اینجا موسسه سالمندان روزانه نیلوفر است

اخبار ترشیز
Typography

فاطمه نبوی ثالث 

زنان سالمندی که زندگی و امید را به دیگران می آموزند. درس می خوانند. ورزش می کنند. کارهای هنری انجام می دهند و سالمندی را فرصتی ارزشمند تلقی می‌کنند .اینان خرسندی ، خوش بینی، امید و اعتماد ، احساس نشاط و مهرورزی را جانشین افسردگی، زود رنجی ، خستگی و غم و اندوه کرده اند

و با بالا بردن تعاملات اجتماعی سرزنده بودن را در زندگی خود جاری ساخته اند.

اینجا موسسه سالمندان روزانه نیلوفر است.

حمیده صفاریان مدیر موسسه نشاط مشهد که تجربیات خوبش در موسسه نیلوفر کاشمر نیز کاربرد داشته است در این باره می گوید: در این مراکز سعی می شود از بروز عوارض بیشتر سالمندی پیشگیری شود، بنابراین کلاس ها و برنامه های مختلفی را در دستورکار خود دارد. برگزاری کلاس های آموزشی از جمله کامپیوتر، زبان، استخر، دوره های درمانی آب درمانی، ماساژدرمانی، فیزیوتراپی و اردوهای فرهنگی ورزشی شهری و استانی، جشن های مختلف از جمله سالگرد تولد و... از جمله برنامه های این مراکز است که همه این ها در کنار خدمات پرستاری و پزشکی انجام می شود.

 

صفاریان مدیر موسسه نیلوفر هم با بیان این که در این موسسه در کنار فعالیت های تفریحی و آموزشی به توانبخشی نیز توجه می شود اظهار داشت: کلاس نقاشی، هنری ، زبان انگلیسی در کنار فعالیت های ورزشی و ماساژ درمانی و آب درمانی در این موسسه برگزار می شود و اردوهای تفریحی داخلی یا برون شهری در روحیه سالمندان این موسسه تاثیر بسزایی دارد.

صفاریان با  اشاره به این که گوشه گیری و عدم تعاملات اجتماعی در سالمندان باعث افسردگی می شود یادآور شد: حضور در بین همسالان و شرکت در کلاس ها این حس را در افراد این موسسه به وجود آورده است که مورد علاقه و تایید قرار گرفته اند و در شبکه ای از وظایف متقابل فعالیت می کنند . این امر باعث شده که بتوانند با استرس های زندگی و مشکلات روزمره بهتر کنار بیایند.

 

 در این مرکز پای صحبت چند نفر از سالمندان نیز نشستیم . اولین فردی که با او گفتگو کردیم خانم ربابه قنات آبادی متولد 1315 از سالمندان مرکز نشاط است . وی می گوید: « بعد از فوت همسرم دچار افسردگی شده بودم یکی از دوستانم این مرکز را به من معرفی کرد. ازوقتی به مرکز نشاط مراجعه می کنم. روحیه ام عوض شده و شش سال است که به تنهایی با روحیه خوب می توانم طبق برنامه ریزی درست انجام دهم.» وی افزود:« اینجا برنامه های  فوق العاده خوبی دارد . شنا، یوگا، تئاتر شرکت می کنم و صدایم از رادیو زیارت پخش می شود. همیشه به خودم می گویم باید روحیه را جوان نگه داشت . حتی به جوان ها هم همین توصیه را دارم. هیچ وقت نگویید سنم زیاد است تا روحیه داشته باشید. من با آ روش سعی کردم روحیه خودم را تقویت کنم . وقتی به پزشک مرجعه می کنم می گوید روش انتخابی تو در زندگی مانع بروز آلزایمر می شود. الان هم وقتی به خانه بر می گردم کتاب می خوانم . جدول حل می کنم و کارهای روزمره را با همه توانم انجام می دهم.»

 

خانم نادر فرگی هم که در کلاس های مرکز سالمندان نیلوفر کاشمر شرکت می کندمعتقد است: « شرکت در کلاس ها باعث تقویت روحیه می شود. اگر سالمندان دیگر هم به این مرکز بیایند روحیه شان جوان می شود.» وی ادامه می دهد:« بسیاری از مردم کاشمر از فعالیت های این مرکز بی اطلاع هستند و نمی دانند چه امکاناتی در ابن جا فراهم است اگر یک بار به مرکز نیلوفر مراجعه کنند مطمئن هستم که دفعات بعدی هم حضور پیدا خواهند کرد.»

خانم وزان هم یکی دیگر از افرادی است که در مرکز سالمندان حضور می یابد وی می گوید:«وقتی فردی همیشه در خانه می نشیند و بیرون نمی آید همیشه مشغول فکر و خیال می شود. فکر و خیال باعث افسردگی و گوشه گیری و حتی آلزایمر می شود. حضور در جمع برای سالمندان خیلی مفید است و می توانند کارهایی را که زمینه آن را دارند به سرانجام برسانند .:

با خانم سجادی هم به گفتگو نشستیم وی گفت: « آنهایی که خانه نشستند افسرده هستند و دائم در فکر و خیالند. تکان نمی خورند و فکر می کنند فراموش شده اند . شرکت در جلسات و کلاس های این مرکز و اردوهای مختلف درون شهری و برون شهری باعث می شود که تغییرات زیادی در روحیه سالمندان به وجود آیدو دل به زندگی بدهند. »

وی  اضافه کرد: قبل از این که به این مرکز بیایم خودم هم روحیه خوبی نداشتم . به مرکز بهداشت کنار مرکز برای بیماری دیابت مراجعه کردم و یکی از خانم های سالمند مرکز نیلوفر را به من معرفی کرد . من از کلاس پنجم که ازدواج کردم قلم به دست نگرفتم ولی الان کار نقاشی انجام می دهم. این قبیل کارها و همراهی با دیگر سالمندان در روحیه فرد تاثیر می گذارد.به همین خاطر باید شرکت در کلاس های مرکز نیلوفر برای بانوان کاشمری فرهنگ سازی شود، معرفی شود باید کاشمری ها این مرکز را بشناسند و تفاوتش را با مراکز شبانه روزی سالمندان بدانند از خانم های بالاتر از  60 سال می خواهم در کلاس های این مرکز حداقل یک بار شرکت کنند و از نزدیک با روش کاری این مرکز آشنا شوند.»

خانم صمدی مربی نقاشی مرکز نیلوفر هم در مورد آموزش سالمندان گفت:« افرادی که در این مرکز حضور می یابند به خاطر تنوع کلاس ها می توانند در زمینه ایکه استعداد دارند فعالیت بیشتری داشته باشند . حضور در کلاس ها تاثیر مثبت بر افراد سالمند دارد . اق=فراد سالمند دارای گرفتاری های ذهنی زیادی هستند که در این کلاس ها ضمن تعامل اجتماعی و ارتباط دوستی با دیگران با فعالیت در یک زمینه هنری فراغت از مشکلات پیدا می کنند. »

شهیدی فر مربی دیگر نقاشی  این مرکز نیز اظهار داشت: این آموزش‌ها به هماهنگی بیشتر بین دست و چشم و ذهن می‌پردازد و از ابتلای افراد مسن به آلزایمر و مشکلات دیگر جلوگیری می‌کند .در زمان‌هایی که مشغول به طراحی هستند ذهنشان بالاترین آرامش و استراحت را دارد.تحقیقات نشان می دهد که هنردرمانی تأثیر مثبت معناداری بر روی کیفیت زندگی سالمندان دارد. از اینرو در مراکز نگهداری سالمندان این‌گونه فعالیت‌های هنری به‌عنوان رویکرد درمانی جایگزین یا روش مکمل در کنار درمان‌های موجود، برای کاهش مشکلات سلامت روان سالمندان در نظر گرفته می شوند ».

  

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.