کاشمر و دغدغه التزام تشکیلاتی و روحیه خدمت به مردم

اخبار ترشیز
Typography

هفت عضو شورای اسلامی شهر مستقر در ویلای خیابان خرمشهر دارای دو تیم اکثریت و اقلیت هستند. اکثریت چهار نفره متشکل از سه فرد دارای سابقه حضور در شورا همراه با یک چهره دانشگاهی است. یک پزشک و دو فرهنگی این فرد دانشگاهی را همراهی می‏کنن

د. در میان این جمع یک شهردار اسبق و یک نایب رئیس سابق شورا هم دیده می‏شود. یکی از این چهار نفر رئیس شورای اسلامی شهرستان هم هست. رئیس و نایب رئیس شورای پنجم هم از اکثریت هستند. این جمع 4 نفره جزو تیپ چپ هستند و اصلاحاتی می‏باشند.

تیم اقلیت سه نفر هستند. اینان هم یک شهردار سابق را در جمع خود دارند. دو نفر دیگر هم دارای سابقه حضور در شورایند. این سه نفر یکی دانشگاهی، یکی روحانی و دیگری کارمند شهرداری است. نقل است که این سه نفر اصولگرا می‏باشند. روزی که قرار بود شهردار انتخاب شود، تیم چهار نفره توانستند فرد مورد نظرشان را با چهار رای در مقام شهردار کاشمر تثبیت کنند. سلیمانی که در شورای نُه نفره قبلی با هفت رای راهی ساختمان شهرداری در خیابان خاکی شده بود این بار به کارش با چهار رای ادامه داد. او نیز یکی از نیروهای چپ ترشیز است و یک اصلاح‏طلب بردسکنی محسوب می‏شود.

شهردار بردسکنی‏الاصل کاشمر دارای ارتباطات خوبی با ارکان مدیریتی شهرستان است. این ارتباط با نماینده دیارمان جلوه خاصی دارد. برخی از آگاهان این ارتباط را با ارتباط نماینده با نمایندگان عالی دولت در سه شهرستان ترشیز مقایسه می‏کنند و حسب آن تاکید دارند این ارتباط بسیار پررنگ است. حسب همین ارتباط است که شاهد همراهی شهردار و نماینده در کاشمر و تهران هستیم. دو دوره است که شاهد انتخاب نمایندگانی بردسکنی‏الاصل در حوزه انتخابیه کاشمر هستیم. اسماعیل‏نیا و بنیادی هر دو بردسکنی هستند. در تاریخ انتخابات کاشمر شاهد تاثیر خاص بردسکن در اقبال نمایندگان این حوزه در بهارستان هستیم.

زمان معارفه نوزدهمین فرماندار کاشمر بسیاری از چپ شدن کامل کاشمر گفته بودند. فرماندار و نماینده و شهردار و اکثریت ساکنان خیابان خرمشهر از طیف چپ هستند. یقین این هم طیف بودند حاصل یک کار تشکیلاتی منسجم است که وجودش قابل توجه است و کاش اصولگرایان کاشمر از آن درس می‏گرفتند. این تشکیلات منسجم از اعضا و نیروهایش التزام تشکیلاتی را خواهان است. در هر تشکیلاتی انواع نحله‏ها وجود دارد که در بزنگاه‏های مختلف میل دارند در کنار انسجام تشکیلاتی خودی نشان بدهند. شاید معرفی یک نیروی فرهنگی از خراسان شمالی به عنوان نوزدهمین فرماندار کاشمر از همین منظر قابل بررسی باشد.

فرهادی یقین خاطرات تلخ و شیرینی از کاشمر دارد. او به یاد دارد که در زمان تعیین شهردار از سوی اکثریت شورا کاری کارستان در تایید فرایند رای‏گیری کرد. او در روزهای آخر حضورش از فضایی که هم‏طیفانش برایش ایجاد کرده بودند خاطرات نابی دارد. او به یاد دارد که نماینده کاشمر در روز معارفه‏ وی به عنوان نوزدهمین فرماندار اشارتی به ویژگی‏های فرماندار موردنظرش کرده بود. شاید همین ویژگی‏های مورد نظر نماینده است که باعث به تاخیر افتادن انتخاب بیستمین فرماندار کاشمر شده است. طیف چپ کاشمر با انسجام تشکیلاتی و توجه به مقوله التزام تشکیلاتی بخش اعظم ارکان مدیریتی شهر را در اختیار گرفت.

 در بخش‏های هم حسب نوع تعاملات شاهد ایجاد روابط حسنه مدیران متمایل به طیف چپ با سایر مدیران و نهادها و ارکان مدیریتی هستیم. در دوران اقتدار طیف چپ در این روزهای کاشمر شاهد رواج یافتن نوعی التزام تشکیلاتی در میان اعضا و هواداران این طیف هستیم. حسب این التزام مسئولی که عضو این طیف است نهایت سعی خود را می‏کند که در بحث حرف‏شنوی تشکیلاتی نیرویی مطیع باشد. سعی می‏کند نغمه مدیریتی بزرگان طیف و جریان را به گوش جان بشنود و به آن عمل کند. حسب این التزام باید شنودند راهبردها و رهنمودهای اتاق فکر این طیف بود.

افرادی که این دو دو تا چهار تای سیاسی را باور دارند و عامل به فرامین اتاق فکر هستند، شاهد رشد تشکیلاتی هستند. حسب همین موضوع شاهد هستیم که افراد وابسته به این طیف وقتی منصبی را از دست می‏دهند در جایی دیگر در کسوت مدیر و مسئول ایفای نقش می‏کنند. الغرض التزام تشکیلاتی این طیف هم در نوع خود ستودنی است. گاهی متوجه می‏شویم که فرد مسئولی که با این طیف تعلق خاطری دارد، نظری را پیگیر است که نظر طیف است. وقتی از وی پرسیده می‏شود که چرا از نظر تبعیت می‏کنی در حالی که نظرات ثاقب دیگری هم هست، لبخند ژوکوندی نثارت می‏فرمایند و از حرمت تشکیلات می‏گویند.

این التزام تشکیلاتی در ویلای خیابان خرمشهر حضوری مشهود دارد. چهار عضو اصلاح‏طلب این ویلا یقیناً خود ایده و نظراتی دارند، با این همه در راستای تقویت انسجام تشکیلات، نگاه و گوششان به راهبردهای صادره از اتاق فکرشان است. در هر حال  اصلاح‌طلبان در کاشمر یک دست هستند و  یقیناً هدفشان در شورای اسلامی شهر کاشمر برطرف کردن مشکلات این شهر است. اصلاح‏طلبان همواره در لفظ بر حقوق شهروندی تاکید بسیار دارند یقین در مانور‌های سیاسی خود حقوق شهروندی شهروندان را مدنظر قرار داده و خواهند داد و با تصمیمات بنیانی و برنامه‌های مدون کاری کارستان برای بالندگی شهر به فرجام خواهند رساند.

در زمان عزیمت نوزدهمین فرماندار دیارمان از کاشمر به درگز شنیدم که برخی از اصلاحاتیان تاکید داشتند که برای اصلاحات خدمت به مردم مهم است. از منظر این شنیده اینگونه علت رفتن فرهادی اصلاح‏طلب مشخص می‏شود. امیدواریم این باور هنوز هم ملکه ذهن اتاق فکر اصلاحات کاشمر باشد و اگر احیاناً مدیر یا مسئولی قصد خدمت نداشت خود تعویضش کنند! عماد افروغ نماینده سابق مجلس و یکی از صاحبنظران مسایل سیاسی در باره تعلق خاطر مدیران به جریانات سیاسی اشارت نابی دارد. از دید وی یک فرد سیاسی باید بتواند در تشکیلات مورد علاقه‏اش قدرت مانور داشته باشد.

به تعبیر وی؛ «سؤالی اساسی وجود دارد که با فرض مستحکم و مدون بودن مواضع و با فرض موقعیت حزبی، در مواقعی که افراد احساس می‏کنند حقی پایمال می‏شود یا حقی به حق‏دار نمی‏رسد یا اصل شایستگی رعایت نمی‏شود و قس علی هذا، چه موضعی باید بگیرند؟، اصولاً قدرت مانور افراد در درون تشکیلات مختلف از جمله تشکیلات حزبی چیست؟ آیا در کل مواضع بر پایه تعامل و اجماع نظر تعیین می‏شود و یا صرفاً دستور تشکیلاتی از بالا و تبعیت از آن مراد است؟ ... ظاهراً عده‏ای، فرق هم نمی‏کند اصولگرا باشی یا اصلاح‏طلب، حزب و کار حزبی را با پادگان نظامی و از جلو نظام و پا جفت کردن و احترام به مافوق اشتباه گرفته‏اند.

 کار حزبی، یعنی کار از روی قاعده، کار حزبی، یعنی توجه به ضرورت اصل تفکیک و تمایزیافتگی در جامعه...در شرایطی که گروه‏بندی‏های شفاف و مواضع مدون در اختیار نیست و تنها عده ای خاص برای یک تشکیلات تصمیمات روزمره و معمولاً متغیر و متلون می‏گیرند و هر روز با لابی‏های خود به رنگ و لعابی در می‏آیند، تکلیف بنده خدایی که با گرایش به برخی شعارها و با اعتماد به التزام گردانندگان یک تشکیلات به این شعارها، به این گروه‏ها می‏پیوندد چیست؟ آیا باید به این شعارها و اصول تشکیلاتی ملزم باشد یا به تفسیرها و رفتارهای ناسازگار، متغیر و ناقض این اصول از سوی برخی گردانندگان؟».

از درج سخنان افروغ در این مقال تعجب نکنید. هدف تاکید بر این مدعاست که برخی از متنفذان اتاق‏های فکر جریانات سیاسی به طور اعم و طیف چپ به طور خاص، خواهان حرف‏شنوی بدون هر پرسشی از سوی اعضای خود هستند. از دید این متنفذان و قدرت‏های پس‏پرده باید نیروها تابع محض باشند. به این موضوع مورد رای‏گیری بی چون و چرا رای بدهند. با حذف این فرد و یا عزل آن شخص و نصب فلانی و سرکار گذاشتن بهمان کس بی‏ هر پرسشی موافقت کنند. برای همه فعالان سیاسی دیارمان اعم از چپ و راست آرزوی موفقیت روزافزون داریم. حواسمان باشد گاهی زود دیر می‏شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.