نگاهی به نام ‏های لاکچری سه ماد مخدر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

در بازار مصرف مواد مخدر شاهد مُد شدن یا مشهور شدن برخی نام و عناوین عجیب هستیم. برخی از این موارد با نام‏های لاکچری عرضه شدند. هر روز 9نفر از ایرانی ها به خاطر مصرف مواد مخدر می‏میرند. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از 10سالگی دست به سیگار می‏شوند

و از 17سالگی مواد مخدر را تجربه می‏کنند. در این میان، گروهی هم هستند که از 12 سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگیشان باز می‏شود و روزگارشان را با شیشه، حشیش، کروکودیل و ماریجوانا سیاه می‏کنن؛.

مخدرهایی که یک جمله مشترک که درباره بیشتر آنها تکرار می‏شود: «این اعتیاد آور نیست.» اصولاً قدرت اعتیاد زایی مواد مخدر با هم فرق می‏کنند. به طوری که کوکائین ، هروئین و مورفین بالاترین قدرت اعتیادزایی را دارند ولی انگیزه مصرف ماده مخدر و قدرت روحی شخص در این رابطه نیز نقش و تاثیر زیادی دارند. بازار مصرف این همه هم بچه پولدارها به خصوص در پایتخت و کلانشهرها هستند. البته کم کم شاهد مد شدن این عناوین در سایر نقاط کشور نظیر کاشمر هستیم. آنچه می‏خوانید نگاهی به سه نام به اصطلاح لاچری هستیم:

الف: تونی

نقل است بچه پولدارهای تهرانی از ماده مخدری موسوم به تونی، استفاده می‏کنند. بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و جسارت بی‌حدی که تونی به آنهامی‌دهد برای پولدارها جذاب است. مصرف‌کننده‌های تونی زود سرخوش می‌شوند. زود هم از خور و خواب می‌افتند و به هیچ چیز جز مایعات و به خصوص الکل میل ندارند، تونی چیزی نیست جز کوکائین که از گیاه کوکا می‌گیرند و در همه جای دنیا ماده گرانی است. در برخی جاها لیدوکائین و ریتالین هم به کوکائین می‌زنند.

 تونی، نامی که چندان هم بی‌مسما نیست و برمی‌گردد به یک فیلم هالیوودی به نام صورت‌زخمی که آلپاچینو در آن ایفاگر نقش تونی مونتانا بود. یک قاچاقچی حرفه‌ای موادمخدر که در برخی صحنه‌های فیلم مقابل کوهی از کوکائین و مشروبات الکلی مشغول نشئگی است. يك از موادمخدر توان‏ افزاى طبيعى مي‏ باشد كه از برگ كوكا تهيه مي‏شود كشورهاى بوليوي، كلمبيا و پرو بزرگترين محل رشد و نمو كوكا به شمار مي‏روند. نخستين بار بوميان كشور “پرو” از برگ اين درخت براى تسكين درد و رفع خستگى استفاده نمودند.

اعتياد به آن جنبه روانى دارد. كوكائين ماده مؤثر رگ برگهاى اين گياه است كه به ارى تاكسيلين شهرت دارد. رنگ آن سفيد شفاف و همانند كريستال ريز مي‏باشد و با مختصر تكانى بلورهاى ريزان بر روى هم مي‏غلتند. اين ماده، يك ضد درد موضعى بسيار قوى است، از پوست و مخاط بينى هم جذب مي‏شود. گرد كوكائين از راه بينى استنشاق و يا در رگ تزريق مي‏شود كه خاصيت آن، ايجاد نيرو و هيجان، كاهش احساس گرسنگى مى ‏نمايد و استعمال زياد آن موجب جنون مي‏شود. 

ب: هروئین سورچی

 سورچی صفتی است که به هروئین چسبانده‌اند تا آن را مختص مهمانی‌ها و جمع‌های پرعیش معرفی کنند و وحشت مصرف هروئینِ بی‌صفت را بریزد، مثل حشیش که عده‌ای به آن می‌گویند پنیر تا تلخی مصرفش را بگیرند و هاله ترس را از دور و برش بردارند. هروئين از كلمه هيروس يا هيرو به معنى مرد قهرمان گرفته شده است. البته اين كلمه به معنى زن قهرمان، زن برجسته، زنى كه خدمات بزرگى به عالم بشريت كرده و زن ايده ‏آل نيز اطلاق مي‏شود. هروئين يكى از تركيبات مرفين مى ‏باشد.

هروئين، قوي‏ترين و مخرب‏ترين ماده مخدر دنيا به شمار مى ايد كه در سال۱۸۷۴ توسط يك دانشمند انگليسى ساخته شد و تحقيقات بيشتر را درباره اين ماده دانشمندان آلمان در سال ۱۸۹۰ تكميل نموده و آن را به عنوان دارو معرفى نمودند. در ايران اولين لابراتور هروئين‏ سازى در سال ۱۳۳۴ ايجاد گرديد. نحوه ساخت و استخراج هروئين از ترياك به عده‏ اى آموخته شد كه باعث به وجود آمدن لابراتوارهاى بيشترى در سطح كشور گرديد.

ج: دستمال

 محرک توهم‌زایی که ورودش به بازار با انکار مراجع رسمی همراه بود، ولی کم‌کم تائید شد در فهرست موادمصرفی بازار ایران آمده، چون مصرف‌کنندگان آن دارند کم‌کم به کلینیک‌های ترک اعتیاد می‌روند و خطری همچون طغیان مصرف شیشه را گوشزد می‌کند. این ماده مخدر بسیار شبیه دستمال مرطوب است و پس از بوییدن آن به انسان یک حالت مستی می دهد .همچنین گفته می شود یکی از موارد مصرف دیگر آن به این صورت است که آن را با توتون سیگار مخلوط کرده و مصرف می کنند.

 این دستمال‏های مرطوب دارای یک نوع ماده مخدر و محرک صنعتی هستند که از راه تماس با پوست وارد بدن فرد مصرف‏کننده می‏شوند. این مواد مخدر به دلیل ظاهر زیبا و تزئینی، بیشتر جوانان به خصوص دختران را تهدید می‏کنند. همچنین گفته می‏شود این ماده مخدر باعث تحریک قوای جنسی و توهم کاذبی در میان دختران می‏شود .دستمال‏های مرطوب کننده  با فعالیت چهره به چهره توسط فروشندگان عرضه می‏شوند. این دستمال‏های نه تنها باعث جوان سازی پوست نمی‏شوند بلکه اعتیاد به آنها باعث مبتلا شدن به بیماری های مختلف می‏شود .این دستمال‏های مرطوب با ۲ بار استفاده ، اعتیاد ایجاد می‏کنند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.