حاشیه ‏ای بر یک اغراق آماری و دو عنوان جعلی برای کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

در خبرها خواندیم که 425 هزار نفر در ایام تعطیلات نوروزی تا پایان پانزدهمین روز فروردین امسال از کاشمر بازدید کرده‏اند. این خبر از قول سرپرست فرمانداری بیان شده است. گردشگران از بقاع متبرکه، آثار تاریخی و موزه‏های شهرستان بازدید کرده‏اند

. این بیان مربوط به فروردین امسال است، سرپرست فرمانداری در بیانی دیگر در اسفند سال گذشته از کاشمر به عنوان دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور یاد کرده بود و از بازدید سالیانه سه میلیون و 500 هزار نفر از این شهرستان خبر داده بود. این اعداد در نوع خود خیلی جالب هستند. این رتبه‏ها برای کاشمر هم بسیار خواندنی هستند.

با اجازه سرپرست فرمانداری و با ادای احترام به ایشان، جسارت کرده در باره اعداد و عناوین پاراگراف فوق کمی با هم واگویه می‏کنیم. البته بیش از این چند باری در این رابطه قلمفرسایی کرده بودیم. ولی به هر دلیل گوش شنوایی برای آن نوشته‏ها نیست. طی بیست روز یعنی از بیست و پنج اسفند پارسال تا پانزدهم فروردین امسال 425 هزار نفر از کاشمر بازدید کردند. لابد باید تا  بیست و چهار اسفند امسال منتظر سه میلیون و 75 هزار گردشگر و زائر باشیم. این اعداد بر اساس چه پایشی ارائه می‏شوند؟ یکی به طنز می‏گفت؛ نکند رفت و آمد اهالی در محور کاشمر به روستاها یا به ریوش و خلیل‏آباد و فیض‏آباد و توابع شهرستانمان هم در این آمار لحاظ شده است؟

پیشنهاد می‏شود یک بار برای همیشه یک کار آماری دقیق در این باره در بازه‏های زمانی که زائر و گردشگر در شهرستان حضور دارند، انجام شود. با توجه به وجود مراکز آموزش عالی شهرستان از یک سو و تجربیات ارزنده فرمانداری در امر برگزاری انواع آمارگیری‏ها شایسته است طرح آمارگیری از گردشگران کاشمر اجرا شود. هدف طرح، جمع‏آوری آمار و اطلاعات فعالیت‏های گردشگری از قبیل تعداد سفر، مقصد اصلی سفر، محل اقامت، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده و هزینه‏های سفر  و …. به منظور تهیه آمارهای گردشگری و برنامه ریزی برای توسعه صنعت گردشگری کاشمر می‏باشد.

آمار يكي از بنياني‏ترين پارامترهاي سنجش عملكرد زيارت و گردشگري در يك مكان محسوب مي‏شود. از اين رو ، امروزه داشتن اطلاعات آمارى در مورد شمار زائران خارجى و داخلى و ميزان مخارج آنها در مقاصد گردشگري در جهت برنامه‏ريزي و پايداري گردشگري بسيار ضرورى است. به گونه‏اي كه فقدان مبناهاي آماري در رابطه با تعداد و ديگر شاخه‏هاي مرتبط ، گونه‏اي ناهماهنگي در ارائه خدمات سبب شده و مانع از مديريت صحيح بخصوص در ايام اوج گردشگري مي‏شود. شناخت آماري گردشگري و ميزان تقاضاي آنها در برنامه‏ريزي براي بخش دولتي و بخش خصوصي در زمينه ارائه تسهيلات و خدمات گردشگري بسيار حياتي مي‏باشد.

در جهت شناخت آماري جريان گردشگري در کاشمر پيش‏بيني تعداد گردشگران در مقاصد گوناگون گردشگري، نوع انگيزه، خواسته‏ها و گرايش‏هاى آنان، آگاهى از ميزان هزينه و پولى كه گردشگران در مقاصد گوناگون گردشگري گوناگون خرج مى‏كنند، نياز به آمارگيرى علمى از همه روندهاى كَّمى و كيفى گردشگري احساس مى‏شود. به سبب پيچيدگى و ويژگى‏هاي ماهيت گردشگري، تهيه آمارى دقيق در مورد گردشگري بسيار دشوار است. زيرا اگر چه در برخى موارد، در يك مقصد گردشگري، به آسانى می‏توان گردشگران را از ساكنان محلي و اهالى محل يا از ساير مسافران تشخيص داد، ليكن در بسيارى از موارد اين كار امكانپذير نيست.

یک بار برای همیشه باید اقدام به یک آمارگیری علمی در باره تعداد گردشگران حاضر در کاشمر در بازه‏های مختلف نظیر نوروز و تابستان هستیم. پیشنهاد می‏شود این مهم به مراکز آموزش عالی شهرستان واگذار شود تا با همکاری دفتر نمایندگی میراث فرهنگی و ستادهای مربوط به نوروز و تابستان و ارگان‏ها و نهادهای ذیربط کاری کارستان در امر تهیه آمار بکنند. عدم وجود آمار متناسب و جامع در رابطه با آمار زائران و گردشگران دیارمان سبب گرديده كه جايگاه اين کاشمر به عنوان یک شهر زیارتی تبیین نشود. به همین خاطر برخی مدعی می‏شوند کاشمر دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی است!

همه ما می‏دانیم سبزوار به لطف وجود دو امامزاده یک شهر زیارتی است. همین موقعیت را نیشابور دارد. تعداد گردشگران بقاع متبرکه این دو شهر عیان است. یک مقایسه مشخص می‏کند که کاشمر بعد از این شهرها قرار دارد. ریاست فعلی اداره اوقاف کاشمر نیز بیش از این با تردید به این ادعا نگریسته بود. البته مدافعان این عنوان تاکید دارند که برای جذب اعتبارات حوزه زیارت این ادعا را مطرح کرده‏اند. طرح این ادعا از سوی بعض ارکان مدیریتی شهر در نوع خود جالب است. شاید حضرات ادله علمی دارند. شاید یک مرکز پژوهشی کاری تحقیقاتی برای این بزرگواران به فرجام رسانده و حسب نتایج حاصله اینان مدعی این مدعا هستند که کاشمر دومین شهر زیارتی استان است.

شاید حسب همین ادعاست که کاشمر را چهارمین شهر زیارتی کشور می‏دانند. در این باره بیش از این یادداشت‏های تقدیم شما خوانندگان فهیم شده است. با هم شهرهای زیارتی کشور را می‏شماریم. در وهله مشهد الرضا(ع) قرار دارد. آستان مقدسه کریمه اهل بیت(ع) و آستان شاه‏چراغ(ع) در رتبه‏های بعدی قرار دارند. آیا نباید شهر ری، مشهد اردهال، آستانه اشرفیه، طبس، شوش دانیال و نظایر اینان را در رتبه‏های چهارم به بعد قرار داد؟ وقتی کاشمر دومین شهر زیارتی استان نیست چگونه می‏توانیم ادعا کنیم چهارمین شهر زیارتی کشور است؟ به این سیاق باشد خیلی از شهرهای دیگر هم می‏توانند مدعی این قبیل عناوین باشند.

مدعیان این عناوین شایسته است سری به موتورهای جستجوگر بزنند، متوجه می‏شوند برخی از شهرها هم درست یا نادرست مدعی عناوینی مشابه هستند. مدتی است که دفتر نمایندگی میراث فرهنگی در کاشمر هوشمندانه از عنوان جالبی برای کاشمر از منظر صنعت گردشگری استفاده می‏کندف به تعبیر اینان کاشمر شهر سیاحت و زیارت است. این عنوان و تعبیر زیبا را باید به عنوان بِرَند دیارمان در استان و کشور مطرح کنیم. کاشمر از دیرباز دارای القاب نیک و ستودنی جالبی است که بایسته است به آنها هم توجه شود. کاشمر به لطف حوزه‏های علمیه کهن و موثرش و به لطف دینمداری اهالی مذهبی‏اش شهره به دو لقب خاص است.

کاشمر از یک سو نجف اصغر خوانده می‏شود و از دیگر سوی قم ثانی لقب دارد. امام جمعه فعلی شهرمان گاهاً از این دو لقب در سخنانش استفاده می‏کند. چرا این دو عنوان از سوی مدعیان عناوین دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور، مورد توجه قرار نمی‏گیرد و با خط خوش بر تن دیوارهای این نهاد یا آن مجموعه نقش نمی‏بندد؟ یا چرا این عناوین در مبادی ورودی شهر در قالب تابلویی زیبا نصب نمی‏شوند؟ کاشمر شهره به شربتخانه خراسان هم هست. این به تنهایی یک نشان جغرافیایی عالی و مطلوب برای توجه به اقتصاد مقاومتی در کاشمر است.

این عنوان یک بِرَند ناب برای حمایت از تولیدات شیرین کاشمر از دوشاب و شیره انگور تا سکنجبین و انواع شربت‏هاست. این عنوان می‏تواند در قالب سوغاتسراها در جاهای مختلف کاشمر و استان مطرح شود. به جای کاربرد عناوین جعلی بایسته است از عناوین و القاب واقعی دیارمان بهره ببریم. در هر حال کاش ارکان مدیریتی شهر با قدرتی که دارند در اصلاح آمار گردشگری سالانه شهرستان و حذف عناوین جعلی همتی عالی از خود نشان بدهند. قطار توسعه و پیشرفت کاشمر باید بر اساس واقعیات و حقایق بنیان گذاشته شود. کاش منادیان این آمار و عناوین کمی به خود بیایند و واقعگرا شوند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.