کاشمر و امید گذر از شعار به شعور در حوزه شفافیت

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن
هر فعال رسانه‏ای دارای چندین آرزو در راستای کارش هست. نگارنده آرزو دارد بتواند دیدگاه مسئولان شهرستان را در باره مقوله شفافیت بداند. باور بفرمایید این آرزو برایم انگاری دست‏نایافتنی است

. کاش به راحتی می‏شد نظر امام جمعه، فرماندار و نماینده و روسای سازمان‏ها و نهادهای مختلف شهرستان را در باره مقوله شفافیت، پرسید. همین جا متذکر شوم که منظور دادن شعار نیست. بگذارید اینگونه بیان کنم، منظور این نیست که مسئول مورد نظر در پاسخ این کمترین اقدام به سر دادن شعار بکند.

به نظر شما می‏شود از این یا آن مسئول محترم و معزز پرسید؛ برای بسط شفافیت در شهرستان چه کردید؟ یقین می‏شود. اما آیا فرد مورد سوال پاسخی درخور به این سوال خواهد داد؟ یقیناً کسی قصد کتمان موضوع یا مسئله‏ای را ندارد. و یقین کسی هم قصد تشویش اذهان عمومی را ندارد. به نظر شما تعریف مسئولان شهرستان ما از شفافیت چیست؟ آیا جایی و نهادی هست که مراجعه کنیم کدام مسئول بیشتر از واژه شفافیت استفاده می‏کند؟ این مقام مسئول آیا خود به درستی نماد شفافیت هست؟

بحث شفافیت در یک سال اخیر در شورای اسلامی شهرمان بیشتر شنیده شد. به شخصه ندیدم عضوی از اعضای شورای اسلامی شهر را که با طرح این واژه مخالف باشد. ولی هر یک از این هفت نفر چه تعریفی از شفافیت دارند؟ شهردار شهرمان چه تعریفی از شفافیت دارد؟ این بزرگواران هر نظری دارند، شاهد برگزاری جلسات شورای شهر به صورت غیر علنی هستیم. چرا باید جلسات این شورا غیر علنی برگزار شود. یادمان باشد روزگاری برخی را اعتقاد بر آن بود که باید همه مسایل شورا و شهرداری شفاف باشد.

چندی پیش ما شاهد برگزاری غیر علنی جلسات شورای اسلامی شهرمان بودیم. پشت درهای بسته چه مطالبی و وقایعی در جریان است؟ شاید اهالی ندانند که تعداد خبرنگاران حاضر در جلسات علنی شورا بیشتر از تعدادی اعضای رسمی شوراست. این نکته بسیار مهم و در خور تحسین است. خبرنگاران عیون شهروندان هستند. آیا برگزاری غیرعلنی جلسات شورا امری در راستای شفافیت است؟ کاش رئیس شورای اسلامی شهرمان که از منادیان شفافیت است با برگزاری نشست مطبوعاتی شورائیان موافق باشد.

کاش شاهد سلسله مصاحبه‏های رئیس شورا و اعضا با اصحاب رسانه بدون حب و بغض باشیم. کاش شهردار هم در این مصاحبه حضور داشته باشد. شفافیت این نیست که بدانیم خانواده کدام مسئول شهرستان در کاشمر مستقر هستند یا نه؟ شفافیت این نیست که بدانیم خانه و مسکن این یا آن مسئول چگونه است؟ شفافیت کسب اطلاع از مارک لباس و مدل ماشین این مدیر و آن مسئول نیست. این موارد متولیانی دارد. یقین کسانی هستند که بحث از کجا آوردی را مطرح کنند. البته دانستن حق مردم است و پاسخ کمک به شفافیت است.

با این همه شهروندان دوست دارند که بدانند این مقام یا آن مسئول چند شغله است. چند منبع درآمد دارد. این سئوالات در حوزه مدیریت شهری بیشتر مطرح است. شهروندان حق دارند از ریز قراردادها با خبر باشند. نباید این شائبه به وجود بیاید که بستگان این مسئول و آن مدیر در اینجا و آنجا مشغول به کار شده‏اند. شُکر خدا پدیده ژن خوب و داشتن همسر خوب در کاشمر مشهود نیست. نداریم مسئولی را که از اعتبار خودش برای اشتغال فرزند یا دامادش بهره برده باشد.

یقین اگر شایعاتی هم باشد همان فرد مسئول با کمال شجاعت با شفافیت تام اطلاع‏رسانی خواهد کرد. همه می‏دانیم در هر جامعه سه موضوع شرع و قانون و عرف ساری و جاری است. از همین منظر مسئولان ما می‏دانند که شهروندان به دقت آنان را رصد می‏کنند. این روزگار به خاطر غلبه اینترنت و وجود انواع شبکه‏های اجتماعی، شایعات سریع منتقل می‏شود. لابد مسئولان با مقوله تنویر افکار عمومی آشنا هستند. شهروندان ناراحت می‏شوند در یک پروژه سهل‏انگاری شود. شهروندان دانستن را حق خود می‏دانند.

اتفاق رخ داده در مراسم بزرگداشت حماسه نهم دی ماه قابل تامل است. یقین فعالان سه قوه؛ مجریه، قضائیه و مقننه در کاشمر حواسشان به همه چیز هست. نماینده دیارمان اخیراً در مصاحبه‏ای با ایسنا اظهار داشته که «خط قرمز ما رضایت مردم است». لابد ایشان مساعی فراوانی برای این مهم داشته و دارند. ایشان در همین مصاحبه تاکید کردند؛ « نماینده در گزینش مدیران منطقه هیچ نقش مستقیمی ندارد». این جمله خیلی جالب است. بر این اساس می‏توان  با شفافیت انتصابات دوران نمایندگی ایشان در کاشمر و ترشیز را بررسی کرد.

ایشان در مصاحبه‏شان اشارات نابی هم داشتند، به نظر ایشان؛ «امروزه شفاف‌سازی در مسائل دغدغه همه است و خود من نیز جزء موافقان شفافیت هستم و معتقدم باید این اقدام صورت گیرد. شفاف‌سازی باید در خصوص کل حاکمیت باشد و باید بر مبنای مجاری قانونی و مستندات دقیق انجام شود نه این‌که بدون ارائه مدرک به دنبال تشویش اذهان باشیم». بر اساس همین دیدگاه ایشان از ریاست شورای اسلامی شهر و شهردار می‏خواهیم با حضور جناب نماینده مشکلاتشان را حل کنند.

این سه اصلاح‏طلب شایسته است در اسرع وقت کاری کارستان برای رفع کدورت‏های احتمالی بکنند. فرماندار اصلاح‏طلب هم یقیناً به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید در راستای منافع و مصالح شهرستان اقدام خواهد کرد. سایر ارکان مدیریتی شهرستان نیز یقیناً نظر به بالندگی کاشمر دارند و بدور از حُب و بُغض خواهان حل اختلاف سلیقه‏ها خواهند بود. و یقیناً همه در این راه با شفافیت رفتار خواهند کرد و مطابق شرع و قانون و عرف رفتار خواهند کرد.

آیندگان امروز ما را رصد خواهند کرد. کاش اعضای شورای اسلامی و جناب شهردار خاطرات دوران خدمتشان را بنویسند. آیندگان با لبخند یا اشک این خاطرات را خواهند خواند و با لبخند یا اخم به آن نمره خواهند داد. روحیه مطالبه‏گری در ذات همه وجود دارد. این روزها در عالم واقع و شبکه‏های مجازی شاهد طرح مباحث مختلفی در باره شفافیت هستیم. کاش در باره شفافیت شعار ندهیم. کاش شعور شهروندان را باور کنیم. کاش شفافیت از سر شعور باشد.

در بهار امسال در این نشریه در یادداشتی مسئولان شهرستان به طور اعم و شورائیان و شهردار را به طور اخص دعوت به شفافیت در عمل کردیم. تعامل بین شورا و شهرداری یک ضرورت اجتناب‏ناپذیر است. در باره عملکرد شهرداری و حتی شورا، شهروندان بهترین فیلتر هستند، اینان رفتارهای شورائیان و شهردار را به قضاوت نشسته‏اند. شهروندان خواهان شهرداری موفق و تابع شورای شهر هستند. شهروندان خواهان شفافیت هستند.

از دیدگاه مدیریت شهری ، شهردار موفق شهرداری ‏است که بتواند از ایده‏های دیگران استفاده کند. شهرداری سازمانی است با هزینه‏های بسیار و بودجه محدود، شهروندان حق دارند اگر در باره مسایل مالی خواهان اطلاعات شفافی باشند. در یک پروژه فرضی مبلغی هزینه می‏شود، کار باید در یک بازه زمانی به اتمام برسد. اهالی خواهان اطلاعات در این زمینه هستند. برای در جریان گذاشتن شهروندان روش‏های مختلفی وجود دارد، یقین مسئولان مدیریت شهری به نیکی با روش‏های اطلاع‏رسانی آشنا هستند.

اشارتی به برخی از ارشادات مقام معظم رهبری خالی از لطف نیست؛ ایشان بر کاردانی شهردار تاکید دارند و می‏فرمایند:« شهرداری‌ها باید برنامه‌هاى زاید و منحرف کننده و حرف‌هاى غیرمرتبط به کار را که عده‌اى به آنها مبتلا بودند و هستند، کنار بگذارند و فقط براى مردم کار کنند.» معظم‏له  با تاکید بر این که شهردار باید لایق پست شهرداری باشند تاکید دارند؛« در داخل تشکیلات شهردارى با فساد مماشات نکنید». «هرگونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پاى خود شما را خالى خواهد کرد.»

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.