بهشت پاداش اطاعت کورکورانه نیست

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

فرض کنید به عنوان شهروند شهر عتیق دارای قدرت تمرکز ذهنی هستید و توانسته اید با تمرکز به دنیای فراحسی قدم بگذارید. دنیایی که واقعیات بر شما واضح می شود و تمام آنچه در عالم دنیوی از شما مخفی بود عینیت می یابد. به گفته افلاطون « عالم مُثُل»

ورود به دنیای واقعیات « عالم مُثُل» برایتان هیجان انگیز است. ذوق و شوق ورود به پهندشت واقعیات شما را گرفتار افکار عجیب و غریبی کرده است . مانند کسی که از خواب سنگینی بیدار شود قدم به این عالم می گذارید. ناگهان منظره شگفتی در مقابلتان نمودار می گردد. دقت می کنید می بینید احزاب و گروه های سیاسی شهر عتیق در اطرافتان پراکنده شده اند. با خودتان می گویید این ها همان هایی هستند که در عالم دنیوی تشخیص می دادند چه کسی اهل بهشت است و چه کسانی به بهشت نمی روند، چرا در این عالم صورتشان برافروخته و حالشان دگرگون است. گویا چهره واقعی اینان در این عالم عیان شده و از آن گریزی ندارند. به  خاطر می آورید که به شما گفته شده در « عالم مُثُل» اگر غل و غش در کار داشته باشی دیگر نمی توانی خود را بزک کرده و با الفاظ بیارایی . اینجا هر جامه فرعی به خاک افتاده و ظاهر و باطن نمودار می گردد. در « عالم مُثُل» همه وارد سرای یقین شده اند . همه به وضع و حال خود وقوف دارند و آنها که مسیرشان وراهشان باطل بوده از کردار خود خجالت زده اند.

 ایستادن در این مکان را به دلیل شرمندگی این گروه جایز نمی دانید و تصمیم به رفتن می گیرید که ناگهان جمعیت به هم می خورد و فردی از بین آدمها ظاهر می گردد. به نظر می رسد حالش خوب است و و واقعیت وجودش گرفتار اعمال نابخردانه دنیوی نگشته است . یادتان می آید این همان فردی است که به عهد شکنی دنیوی متهم شده بود. هر چند حال او به یقین نشان دهنده کردار اوست اما می خواهید احوالاتش را از زبان خودش بشنوید وی می گوید: « همیشه ادعای برحق بودن دلیل بر محق بودن افراد نیست . بسیارند افرادی که دم از احقاق حقوق و منافع مردم می زنند ولی هر گاه پای منافع جناحی و سیاسی خود پیش می آید در عمل پا پس کشیده و مصلحت اندیشی را سر لوحه کار خود قرار می دهند و حافظ منافع گروه های خاص می شوند.

این افراد همراه بودن با اطاعت کورکورانه و تسلیم محض بودن را درست می دانند و عدم همراهی با اشتباهات را، عهد شکنی می دانند.

وی متذکر شد: اگر عدم همراهی با هر گروهی را عهد شکنی تلقی کنیم. خروج « حر بن یزید ریاحی» از گروه همراهش را چگونه توجیه می کنید. اتفاقا اگر با تحمیل عقاید و سلایق کورکورانه همراه شوی کار ناصوابی انجام داده ای.    

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.