شورای شهر و شهرداری و چند خدا را شکر ساده

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 
خدا را شکر در مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرستان و حتی شهرداری دیارمان خبری مشابه اخبار برخی از شوراهای اسلامی بعض جاهای کشور نیست. خوشحالیم که در حوزه مدیریت شهری شهرستان کاشمر موارد مشابه‏ای قابل رصد نیست.

همین نیمه دوم شهریور ماه امسال برخی رسانه‏ها تیتر زدند که؛ « در شوراهای شهر سراسر کشور چه خبر است؟»، برخی هم به؛« جای خالی نظارت شورای نگهبان» اشاراتی داشتند. یکی از رسانه‏ها تاکید داشت؛ « در برخی شورای شهرهای سراسر کشور به علت عدم نظارت صحیح دچار آسیب‏های مختلفی از جمله فساد اخلاقی، مالی و ... هستند.»

خداوند متعال را شاکریم از این آسیب‏های مختلف در شهرهای شهرستان کاشمر و حتی خطه ترشیز کهن خبری نیست. «جهان نیوز» نوشت؛ « در شوراهای شهر سراسر کشور چه خبر است؟ روایت‏ها و انواع و اقسام فسادهای مختلف از سوی برخی از این شوراها به گوش می‏رسد، از تله جنسی برای اعضای شورای شهر بابل گرفته تا اختلاس میلیاردی در شهر جدید پرند این پرونده‌ها ادامه دارد و معلوم نیست که چه نوع نظارتی در شورای شهرها وجود دارد که اینگونه بلبشوگونه شاهد اتفاقات عجیب در این شوراها هستیم». بد نیست بدانید در شورای شهر بابل؛ دام رسوایی جنسی با انگیزه باندبازی منجر به بازداشت پنج عضو شورای شهر شد.

این امر برای قاطبه مردم کشور گیج کننده بود. به گفته روزنامه دنیای اقتصاد این افراد با حکم قضایی توسط «نیروهای امنیتی سپاه» بازداشت شدند. حجت الاسلام مجتبی روحانی، امام جمعه این شهر در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود: «این افراد رذل در شورای شهر با همکاری برخی از افراد در بیرون، گردن کلفتی کردند و زنی را در این رابطه به فحشا کشاندند و دام پهن کردند. پول‌های کلانی برای حذف فیلم‌های غیر اخلاقی خود رشوه دادند و این خفت بارترین صحنه است که جانور‌هایی این چنین در این شهر نفوذ کنند. از دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی تشکر می‏کنم و تقاضا دارم که به سخت‌ترین نحو با این افراد برخورد شود.»

باید در باره شهرستان کاشمر خداوند متعال را دو صد چندان شاکر باشیم که نیروهای خدومی در شوراها مشغولند، و همه حواسشان به انجام وظیفه برای خدمت به اهالی هست. رسانه‏ها از « اختلاس میلیاردی در شهرداری پرند و بازداشت چهار  عضو شورای شهر پرند » خبر داده بودند. به گفته حجت الاسلام قاسم پور، دادستان رباط کریم: «مسئول امور مالی شهرداری مبالغی از منابع شهرداری را به یک حساب شخصی واریز کرده است که بلافاصله این فرد و یک خانم که همدست وی در تهران بوده است، دستگیر شدند» گویا با حسابرسی های صورت گرفته تقریبا نزدیک به 3 میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته است. .

خداوند را صد هزار مرتبه شاکریم چنین وقایعی در حوزه مدیریت شهری کاشمر شاهد نیستیم. این همه را باید شاکر بود. حالا بشنوید از بروجرد، که جمعی معترض درب شورا را جوش دادند. در خبرها نقل شده است؛« مردم بروجرد در اعتراض به ناکارآمدی شورای شهر بروجرد، ابتدا در ساختمان شورای شهر با همراه داشتن دستگاه جوشکاری خال جوش زدند و سپس با نصب بنری حاوی این مطلب که ،به علت عدم کارآیی در شورا تخته شد، اعتراض خود را به روند کاری این شورا نشان دادند.روایت‌ها از شورای شهر بروجرد هم از باندبازی و اختلاف اعضای شورا حکایت دارد.

یکی از اعضای شورای شهر بروجرد گفت: «شورای اسلامی این شهر 9 عضو دارد که متأسفانه در دوخط فکری متفاوت قرار دارند و چند ماه است به دو دسته پنج و چهار نفره تقسیم شده‌اند و دسته پنج نفره تمام مصوباتی که از سوی شهرداری می‌رسد، خواه حقوق کارمندان باشد خواه روشنایی معابر یا توافق تجاری یا حتی آسفالت بخشی از خیابان‌های شهر را رد می‌کنند.» بد نیست بدانید در این میان وزارت کشور از انحلال هشت شورا و سلب عضویت 283 عضو شورای شهر خبر داده است. باید خدا را بابت عدم وجود این قبیل بلبشوهای مدیریتی در کاشمر شکر کرد. در دیار ما همه چیز شفاف است.

جهان نیوز در گزارش خود تاکید داشته است؛ «برخی از کاربران شبکه اجتماعی و افکارعمومی در فضای مجازی مطرح می کنند که بهتر نیست موضوع شوراها به شورای نگهبان محول شود تا تحت نظارت استصوابی افرادی لایق به شوراها راه یابند. نظارت مجلس در انتخاب افراد شایسته برای نامزدی در انتخابات شورای شهرها چنگی به دل نمی‌زند و باید فکری اساسی به حال سیستم فسادزای شورای شهر در برخی از شهرها کرد .انتخابات شورای شهر تنها انتخاباتی است که نامزدهای آن از فیلتر شورای نگهبان عبور نمی‌کنند .برخی هم مطرح می‏کنند آنهایی که به طور لیستی اعضای شورای شهر در نقاط مختلف کشور را معرفی کرده‏اند، نسبت به این تخلفات نبایستی پاسخگو باشند؟

در این پارگراف هم شایسته است ایزد منان را شاکر باشیم که در کاشمر عملکرد اعضای شورای شهر لطمه‏ای به اعتماد عمومی نزده است. همه باور داریم که رفتارهای بعض از شوراهای شهر سطح کشور که خدا را شکر بسیار اندک هستند، لطمه  جبران ناپذیری به اعتماد عموم وارد می‏کند. همین چند روز قبل در نیشابور یک عضو  شورای شهر در یکی از شبکه‏های اجتماعی جسارتی به ساحت اباعبدالله(ع) کرد، هیئات مذهبی این شهرستان با تجمع در مقابل ساختمان شورا خواستار برکناری وی شدند. گویا امام جمعه این شهر نیز خواستار تعلیق وی از سمت‏های اجرایی تا زمان رسیدگی به جرم است.

اجازه بفرمایید باز هم خدا را شاکر باشیم که فعالان شورای شهرمان و شهرداری در عالم واقعی و مجازی اهل تقوا هستند و  با دقت نظری مثال‏زدنی مراقب گفتار و رفتار و کردار خود هستند. از این منظر باید به اعضای شورای شهر و مدیریت شهری تبریک گفت. این خیلی مهم است که نیروهای خدوم شورای شهر و شهردار مجدانه و با شفافیت تمام به فکر خدمت به شهر و شهروندان هستند. توجه به روحیه مطالعه و پژوهش اینان قابل توجه است. حضرات بسیار شفاف هستند و این شفافیت را می‏توان در سامانه‏های اینترنتی شورای شهر و شهرداری بوضوح دید. یادمان باشد گاهی زود دیر می‏شود و حواس مردم به ما هست.

یادمان باشد؛ شورای‌ شهر وظیفه خدمت رسانی به مردم را دارد. یقیناً در این نهاد نباید شاهد تخلفات مختلف نظیر؛  اجازه تغییر کاربری‏ها یا واگذاری برخی زمین‏ها و اعطای مرئی و نامرئی انواع رانت باشیم. که صد هزار مرتبه شکر نیستیم. خوشحالیم نظارتی عالی حاکم است.  خوشحالیم شهردار با سعه صدر با اصحاب رسانه برخورد می‏کند و بدور از حب و بغض و اختصاص سهمیه احتمالی با ارباب جراید نشست و برخاست دارد. خوشحالیم که اعضای شورای شهر ارتباطی خوب و یکسان با خبرنگاران دارند و باور دارند دانستن حق مردم است. خوشحالیم شاهد برگزاری مرتب انواع نشست‏های مطبوعاتی اینان هستیم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.