دو پیشنهاد برای هفتمین جشنواره تئاتر میثاق

اخبار ترشیز
Typography

روز پنجشنبه سوم خرداد همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر، آیین رونمایی از پوستر هفتمین دوره جشنواره تئاتر میثاق با حضور تنی چند از مسئولان شهرستان و هنرمندان و جمعی از اصحاب رسانه در منزل شهید محمد ارشدزاده برگزار شد.

این حرکت در نوع خود ستودنی است. این دوره از جشنواره تئاتر میثاق به صورت منطقه‏ای برگزار می‏شود. پنج استان خراسان‏های شمالی، رضوی و جنوبی، یزد و سیستان و بلوچستان در این دوره حضور دارند.

قرار است تیر ماه شاهد برگزاری این جشنواره در خطه ترشیز باشیم. به عبارتی سه شهر کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد محل اجرای نمایش‏های راه یافته به این جشنواره خواهند بود. نگارنده این رخداد فرهنگی را نقطه درخشانی در سپهر فرهنگ و هنر کاشمر و ترشیز می‏داند. جشنواره بومی میثاق از قد و قواره یک جشنواره بومی تبدیل به جشنواره استانی و سپس منطقه‏ای شد و این لیاقت و توان را دارد که باز هم گسترده‏تر شود و با کمی همت و دقت به صورت ملی هم برگزار شود.

همه می‏دانیم برگزاری یک جشنواره چقدر کار سنگینی است. این کار سترگ نیازمند دقت نظری خاص است و باید برای برگزاری مطلوب آن نهایت دقت مبذول شود. این همه نیازمند یک برنامه‏ریزی دقیق است. به سهم خود به دست‏اندرکاران این جشنواره ارزشی که با نام و نشان و راه شهیدان پیوند دارد، خسته نباشید عرض می‏کنم. همین جا امیدوارم روزی روزگاری شاهد انتشار پژوهشی در باره تئاتر کاشمر به طور اعم و کارکرد پویا و بالنده این جشنواره به طور اخص باشیم.

از زمستان سال گذشته چند پیشنهاد خدمت برخی از عوامل این جشنواره تقدیم شد. شاه‏بیت این پیشنهادات مطرح شدن بهتر این جشنواره در حوزه اطلاع‏رسانی است. نگارنده معتقد است می‏توان این قبیل رخدادهای خاص فرهنگی و هنری را در سطح ملی مطرح کرد. بگذارید مثالی مطرح شود. روز قبل از نیمه شعبان سینمای ایران شهرمان با حضور هیئتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از مسئولان شهرستان افتتاح شد. به نظر شما بازخورد خبری این واقعه مهم در رسانه‏ها به چه میزان بود؟

قبل از هر پاسخی باید از تلاش اصحاب رسانه دیارمان در انعکاس خبری این افتتاحیه به نیکی یاد کرد. آنان کار خودشان را به بهترین نحو ممکن انجام دادند. خسته نباشند. به نظر نگارنده بازخورد خبری این افتتاحیه باید خیلی بیشتر از آن چه رخ داد می‏بود. این دلالت بر کم کاری اصحاب رسانه نیست. این دلالت بر نبود ستاد خبری برای این افتتاحیه است. روز شنبه افتتاحیه انجام شد. روز بعدش تعطیل رسمی بود. این خبر برای درخشش در حوزه مکتوب فقط امید به روز پنجشنبه داشت.

با تحسین انعکاس خبر افتتاحیه در خبرگزاری‏ها و حوزه اینترنت عارضم که غرض از ستاد خبری تولید خبر با محوریت افتتاحیه سینما از  ابتدای فروردین است. حتی بایسته بود این ستاد از زمستان 1396 فعالیتش را شروع می‏کرد و با تاکید بر این که بعد از سالیانی طولانی کاشمر دارای سینما شده است به تولید خبر مشغول می‏شد. منظور از تولید خبر تهیه مطالبی با محوریت سینمای مذکور از زبان و قلم افراد حقیقی و حقوقی بود. با این کار تنویر افکار عمومی اتفاق می‏افتاد.

فرض کنید در حوزه بومی یعنی سطح شهرستان با افرادی نظیر نماینده و فرماندار و امام جمعه و هنرمندان و افرادی از اقشار مختلف در باره جای خالی سینما و نیاز شهرستان به آن از منظر پر کردن اوقات فراغت و جنبه سرگرمی و فرهنگی آن می‏شد. ستاد مورد نظر اخبار تولیدی را در اختیار اصحاب رسانه شهرستان و استان قرار می‏داد. همین کار در حد استان انجام می‏شد. ایجاد یک سینما با 172 صندلی در شهری 100 هزار نفری حرکتی در خور تحسین است که می‏تواند نظر استاندار را هم به خود جلب کند.

وقتی استاندار در باره این سینما با ستاد خبری مورد نظرمان مصاحبه‏ای داشته باشد یقین بدانید اصحاب رسانه در سطح استان هم نظرشان به این موضوع کمی جلب می‏شود و وقتی تنی چند از هنرمندان رده یک استان از استاد صابری مقیم مشهد تا استاد داریوش ارجمند مقیم تهران در باره آن صحبت کنند، نظر اصحاب رسانه بیشتر به این افتتاحیه جلب می‏شود. حال اگر نظر هنرمندان رده ملی کاشمر و استان و کشور هم اخذ شود یقین بدانید شخص وزیر هم دوست دارد با ستاد خبری در این باره صحبتی داشته باشد.

یقین بدانید در این حالت چه بسا در افتتاحیه بسیاری از شخصیت‏های بومی و استانی و ملی حاضر می‏شدند و یا پیامی می‏دادند و صحبتی با ستاد خبری افتتاحیه سینما داشتند. این همه گامی بلند در ارتقای کمی و کیفی نام و نشان کاشمر در رده استانی و ملی بود. تعجب نکنید. به همین سادگی که گفته شد، قضیه قابل طرح در رده ملی بود. ولی این مهم رخ نداد. این مهم برای رخدادی مهم چون جشنواره تئاتر میثاق هم رخ نداد. البته برای جشنواره تئاتر میثاق باز هم می‏شود تحرکاتی داشت.

لازم است مسئولان این جشنواره نشستی خبری با اصحاب رسانه سه شهرستان ترشیز داشته باشند و از آنان بخواهند در تشکیل ستاد خبری جشنوار آنان را یاری کنند. این ستاد باید در رده بومی با سه فرماندار و سه امام جمعه و برخی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر ترشیز در باره تئاتر و کارکرد این جشنواره مصاحبه کنند. اخبار تولیدی باید سریع در خبرگزاری‏ها درج و در رسانه‏های مکتوب چاپ و در صدا و سیمای استان بیان شود. همین مهم بایسته است در رده استانی پیگیری شود.

تهیه خبر از استاندار و متنفذان استان ضروری است. این اتفاق باعث جذب پشتیبان مالی برای جشنواره خواهد شد. بار دیگر لازم به ذکر است که پیشنهاد تشکیل ستاد خبری در زمستان سال گذشته و دو ماه گذشته به دفعات به سمع عزیزان انجمن نمایش کاشمر و برخی از فعالان حوزه تئاتر و مسئولان فرهنگی رسید. کارکرد ستاد خبری در سطح استان می‏تواند باعث جلب نظر صدا و سیمای استان به این جشنواره شود. فعالیت ستاد خبری جشنواره در رده ملی هم کاری کارستان است.

یقین بدانید وقتی در رده ملی کار شود، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست‏اندرکاران تئاتر کشور بیشتر به این مقوله توجه خواهند کرد و حتی می‏توان امیدوار بود صدا و سیما پوشش جدی‏تری به جشنواره بدهد. کاش این ستاد خبری از زمستان فعالیتش را آغاز می‏کرد. در آن صورت می‏توانستیم امیدوار باشیم که در آیین افتتاحیه انواع پیام‏های مسئولان قرائت شود. این همه گامی موثر در استحکام‏بخشی این جشنواره و تداوم فعالیت آن در سالیان آتی است تا زمانی که ملی شود.

ستاد خبری فرضی جشنواره می‏توانست با پنج استاندار و چند ده فرماندار و امام جمعه و نماینده و مدیر کل اداره فرهگ و ارشاد اسلامی در رده استانی مصاحبه کوتاه داشته باشد. این ستاد می‏توانست با هنرمندان تئاتر پنج استان شرکت کننده در جشنواره مصاحبه داشته باشد. گفتنی است که کارکرد ستاد خبری منافاتی با عملکرد خبرنگاران خدوم دیارمان ندارد. آنان باید ارکان اصلی ستاد خبری باشند. نگارنده شاهد کارکرد ستاد های خبری در اعتلای یک جشنواره یا همایش یا رخدادهای فرهنگی بوده است.

کافی است تیمی برای این کار تعیین شوند. این تیم باید در وهله اول در رده ترشیز به تولید خبر برابر آنچه برشمرده شد، بپردازند. اینان باید بر اساس گروه‏های تئاتر راه یافته به جشنواره در رده پنج استان نیز تولید خبر کنند. همزمان با ایام منتهی به جشنواره باید شاهد اوج گیری فعالیت این ستاد در رده ملی باشیم. در این راه می‏توان از بضاعت کاشمری‏ها و ترشیزی‏های فعال در سپهر رسانه‏ای استان و کشور هم بهره برد. یک کار ستادی قوی پشتوانه مطلوبی برای موفقیت هر ستاد خبری است.

کافی است به این ستاد بها داده شود. یادمان نرود برخی مدعی هستند کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور است، برابر این ادعا بد نیست که گوشه‏چشمی هم به کارکرد این ستاد خبری در اشتهار کاشمر در افواء و اذهان خواهد داشت. در کنار این پیشنهاد، پیشنهاد می‏شود بحث تهیه تمبر هفتمین جشنواره تئاتر میثاق، که در حقیقت اولین جشنواره تئاتر میثاق در کسوت منطقه‏ای است، جدی گرفته شود. می‏توان تمبر را در قطع‏های مختلف تهیه و برابر تعداد گروه‏ها توزیع کرد.

 آیین رونمایی پوستر جشنواره با یاد و خاطره هنرمندان شهید کاشمر در منزل شهید ارشدزاده برگزار شد که در صدر مطلب عرض گردید حرکتی ستودنی است، می‏توان تمبر جشنواره را با یاد و خاطره هنرمندان شهید پنج استان در اختتامیه رونمایی کرد. لابد از طرح موضوع تمبر جشنواره تعجب کردید؟ تهیه تمبرهای این چنینی با کمی هماهنگی با شرکت پست مقدور می‏باشد. در پایان بار دیگر به عوامل برگزاری این جشنواره خسته نباشید عرض می‏شود.

نگارنده را اعتقاد بر آن است که این جشنواره در حال تبدیل شدن به یک نماد فرهنگی برای کاشمر است. این جشنواره را باید تبدیل به بِرندی فرهنگی و هنری برای کاشمر نمود. این رخداد فرهنگی عرصه حُب و بغض‏های سیاسی نیست. باید وقوع آن را به فال نیک گرفت. باید برای تداوم آن کمک کرد. امید شاهد درخشش این جشنواره در میان کل جشنواره‏های فرهنگ و هنری کشور به طور اعم و جشنواره‏های نمایشی کشور به طور اخص باشیم. باقی بقایتان

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.