در روش های آموزشی دچار کوری سپید شده ایم

اخبار ترشیز
Typography

 محبوبه وزیری

مطلبی از مصطفی داننده به نام « کوری سپید» بر اساس رمان «کوری» نوشته ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی درسایت  عصر ایران منتشر شد. او می نویسد: « رفتاری که امروز در جامعه ایران شاهد هستیم کم از کوران کتاب ساراماگو ندارد .

دیروز شاهد اتفاق تلخی بودم . مردم در یک فروشگاه در حال خرید بودند که اتفاق عادی است. اما نکته اینجاست که تقریبا از هر کالایی 5 تا 5 تا می خریدند . گویا فروشگاه بیشتر از 5 تا  به هر فردی نمی‌داد و گرنه آنها بیشتر می‌خریدند.»

در توضیح « کوری سپید » در مقدمه کتاب «کوری» آمده است:« کوری سپید اشاره انتقاد آمیزی به آدم هایی دارد که با وجود روشنایی و نور کافی راه خود را گم می کنند.

چشم باعث می شود که آدمی به دنیای بیرون خود توجه کند و از دورن خودش غافل شود و نتواند عقل را به درستی به کار گیرد . ساراماگو با این روش به نشان دادن سرگشتگی آدم های رمانش مبادرت می ورزد. انتقاد وی در این رمان از نشناختن آدم ها نسبت به وجود خود و قدرت تعقل و توانایی درونی خودشان است.»

این مطالب یادآوری، هشدار و تلنگری است برای ما که در بیشتر رفتارهایمان راه خودمان را گم کرده ایم و دچار «کوری سپید» شده ایم . با این که می دانیم روش کارمان اشتباه است چون دیگران همان کار را انجام می دهند ما هم آن را ادامه می دهیم .

یکی از کارهایی که همه می دانیم اشتباه است و همه هم به دنبال آن هستیم استفاده افراطی از کتاب های کمک آموزشی ، کلاس های فوق برنامه، شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور و... است.

همه می دانیم استفاده افراطی  از کتاب های کمک آموزشی و روش های تستی باعث تک بعدی شدن ، سطحی شدن و جزئی نگری ذهن می شود و فهم عمیق ذهنی را از بین می برد . با این حال استفاده از این نوع کتاب در مقطع ابتدایی کاربرد پیدا کرده و موسسات مختلف برای دانش آموزان از اولین سال های تحصیلی برنامه ریزی می کنند. گویا دانش آموز نه برای یادگیری  علمی و حضور در اجتماع که صرفا برای حضور در کنکور و موفقیت در این عرصه باید آموزش ببیند.

کنکور چنان در نظام آموزشی ما ریشه کرده که به جای اینکه برای ارزیابی آموخته‌های دوران تحصیل استفاده شود، دوره ۱۲ ساله آموزش عمومی را به خدمت خود درآورده است. به طوری که کمتر مدرسه‌ای است گرفتار برگزاری دوره‌ها و آزمون‌های آمادگی کنکور نباشد و یکی از مؤلفه‌های مدرسه خوب در تمام مقاطع! داشتن دوره‌ها و آزمون‌های کنکورگونه برای ایجاد و حفظ آمادگی شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌هاست.

برای درک بهتر موضوع توجه به گزارش خبرگزاری مهر ضروری است. خبرگزاری مهر در مقاله‌ای مفصل به کتاب‌های چاپ شده در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ پرداخته بود. از مجموع ۷۹۴۱ کتاب منتشر شده در این ماه، ۱۳۶۴ عنوان، معادل ۱۷ درصد کتاب‌های چاپ شده در این بازه زمانی، کمک درسی بودند. از نظر تیراژ کتاب‌های چاپ شده نیز وضعیت قدری عجیب‌تر بود. از حدود ۱۱ میلیون کتاب چاپ شده در این ماه، ۴ میلیون کتاب به حوزه کتابهای کمک درسی اختصاص داشت

. در این میان آمارهای جالب‌تری نیز از کتاب‌های چاپ شده توسط ناشران کمک آموزشی وجود دارد. انتشارات خیلی سبز، ۵۲۲ عنوان کتاب را به تنهایی ارائه نموده بود. انتشارات گاج با ۲۲۶ عنوان کتاب، مبتکران ۱۵۶ عنوان، کانون فرهنگی آموزش ۱۰۱ عنوان، پیشروان با ۹۹ عنوان، الگو ۶۷ عنوان، کلاغ سپید ۵۰ عنوان که در صدر ناشران کمک آموزش قرار داشتند.

این در حالی است که باز همه می دانیم در بهترین وضعیت 15 درصد از دانش آموزان وارد رشته های خوب دانشگاه های گروه الف می شوند و برای دیگر رشته ها رقابت چندانی مورد نیاز نیست و حتی صندلی خالی در دانشگاه ها وجود دارد. اکثر ما هم به سطح تحصیلات، سطح استعداد و انگیزه های فرزندانمان آگاهی داریم . در عین حال آنها را به این رقابت سنگین وارد می کنیم. به نظر شما رفتارمان معقولانه است.

جالب اینجاست که همه می دانیم روش های انتخابی آموزشی و تحصیلی فرزندانمان اشتباه است و امروز با توجه به گسترش رسانه های جمعی و وسایل ارتباط جمعی بسیاری از ما رو ش های آموزشی موثر را در کشورهایی مثل ژاپن و فنلاند دیده ایم و از تاثیر آن روی ذهن و ادراک کودک آگاهیم ولی هیچ کار موثری در این زمینه انجام نمی دهیم. بی تردید در این مورد نیر دچار « کوری سپید» شده ایم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.