نمایشگاه توانمندی روستایی و عشایری؛ ضعف ها و قوت ها

اخبار ترشیز
Typography

نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری در کاشمر برگزار شد و پذیرای علاقه مندان بود. در این نمایشگاه محصولات و تولیدات روستایی و عشایری در غرفه های فرت بافی ، فرش بافی، گل و گیاه، لباس، شیرینی، سوهان ، کشمش، خشکبار، گیاهان دارویی و لبنیات در معرض دید عموم قرار گرفت.

گفتنی است حضور پررنگ بانوان و تلاش آنان برای ارائه محصولات و شناساندن کار به  مردم یکی از مشخصات بارز این نمایشگاه بود.

برگزاری نمایشگاه همیشه ابزاری برای تبادل دانش  و اطلاعات بوده‌ و می توانند به عنوان ابزار بسیار مهمی برای نمایش تولیدات و بستری بسیار مناسب برای تمرکز بر تولید و اشتغال در نظر گرفته شوند . در تعریفی گویا و کوتاه ، نمایشگاه را می توان تبلیغ زنده نامید ، زیرا در نمایشگاه عواملی چون تولید کننده ، توزیع کننده ، مصرف کننده و کالا یا خدمات در یک زمان و مکان مناسب گرد هم می آیند.  تردیدی نیست نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری هم از همین ظرفیت برخوردار است .برگزاری نمایشگاه توانمندی روستایی و عشایری در کاشمر را باید به عنوان گامی جهت افزایش انگیزه در روستاییان دانست تا با   بهره مندی از استعدادها و ظرفیت های متنوع  این قشر از جامعه گامی در جهت اقتصاد مقاومتی و تقویت روحیه  خودباوری روستاییان برداشته شود.

اما با نگاهی گذرا  به نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر کاشمر ذکر چند توصیه ضروری به نظر می رسد که در ذیل می آید:

  1. یکی از محسنات و مزایای روستاییان نسبت به شهرنشینان همیاری و همراهی و انجام کارها به طور جمعی بوده، آنچه در این نمایشگاه به چشم نمی خورد حضورتعاون و شرکت تعاونی در کارها بود و بیشتر به نظر می رسید به سمت انفرادی سوق پیدا کرده است.
  2. استفاده از روش های سنتی در تهیه محصولات و ارائه فله ای آنها بدون استاندارد سازی و یا برند سازی مشکل دیگر موجود در نمایشگاه بود. محصولات کاشمر مثل زعفران، رب انار ، آبغوره و خشکبار که هر کدام در صورت برند سازی می تواند فروش خوبی در بازار داشته و زمینه تکرار خرید محصول را فراهم آورد بدون نام و نشان عرضه می شد.
  3. عدم وجود بسته بندی مناسب. همانطور که می دانید بسته بندی محصولات کشاورزی بهترین روش برای مقابله با شکستگی ، لهیدگی و از بین رفتن محصولات است. روشهای بسته‌بندی سنتی، عامل ایجاد ضایعات محصولات کشاورزی می باشد. ضعف در بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی باعث کاهش کیفیت و سلامت مواد غذایی می‌شود که در نتیجه با مشکل بزرگتر و جدی‌تر از دست دادن بازارهای هدف مواجه می‌شویم.
  4. صنایع دستی کاشمر به لحاظ تنوع و قدمت امتیاز قابل‌ توجهی برای ایجاد فرصت‌ های شغلی فراهم کرده و لازم است به توانمندی صنایع‌ دستی در درآمدزایی و اشتغالزایی توجه بیشتری شود.  معرفی مناسب و بهینه صنایع دستی در ورود به بازار موثر است و تنها در صورت ورود به بازارهاست که این صنعت رشد و گسترش خواهد یافت.  نمایشگاه ها مکان خوبی هستند برای ایجاد جاذبه در بین مردم و تبلیغ برای صنایع دستی ، خوشبختانه صنایع دستی کاشمر هنری و اقتصادی هستند و می توانند جایگاه خوبی در بازار داشته باشند . امیدواریم به این بخش توجه ویژه شود.
  5. جاذبه های گردشگری روستاها در این نمایشگاه معرفی نشدند. جای بروشور و غرفه های عکس و جاذبه های روستایی خالی بود. بوم گردی و روستاگردشی را می توان به عنوان یک  صنعت درآمدزا برای روستاییان به ویزه جاهایی که دارای جاذبه گردشگری است در نظر گرفت به نظر می رسد   به طور شایسته  به این خصیصه توجه نشده بود. 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.