کاشمر و آرزوی تکریم نیک ‏اندیشان خوشنام و گمنام

اخبار ترشیز
Typography

کاشمر القاب متعددی دارد، دارالمومنین کاشمر را نجف اصغر و قم ثانی لقب داده‏اند، این نیست الا به حرمت حوزه‏های علمیه کهن این دیار، روزگاری حتی روستای چون فدافن هم حوزه علمیه داشت. کاشمر شربتخانه خراسان هم هست. این لقب هم به لطف میوه‏ها و انگور این دیار است. شهر موتور سواران هم هست که علتش را همه می‏دانیم. اخیراً هم عده‏ای مدعی هستند چهارمین شهر زیارتی کشور هم هست، این ادعا عجیب یک سو و سکوت عجیب مسئولان یک سو. نگارنده معتقد است کاشمر شهر نیک‏اندیشان گمنام است. کاش مسئولان شهرستان اهتمامی از خود برای بِرند سازی این لقب نشان می‏دادند.

لقب جدید که امیدوارم بِرَند شود همان تعبیر کاشمر شهر سیاحت و زیارت است. در کنار این القاب می‏توان لقب کاشمر شهر نیک‏اندیشان گمنام را بِرَند کرد. متعجب نشوید در جای جای شهر شاهد اهتمام خیرین و نیکوکاران دیارمان در امور خیریه هستیم. آماری از مراکز رسمی فعال در این حوزه را می‏توان به راحتی از مراجع ذیصلاح اخذ کرد ولی بیشتر از آنها، بسیار بیشتر مجموعه‏های گمنامی هستند که با خوشنامی کار خیر می‏کنند. برخی از اینان علیرغم میل باطنی‏شان شناخته شده‏اند. اینان در قالب مجمع خیرین سلامت، یا مدرسه‏ساز، کتابخانه‏ ساز، مسجد و تکیه و هیئت ساز فعالیت‏های بسیاری داشتند و دارند.

برخی از اینان واقفانی نیک‏اندیش هستند. کاشمر یکی از شهرهای عمده کشور در بحث وقف و توجه اهالی آن به وقف است. کاش روزگاری شاهد نصب تابلوهای شکیل و پوسترهای خوانای از نمونه وقف‏نامه‏های دیارمان در مراکز مختلف نظیر؛ فرمانداری، حوزه‏های علمیه، مراکز آموزش عالی، بقاع متبرکه، شورای اسلامی شهر و سایر مراکز عمومی از اموزش و پرورش تا شبکه بهداشت و درمان باشیم. کاش در ورودی موقوفه‏های بزرگ شاهد نصب یادمانی برای معرفی وقف و واقفانش باشیم. این کار تقدیر از گذشتگان نیک‏اندیش دیارمان است و نوعی فرهنگ‏سازی برای ترویج کار خیر آنان محسوب می‏شود.

یقین زوار و گردشگران و مجاوران از این حرکت استقبال خواهند کرد. کاش روزگاری کتابی در باره متون و مفاد وقف‏نامه‏های دیارمان نگاشته می‏شد. نگارنده افتخار این را داشت که بخش اعظمی از وقف‏نامه‏های دیارمان را  از وقف‏نامه ابن کاسفی تا سلطان‏العلما و از متاخرین تا متقدمین را در نیمه دوم دهه هفتاد بازنویسی کند. در این مجموعه ناب انواع هنرها و ظرائف و دقایق از انواع مُهرهای شکیل، تا تذهیب و خط زیبا، از نام و نشان کاشمر و ترشیز قدیم تا حد و حدود مزرعه و روستاها و آبادی‏های قدیم و جدید کاشمر قابل رصد است. می‏توان برای مقوله وقف در کاشمر و تکریم و بزرگداشت نیک‏اندیشان گمنام تمبر یادبود نیز تهیه کرد.

حتی شورای اسلامی شهرمان می‏توان از نام این عزیزان برای نامگذاری معابر و جاهای مختلف بهره ببرد. در روستاها هم انجام این مسایل از سوی شورای اسلامی و دهیاری‏ها امری بایسته است. در برخی از  مساجد و تکایا و هیئات مذهبی و حتی بحث مدرسه سازی شاهد اشاره مستقیم به نام واقف یا نیک‏اندیش خیر هستیم که در نوع خودی امری شایسته و بایسته است. گستره وقف در کاشمر بسیار قابل تامل است. از وقف بر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تا مباحث قرآنی و حتی حفظ ارزش‏های اسلامی و انقلابی و مسایل فرهنگی و عقیدتی در سپهر نیک‏اندیشی نکوکاران و خیرین کاشمر مشهود است.

در بحث وقف شاهد اهتمام خیرین به مسایل مختلف اقتصادی از تجارت تا کشاورزی و صنعت هستیم. هر کس سعی کرده است در بازه زمانی حیاتش برابر مقتضیات و امکاناتش کاری کارستان بکند. بسیاری از مردم کاشمر مستقیم یا غیر مستقیم با مقوله وقف ارتباط تنگاتنگ دارد. هم اینک زمین بسیاری از مراکز حقوقی و حقیقی شهرستان در اراضی وقفی قرار دارد. باید ابراز امیدواری کرد در برخی از حوزه‏ها هم بحث وقف ورود پررنگتری داشته باشد. به عنوان مثال در مقوله وقف علمی هنوز جای کار وجود دارد. وقف برای حوزه‏های علمی دیارمان امری ستودنی است. کاش این مهم برای مراکز آموزش عالی نیز جدی گرفته شود.

کاش در موضوعاتی چون ترویج بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و نشر آثار دفاع مقدس نیز مقوله وقف جدی گرفته شود. و در این میانه کاش هنر به خدمت وقف و تکریم و بزرگداشت نیک‏اندیش گمنام و خوشنام دیارمان در آید. تهیه مستندی در باره امین التجار و به تبع آن موقوفات عظیم ایشان در بزرگداشته دهه فاطمیه ستودنی است. سوژه‏های فراوان و نابی در بحث امور خیریه کاشمر برای تهیه مستند و فیلم داستانی و حتی کار تئاتر و ادبیات نمایشی وجود دارد. امید هنرمندان حوزه‏های هنری مختلف دیارمان این مهم را وجه همت خود سازند. یقین این مهم مد نظر دفتر انجمن سینمای جوان دیارمان و سایر هنرمندان هست.

و یقین به لطف مدیریت شهری شاهد بزرگداشت یاد خیرین و نکوکاران در سطح شهر در قالب انواع اِلِمان و نماد و دیوارنگاری خواهیم بود. نصب و درج این قبیل موارد در جوار بقاع متبرکه و موقوفات بزرگ ستودنی است. در سطح روستاها نیز توجه به این امر کاری قابل تقدیر محسوب می‏شود. متاسفانه علیرغم وجود موسسات و مراکز خیریه و افراد نیک‏اندیش هنوز شاهد بهره‏مندی بخش قابل تاملی از اهالی دیارمان از امکانات کمیته امداد و بهزیستی و مجموعه‏های مختلف هستیم. امید روزی به گونه‏ای امور خیریه دیارمان ساماندهی شود که شاهد سبک شدن بار این مراکز باشیم.

امید روزی بشنویم و ببینیم و بخوانیم که فقر در کاشمر جایی ندارد و ردی از پدیده تکدی‏گری در شهرستان مشهود نیست. روزگاری نه چندان دور شاهد دیوار مهربانی در کشور بودیم. موجی که به کاشمر هم رسید. دیوار مهربانی شهرمان در خیابان امام در پردیس شهید عسگری در دیوار کتابخانه عمومی شهید مدرس دارای بَنری بزرگ بود. جالباسی داشت. مردم لباس‏های خوب و شکیل اضافی خود را برای نیازمندان در آنجا قرار می‏دادند. در آستانه نوروز 1395 این دیوار رونقی خاص داشت. در گذر زمان آن بنر کمرنگ شد و فرسوده گشت و حالا ردی از آن نیست.

با این همه رد مهربانی در دیارمان هنوز مشهود است. هنوز در ماه رمضان هستند افرادی که در کنار مجموعه‏های مختلف اقدام به توزیع بسته‏های خوراکی و حتی افطاری و سحری می‏کنند. هنوز هستند افرادی که به فکر تامین نیازهای دانش‏آموزان نیازمند هستند. هنوز هستند کسانی که حواسشان به همسایه هست. هستند افرادی که حواسشان به همکار و هم صنفی و دوست و آشنا هستند. اینان حواسشان به حفظ آبروی اقشار آسیب‏پذیر هست. این همه بضاعت مطلوبی برای طرح کاشمر به عنوان شهر نیک‏اندیشان در افکار عمومی است. دانستن حق مردم است. مردم باید بزرگواران دیارشان را بشناسند.

این بضاعت باید فریاد زده شود. باید بزرگواران کاشمری مقیم سایر جاهای استان و کشور و حتی جهان بدانند که بایسته است در دیارشان سرمایه‏گذاری کنند. باید گروه‏های مرجع دیارمان در این مهم مراکز حقوقی و افراد حقیقی را یاری کنند. یقیناً روحانیت معظم و ریش سفیدان محلات و آبادی‏ها نقشی موثر دارند. در حال حاضر مسابقه نیک‏اندیشی به طور نامرئی در کاشمر در جریان است. بایسته است این مسابقه مرئی شود. اهالی کاشمر یقیناً در این مسابقه و رقابت میل به سبقت گرفتن از یکدیگر را دارند. این سبقت در اوج گمنامی است و برای اخذ ثواب اخروی و گره‏گشایی از خلق خدا خواهد بود.

در تکمیل آن چه به محضر شما خوانندگان محترم نشریه عرض شده شایسته است به این مهم نیز اشارت شود که در سطح کشور شاهد کمپین‏ها و حرکات خیراندیشانه در حوزه‏های مختلف از حفظ محیط زیست تا توجه به تحقیق و پژوهش هستیم.

اخیراً شاهد کمپین نذر مهربانی در نقاطی از کرمان وسیستان و بلوچستان بودیم. در این مناطق برای کاهش مشکلات اقشار آسیب‏پذیر شاهد ارائه خدمات خدمات بهداشتی و درمانی رایگان توسط پزشکان داوطلب و جهادی به ساکنان این مناطق محروم هستیم. حتی این خدمات شامل افرادی که نیاز به درمان‌های تخصصی و پیشرفته داشته باشند نیز می‏شود.

در این کمپین شاهد درج اطلاعیه‏ای در جامعه پزشکی با این مضمون هستیم؛ «از پزشکان، داروسازها، مراکز تصویربرداری و رادیولوژی، مراکز درمانی و خیرانی که قصد همراهی و کمک در این امر انسان دوستانه را دارند دعوت می‌شود با آی دی تلگرامی-- یا شماره -- ارتباط برقرار کنند.» در کنار این اطلاعیه ذکر شده است؛ «همچنین عموم مردم جامعه می‌توانند برای اهدای لباس، عروسک و اسباب‌بازی برای مردم و کودکان این مناطق با آی دی تلگرامی اعلام شده تماس بگیرند، ما هدایای شما را به دست کودکان محروم خواهیم رساند.» یک موسسه خیریه متولی این کمپین است.

 

 شماره حسابی هم اعلام شده است تا نیک‏اندیشان این کمپین را در راستای تهیه دارو و ملزومات پزشکی برای ساکنان این مناطق همراهی کنند. به نظر شما جای این مهم در کاشمر خالی نیست؟ یادمان نرود کاشمر در حوزه گردشگری سلامت حرف برای گفتن دارد. به راحتی می‏توان کاشمر را به قطب نیک‏اندیشی هم تبدیل کرد. این حرکت گامی موثر در بالندگی و پویایی دیارمان محسوب می‏شود. پیشنهاد می‏شود؛ تشکل‏های فعال در حوزه سلامت این مهم را بررسی کنند و با کمک نهادهای مربوط امکان اجرای آن را بررسی بفرمایند. سایر اقشار هم می‏توانند بحث خدمت را مجدانه پیگیری کنند.

آستانقدس رضوی چندی است که از متقاضیان خدمت به بارگاه رضوی خواسته است که فرد متقاضی به جای حضور در مشهد در دیاری که هست به خدمت به خلق خدا به نیت خدمت به امام رضا(ع) بپردازد. به همین خاطر شاهد افتتاح دفاتر خدام آستانقدس رضوی در استان‏های مختلف هستیم. اقشار مختلف با ثبت نام در این دفاتر به جای خریدن رنج سفر به مشهد و ساعتی خدمت به امام رضا(ع) و زوار آن حضرت در دیار خودشان به یاد آن امام همام به انجام کار خیر می‏پردازند. یکی از اقشار فعال در این زمینه فعالان حوزه سلامت هستند.

 تصور ارائه خدمات توسط اقشار مختلف دیارمان به زوار بقاع متبرکه کاشمر و به مجاوران این بقاع امری دور از ذهن نیست. بسط این مهم نیازمند یک اتاق فکر است که امیدواریم روزی روزگاری شاهد تشکیل آن باشیم. امید بیستمین فرماندار دیارمان با کمک امام جمعه و نماینده شهرستان کاری کارستان در این حوزه انجام دهد. خدا حاج آقا عاصمی را رحمت کند. این بزرگوار در کلاس‏های درسش بارها تاکید می‏فرمود که کار خیر در پیرامون ما بسیار است، کافی است لیاقت داشته باشی و آنها را انجام بدهی، این باور در ذهن و دل تک تک اهالی کاشمر وجود دارد. باید این مهم را متبلور کرد.

وجود موسساتی نظیر الغدیر و رمضان در دیارمان گواه تبلور این ذهنیت و اعتقاد به انجام امور خیر است. در خبری ذکر شده بود در تهران چند طلبه و روحانی اقدام به تکریم یک قهوه‏خانه‏دار کرده‏اند. موضوع خبر جالب است. عموحسن قهوه‏چی مورد اشاره در محله‏اش مشهور به دستگیری از مردم و کمک به جوانان است. وی هر هفته جوانان را جمع می کند و با هم به کهریزک می‏روند تا سالمندان را حمام کرده و کارهای شخصی آنها را انجام داده و لباس‏های آنها را شست و شو کنند. وی در ترک دادن جوانان معتاد نقش دارد و به گفته خودش این مهم نیز  به مدد حسینیه پائین قهوه خانه است که انجام می شود.

به نظر شما در کاشمر تاکنون برای تکریم مواردی اینچنینی کاری انجام داده‏ایم؟ این چند روحانی و طلبه طرح تکریم را از یک سال پیش راه اندازی کرده‏اند. هدف آنان تکریم خوبان شهرشان است. برخلاف تصور ما در شهر ما آدم‏های نیکوکار و خیرخواهی وجود دارند که در نهایت گمنامی کار می کنند و متاسفانه رسانه‏ها نیز کمتر به آنها می پردازند، البته خودشان نیز تمایلی به شهرت ندارند. همه ما افرادی را می‏شناسیم که منزل خود را به امور خیریه اختصاص داده‏اند. کاش در تکریم این عزیزان بکوشیم. کاش طرح تکریم نیک‏اندیشان دیارمان جدی گرفته شود. کاش کاشمر شهر تکریم نیک‏اندیشان گمنام شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.