حفظ حرمت سالمندان را وظیفه خود می دانیم

اخبار ترشیز
Typography

 الهه عمادزاده 

۹ مهر، روزی برای دیدن سالمندان است. به همین مناسبت بازدیدی داشتیم از تنها مرکز شبانه روزی نگهداری سالمندان کاشمر و با مدیر موسسه خیریه رمضان به گفت و گو نشستیم . اسکندری مدیر مرکز خیریه سالمندان رمضان کاشمر که سال هاست در امور خیریه فعالیت می کند

می گوید : تلاشش این است که حرمت و احترام سالمندان در این مرکز حفظ شود.

وی خدمت به جامعه سالمند را افتخار خود می داند . گام نهادن در وادی پرثواب نگهداری از سالمندان را موهبتی می داندکه خداوند نصیبش کرده است . می گوید : پیری اگر با تنهایی ، بیکاری و بی پناهی همراه شود بدترین درد انسان است .» اسکندری مدیر مرکز خیریه سالمندان رمضان کاشمر دلسوزانه صحبت می کند و در پی یافتن راهی برای ایجاد شرایط بهتر برای زندگی سالمندانی است که شرایط حمایت و نگهداری از آنان در خانه فراهم نیست.

به محل نگهداری سالمندان هدایت می شویم. 26 زن سالمند در این مرکز نگهداری می شوند. سه پرستار خوش آمد گویی می کنند. به جمع سالمندان وارد می شویم. هر چند نمی توان از انتقال حس غربت و ناامیدی اولیه حضور در این جمع صرف نظر کرد . ولی احساس امنیت و آرامش سالمندانی که دور هم جمع شده  و مشغول گپ و گفت هستند نشان می دهد که نیازهای عاطفی در کنار نیازهای جسمی در این مرکز مورد توجه قرار گرفته است.

اسکندری مدیر مرکز خیریه سالمندان رمضان کاشمر با بیان این که زمانی که انسان پیر می شود برای انجـام امـور روزمـره به کمک احتیاج دارداظهار داشت : اگرچه ترجیح سالمند و خانواده ها این است که نیازهای آنها را در خانه رفع کنند ولی همیشه این بهترین انتخاب نیست. به عنوان مثال در فردی که بیماری آلزایمر خیلی پیشرفته دارد، یا فرد سالمندی که تنها زندگی می کند و کسی نیست که از او نگهداری کند. بهترین مکان برای ایشان خانه نیست بلکه بهتر است که او به مرکز نگهداری برود. بحث خانه های آپارتمانی ،دارو و درمان ، زخم بستر و سالمندان وابسته به تخت موضوعاتی است که نیاز به وجود مراکز سالمندی را ضروری ساخته است.

وی افزود: از اول مهرماه سال 95 مرکز سالمندان رمضان با ظرفیت اسمی 20 نفر آغاز به کار کرد . در شروع کار با توجه به اعتقادات مردم کاشمر و نگه داری حرمت پدر و مادر انتظار تکمیل ظرفیت این مرکز را نداشتم ولی مرکز خیریه سالمندان رمضان در مدت 2 هفته با مراجعه مردم کاشمر ، کوهسرخ و خلیل آباد تکمیل شد که این موضوع برای خودم هم تعجب آور بود. در مدتی هم که مشغول به کار هستیم و از ابتدای تاسیس در هر هفته 2 یا 3 نفر مراجع داریم که به علت کمبود جا نمی توانیم پذیرش کنیم. اکثر سالمندان این مرکز سالمندان بی سرپرست و سالمندان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می باشند و به صورت شبانه روزی تحت امور مراقبتی ، پرستاری ، توانبخشی قرار می گیرند و به آنها خدمات داده می شود.

اسکندری خاطر نشان کرد:  ساختمان اصلی این مرکز با زیربنای 2600 متر مربع با  ظرفیت 90 نفر و با رعایت همه استانداردهای لازم جهت نگهداری سالمندان در دست احداث می باشد و تا کنون 1 میلیارد و سیصد هزار تومان هزینه شده است .

مدیر مرکز خیریه سالمندان رمضان کاشمر با اشاره به این که شرایط کنونی جامعه و افزایش قیمت ها در تکمیل پروژه وقفه ایجاد کرده است گفت: هم اکنون 26 نفر سالمند تحت حمایت این مرکز در یک سالن موقت نگهداری می شوند که امیدواریم با تکمیل هر چه سریعتر  ساختمان اصلی از شرایط مطلوبتری برخوردار گردند.

اسکندری مدیر مرکز خیریه سالمندان رمضان کمک خیرین کاشمری را در مقایسه با بقیه شهرستان ها  قابل تحسین دانست و ابراز داشت: به علت افزایش قیمت در همه مواد مصرفی از قبیل مواد خوراکی ، پوشاک، دارو و ایزی لایف و تمام امکاناتی که برای زندگی یک سالمند باید مهیا گردد مرکز خیریه سالمندان رمضان نیاز به حمایت و همدلی و همراهی بیشتر همشهریان خیر دارد که امیدوارم شهروندان کاشمری بیش از پیش حامی این مجموعه باشند.

سرای سالمندان نیاز جامعه امروزی است

 به مناسبت روز سالمند با رئیس اداره بهزیستی هم به صحبت نشستیم . حق جو رئیس اداره بهزیستی ضمن گرامیداشت روز سالمند با بیان این که افزایش جمعیت سالمند و سبک زندگی داشتن یک برنامه درست برای نگهداری سالمندان در جامعه را ضروری ساخته است اظهار داشت:  بهداشت و درمان امید به زندگی را در افراد افزایش می دهد و پیش بینی می شود در 20 سال آینده یک چهارم جمعیت ایران را سالمندان تشکیل دهند، بنابراین  داشتن یک برنامه صحیح و فراهم آوردن زیر ساخت های مناسب مثل خانه سالمندان، بهداشت و دارو و درمان سالمندان، تامین اجتماعی و بیمه درمانی ضرورتی است که از هم اکنون باید به آن توجه کرد.

حق جو با اشاره به این که سالمندی مرحله‌ای از زندگی است که نه تنها باید با کوله باری پر به استقبالش برویم بلکه باید در طی این دوران هم تمهیداتی اندیشید تا کیفیت زندگی حفظ شود اظهار داشت: تجربه سال‌های اخیر ما نشان می‌دهد که خانواده‌های ایرانی علاقه‌مند نیستند پدران و مادران خود را به خانه سالمندان بفرستند. این موضوع هم نشأت گرفته از فرهنگ و عقاید اسلامی ما است. به‌همین خاطر آنها تلاش می‌کنند تا با هر تلاش و زحمتی که شده پدران و مادران‌شان را نزد خود نگه دارند اما تغییر بافت خانواده‌ها در جامعه کنونی از سنتی به مدرن و دوری فرزندان از والدین به دلیل مشغله فراوان آنها در جامعه کنونی باعث شده اکثر افراد نتوانند زمان مناسبی را به والدین مسن خود اختصاص دهند. به همین دلیل نباید فکر کنیم هر شخصی که والدینش را به خانه سالمندان می فرستد عاطفه ندارد یا از نظر احساسی آدم خوبی نیست. در جامعه سالمند افرادی هستند که ازدواج نکردند یا فرزندی ندارند یا شرایط جسمی و روحی آنها حاد است و مراقبت در خانه برای فرزندان امکان پذیر نیست. در این شرایط اگر نگاه به خانه سالمندان منفی باشد  و سپردن سالمند به سرای سالمندان منفی تلقی شود نه تنها کار مفیدی برای سالمند انجام نشده که وی را در شرایط سخت تری قرار می دهیم. نگاه فرهنگی به این مسئله باید تغییر کند ضمن این که ساز و کاری مهیا شود که بهترین شرایط برای سالمند در خانه های سالمندان فراهم شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.