نذر فرهنگی برای بزرگداشت ایثارگران کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

برای بزرگداشت یاد و خاطره دوران دفاع مقدس چه کرده‏ایم؟ همین اول مقال بیایید یک قرار برای این یادداشت بگذاریم، قرار بگذاریم کاری به مسئولان و مدیران شهرستان نداشته باشیم. اصلاً کاری به این که کدام نهاد چه وظیفه‏ای دارد؟

یا چه باید می‏کرد، نداشته باشیم. بیاید از خودمان بگوییم. هر یک از ما رد و نشانی از دوران دفاع مقدس در اطراف خود داریم. چه بسا خود نیز با سطوحی از ایثارگری آشنا باشیم. یقیناً همه ما بر اهمیت بزرگداشت دوران مورد نظر واقف هستیم. با این علمی که داریم چه برای بزرگداشتش چه کردیم.

دوستی خبر از انتشار کتاب سوغات کربلا در باره زندگانی شهید پنجاهی داد. به زودی این کتاب را در ستون کتاب‏شناخت نشریه معرفی خواهیم کرد. در صحبتی که داشتیم مشخص شد ایشان 60 جلد از این کتاب دوازده هزار تومانی را با پنجاه درصد تخفیف تهیه کرده است، از دوستانش خواسته تا هر یک بین پانصد تا هزار تک تومانی بدهند تا نذری فرهنگی را بنیان بگذارند. کتاب سوغات کربلا این روزها رزق روح شصت نفر شده که کتاب را در چرخه نذر فرهنگی تحویل گرفته‏اند تا بخوانند و بعد به دیگری بدهند تا بخوانند و همین طور هر کس که کتاب را خواند به دیگری بدهد که بخواند.

دوستی تعریف می‏کرد کتابی در باره شهید چمران را از دوستی هدیه گرفته است، مشروط به آن که بعد از خوانده شدن به دیگری هدیه شود. این چرخه ناب ادامه داشت تا روزی که کتاب بعد از سفری چند ماه به دوستی رسید که می‏گفت کتاب از کاشمر به مشهد رسید و سر از یزد در آورده تا تبریز رفته و دوباره به خراسان رضوی آمده و در نهایت باز سر از کاشمر در آورده است. نگارنده این سطور مُصر است از شما خوانندگان گرامی بخواهد با تنی چند از دوستانتان بحث نذر فرهنگی را وجه همت خود سازید. کتابی در باره دوران دفاع مقدس تهیه کنید، آن را بخوانید و برای خوانده شدن به دیگری بدهید که بخواند و به دیگری بدهد.

در باره کاشمر و دوران دفاع مقدس کتاب‏های منتشر شده است که جدیدترین آنها همان کتاب سوغات کربلاست. آن طور که شنیدم برخی از خانواده‏های شهدا همت کرده‏اند و با جلب نظر یک عزیز اهل قلم قصد دارند یاد و خاطره شهیدانشان را زنده نگاه دارند، این عزیزان خود متولی این مهم شدند. دستشان درد نکند. ما هم به اطرافمان بنگریم. به محضر ایثارگران برویم. اخذ یک خاطره و درج آن در جایی مانند این نشریه و یا حتی تبدیل آن به کتاب یک باقیات‏الصالحات ازلی است. دوستان در صدر مطلب عرض شد کاری به نهادهای ریز و درشت نداشته باشیم. خودمان باید همت کنیم. دو زانو در برابر مادر و پدر شهیدان بنشینیم و از فرزندانشان بپرسیم.

همسران شهیدان حرف‏های ناگفته فراوانی از شوهرانشان دارند. این حرف‏ها باید بر روی کاغذ بیاید تا روزی منتشر شود. من و شما دوستان رزمنده و جانباز و آزاده‏ای داریم که حرف‏های شنیدنی بسیاری دارند، اینان را تشویق به گفتن بکنیم. بهشان بگویید بیان خاطرات ریا نیست. آشنا کردن آیندگان با ایثار گذشتگان است. خاطرات را با گوشی موبایلتان ضبط کنید. روی کاغذ پیاده کنید. باید نهضت خاطره‏نگاری و نگارش در باره ایثار حماسه‏سازان کاشمری دوران دفاع مقدس را ایجاد کنیم. گاهی زود دیر می‏شود. به اطرافمان بنگریم، بسیاری از والدین شهدا به رحمت ایزدی پیوسته‏اند. کاش آنچه در سینه داشتند را بر روی کاغذ به یادگار می‏گذاشتند.

این همه حرف و خاطره و ایثار و دغدغه‏های رزمندگان و ایثارگران و جانبازان و آزادگان و خانواده‏های شهیدان بسان یک گنجنیه با ارزش می‏تواند دستمایه نگارش انواع کتاب‏ها و ساخت انواع فیلم‏ها و سریال‏ها و انیمیشن‏ها باشد. دوستی تعریف می‏کرد در روستای ما خانواده‏ای است که تنها فرزندش در روزگار جنگ داوطلبانه به جبهه رفت و شهید شد. همین داستان یک خطی قابلیت تبدیل شدن به یک کتاب خواندنی را دارد. همین یک خط مملو از درس ایثار و حماسه است. بر مادر آن شهید چه گذشت؟ پدر شهید چه غمی را در درون تحمل کرد؟ شهید چگونه هفت شهر عشق را طی طریق کرد؟

کاش هر یک از ما برابر توان و قدرتمان بی‏اعتنا به نهادهای مربوطه کاری کارستان برای بزرگداشت دفاع مقدس می‏کردیم. دوستی از همت جمعی برای وقف برای بزرگداشت دفاع مقدس می‏گفت. کاش همه با هم در این مهم متفق‏القول شویم. بحث دفاع مقدس از مشترکات همه ایرانیان وطندوست است. نباید در این گزاره مقدس مسایل سیاسی را وارد کرد. کاش یادمان باشد که امروزمان مدیون آن عزیزانی است که دیروز مردانه جنگیدند، مدیون مادران و شیرزنانی است که پشتوانه مردانشان بودند. کاش برای نسل آینده رزقی بسامان از تاریخ رشادت‏های گذشتگان به یادگار بگذاریم. در این روزگار بایسته است گذشته چراغ راه آینده ما باشد. نسل فعلی و آتی حق دارند بدانند در آن دوران هشت ساله چه اتفاقاتی افتاد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.