بررسی تشابهات و تفاوت های شهردارشهر عتیق با شهردار مونووی

اخبار ترشیز
Typography

حسین نبوی ثالث  

باید به عرض شما شهروندان شهر عتیق برسانم که بعضی از شهرها در این جهان هستی شباهت ها و تفاوت هایی با شهر عتیق دارند . یکی از این شهرهایی که می توان شباهت های جالبی با شهر عتیق در آن یافت ، شهر مونووی است . ذکر شباهت ها و تفاوت های مدیریت این شهر با شهر عتیق خالی از لطف نیست.

مونووی (monowi) شهر کوچکی است که در ایالت نبراسکا و در کشور آمریکا واقع شده است. اسم این شهر در فهرست عجیب ترین شهر های جهان درج شده است. تنها سکنه‌ی باقی مانده در این شهر، پیرزنی به نام السی آیلراست. نکته‌ی جالب دیگر اینکه، خانم آیلر شهردار مونووی نیز هست.  این زن سالخورده که ۷۷ سال، سن دارد در یک کاراوان اتومبیل و در نزدیکی تنها مهمانخانه‌ به جا مانده در این شهر زندگی می‌کند.  زندگی آیلر به عنوان شهردار کمی عجیب به نظر می‌رسد. او سالی یکبار مالیات را بالا می‌برد تا اینکه بتواند روشنایی چهار خیابان اصلی شهر را تامین کند یا اینکه امکانات شهری ناچیزی را که در این شهر وجود دارد سرپا نگه دارد. او مهمانخانه‌ی مونووی را اداره می‌کند و بدین ترتیب تنها کسب و کار موجود در این شهر را ایجاد کرده است. مشتریان این مهمانخانه کسانی هستند که از بزرگراه این منطقه عبور می‌کنند یا اینکه از شهرهای اطراف به این شهر کوچک سری می‌زنند. خلاصه ی کلام آن که خانم السی آیلر شباهت های زیادی با شهردار شهر عتیق دارند. در مونووی تمام خانواده ها برای پیدا کردن شغلی مناسب تر و زندگی بهتر مونووی را که انصافا جای جالب تری ازشهرعتیق به نظر می رسد ترک کرده اند اما خانم آیلربا اینکه پیشنهاداتی از ایالت های کانزاس و اوکلاهاما داشته اند هرگز مونووی را ترک ننموده اند، همانطور که شهردار شهرعتیق با وجود داشتن پیشنهاداتی از شهرهای مجاور و با مشاهده ی آشفتگی ها در مجموعه ی شورا و  نارضایتی در میان مردم، هرگز شهر عتیق را ترک نکرده اند. تفاوتی هم وجود دارد و آن اینست که در سرشماری سال 2000 در آمریکا در مونووی  دو نفر سکونت داشتند که آقای رودی آیلر و همسر ایشان خانم السی آیلر بودند که متاسفانه آقای رودی آیلر مرحوم شدند. اما در شهرعتیق شهردار خانواده ی خود را قبل از ترک ما بقی ساکنین از دیار رانده است و خانواده ی ایشان در جای دیگر سکونت دارند، شباهت های زیادی هنوز یافت می شود در مونووی بالاجبار خانم آیلر به سبب ویژگی تک نفره بودنش از طرف ایالت شهردار است.

شاید باور نکنید خانم آیلر در منووی هر سال باید یک تابلو تبلیغاتی از خودش را در جلوی رستوران برای انتخاب شهردار نصب کند و در روز انتخابات به خودش رای دهد.   در شهرعتیق نیز با وجود جمعیت کثیرش نسبت به مونووی ایشان با  حمایت تمام و کمال ،گویی تنهاست، اگر شورا آشوب باشد، مردم ناراضی و رسانه با ادله دلایل خودش را بنویسد، ایشان یکه تاز میدان است و با خانم آلسی آیلر فرق چندانی نمی کند. هر دو به دلایلی بسیار عجیب و غریب تحفه اند و جایگزینی برای آنان نیست، البته به نظر بنده دلایل  تک نفره بودن شهردار شهرعتیق از آلسی آیلر عجیب تر است. هنوز هم شباهت ها و تفاوت های زیادی بین شهرعتیق و مونووی وجود دارد به عنوان مثال می توان به این نکته اشاره کرد که هر دو شهر گویی فقط شهردار دارند و در بقیه پست ها فرد  دیگری برای سامان دادن به اوضاع نیست، طفلی خانم آیلر در 77 سالگی نمی تواند هم نماینده ی شهر، فرماندار ، کشیش کلیسای خسته از سیاست و قاضی فدرال باشد و چون تنهاست خیالش هم راحت است بنابراین در هیچ یک از جلسات شورا نیز شرکت نمی کند و از بابت این مقولات نیز شباهت های عجیبی با شهردار شهر عتیق دارد. نتیجه گیری کلام این که تا شباهت های مونووی و شهرعتیق بیشتر نشده باید کاری کرد. گرچه اکنون نیز می توانیم همانطور که مونووی از پتانسیل منحصر به فردش استفاده می کند و افراد عبوری از بزرگراه را برای گشتی در خیابان های این شهر و دیدن این زن افسانه ای جلب می کند، شهر عتیق نیز باید از این ظرفیت منحصر به فرد در جذب توریست کمک بگیرد .مطمئنا از اقصی نقاط جهان و ایران برای دیدن چنین پدیده ای، همچون مونووی میزبان مسافرین عزیز خواهیم بود. 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.