امین التجار بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی کاشمر است

اخبار ترشیز
Typography

یکی از واقفین بزرگ شهر کاشمر مرحوم سید مهدی امین التجار است که با وقفیات ارزشمند خویش نامش را همیشه ماندگار ساخته است. سید محمد رحیمی فرزند نوه دختری امین التجار در این مورد اظهار داشت: مرحوم امین التجار علاوه بر دو کاروانسرا و

31 دربند مغازه که در بهترین مکان شهر کاشمر ، حاشیه خیابان امام خمینی، میدان مرکزی شهر و خیابان مدرس واقع شده است . وقفیات دیگری دارد . حدود 67 رقبه دارد که شامل یک صحرا آب و زمین در روستای جردوی می باشد و این ملک 133 سال وقف شده است . ساخت پل علی آباد در 30 کیلومتری جاده کاشمر و مشهد و کاروانسرایی به شکل رباط یکی دیگر از موقوفات مرحوم امین التجار است . وکیل تولیت امین التجار خاطر نشان کرد: در ایام فاطمیه سالنه 16 هزار نفر از حاصل عایدات و اجارات این موقوفه به مدت 40 شب در تالار انسیه حورا اطعام می شوند و با صرف غذا خود را بیمه حضرت فاطمه ی زهرا (س) می نمایند.  

 شایان ذکر است به پاس ارج نهادن به اقدام ارزشمند امین التجار جمعی از جوانان فیلمی مستند درباره زندگانی و موقوفات این شخصیت برجست تدوین کردند .

کارگردانی این فیلم را سیّدمصطفی سیّدی و تهیه‌کنندگی آن را امید عرب به عهده دارند، رضا شاهدی و مهیار مختاری فیلم‌نامه آن را نوشته و مرتضی بحرینی نیز طراح داستان و مشاور پروژه بوده است.

گفتنی است، بخشى از سکانس‌های فيلم در رباط یونسی شهرستان بجستان و مابقى سکانس‌ها در شهرستان کاشمر و روستای قوژد تصویربرداری شده است.

این پروژه از اسفندماه سال 1395 آغاز شده و ساخت آن قریب به یکسال زمان برده است. مستند «امین التجار» در سه مقطع زمانی روایت می‌شود و در این مدت سه فاز تصویربرداری داشته‌ا

 

 فاز نخست آن در اسفند ماه 1395، فاز دوم در شهریور ماه 1396 و فاز سوم در آبان ماه 1396 انجام شده است.این فیلم مستند همزمان با ایام وفات حضرت فاطمه (س) در محل مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر به نمایش گذاشته شد که با استقبال بی نظیری از طرف مردم کاشمر مواجه گردید.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.