زباله گردی ، پدیده ای رو به گسترش کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

امروزه پاک کردن صورت مسئله از همه کارها راحت تر شده است. یکی از مسائلی که مردم کاشمر در قدیم به آن اعتقاد داشتند و به عنوان ضرب المثل شهرت داشت « با سیلی صورت خود را سرخ نگهداشتن » بود. به خود متکی بودن و دست پیش کسی دراز نکردن برای کاشمری ها حرمت داشت.

ذکر خاطره ای در این مورد برای مخاطبان گرامی خالی از لطف نیست.  سال 66 اولین سالی که مشغول به خدمت در یک مدرسه شدم.مسئولان مدرسه برای دانش آموزان بی بضاعت بسته های ارزاق و پوشاک تهیه دیدند و از معلمان خواستند در هنگام توزیع به آنها کمک کنند. فردای آن روز اتفاق جالبی افتاد. چندین نفر از والدین به مدرسه آمدند و با بیان این وضعیت   اقتصادی ما خوب نیست ولی آبرو و اعتبار داریم بسته ها را باز گرداندند.

آنچه تغییر رویکرد مردم را طی زمان نشان می دهد این بود که در سال های بعد والدین از اول سال تحصیلی به مدرسه مراجعه می کردند و خواهان نوشتن نام فرزندانشان در لیست حمایت ارزاق و پوشاک بودند. همین تغییر رویکرد در بسیاری از رفتارهای دیگر مردم کاشمر هم به چشم می خورد. دست فروشی که روزگاری مردم آن را نمی پسندیدند و با آن مبارزه می شد به امری روزمره تبدیل شده است. اگر روزی گدایان تعدادشان انگشت شمار بود و برای کاشمری ها شناخته شده بودند امروز سر هر چهار راهی یکی دو نفر همیشه جا خوش کرده اند. همین تغییر رویکرد در زباله گردی نیز مشاهده می شود. تا چند سال پیش زباله گردی در کاشمر وجود نداشت. کم کم زباله گردی به عنوان یک پدیده خود را نشان داد و امروز به صورت معضل درآمده است. چند روز پیش تعداد زباله گردان را در یک مدت 10 تا 15 دقیقه ای  در مسیر خیابان خرمشهر، امام، هفده شهریور، شهید اکبرنژاد، امام موسی صدر شمردم. شاید تعداد 7 نفر زباله گرد در یک بازه زمانی کوتاه برایتان غیر قابل باور باشد . شاید هم زباله گردی این تعداد در آن ساعت مشخص اتفاقی بوده است. اما تعداد زیاد زباله گردان کاشمر به حدی هست که آن را یک معضل رو به گسترش تلقی کنیم.

برای بررسی این موضوع می توانیم احتمالات زیادی در نظر بگیریم . اولین احتمال این است که سطح فقر جامعه افزایش یافته  و مردم مجبور به استفاده از این روش ها برای برای گذران زندگی هستند . دومین احتمال را باید بزرگ شدن شهرستان و ناشناخته ماندن افراد در بین دیگران بدانیم و سومین احتمال هم حاشیه نشینی و افزایش تعداد بی بضاعت در شهر است.

اما مسائل دیگر نیز مزید بر علت شده است یکی از موضوعاتی که باعث افزایش دستفروشان، متکدیان و زباله گردان شده ، همنوایی اجتماعی با این افراد و عادی شدن این گونه رفتارها در جامعه است. مردم بیشتر از این  که به فکر درمان این نوع رویکرد که خود نوعی آسیب اجتماعی تلقی می شود برآیند به خاطر وضعیت اقتصادی و معیشتی این وضعیت را عادی می شمرند. مطالب اینترنتی ، تلگرامی و به طور کلی فضای مجازی مهر تاییدی بر بر این رفتار می زند. مطالبی مثل « این سهم کودک سرزمینم است.» در کنار کودکی در کنار سطل زباله یا پخش کلیپی که دو مرد سر یک شیشه پلاستیکی با هم دعوا می کنند هر چند دل هر دردمندی را به درد می آورد اما در تکثیر این نوع رفتار هم موثر است . توجه به این نکته ضروری است که تعداد زباله گردان و متکدیان فقط در زمان بحران و جنگ  در دیگر کشورها افزایش می یابد و ما در شرایط بحرانی به سر نمی بریم و می توانیم برای مشکلات و معضلات اجتماعی چاره صحیح بیندیشیم. علاوه بر این باید بدانیم این نوع رفتارها علاوه بر این که مشکلی از این قشر را حل نمی کند تبعات دیگری از قبیل اعتیاد وسوء استفاده و آزار جنسی را  افزایش می دهد.

به نظر می رسد اگر چاره ای برای حل این مشکل  اندیشیده نشود تبدیل به بحران می گردد و تبعات منفی آن گریبانگیر همه افراد جامعه می شود. دولت وظیفه دارد ضمن حمایت اقتصادی و ارائه بسته های حمایتی ، شناسایی این افراد و سرو سامان دادن به آنها ، از نظر فرهنگی نیز از این افراد حمایت کند و راه کارهای پیشگیرانه در نظر بگیرد.

مردم نیز وظیفه دارند کمک های خیر خواهانه خود را جهت داده ، کمک ها را تجمیع کند و با جهت دادن منابع مادی ، حمایت موثری از فرزندان و خانواده این افراد که احتمالا دچار مشکلات عدیده هستند داشته باشند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.