسخگویی و شفافیت در امور داشته باشد به توسعه یافتگی نزدیکتر است. اما آیا تغییر در کلمات برای رسیدن به اهداف مورد نظر کار درستی است؟ کمیته امداد کار رسیدگی به افراد بی بضاعت تحت پوشش را انجام می دهد و در این رسیدگی باید طبق چارچوب و قرارداد درست عمل کند . حال اگر فقر و تعداد فقرا در جامعه و در خارج از این چارچوب  افزایش پیدا کند این موضوع مربوط به کمیته امداد است؟

سوال دیگری که به ذهن متبادر می شود این است که افزایش طلاق در کل جامعه چقدر با میزان کارآیی یا عدم کارآیی کمیته امداد ارتباط مستقیم دارد . در جامعه ما طلاق افزایش پیدا کرده است اگر افزایش آمار تنها  مربوط به کمیته امداد باشد می توان بر حرف دکتر بنیادی صحه گذاشت ولی اگر این افزایش آمار در کل جامعه است احتمال حضور عوامل دیگر را نمی توان نادیده گرفت؟

دکتر بنیادی به عنوان یک فرد اهل سیاست آگاه است که برای رفع مشکل نمی توان یک نفر ، یک نهاد، یک وزیر یا یک نماینده را مقصر دانست. عوامل مختلفی از قبیل عوامل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی باعث به وجود آمدن مشکلات می شوند. جامعه امروز ايران مسائل و مشکلات بسيار مهم و پيچيده‌اي دارند که بحرانهاي اجتماعي، اقتصادي، زيست محيطي، آب، اشتغال و بيکاري، صندوق‌هاي بازنشستگي، کهنسالي جامعه، فساد اداري و اقتصادي و روابط کار و برخي مسائل ديگر را شامل مي‌شود در این موارد چه باید کرد؟ آیا طرح این موضوع باعث سوگیری در جناح همراه یا رقیب نمی گردد؟

به عنوان مثال سخنان دکتر بنیادی در نشریات اصلاح طلب مورد استقبال قرار می گیرد و روزنامه قانون ضمن این که متذکر می شود این سوال بایستی توسط کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شود در مقاله ای با عنوان زیر پوست یک نهاد با مقایسه سخنان دیروز و امروز دکتر فتاح کارکرد وی را مورد نقد قرار می دهد در مقابل رسانه های اصولگرا  به بررسی عملکرد دکتر قاضی زاده هاشمی با این عنوان که از بیمه سلامت چه خبر به بررسی عملکرد دکتر قاضی زاده هاشمی می پردازند و بحث حقوق های نجومی را به میان می آورند.

آیا طرح این موضوعات به این  دردی از دردهای مردم را برطرف می کند . می توان گفت این نوع برخوردها شاید در کوتاه مدت باعث کسب شهرت مقطعی شود ولی در نهایت در مردم نوعی بی اعتمادی به مسئولان و بی توجهی به قانون را به وجود »ی آورد و مردم را به این نتیجه می رساند که برای مسئولین مردم اهمیتی ندارند. و به قول  یکی از جامعه شناسان « ماهیت عقیده اهمیتی ندارد، دوستان با دوستان موافقت می کنند تا دوستی خود را ابراز کنند ، دشمنان با دشمنان مخالفت می کنند تا دشمنیشان را نشان دهند.»

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.