سکوت نوع دوستانه و روياي شهرداري تمام شيشه اي

اخبار ترشیز
Typography

سید حسین نبوی ثالث

کارشناس ارشد مدیریت دولتی 

دکتر بهروز بنيادي - نماينده ديارمان- دغدغه مند ، نطقي در مورد فساد در کميته امداد داشته اند و از اژدهاي هفت سر پول پاشي در کميته امداد صحبت کرده اند ، خوشحاليم که نماينده ديارمان در راه مبارزه با فساد گام بر مي دارد

اما پيشنهادمان اين است که ضمن توجه به مبارزه با فساد در مديريت کلان به مبارزه با فساد در حوزه ي انتخابيه ي خويش نيز ممارست به عمل آورند.البته شايد ترشيز از هرگونه فسادي مبراست.و دليل سکوت ايشان هم به همين خاطر است که ايشان جز فساد در مديريت کلان هرگز شاهد فساد در حوزه ي مديريت شهري نبوده اند.

انواع سکوت و آوا

ابراز ايده ها (آوا) يا مضايقه از بيان آن ها(سکوت) ممکن است به لحاظ رفتاري دو فعاليت متضاد به نظر برسند ، اما واقعيت آن است که سکوت ضرورتا پديده اي در تقابل با آوا نيست، در حقيقت تفاوت بين سکوت و آوا ، در سخن گفتن نيست بلکه در انگيزه ي افراد در خودداري از ارائه اطلاعات، ايده ها و نظرات آن هاست. در اين چارچوب  سه نوع انگيزه ي مرتبط با سکوت و آوا وجود دارد. رفتار کناره گيرانه براساس تسليم بودن و رضايت دادن به هر چيز، ... رفتار خود حفاظتي براساس ترس و رفتار ديگر خواهانه به دليل علاقه به ديگران و ايجاد فرصت براي تشريک مساعي با آن ها اين سه نوع انگيزه منجر به سه نوع سکوت ، يا آوا ( سکوت يا آواي مطيع،سکوت يا آواي تدافعي،سکوت يا آواي نوع دوستانه)مي گردد. که انگيزه ها نشات گرفته از دو گونه رفتارهاي انفعالي و رفتارهاي غير منفعلانه مي باشد. حال سوال اينجاست سکوت شوراييان، نهاد هاي نظارتي و نماينده ديارمان از کدام نوع است؟ البته با آواي تدافعي تاکيد مي کنم که هيچ فسادي در کاشمر وجود ندارد و کاشمر از هرگونه فسادي در مديريت شهري پاک و منزه است.

شهرداري تمام شيشه اي آرزوي شهر جهان سومي من

فرموده اند راهکار ارايه دهيم از اين جهت به بحث شهرداري تمام شيشه اي مي پردازيم، ايده‌ي کلي شهرداري تمام شيشه‌اي اين است که همه داده‌ها و اطلاعاتي از شهرداري که درحال حاضر در دسترس شوراي شهر قرار دارد يا طبق قانون مي‌تواند در اختيار شوراي شهر قرار داشته باشد، از طريق يک سامانه آنلاين در اختيار همه شهروندان قرار گيرد. اين داده‌ها و اطلاعات مي‌تواند شامل ميزان بودجه و نحوه هزينه‌کرد آن، مشخص بودن راي تک تک اعضا به تک تک مصوبات،دسترسي آنلاين شهروندان به اطلاعات قراردادهاي بالاي يک ميليارد تومان، دسترسي شهروندان به اطلاعات تغيير کاربري ها،جوازهاي ساخت و ساز، پايان کار ها و...، اعلام ريز کمک هاي نقدي و غير نقدي شهرداري به کليه نهاد ها و اشخاص حقيقي و حقوقي  باشد. « شهر جهان سومي» نام کتابي است اثر « ديويد دراکاکسيس اسميت» که اين کتاب را به شوراييان معرفي مي کنيم. البته لازم به ذکر است که تني از شوراييان بحث اتاق شيشه اي را مطرح نموده اند اما اين طرح از سوي کسي اعلام شده است که  مدرک تحصيلي وي از اتاق شيشه اي عبور نکرده است، جايي مي خواندم يکي از اساتيد در اروپا به جهت دستکاري داده هاي آماري در پژوهشش از دانشگاهي بين المللي اخراج شده بود، اما اين عضو شوراي شهر بدين جهت که در يک شهر جهان سومي زندگي مي کنند بدون مدرک تحصيلي اعلام شده راي مردم را جذب مي کنند و سپس در عين ناباوري از اتاق شيشه اي جهت شفافيت دم مي زنند. البته اجراي اتاق شيشه اي يا شهرداري تمام شيشه اي در عين سادگيش و عملي بودنش در شهر کوچکي مثل کاشمر در حد يک آرزومندي است اما ترسم از آن است اگر روزي اتاق شيشه اي بر عرصه ي سياست کاشمر زده شود ، جوانان  بتوانند به تجارب  مديراني برسند که تبحري عجيب در کانال زدن، بهره کشي، شبکه سازي، باند بازي و ... دارند . اما اتاق شيشه اي از اين جهت خوب است که فضاي مسموم چاپلوسي و تملق کاهش مي يابد و ديگر  لازم نيست کساني را  اجير کنند تا در مواقعي که مورد نقد قرار مي گيرند به ترور شخصيت ها بپردازند. ديگر لازم نيست نشريه وابسته را حمايت مالي کنند ،تا در هنگام نياز بلديه نامه ها براي آنان جبران مافات کنند.

يکي ديگر از مباحثي که در شهرداري تمام شيشه اي بايد به آن پرداخت صحبت هاي آقاي حسن نوروزي سخنگوي کميسيون حقوقي قضايي مجلس شوراي اسلامي است که مي گويد: يکي از عوامل بروز نارضايتي در ميان مردم عدم شفافيت مالي مديران و مسئولان کشور است و اين در حالي است طبق قانون مصوب بايد همه 200 هزار مدير در تمام سطوح شهرداري ها- استانداران- وزرا- نمايندگان مجلس و... ميزان اموال خود را اعلام کنند که قبل و بعد از تصدي امور چقدر دارايي داشته و دارند. اما متاسفانه در اين مورد هم به قانون عمل نشده است. در صورتي که دادستاني هر شهر بايد در اين خصوص ورود کرده و مسئله را براي مردم شفاف سازي کند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.