واگویه ‏ای در معرفی کاشمر با سه و نیم میلیون گردشگر دیارمان

اخبار ترشیز
Typography

صحیح یا ناصحیح نقل است که سالانه سه و نیم میلیون گردشگر به کاشمر وارد می‏شوند. اینکه این آمار چه خاستگاهی دارد و چه فرد حقیقی یا مرکز حقوقی آن را تهیه کرده است، مورد نظر نگارنده این سطور نیست.

فرض را بر این می‏گیریم که این آمار که اخیراً هم از سوی سرپرست فرمانداری اعلام شده است، درست، درست است. با این فرض امیدواریم ستاد تسهیلات نوروزی برای این گردشگران تدابیری اندیشیده باشد. امیدواریم دفتر نمایندگی میراث فرهنگی در کاشمر و سایر نهادهای ذیربط اقدام به تهیه انواع بروشورها و برگه‏های معرفی توانمندی‏های گردشگری شهرستانمان کرده باشند.

در کنار این امیدواری‏ها، امیدواریم برای این سه و نیم میلیون گردشگری که سالانه به کاشمر سر می‏زنند، انواع برنامه‏ها در نظر گرفته شود تا این همه گردشگر در بازگشت به زادگاهشان مبلغان دیارمان باشند و شاهد افزایش این آمار صحیح یا ناصحیح در سال بعد باشیم. آرزومندیم این سه و نیم میلیون گردشگر در سال دیگر باز کاشمر را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند و بیشتر از پیش در این دیار به عنوان گردشگر حضور داشته باشند. در هر حال در کنار تبلیغات نهادهای ذیربط در بحث جذب گردشگر، خطاب به این سه و نیم میلیون گردشگر دیارمان عارضیم که؛

کاشمر دیار زیبای‏هاست. خوشحالیم این سرزمین کهن و اهورایی را برای سفر انتخاب کردید. ما کاشمری‏ها از خوش‏شانس‏ترین مردمان این کره خاکی محسوب می‏شویم ،چرا که در کنار مصفاترین تفرجگاه‏ها قرار داریم. می‏گویند شهری خوشبخت است که دارای تفرجگاهی در فاصله ۵۰ کیلومتری‏اش باشد، خوشبختانه کاشمر به لطف کوهسرخش به عنوان بهشت گمشده خراسان رضوی، دارای انواع تفرجگاه در بخش کوهستانی خود هست. و این سوای جاذبه‏های کوهستان جنوب شهرستان و ناحیه کویری بعد از آن است.

گردشگران عزیز؛ كاشمر به لحاظ اختلاف ارتفاع در مناطق مختلف آن از آب وهوا و شرايط اقليمي متفاوتي برخوردار است. در بخش شمالي و شمال شرقي بدليل وجود ارتفاعات كوه سرخ، هوايي سردسير و كوهستاني و مرطوب با زمستان‏هاي طولاني را شاهديم. شمال غربي شهرستان هوايي معتدل دارد. دره‏هاي باصفای اين منطقه و آب‏هاي گوارايش مشهور است. ارتفاع شهر كاشمر از سطح دريا 1215متر است . شهر كاشمر، گرمسيري و داراي آب‏هاي سالم وگواراست كه از چند رشته قنات و چشمه تامين مي‏شود.

 بخش‏هاي جنوبي شهرستان به دليل مجاورت با كوير، گرم و خشك است. اختلاف آب و هوا در شمال و جنوب باعث امتزاج زيبايي كوهستان و كوير شده و محيط زيست مناسبي جهت حيات وحش و گونه‏هاي مختلف گياهي ايجاد نموده است. فلورگياهي و فون جانوري منطقه در نوع خود بي‏نظير و بكر است. كاشمر دريايي مملو از زيبايي‏هاست . از يك سو سر بر دامن كوه و از دگر سو پاي بر آستان كوير دارد. كاشمر از محدود نقاط كشور است كه هم پاي ايران باستاني داراي پيشينه و گذشته است.

اين جا جايگاه اساطير است. گواه اين مهم قصه سرو اسطوره‏اي كاشمر است. سروي كه معجزه زرتست نبی در آستانه بارگاه گشتاسب در هنگام عرضه دين بهي، است. اين سرو را در قالب بته جقه مي‏توان در هنر  ایران زمین ديد. كاشمر به معني آغوش مادر است. شهر فعلي كاشمر در جايگاه ترشيز نوين داراي مدنيتي حداقل 500 ساله است. در محدوده شهرستان كاشمر آثار باستاني و تاريخي متعددي شناسايي شده است. می‏توان بالغ بر 50 اثر ذكر كرد. مي‏توان در گستره كاشمر فعلي با عنايت به تعريف مقوله ميراث فرهنگي حداقل 120 اثر را بر شمرد.

 اين آثار مشتمل بر؛ چندين قلعه دفاعي، تپه و محوطه باستاني، مساجد، آرامگاه و بقاع متبركه و مزار پيران و عرفا، بند و سد، آسياب آبی، آب انبار، پناهگاه و غار، منازل قديمي ارزشمند، قبرستان و حمام، ارگ، حوزه علميه، يخدان، اشجار كهنسال، ميله‏ها و سنگ‏نگارها مي‏باشد. در اين آثار مي‏توان تاريخي به گستره هزاره پنجم قبل از ميلاد تا ادوار قبل از اسلام و قرون اوليه و متاخر اسلامي را شناسايي نمود. کاشمر را بُشت العرب دانسته‏اند، مقصود جايگاهي مستحكم جهت پشتيباني از ادبيات عرب و علوم دینی است.

كاشمر كهن پشتوانه علم و ادب است. ياقوت حموي در معجم البلدان اين منطقه را جايگاه اديبان و فضلاء ذكر نموده است. اين ناحيه خاستگاه فضلاء، دانشمندان، صالحان و دين باوران بوده است. مشاهیر و مفاخر با پسوند طرثيثي‏، خارزنجي‏، بُستي، بشتي، كُندري، تُرشيزي و كاشمري مبين اين مدعاست. علمايي نظير؛ شيخ فاضل ترشيزي، حاج ميرزا احمد مجتهد، حاج شيخ محمد حسين اوليايي، حاج شيخ محمد باقر امامي، آيت الله سعيدي و حجج اسلام حجت الاسلام آل‏طه، قدوسي، بحريني، واله و جعفري در صد ساله اخير از جمله ستارگان تابناك حوزه هاي علميه كشور بوده‏اند.

 از جمله نام‏آوران اين ديار مي‏توان به؛ كاتبي ترشيزي، شهاب ترشيزي، اهلي ترشيزي، طوطي ترشيزي، ظهوري ترشيزي و شيخ احمد نامقي (جامي) اشاره نمود. در نگاهي يه نام معاصرين، در عرصه‏هاي مختلف فرهنگي تا اقتصادي به كرات به نام‏هاي فرزندان اين آب و خاك بر مي‏خوريم، دکتر شمس شریعت تربقان چهره ماندگار علوم پزشکی در سال 1388 یکی از این نامداران است. آیین‏های سور و سوگ کاشمر از دیگر جاذبه‏های این شهرستان است. اهالی این شهرستان چه در کوهستان و چه در حاشیه کویر دقت نظری خاص در برگزاری انواع آداب و رسوم ملی و مذهبی دارد.

کاشمر از منظر آیتم‏های مختلف گردشگری دارای توانمندی‏های قابل اعتنای است. در عرصه گردشگری علمی دارای موقعیت ممتازی است. وجود پنج مرکز آموزشی عالی باعث شده تا کاشمر شهر دانشگاهی محسوب شود. جمعیت دانشجویی شهرستان قریب هفت هزار نفر می‏باشد. در کنار این توان شهرستان شاهد وجود انواع جاذبه‏های زمین‏شناسی، گیاه‏شناسی، جانورشناسی و مسایل و مباحث اکوتوریسمی و طبیعت گردی در منطقه هستیم. در بحث گردشگری شکار و زنده‏گیری پرندگان و شناسایی انواع گیاهان داروئی کاشمر داری درخششی خاص است.

 در مقوله گردشگری ورزش نیز کاشمر به لطف امتزاج کوه و کوهستان دارای قابلیت‏های متعددی در ورزش‏های چون؛ کو‏ه‏نوردی، کوه‏پیمایی، صخره‏نوردی، کویرنوردی، ورزش‏های پروازی، موتورسواری و دوچرخه‏سواری است. کاشمر به لطف وجود چهار بقعه زیارتی از جمله شهرهای زیارتی استان وکشور است که در مقوله گردشگری مذهبی و زیارت دارای اعتبار می‏باشد. کاشمر به لطف توانمندی‏هایش در عرصه بهداشت و درمان به عنوان شهرستانی مستعد رشد گردشگری سلامت مطرح است. در ادامه گردشگران عزیز را دعوت به تهیه سوغات کاشمر می‏کنیم.

در همین شماره بحثی در باره سوغات کاشمر ارائه شده است. بازدید از مراکز خرید کاشمر را به شما توصیه می‏کنیم. امیدواریم روزی دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی در کاشمر به اداره ارتقاء یابد و بتواند انواع نقشه‏های گردشگری را برای سه و نیم میلیون گردشگر کاشمر فراهم آورد. امید روزی روزگاری شاهد یک کار آماری علمی برای محاسبه تعداد گردشگرانی که کاشمر را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کردند، باشیم. امید روزی روزگاری محورهای گردشگری از کاشمر به کوهستان و از کاشمر به کویر ایجاد شود. امید ماندگاری گردشگران در دیارمان افزایش یابد. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.