کاشمر و جولان گله سگ‏های ولگرد

اخبار ترشیز
Typography

این یادداشت قصد دارد به مقوله تردد سگ‏های ولگرد در اطراف شهر و آبادی‏های شهرستان بپردازد. نگارنده این سطور چندی پیش در جوار یکی از چاه موتورهای اطراف روستای فدافن با منظر عجیبی مواجه شد. شب از نیمه گذشته بود و همراه پدر به قصد آبیاری تاکستان مشغول بررسی مسیر انتقال آب بودیم. در جوار ساختمان چاه موتور متوجه تعدادی جانور نشسته در گوشه‏ای شدیم. ترسیدیم. چراغ قوه که انداختیم تعدادی سگ آزرده از نور ما را می‏نگریستند. با چرخش نور متوجه تعداد سگان بیشتری شدیم. با یک شمارش ساده متوجه حضور حداقل سی سگ شدیم.

چند روز بعد سر صبح در مسیر بولوار سید مرتضی(ع) در نزدیکی‏های جهاد دانشگاهی متوجه عبور 13 سگ از عرض بولوار بودم. موضوع برایم جالب شد. طی روزهای آتی در جاهای مختلف با دوستان موضوع تردد سگ‏های ولگرد در جاهای مختلف را مطرح کردم. با کمال تعجب متوجه شدم اکثراً در این زمینه مشاهداتی داشتند. روزی دیگر برای تهیه گزارشی در باره تاثیر خشکسالی بر خشک شدن تاکستان‏ها در مسیر باغات حد فاصل فدافن و تربقان در تردد بودم. دو مورد سوهان روحم بود. یکی دیدن محوطه‏های خشک دارای جوی و پشته و دیگری تردد گله‏های سگ بود.

حمیدفدافن
در جایی که روزگاری چاه موتوری پرآب بود، توقف کردم. بر فراز یک بلندی ایستادم. این بلندی حاصل جمع شدن خاک‏های باغات انگور بود. صحنه تلخی بود. بسیاری از تاکستان‏های با صفای این مسیر تبدیل به محوطه‏های خشک و بی‏درختی شده بودند. تاک‏های خشک ریشه‏کن شده بودند تا به عنوان هیزم مصرف و یا تبدیل به ذغال شوند. خانه باغ‏ها تبدیل به خرابه شده بودند. در لابلای این همه محوطه خشک چند تاکستان هنوز تاکدار بودند. با یکی از باغداران که در حال عبور بود هم صحبت شدم. از سرمای سال 1386 می‏گفت. به تعبیر او خشکسالی یک طرف و آن سرما طرف دیگر، هر دو بلا بودند.

می‏گفت آن سال سرد، و بعض خانه‏باغ‏های متروکه به ماوای سگ ولگرد و شغال تبدیل شد. زادوولد این حیوانات آنها را بدل به سلاطین بلامنازع باغات متروکه اطراف آبادی‏های نالان از خشکسالی کرد. در ده سال اخیر شاهد حضور هر ازگاهی گله‏های سگ ولگرد در جاهای مختلف هستیم. این مهم را کسی نمی‏تواند منکر شود.

به شخصه تعریف سگ ولگرد برایم نامشخص بود. با مراجعه به منابع برایم مشخص شد؛ سگ ولگرد به هر سگی گفته می‌شود که آزادانه زندگی می‌کند. این اصطلاح شامل انواع سگ‌هارمیده، سگ بدون صاحب، سگ خیابانی شهری و روستایی، سگ دهکده و همینطور سگ‌هایی که صاحب آنها اجازه بیرون رفتن آزادانه را به آنها می‌دهد، می‌شود. از تعبیر سگ روستایی متعجب نشوید، سگ روستایی سگی است؛ گرچه صاحب ندارد اما همیشه یا اغلب اوقات در یک سکونتگاه خاص روستایی اقامت دارد. آنها وحشی یا رمیده  نیستند یعنی خلق‌وخوی رام خود را حفظ کرده‌اند.

در این نشریه چند نوبت به موضوع سگ‏های ولگرد پرداختیم. حتی از حضور گرگاس در منطقه گزارشی تهیه و منتشر شد. گرگاس حاصل جفتگیری گرگ و سگ است. گرگاس هوش سگ  و درنده‏خویی گرگ را دارد و از انسان هم هراسی ندارد. واقعیت تلخ آن است که تعداد سگ‏های ولگرد در نواحی شهری و روستایی شهرستان‏مان به هر دلیل در حال افزایش است. انگار نه انگار که مجموعه‏ای به عنوان ستاد اتلاف سگ‏های ولگرد وجود خارجی دارد. همین جا پیشنهاد می‏گردد مدیران شهری و روستایی دیارمان برای برخورد با سگ ولگرد الزاماً به سگ‏کشی فکر نکنند. باور کنید شلیک یک گلوله حواشی خاص خود را دارد.

دیر زمانی نیست بزرگان کشور در خصوص اتلاف سگ‏های ولگرد دستور العملی را تصویب و به کلیه شهرها و روستاهای ایران ارسال داشته‏اند. امید روزی قوانین از روی کاغذ بر روی زمین اجرایی شوند. این دستورالعمل به منظور نيل به اهدافي چون؛ کنترل بیماری‏های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ‏های ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی درخصوص رعایت اصول بهداشتی در مواجه با حیوانات مزاحم (با الویت سگ‌های ولگرد) ... تهيه شده است.

دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‏های ولگرد، که در ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سازمان شهرداری‏ها و دهیاری‏های کشور در سال 1387 تصویب و از سوی معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهردای‏ها و دهیاری‏های کشور جهت اجرا از سوی شهرداری‏ها و دهیاری‏های سراسر کشور به استانداری‏ها ابلاغ شد. بایسته و زیبنده آن است که سگ‏های ولگرد زنده‏گیری و عقیم شوند. در این صورت می‏توان آنان را واکسیناسیون و انگل‏زدایی هم کرد. در صورت حمایت مسئولان می‏توان؛ پناهگاه‌هایی برای نگهداری سگ‏های ولگرد زنده‏گیری شده ساخت.

بد نیست بدانید؛ سگ‏کشی غیرقانونی است و بر اساس قانون، می‌بایست مراکزی برای نگهداری آنان ساخته شود و در آنجا یا عقیم‏سازی و یا مرگ بدون درد برای این حیوانات انجام شود. هزینه این دو مورد به مراتب از هزینه اختصاص یافته برای سگ‏کشی کمتر است. چرا مسئولان دست‏اندرکار در اموری چون مورد مذکور درصدی از وقتشان را به مطالعه و پیمایش و آمایش و پالایش مسایل و مشکلات حوزه تحت‏امرشان اختصاص نمی‏دهند؟ در  شورای شهر انواع کمیسیون‏ها  نظیر کمیسیون پژوهشی فعالیت دارند. می‏توان از بضاعت علمی این کمیسیون در این راستا و موارد مشابه و مسایل خرد و کلان شهر مشاوره گرفت.

بايد آرزو كرد كه يكي از مديران و مسئولان ارشد كاشمر روزي روزگاري به هر دليل به جاي استفاده از ماشين، پياده يك مسير خاص را  طي كنند. اين مسئول يا مدير ارشد گرامي خواهد دانست كه در اين مسير خاص چه نكات مثبت و منفي وجود دارد. لمس عيني مشكلات مردم يك ضرورت براي مسئولان محترم است. شايد در يكي از اين موارد نادر متوجه شوند كه سگ‏هاي ولگرد مشغول تُركتازي در سطح شهرستان هستند. یقین مسئولان شهرها و آبادی‏های کاشمر می‏دانند؛ جولان تکی و گله‏ای سگ‏های ولگرد، موجب ترس کودکان و ناامنی برای اهالی و بخصوص بانوان شده و همچنین آلودگی‏های محیطی می‏شود.

لابد منادیان این مهم که کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است از وجود پدیده سگ‏های ولگرد در شهرستان با خبر هستند و می‏دانند این پدیده چه تاثیر نامطلوبی بر جذب زائر و گردشگر و افزایش ماندگاری وی در سفر به کاشمر می‏گذارد. مسئولان بدانند؛ این معضل، شب و روز هم ندارد، گاهی سگ‏های ولگرد چند روز در اطراف ما نیستند و گاهی چند روز پشت سر هم در پیرامون ما در حال جولان می‏باشند، ولی بیشتر در ساعات اول صبح و اوایل شب،آفتابی می‏شوند. قابل پیش‏بینی است که با توجه به برودت هوا بیشتر شاهد جولان و تردد گله‏های سگ‏های ولگرد باشیم.

این پدیده همان‏طور که در پاراگراف‏های قبلی بیان گردید می‏تواند باعث حوادث و وقایع مختلفی شود. اجازه بدهید اشاراتی به برخی از حوادث اخیر کشورمان داشته باشیم. آموزش و پرورش زاهدان می‏توانست زودتر به فکر تامین سیستم گرمایشی مدارس بی‏بخاری باشد، قبل از آن که چهار دانش‏آموز دختر در آتش بسوزند. دانشگاه آزاد اسلامی می‏توانست اتوبوس‏های فرسوده واحد علوم و تحقیقات تهران را قبل از هر حادثه‏ای تعویض کند. مدعی عضویت در جوامع ایمن جهانی هستیم. مدعی هستیم روی کاغذ در بسیاری از مسایل دارای استانداردهای لازم هستیم.

اگر بر فرض سگ‏های ولگرد به باغدار، یک روستایی، یک کودک، یک دانشجو، یک شهروند و... حمله کنند، چه کسی مقصر است؟ در این وضعیت دیگر نمی‏توان دولت قبلی را مقصر دانست. دیگر نمی‏توان از نبود قانون گفت. نمی‏توان راننده یا خلبان را مقصر دانست. همه بر اهمیت عنصر پیشگیری دانا هستیم. مسئولان و مدیرانی که بحث رسیدگی به مسایل مربوط به سگ‏های ولگرد مستقیم یا غیر مستقیم جزو  وظایف آنان هست یقین می‏دانند در شهرستان کاشمر حداقل پنج نشریه محلی در حال انتشار است که یحتمل به آمار آنها اضافه هم خواهد شد، رسانه پل میان مردم و مسئولان است.

مسئولان و مدیران مورد نظر یقین می‏دانند در شهرستان شبکه‏های اجتماعی حضوری فعال دارد و تلفن همراه هوشمند متصل به اینترنت هر روستایی و شهری را به یک خبرنگار تبدیل می‏کند. یقین حضرات مسئول می‏دانند پایگاه‏های خبری در شهرستان حضوری فعال دارند. یقین این بزرگواران از توان نمایندگان و خبرنگاران رسانه‏های استانی و ملی  اعم از صدا و سیما و مطبوعات و خبرگزاری‏ها با خبر هستند. یقین انعکاس واقعه‏ای مربوط به جولان سگ‏های ولگرد در ساحت رسانه جالب نیست. روزگاری در بین تمامی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در کاشمر، حیوان‌گزیدگی بیش‌ترین سهم را داشت.

این سهم در حال حاضر در چه وضعیتی است؟ روزگاری ستاد اتلاف سگ‏های ولگرد در کاشمر جایگاه سوم استان را داشت. اینک کدام جایگاه سهم کاشمر است؟ شایسته است شورای اسلامی شهر کاشمر در کنار برگزاری سلسل جلسات غیر علنی خود گوشه چشمی هم به این مهم برای حل این پدیده در سطح شهر داشته باشند. بایسته است شهردار هم در این راستا آنان را یاری کند. همین توقع از شورای اسلامی شهر ریوش و شهردار آنجا وجود دارد. امید دهیاری‏ها با مدد بخشداری‏ها و حمایت فرماندار حامی مبارزه با گله‏های سگ ولگرد و پدیده گرگاس در شهرستان باشند.

یقین شوراهای اسلامی آبادی‏ها و شورای اسلامی شهرستان باید در این مورد با تمام قدرت ورود کنند. دامپزشکی و مراکز درمانی و هر مجموعه و سازمان و نهاد دست‏اندرکار در این رابطه باید با تمام قدرت و از سر دغدغه در این راستا  فعالیت کنند. پیشنهاد می‏شود اگر اعتبار برای این فعالیت موجود نیست و یا کم است از بضاعت مجمع خیرین سلامت استفاده شود. یادمان نرود گاهی زود دیر می‏شود. گله گرسنه سگ‏های ولگرد شاید برای تامین غذا وارد حریم ما و شما شوند. علاج هر واقعه قبل از وقوع راحت است. این مسئله هم از مصادیق امنیت جامعه است. امید ورای حب و بغض‏های احتمالی به آن سریع رسیدگی شود.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.