«مدیریت مقایسه ای» در شهر عتیق

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 
باید به عرض شهروندان گرامی شهر عتیق برسانیم که انواع مختلف مدیریت در شهر عتیق وجود دارد که  اگر نتوان گفت بی نظیر، کم نظیر است. برای این که به درک معنای برخی از انواع مدیریت در شهر عتیق برسید، استفاده از چند مثال  ضروری است .

البته این مثال ها مربوط به مدیران سابق و اسبق است و به هیچ وجه به گوشه قبای مدیران امروز برنخواهد خورد.

اگر شما شهروندان گرامی شهر عتیق به خاطر داشته باشید . چندین سال پیش یک دختر  بچه در جایی به نام میدان مرکزی شهر عتیق تکدی گری می کرد. این بچه کم کم بزرگ شد و باز هم در همان مکان تا آخر شب  سیلان ویلان بود . فرض کنید شما به عنوان یک شهروند شهر عتیق که احساس مسئولیت پذیری دارید با خود می اندیشید که برای این دختر دوازده سیزده ساله ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید ، چه خوب است به مسئولان شهرتان تلفن زده و از آنها بخواهید برای این بچه سرپناه و جای مطمئنی تدارک ببینند . ابتدا با کمیته امداد تماس می گیرید و پاسخ می شنوید که این امور مربوط به بهزیستی است. بعد با اداره بهزیستی تماس می گیرید پاسخ این است که این امور مربوط به شهرداری است. با شهرداری تماس می گیرید می گویند این کار مربوط به نیروی انتظامی است. به نیروی انتظامی زنگ می زنید می گویند به شرطی می توانیم این فرد را از کوچه و خیابان جمع کنیم که بهزیستی یا شهرداری محل اسکان و سرپناه در اختیار ما قرار دهد.

این نوع مدیریت در اصطلاح علم مدیریت « مدیریت موازی» است . یعنی محول کردن یک کار بر عهده چند مدیر ، که می توانند وظایف را به عهده نگیرند و از انجام وظیفه شانه خالی کنند. نتیجه این می شود که هیچ کدام هیچ کاری انجام ندهند.

مثال دوم از مدیریت موازی مسئله کوه خواری در شهر عتیق است . فرض کنید در ابتدای شروع ساخت ویلاها و تبدیل کوه ها به ویلا و باغکده در شهر عتیق دوباره همان حس مسئولیت کذایی تان گل می کند و می خواهید چاره ای برای حل و رفع این مشکل بیندیشید. پرس و جو می کنید که نظارت بر این ساخت و سازها بر عهده چه ارگان و اداره ای است به شما می گویند اداره منابع طبیعی این کار را بر عهده دارد. به اداره منابع طبیعی زنگ می زنید و علت گسترش کوه خواری را از آنان جویا می شوید . می گویند ما در بخش منابع طبیعی طبق قانون زمین واگذار می کنیم و در بخش مربوط به ما دخل و تصرف غیر قانونی صورت نمی گیرد . این قسمت ها مربوط به اداره راه ، جهاد کشاورزی وامور منابع آب است. با این ادارات هم تماس می گیرید و جواب آنها هم محول کردن وظیفه بر عهده دیگر ادارات است و نتیجه این می شود که هم اکنون تمام شهروندان شهر عتیق می توانند به خوبی ببینند و نیازی به توضیح واضحات نیست.

اما یک نوع بهتر از « مدیریت موازی» در شهر عتیق وجود دارد به  نام « مدیریت مقایسه ای» این عنوان منحصر به فرد را فقط مدیران شهر عتیق کشف کرده اند و باید به نام شهر عتیق در کتاب کلید واژه های دانشنامه مدیریت به ثبت برسد . باز هم به اجبار برای روشن شدن مطلب باید با ذکر مثال خدمت شهروندان شهر عتیق این واژه را توضیح بدهم. فرض کنید به یک اداره مراجعه می کنید و از کم کاری یا به تعویق افتادن کارتان گلایه دارید . نزد مدیر اداره مربوط می روید و مشکل را مطرح می کنید. پاسخ این است :« نه که وقتی قبلی ها بودند بهتر کار می کردند.» حال قضاوت با شما شهروندان عزیز شهر عتیق است آیا جمله ای از این جمله قانع کننده تر تا کنون شنیده اید؟

یا فرض کنید در مکانی از شهر عتیق تعدادی درخت خشک شده است و شما از روابط عمومی نهادی در این مورد پاسخ می خواهید . پاسخ این است: « در زمان مدیریت قبلی چند هزار درخت خشک شده الان که چند عدد درخت خشک شده بی انصافی نکنید.»

بله شهروندان عزیز شهر عتیق این نوع مدیریت « مدیریت مقایسه ای» نام دارد . هدف این مدیریت سبقت در انجام امور بهتر از گذشته نیست. بلکه باید روی قبلی ها را به هر نحو شده کم کرد. توانمندی مدیریت در « رو کم کنی » را مدیریت مقایسه ای می نامند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.