مطالبه گري در چارچوب قانون پاسخگويي در راستاي وظايف ذاتي

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 
در راستاي انجام وظايف خودمان پاسخگو هستيم و گردنمان از مو باريک تر است «حجت الاسلام ميداني» 

هــر جامعــه اي که در آن روحيــه‌ي مطالبه‌گري وجود نداشته باشد و مسئولان در راستاي وظايف ذاتي شان پاسخگو نباشند

، جامعه اي مرده ، بي تحرک و بدون آرمان است . مردم مومن و مسلماني که به عشق اقامه قسط انقلاب کردند ، حق دارند از مسئولان بخواهند از اقدامات خلاف عدل خودداري کنند ، مطالبه گري اجتماعي در راستاي اجراي عدالت يکي از برترين شاخصه هاي يک نظام اسلامي است ، در سوره ي نسا آيه 135 به مسلمانان توصيه شده : « همواره قيام کنندگان به قسط و عدل و داد باشيد حتي اگر به ضرر خودتان و نزديکانتان و پدر و مادرهايتان باشد » ، در سوره الحديد آيه 25 مي خوانيم « ما پيامبران خود را با نشانه هايي مبعوث کرديم و با آنان کتاب و ميزان فرستاديم تا ميان مردم عدالت را برقرار سازند . »

فرق عدالت و ميزان   در اين است که « عدالت » يک مفهوم ذهني است اما « ميزان » حامل يک مفهوم عيني است ، بنابراين ماموريت پيامبر برقراري عدل بر طبق کتاب به وسيله ميزان مي باشد . انگيزه و محرک اصلي قيام رسول الله (ص) نابودي ظلم و بي عدالتي بوده است ، اين رسالت پيامبر ما بوده ، ما هم بايد به دنبال همين رسالت باشيم.

عدالتجويان از ستمگران و عمال ستمگران  و کساني که در صف ستمگران ايستاده اند و به هيچ وجه حاضر به قبول اصل عدالت و پيروي از ضوابط عدالت نيستند ، نبايد انتظار داشته باشند که با آن ها همراه شوند و عامل ظلم نباشند اما از مسئولين انتظار مي رود در راستاي وظايف ذاتي‌شان بدون هيچ حب و بغض جناحي در چارچوب قانون براي آرمان هايي که باعث تحقق عدالت در جامعه مي شود قدمي بردارند .

يکي از ويژگي هاي مهم و اساسي که بهترين ابزار براي جلوگيري از انحراف خود و جامعه است ، روحيه ي مطالبه گري انقلابي و شجاعت بي مثال در بيان واقعيت ها ، کاستي ها و مشکلات موجود است مطالبه گري اجتماعي شهروندان و نخبگان به ويژه جامعه ي روحانيت نقش بسياري در توسعه و پيشرفت جامعه در ابعاد گوناگون و مهم تر از آن به قدرت رسيدن مسئولين توانمند و پاسخگو و فعاليت در مسير کارآمدي و قانونمندي دارد .

معناي حقيقي مطالبه گري داشتن روحيه ي انقلابي به معني حذف روحيه ي بي تفاوتي است ، افراد انقلابي بي تفاوت نيستند و با مطالبه گري به تناسب مسئوليت خود وظايف خود را در کوتاه ترين زمان و با بهترين کيفيت انجام مي دهند و کساني مطالبه گر واقعي هستند که عقبه فکري و مطالعاتي مناسب و قوي اسلامي داشته باشند .

البته تا زماني که مسئولان براي مطالبه گران گوش شنوايي دارند و حاضرند حرف مطالبه گران را گوش کنند ، بايد مطالبه گري از طريق قواعد و ضوابط خاص خودش به صورتي پيگيري شود که منجر به آشوب و خداي نکرده اهانت به مسئولان و دست مايه ي سوء استفاده ي دشمنان نظام جمهوري اسلامي نگردد ، مطالبه گري زمان مناسب مي خواهد ، مطالبات بايد از مرجع ذي صلاح خواسته شود ، رسانه ها  بر حسب وظيفه به ويژه نشريات محلي مي توانند مردم را با حقوق شهروندي و راه ها و شيوه هاي مطالبه گري آشنا سازند و به قول مقام معظم رهبري : « قواي سه گانه و هيچ يک از دستگاه ها ، نبايد خود را از انتقاد و نقد منصفانه مصون بدانند . » مسئولين با توجه به مطالبي که در نشريات منعکس مي شود و کدهايي که نشريات با زبان طنز و کنايه و ايهام و اشارات در اختيار آنان قرار مي دهند بايد با دغدغه و حساسيت لازم نسبت به برطرف کردن معضلات و مشکلات اجتماعي اقدامي شايسته انجام دهند و از اينکه برخي انتقادها ممکن است گوشه ي دامن خودشان را بگيرد عصباني نشوند .

سخن آخر اينکه اگر مسئولان در راستاي وظايف ذاتي شان کوتاهي نکنند و به قول ناصر خسرو « خلق را همه يکسره نهال خدا » بپندارند مطالبه گري هيچ گاه در حد آتش به اختياري در جامعه رخ نمي دهد و مطالبه گران نيز بايد در مقابل دست هاي پشت پرده هر آشوبي هوشيار باشند و خداي نکرده فريب معاندان نظام را نخورند و مراقب باشند به خاطر مطالبات اجتماعي بر حق آنان  ، مسئولان در قوه قضائيه و دستگاه هاي امنيتي و انتظامي به زحمت نيفتند و در از بين بردن زمينه هاي سوء استفاده دشمن نهايت همکاري را با اين نيروهاي دلسوز و خدوم به نظام جمهوري اسلامي داشته باشند .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.