شورا و شهرداری کاشمر عرصه تلالو عنصر شفافیت

اخبار ترشیز
Typography

اول خیابان خرمشهر اگر پشت به اداره اوقاف و دفتر ارتباطات مردمی نماینده بیایستی در روبرویت در جوار نرده‏های دبیرستان امام (ره) یک بَنر در باره فعالیت‏ شهرداری در بخشی از محور سید مرتضی(ع) به ریوش مرکز کوهسرخ نظرت را به خود جلب می‏کند.

در دل یک تبارک ا.. نثار عزم و اراده شهرداری برای ساماندهی مبادی ورودی شهر می‏کنی، برایت جالب است که در محور مورد اشاره کمی آنسوتر از پل و نرسیده به درب ورودی کلاته عباسعلی، یک تپه حذف شده است. بر تن بَنر مورد اشاره عددی 70 میلیارد ریالی خودنمایی می‏کند.

ذیل بَنر هم اشارتی به روابط عموم شهرداری و شورای اسلامی شهر شده است. با خود می‏گویی؛ باید احسنی به مدیریت شهری دیارمان کرد که اینگونه با شفافیت، فعالیت شهرداری در برون شهر را اطلاع‏رسانی کرده است. باید یک آفرین به همکاری بین بخشی مدیریت شهری با نهادی که متولی امور راه هست، نثار کرد. خوشحالی که مدیریت شهری این چنین با شفافیت از اختصاص هفتاد میلیارد ریال اعتبار در این بخش از جاده خبر داده است. لابد اسناد مربوط به این اعتبار و این کار کارستان بیانگر شفافیت ناب این پروژه جالب است.

باید خسته نباشیدی به مدیریت شهری و فعالان شهرداری و شورای اسلامی شهر گفت. پروسه منتهی به عملیاتی شدن این قبیل پروژه‏ها بی‏تعارف پر فراز و نشیب است و یقین متعاقب برگزاری انواع جلسات کار به این مرحله رسید است. تصور بفرمایید اداره‏ای که متولی امور راه است چقدر از این مهم که شهرداری و شورای شهر بخشی از وظایف آنان را بر دوش کشیده‏اند، خوشحال هستند. وجود این قبیل هماهنگی‏ها میان ادارات و نهادها ستودنی است. یقین اسناد مربوط به این همکاری‏ها به طور شفاف در اختیار متقاضیان احتمالی هست.

پیشنهاد می‏گردد اسناد این چنینی با شفافیت کامل در سامانه اینترنتی شورای شهر از یک سو و درگاه الکترونیکی شهرداری از دیگر سو قرار بگیرد. این قبیل مسایل باید به عنوان الگو معرفی شوند. یقین شهروندان از اختصاص اعتباراتی این چنینی به امر ساماندهی یک بخش از راه یک محور خوشحال هستند. شفافیت در اعلام جزئیات این قبیل خدمات مهم، در افزایش این نوع خوشحالی تاثیرگذار است. یقین همه به حقوق شهروندی واقف هستیم و می‏دانیم رئیس جمهور چگونه از سر تدبیر به آن تاکید خاص دارند.

همزمان با این بَنر که حاوی خبری خوب است در آن سوی میدان باغمزار بَنری دیگر در باره یک فرهنگسرا نظرها را به خود جلب می‏کند. ظرائف و دقایق درج شده در این بَنر هم گامی موثر در حوزه شفافیت است. دانستن حق مردم است. یقین شهروندان از این که 150 میلیارد ریال به پروژه فرهنگسرا اختصاص یافته است، مشعوف شده‏اند. یقین مسئولان مدیریت شهری و اعضای شورای اسلامی شهر بر اهمیت جریان آزاد اطلاعات واقف هستند و حسب همین موارد اقدام به تهیه و نصب این دو بَنر در دو سوی فلکه باغمزار کرده‏اند.

باید خدا را شاکر بود که بودجه شهرداری از یک سو و نظارت شورای اسلامی شهر از دیگر سو باعث بالندگی شهر خواهد شد. با تقدیر و تشکر از وجود شفافیت در دیارمان، شایسته است بحث شفافیت را برای آنانی که دم از شفافیت می‏زنند و هنرشان نقد کردن‏ است، بیان کنیم. شفافیت در فرهنگ دهخدا به؛  «آنچه از نفوذ شعاع مانع نشود، مانند شیشه و امثال آن. هر چیز لطیف که از پس وی چیز دیگر را توان دید، مانند آب و آبگینه و بلور. آنکه حاجز (مانع و حائل) ماورا نیست، جسمی که حاجب (مانع و پوشنده چیزی) دیدار ماورای خود نباشد، چون هوا، طلق، آب و شیشه»، تعبیر شده است.

 این مفهوم در در حوزه‏های سیاسی و اقتصادی با مفاهیمی مانند صداقت و پاسخگویی عجین شده است. این همراهی موجب شده که معانی متفاوتی از لفظ شفافیت مراد شود. معنای نزدیک به صداقت، یعنی؛ «هر چیزی و هر کسی خود را همان طور نشان دهد که واقعاً هست»، نیز قابل تامل است. پاسخگویی، لفظ دیگری است که قرین و همراه شفافیت است. شفافیت به همراه مسوولیت‏پذیری و رعایت، سه وجه تحقق پاسخگویی در حوزه حاکمیتی است. شفافیت  از الزامات تشکیل جامعه‏ای دین مدار است، تحقق شفافیت اهمیت و اولویت غیر قابل انکاری دارد.

 با تحقق انتشار اطلاعات و قابل دسترس بودن کلیه اطلاعات مرتبط با حقوق عمومی، مسوول دانستن خود نسبت به اعمال و رفتار خود در برابر عموم مردم و ملزم دانستن خود به تحقق وعده‏ها، رعایت کردن رویه‏های قانونی و خط‏مشی‏ها و اصول اساسی نظام سیاسی و تخلف نکردن از مقررات سازمانی، پاسخگویی رقم خواهد خورد که در این معنا نیز شفافیت رکن اساسی و مقدم بر سایرین محسوب می‏شود. تحقق شفافیت مستلزم وجود یک سری از سیاست‏ها، عملکردها و اقداماتی است که به شهروندان اجازه و امکان دسترسی، استفاده، سود بردن، فهمیدن و حسابرسیِ اطلاعات را می‏دهد.

امیرالمومنین علی (ع) می‏فرمایند: «بدانید حق شماست بر من که چیزی را از شما نپوشانم، جز راز جنگ که از پوشاندن آن ناگزیرم».  بر این مبنا کلیه اطلاعات غیر مرتبط با موضوعات و مسایل امنیتی، غیر قابل طبقه‏بندی محسوب شده و امکان دسترسی به آن برای عموم باید مهیا باشد. این روزها در برخی از شهرداری‏ها  بحث ضرورت نظارت همگانی از سوی شهروندان و تبدیل شفافیت به مطالبه عمومی در حوزه مدیریت شهری مطرح است. یقین داریم اعضای خدوم شورای اسلامی شهرمان سخت در پی تحقق این دو ایده بودند و یقین خواهند بود. اینان به نظارت همگانی شهروندان  و تبدیل شفافیت به یک مطالبه عمومی معتقدند.

اگر شفافیت وجود نداشته باشد؛ سخن از پاسخگویی و ارزیابی عملکرد یک مدیر و شهردار و اعضای شورا و افراد ناظر و...  بیهوده است. اگر نور و روشنایی وجود نداشته باشد، رؤیت، تشخیص و یافتن مشکلات، سخت و تقریباً ناشدنی است. کارشناسان برای یک مجموعه نظیر شورای اسلامی یک شهر شاخص‌های شفافیت مختلفی نظیر؛ شفافیت صحن، شفافیت اعضاء، شفافیت مالی و شفافیت کمیسیون‌ها را مدنظر قرار داده‏اند. شُکر خدا شورای اسلامی شهرمان در تمام این موارد دارای شفافیت است. این شفافیت خاص در دیارمان ستودنی است.

در بحث شفافیت صحن برخی اصرار بر پخش زنده‌ برگزاری جلسات از طریق اینترنت دارند. این مهم ضروری نیست. درب شورا به روی همه شهروندان باز است. همه می‏توانند با مراجعه‏ای به سایت یا تابلو اطلاع‏رسانی واقع در سمت چپ درب ورودی ساختمان شورا در جریان ریز و درشت مصوبات و مذاکرات شورا قرار بگیرند. بحث شفافیت اعضاء هم که اظهر من الشمس است. همه اعضا را به نیکی می‏شناسیم می‏دانیم چه مشاغل و مشغله‏های دارند. همه با مکارم‏الاخلاق اینان آشنا هستیم. با این همه برخی شاید خواهان اطلاعات بیشتری در باره اعضای خدوم باشند.  

شاید برخی خواهان؛ انتشار اسامی حاضران و غایبان، میهمانان و همچنین افرادی که  گاهی جلسه را ترک می‌کنند یا برای حضور در جلسه تأخیر کرده‌اند، باشند. فرض محال که محال نیست، ممکن است تصمیمی گرفته شود که فردی نسبت به آن تصمیم منفعتی داشته باشد و این سبب می‌شود که فرد به سمت منافع شخصی و یا قومی خود سوق پیدا کند که موجب فساد می‌شود.  اولین سازوکار مقابله با تعارض منافع، اعلام تعارض منافع است که افراد را ملزم کنند اگر در محل تعارض منافع قرار گرفتند، آن را اعلام کنند. این شاخص اهمیت فراوانی در اصلاح و کارآمدی شوراها دارد.

نقل است در تهران شورای اسلامی شهر اقدام به ایجاد کمیته شفافیت و شهر هوشمند کرده است. گویا وجود چنین کمیته‌ای ظرفیت‌های قانونی، بودجه‌ای، رسانه‌ای و اجتماعی فراوانی را در اختیار حامیان و همراهان شفافیت قرار می‌دهد. چه خوب می‏شود اگر از طریق خزانه‏دار شورای اسلامی شهر تهران (سید حسن رسولی) اطلاعات جامعی در باره این کمیته اخذ و در شورای اسلامی شهرمان مورد بررسی قرار بگیرد. به ضرس قاطع می‏توان اطمینان داشت جای اطلاعاتی در این رابطه در کتابخانه شورا  خالی است. شاید پزوهشگرانی که با شورا در ارتباط هستند بخواهند کاری مطالعاتی در این زمینه بکنند.

بی شک برای پیشبرد شفافیت نیاز به حضور و همراهی مردم و رسانه‌ها خواهد بود. تشکیل کمیته‌ای به نام شفافیت باعث افزایش بسامد تکرار واژه شفافیت در رسانه‌های محلی خواهد شد که این اتفاق به نوبه خود به فرهنگ سازی و اشاعه این مقوله در میان شهروندان کمک شایانی خواهد کرد. لابد در جایی چون تهران؛ وجود کمیته سبب می‌شود، مطالبه شفافیت از یک دغدغه شخصی به یک مطالبه جدی از سوی شورای شهر بدل شود و مسئولین شهرداری در مواجهه با پرسش‌ها و مطالبات در این حوزه مسئولانه‌تر برخورد کنند. شفافیت شهرداری نتیجه و عارضه مثبت شورای شفاف خواهد بود. شورای شفاف نمی‌تواند شهرداری غیرشفاف را تحمل کند و حتماً به سمت شهرداری شفاف و شیشه‌ای گام خواهد برداشت. یادمان باشد آنچه در این پاراگراف آمد در باره کلانشهری چون پایتخت است.

یقین در کلانشهرها یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در عرصه مدیریت شهری [شورای شهر و شهرداری] و احیا و ارتقا سطح اعتماد متقابل شهروندان و شورای شهر بهره‌گیری از ابزارهای شفافیت است. این روش با کمترین هزینه می‌تواند علاوه بر ایجاد مزایای اقتصادی بالا و کاهش هزینه مبادله، موجب ارتقا سطح اعتماد متقابل شهروندان و مدیریت شهری شود. ایجاد کنترل البتهدر شهری نظیر تهران شورای شهر بخواهد شاید در مجموعه مدیریت شهری با تمایل شدید به عدم شفافیت، میل به فراقانونی عمل کردن، مقاومت در برابر تحقیق و تفحص، موضع‌گیری در برابر نهادهای ناظر، پاسخگو نبودن ورفتار تند مواجه شود.

بد نیست بدانید در برخی جاها که کاشمر یقیناً جزو آنخا نیست، با استناد به؛ بند 31 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران برخی خواهان شفافیت در بیان بودجه شورای شهر هستند. شورا هم گویا موظف است  بر اساس این بند «در پایان هر سال مالی صورت بودجه و هزینه خود را‌ جهت اطلاع عموم منتشر نماید و نسخه‌ای از آن را جهت بررسی به شورای شهرستان و‌ استان ارسال کند». نقل است باید با استناد به؛ بند 11 ماده 6 آئین‌نامه داخلی شورای اسلامی شهر مصوب سال 1384 هیات وزیران، خواهان شفافیت در اعلام برنامه جلسات علنی شورای شهر باشیم.

وقتی دستور جلسه مشخص و در اختیار مردم قرار گرفته باشد خیلی از بحث‌های تعارض منافع، مجدد قابل تحلیل و اثرگذاری است. از مهم‌ترین کارهایی که در نظام‌های شورایی و به‌طور خاص شوراهای شهر انجام می‌شود، رأی‌گیری در مورد مصوبات، طرح‌ها و ... است. آراء اعضا نسبت به مصوبات مختلف از جمله مهم‌ترین مسئولیت‌ها و نقش‌آفرینی اعضای شورای شهر در شغل خودشان است. بسیار مهم و ضروری است که مردم بدانند نمایندگانشان موضعشان نسبت به طرح‌ها و مصوبات مختلف چه بوده است و چه آرایی به طرح‌ها و مصوبات داده‌اند. این مهم از طریق شفافیت آراء اعضا به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و عدم رأی‌دهی مشخص می‌شود.

باید با استناد به؛ ماده 29 آئین‌نامه داخلی شورای عالی استان‌ها، خواهان شفافیت در ارائه مشروح مذاکرات و مصوبات باشیم. بر اساس این ماده« مذاکرات کامل هر جلسه علنی و مصوبات ثبت و ضبط می‌شود و انتشار آن درمطبوعات و رسانه‏های گروهی جهت اطلاع عموم بلامانع است». انتشار مشروح مذاکرات شورا باعث افزایش مسئولیت‌پذیری اعضاء نسبت به کلیه حرف‌ها و استدلال‌هایشان می‏شود. این امر باعث فراهم شدن امکان نظارت مردم بر موکلین خود در شورای شهر و ارزیابی عملکرد آنها می‏شود. باعث ایجاد نوعی فشار ساختاری بر اعضای شورا به‌منظور دقت مضاعف در سخنان خود، دقت و مطالعه دوچندان نسبت به کلیه مباحث و بهره‌گیری افزون از کارشناسان و خبرگان (در صورت لزوم) می‏گردد.

باید با استناد به؛ ماده 15 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران خواهان شفافیت در برگزاری علنی جلسات شورا باشیم. بر اساس این ماده« جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضای اصلی رسمیت می‌یابد و تشکیل جلسات غیرعلنی منوط به تصویب دوسوم اعضای حاضر در جلسه می‌باشد». یکی از آسیب‌های جدی نظام‌های شورایی و کمیسیونی، عدم شفافیت نظرات و آرای اعضای شورا هست. مواردی داریم که در شوراها و کمیسیون‌ها تصمیمی گرفته می‌شود ولی آن تصمیم و مصوبه خوب و درست علنی نمی‌شود و بسیاری از تصمیماتی که گرفته شده است بر اساس آن مکانیسم معیوب بوده است و علنی نشده است.

در بند 10 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور آمده است: «شورای شهر موظف است صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری که هر شش ماه یک‌بار توسط شهرداری تهیه می‌شود را تأیید و جهت انتشار عمومی آن اقدام کند و همچنین نسخه‌ای از آن به وزارت کشور ارسال کند». همچنین در بند 31 همان ماده می‌خوانیم: «شورا موظف است در پایان هرسال مالی صورت بودجه و هزینه خود را‌ جهت اطلاع عموم منتشر نماید و نسخه‌ای از آن را جهت بررسی به شورای شهرستان و استان ارسال کند».

یقین اعضای شورای اسلامی شهرمان و فعالان حوزه مدیریت شهری می‏دانند؛ فساد احتمالی جز با شفافيت سيستماتيك و از بين بردن رانت اطلاعاتي با برقراري دسترسي عمومي به اطلاعات در حوزه‌هاي مختلف از بين نمي‌رود. یقین شورای اسلامی و شهرداری دیارمان معتقد به نقشه شفافیت هستند. نقشه شفافیت، سندی است که میزان شفافیت حوزه‏های محتلف مجموعه‏های تحت امر شهرداری را نمایش می‏دهد. روزگاری یکی از روسای پیشین دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر با یک رای بالا به عنوان نفر اول وارد شورای اسلامی شهرمان شد. ایشان تا قبل از استعفا از شورا قائل به شفافیت خاصی برای شورا بود.

حجت الاسلام طباطبایی دوست داشت سیستمی ایجاد شود که شهروندان در جریان ریز مصوبات و مشروح مذاکرات صحن علنی شورا باشند. معتقد بود وقایع شورا باید در میدان مرکزی اطلاع رسانی شود. یقین اعضای فعلی شورای اسلامی شهر و شهرداری هم همین اعتقاد را دارند. به روز بودن سامانه‏های اینترنتی این دو مجموعه از یک سو و تلاششان برای اطلاع‏رسانی از دیگر سو مبین این مدعاست. الغرض نقشه شفافیت مشخص می‏کند که عملکرد یک مجموعه یا یک فرد چقدر شفاف است. شفافیت عملکرد، بستر مناسبی برای پاسخگویی ایجاد می‌کند. شادیم که شفافیت عنصر پرتلالوی مجموعه خدوم مدیریت شهری کاشمر است.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.