بُرشی از آرزوهای یک روزنامه‏ نگار ساده برای کاشمر 1397

اخبار ترشیز
Typography

آرزو می‏کنم سال 1397 سالی پر خیر و برکت برای کشورم و شهرستان اهورای کاشمر باشد. در کسوت یک روزنامه‏نگار علاقه‏مند به پیشرفت و توسعه کاشمر آرزو دارم در سال 1397 شاهد وحدت جریانات مختلف سیاسی شهرستان برای بالندگی کاشمر باشم. این آرزو شاید برای برخی عجیب باشد. یعنی در دیاری که نزاع حیدر و نعمت در آن نهادینه شده است و هنوز مسایل بر ترازوی خباز و بلوکیان سنجیده می‏شود، آیا می‏توان اینگونه آرزوی داشت؟ یعنی می‏توان امید داشت که دکتر اسماعیل‏نیا و حاج احمد بلوکیان و حاج محمد رضا خباز و دکتر بنیادی و حجت‏الاسلام حسن‏زاده و تمام افراد متنفذ در همه جریانات گرد همه جمع شوند و کاری کارستان برای کاشمر بکنند؟

نگارنده پاسخش به این سوالات مثبت است. خواستن توانستن است. در بررسی علل توسعه برخی از نواحی کشور متوجه یک نکته مهم می‏شویم. جریانات با هم اختلاف دارند، اختلافشان را هم فریاد می‏زنند ولی در بحث پیشرفت دیارشان سخت با هم متحد هستند. به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم کاشمر در سال 1397 به این مرحله از پویایی برسد. در کنار این آرزوی مهم آرزومندم بحث اشتغال در دیارم حل شود. حل مشکل بیکاری نتایج موثر و مطلوب فراوانی به دنبال دارد. اگر بیکاری حل شود، شاهد رشد آمار ازدواج خواهیم بود. این امر به طور قطع در کمیت و کیفیت آسیب‏های اجتماعی موثر است و باعث کاهش آمار طلاق خواهد شد.

در کنار طرح دو آرزوی وحدت برای طیف‏های سیاسی و بحث اشتغال باید آرزو کرد که بحث آمایش سرزمین در کاشمر به طور جدی به سرانجام برسد. در کنار این مهم باید امیدوار بود که بحث پایش آماری در حوزه‏های مختلف به سروسامان برسد. در همین راستا باید آرزو کرد که مراکز آموزش عالی شهرستان به عنوان مشیر و مشاور ارکان مدیریتی شهرستان ایفای نقش کنند. یعنی می‏شود روزی شاهد آن باشیم که انواع طرح‏های پژوهشی و کتاب‏ها و تحقیقات و پایان‏نامه‏ها با محوریت کاشمر در این مراکز با همراهی نهادها و سازمان‏های شهرستان به سرانجام رسیده باشد؟ آرزومندیم که نتایج تحقیقات و مقالات و پایان‏نامه‏ها در قفسه‏های کتابخانه‏های مراکز آموزش عالی شهرمان خاک نخورد.

به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزو‏مندم شهرستان کاشمر به عنوان شهرستان دوستدار کتاب در ایران اسلامی مطرح باشد. در همین راستا آرزومندم کلیه مدارس دیارمان دارای کتابخانه باشد. همه مقید به انجام مطالعه مفید باشند. امید شاهد تکریم و بزرگداشت نویسندگان و مولفان دیارم باشیم. کاش شاهد افتتاح کانون پرورش فکری کودکان  نوجوانان دیگری در کاشمر باشیم. کاش کتابخانه‏های سیار شهرستان بیشتر شود. کاش هر روستا دارای کتابخانه باشد. و کاش هر مسجد و هیئت و تکیه هم قفسه کتابخانه‏ای مملو از کتاب داشته باشند. به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم مساجد و تکایا و هیئات مذهبی دیارم در سال 1397 شاهد بالندگی و پویایی بیشتری باشند.

در کنار این آرزو باید حضور روحانیت معزز را پاس داشت و آرزو کرد که اینان با سیره عملی خود الگوی مردم در حوزه‏های مختلف باشند. مردم باور دارند که روحانیان اهل تبیعض و پارتی بازی نیستند. امید روحانیت با حضور پرشور خود چراغ مساجد شهرستان را روشن نگاهدارند، خدا کند در سال 1397 در تمام مساجد کاشمر نماز چماعت برپا باشد و هر مسجدی بسان یک کانون تربیتی در حوزه مسایل عقیدتی و ارزشی خوش بدرخشد. روحانیون می‏دانند مردم از آنان توقع دارند که آنان را همچنان در صفحه مقدم حفظ و دفاع از آرمان‏های مقدس کشور ببینند. به همین خاطر آرزومندیم که حوزه‏های علمیه دیارمان پررونقتر از همیشه مهدپرورش روحانیونی خدوم و انقلابی باشند.

به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم شاهد حرمت گذاشتن بیش از پیش به آرمان‏های شهدای دیارمان باشیم. نصب عکس و تمثال شهیدان در سطح شهر یقیناً کاری شایسته است. باید حواسمان باشد که ایثارگران در بزنگاه‏های مختلف پاسدار ایران اسلامی بودند، لذا امید در سال 1397 شاهد تکریم و بزرگداشت ایثارگران و پاسداشت یاد و خاطره شهیدان باشیم. در همین راستا کاش حواسمان باشد که دارالمومنین کاشمر مفتخر به وجود بقاع متبرکه عظیم‏الشأنی است، برای تلالوی این افتخار باید کارها بکنیم. یکی از این کارها توجه به اهمیت کاشمر در سپهر گردشگری مذهبی است. کاشمر به عنوان یک شهر زیارتی لایق بهترین‏هاست. باید برای رفاه حال زوار کارهای زیربنایی و بنیانی انجام شود.

امید در سال 1397شاهد توجه اصولی و علمی به صنعت گردشگری باشیم. شاهد باشیم که این صنعت در کاشمر دارای نقشه راه می‏شود. شاهد ارتقای دفتر نمایندگی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به یک اداره مستقل باشیم. شاهد افتتاح موزه مردمشناسی باشیم. امید سال 1397 شاهد توجه به گردشگری روستایی باشیم و چند روستا به عنوان روستای نمونه گردشگری معرفی شوند. امید در این سال تعداد مراکز و اقامتگاه‏های بومگردی بیشتر شود. امید شاهد تهیه اولین آمار صحیح میزان گردشگر کاشمر در یک سال باشیم. امید در سال 1397 شاهد تدوین دایره‏المعارف گردشگری کاشمر باشیم. در یک کلام امید سال 1397 شاهد اتفاقات خوب در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی باشیم.

به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم وضعیت راه‏های دیارم بهبود یابد. از گذرگاه مرگ خبری نباشد و آرزوی دوبانده شدن سه راه شادمهر به کاشمر محقق شود و کاشمر دارای کمربندی شود و راه‏اهن به کاشمر اعتنایی بکند و فرودگاه شهید مدرس هم جانی بگیرد و محور کاشمر به نیشابور و کاشمر به فیض‏آباد دوبانده گردد. امید سال 1397 سال توجه به دور از شعار برای ساماندهی حوزه راه شهرستان باشد و امید در این سال در محورهای مختلف شهرستان تصادفی رخ ندهد. کاش در سال 1397 شهر ایمن کاشمر ایمن‏تر از همه سال‏ها باشد و شهرستان کاشمر هم شهرستانی ایمن و به دور از هر حادثه و رخداد و واقعه غیر مترقبه باشد.

به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم اژدهای خفته درونه در سال 1397 تکانی به خود ندهد و ما به ازای آرامش او، ستاد بحران شهرستان تکانی به خود بدهد و بیش از پیش برای احتمالات ریز و درشت حوزه حوادث غیرمترقبه آماده باشند. امید این ستاد بحث تجهیزات و تامین نیروی انسانی و ایجاد فضاهای مختلف را به طور جدی پیگیری کند. امید در سال 1397 شاهد روشنایی هر چه بیشتر چراغ ورزش دیارمان باشیم. جوانان شهرستان لایق بهترین‏ها در حوزه ورزش هستند. امید چراغ هیئت‏های ورزشی روشن روشن باشد و شاهد تلالوی نام کاشمر و ورزشکارانش در میادین مختلف استان و کشور و جهان باشیم.

به عنوان یک روزنامه‏نگار آرزومندم سرمایه‏داران دیارم تشویق به حضور در شهرستان و سرمایه‏گذاری در منطقه شوند. به لطف حضورشان چرخ صنعت بچرخد و کارگاه و کارخانه‏ای تعطیل نشود. اگر آن وحدت مطرح شده در صدر یادداشت محقق شود باید امیدوار بود که سرمایه‏داران توجه بیشتری به ایجاد فرصت‏های شغلی در کاشمر بکنند. در این حال بحث استحصال معادن کاشمر محقق می‏شود. می‏توان کشاورزی و باغداری را مدرن و مکانیزه کرد. می‏توان صنایع تبدیلی و صنایع بسته‏بندی را بنیاد نهاد. امید در سال 1397 همچنان شاهد توجه نیک‏اندیشان و خیرین دیارمان به امور خیریه باشیم و همچنان چراغ مجامع خیرین بخش سلامت،مسجدساز، مدرسه‏ساز و کتابخانه‏ساز روشن باشد.

امید سال 1397 سال توجه خیرین  و نیک‏اندیشان به مسایل و دغدغه‏های مراکز آموزش عالی باشد.  دانشگاه‏ها نقشی بی‏بدیل در توسعه و پیشرفت کاشمر داشتند. امید خیرین حوزه سلامت و فعالان حوزه مدرسه‏سازی و مسجدسازی و کتابخانه‏سازی و فعالان گسترش هیئات و تکایا گوشه‏چشمی هم به نیازهای دانشگاه‏ها داشته باشند. امید در سال 1397 شاهد اهتمام بیشتر و دقیقتر ساکنان ویلای خیابان خرمشهر به مسایل شهر باشیم و شاهد باشیم که مبلمان شهری بهتر از دیروز بشود و شهر زیباتر از همیشه شهری لایق شهروندانش شود. امید شوراهای روستاها هم برای بهبود حال و هوای هر آبادی کاری کارستان بکنند.

به عنوان یک روزنامه‏نگار ساده می‏توان آرزوهای ریز و درشت مختلف و متنوعی را برای دیارمان مطرح کرد. می‏توان آرزو کرد که بیستمین فرماندار شهرستانمان منصوب شود. می‏توان آرزو کرد کاشمری‏های متنفذ در مشهد و تهران و سایر جاها گوشه چشمی هم به دغدغه‏های زادگاهشان داشته باشند. می‏توان آرزو کرد اوقات فراغت جوانان به بهترین نحو پر شود. غرض آن که سقف آرزوها بلند است و می‏توان آرزوهای بسیاری را لیست کرد و در حوزه‏های فرهنگی و اجتماعی و صنعتی و خدماتی و کشاورزی و ... ردیف کرد. این همه آرزو رویا نیست. کمی همت می‏خواهد. کاشمر لایق بهترین‏هاست. باید فعل خواستن و توانستن را همه با هم صرف کنیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.