بد نیست بدانید که:

اخبار ترشیز
Typography

محمد فیض عارفی 

برخی والدین دانش‌آموزان در یکی از مدارس نمونه دولتی کاشمر گلایه کرده بودند که این مدرسه دولتی از آن‌ها شهریه می‌گیرد. پیگیری‌ها نشان داد که شهریه دریافت نمی‌شود بلکه بر اساس مصوبه انجمن اولیا و مربیان برای برگزاری کلاس‌های بیشتر و تقویتی مبالغی از خانواده‌ها اخذ می‌شود

. هر چند شکل قانونی کار درست است اما حالا سؤال این است که اگر برخی خانواده‌ها توان پرداخت چنین مبالغی را نداشتند باید چه کنند؟ آیا انجمن اولیا و مربیان که این تصمیم را گرفته است وضعیت همه خانواده‌ها را در نظر گرفته؟ این موضوع فقط مربوط به این مدرسه نیست بلکه در بسیاری مدارس دیگر هم به استناد مصوبه انجمن اولیا و مربیان، مبالغی برای برنامه‌های مختلف فوق برنامه از دانش‌آموزان مطالبه می‌شود. آنچه در این بین اهمیت دارد این است که اولاً پرداخت این مبالغ باید اختیاری باشد و ثانیاً باید با شناخت خانواده‌هایی که با مشکل اقتصادی مواجه هستند و توان پرداخت را ندارند، آن‌ها از این موضوع مستثنی شوند. البته به گونه‌ای که آبرو و کرامت دانش‌آموزان هم حفظ شود.

 

بد نیست بدانید که:

مطالبه‌گری از طرف هر طیف و قشری که باشد امری مبارک و پسندیده است. این که مسئولان، خودشان را زیر ذره‌بین مردم احساس کنند به سلامت کاری آنان کمک شایان توجهی می‌کند. اما ظاهراً برخی افراد و جریان ها تحمل این مطالبه‌گری را ندارند. این که برخی در مورد عملکرد یکی از دستگاه‌های اجرایی دچار سؤال و شبهه شوند و مطالبه پاسخگویی از سوی مسئولان مربوطه باشند، چیز بدی نیست. بد آن است که به جای پاسخگویی، به اتهام پراکنی بر علیه این افراد اقدام شود و با الفاظی نامناسب با آنان برخورد شود. اتفاقاً‌ بر اساس آرمان‌های انقلاب اسلامی، باید از این افراد که نسبت به عملکرد مسئولان و سلامت کاری آنان و نیز حفظ بیت‌المال حساس هستند تقدیر و تشکر شود و در فضایی آرام به صورت مستند به سؤال و شبهه آن‌ها پاسخ داده شود. امید که در کاشمر نیز شاهد استقبال مسئولان از مطالبه‌گری و پاسخگویی آن‌ها به این مطالبات و شبهات باشیم. البته مطالبه‌کنندگان نیز باید در چارچوب اصول اخلاقی و قانونی حرکت کنند.

 

بد نیست بدانید که:

خیلی‌ها به ما می‌گویند از گرانی‌ها بنویسید. چی بنویسیم واقعاً؟ گرانی‌ها همچنان مردم را آزار می‌دهد. با اینکه قیمت دلار تا حدی پایین آمده، اما قیمت خیلی چیزها پایین که نیامده بماند، همچنان رو به بالا حرکت می‌کند. از صف‌هایی که برای خرید مرغ و گوشت و برنج طرح تنظیم بازار تشکیل می‌شود می‌توان فهمید که برخی از مردم چقدر تحت فشار‌های اقتصادی هستند که برای خرید با قیمتی پایین‌تر حاضر می‌شوند چندین ساعت در صف بایستند. این وضعیت مربوط به شهرستان ما هم نیست که بخواهیم از مسئولان شهرستان درخواست کنیم. البته مسئولان شهرستانی هم حتماً باید وظایف نظارتی و همچنین تنظیم بازار خودشان را به بهترین نحو انجام دهند اما مشکلات در سطح ملی است و باید مسئولان کشور برای رفع آن‌ها تدابیر عاجل بیندیشند. اشتباهات مدیریتی که در چند سال گذشته وجود داشته از عوامل اصلی بروز این مشکلات است. ای کاش مسئولان تدبیر بهتری می‌اندیشیدند، ای کاش این قدر وضعیت اقتصادی کشور را به برجام و سیاست خارجی گره نمی‌زدند ....

بد نیست بدانید که:

متأسفانه در چند وقت اخیر شاهد چند مورد گازگرفتگی در کاشمر بودیم. برخی منجر به تلفات و برخی منجر به مسمومیت. از این به بعد با سرد شدن هوا و افرایش استفاده از وسایل گازسوز احتمال بروز چنین حوادث تلخ و ناگواری افزایش هم می‌یابد. لازم است آتش‌نشانی کاشمر اطلاع‌رسانی و آموزش‌های خود را افزایش دهد و اما از همه مهم‌تر خود مردم هستند که باید حواسشان را جمع کنند و با رعایت نکات ایمنی اجازه ندهند شاهد حوادث ناگوار باشیم. بررسی وسایل گازسوز و نقاط خطر در هر خانه شاید چند دقیقه بیشتر طول نکشد اما همین بررسی کوتاه می‌تواند جلوی بسیاری حوادث را بگیرد. پس اگر تا امروز این کار را انجام نداده‌اید برای جان خود و خانواده خودتان همین امروز اقدام کنید.

 

بد نیست بدانید که:

مسئولان گفته‌اند که از ابتدای امسال 36 نفر در حوادث ترافیکی کاشمر چه در جاده‌ها و چه در داخل خود شهر جان خود را از دست داده‌اند. از روزی هم که این آمار را داده‌اند متأسفانه باز چند مورد دیگر هم حادثه منجر به فوت داشته‌ایم. آمار بسیار بدی است. گفته می‌شود 112 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است. یعنی امسال خیلی بدتر از پارسال داریم رانندگی می‌کنیم. یعنی به جای اینکه بهتر شویم بدتر شده‌ایم. رانندگی فرهنگ خودش را دارد. هر کسی از عابر پیاده تا راننده خودرو یا موتورسیکلت باید به وظیفه قانونی خودش عمل کند و با عمل به مقررات راهنمایی و رانندگی اجازه بروز چنین حوادثی را ندهد. با هر حادثه مرگ، خانواده‌های زیادی داغدار می‌شوند و چه بسا کودکانی که یتیم می‌شوند و باید بدون پدر یا مادر، بزرگ شوند. در کنار خود مردم، مسئولان هم باید با بررسی نقاط حادثه خیز جلوی بروز حوادث را بگیرند. همان 5 کیلومتری ریوش که چند روز پیش منجر به یک تصادف شدید و جان باختن یکی از فرهنگیان خدوم شد، از آن نقاط به شدت حادثه خیز و خطرناکی است که نیاز به اصلاح دارد.

 

بد نیست بدانید که:

میزگردی تخصصی به منظور بررسی موانع صادرات کشمش و انگور کاشمر در دانشگاه آزاد برگزار و نکاتی مطرح شد که لازم است خود باغداران هم از آن مطلع باشند. در این میزگرد عنوان شد که عواملی مانند نبود بسته‌بندی مناسب، عدم دقت در زمان برداشت انگور، مصرف بی‌رویه سموم در تاکستان‌ها، بالا بودن مصرف گوگرد در باغ‌ها، استفاده نکردن از روش‌های استاندارد برای تولید کشمش و... از جمله مشکلاتی است که اجازه نمی‌دهد صادرات انگور و کشمش کاشمر رونق چندانی داشته باشد و منجر به ایجاد درآمد برای باغداران شود. بدون شک اگر کشمش تولیدی کاشمر که شهرتی ملی دارد با استانداردهای لازم تولید و قابلیت کافی برای صادرات مناسب پیدا کند، شاهد افرایش درآمد چشمگیر باغداران و در نتیجه رونق اقتصادی در کل منطقه خواهیم بود. حالا که به دلیل افت آب‌های زیرزمینی و خشکسالی‌های پی در پی، هم میزان تولید کشمش کاهش یافته و هم هزینه تولید آن افزایش یافته است پس چه بهتر که با رعایت اصول علمی، محصولی با کیفیت و استاندارد تولید کنیم که قابلیت صادرات داشته باشد. بد نیست اگر مراکز آموزش عالی شهرستان به همراه جهادکشاورزی اقدام به برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی در این خصوص برای کشاورزان بکنند.

 

بد نیست بدانید که:

بسیاری از مشکلات و کمبودهای روستاها با همیاری و همکاری خود مردم قابلیت برطرف شدن را دارد. نمونه‌هایی در همین کاشمر انجام شده است که نشان می‌دهد اگر هدایت درستی صورت بگیرد و شاهد همکاری اهالی هر روستا باشیم می‌توان به سرعت برخی کمبودها و نواقص را مرتفع کرد. تا به حال چندین مورد بوده‌اند که با صرف هزینه‌هایی همچون هزینه ترحیم عزیزان خود برای رفع مشکلات روستا توانسته‌اند برخی آرزوهای چندین ساله اهالی یک روستا را برآورده سازند. یک نمونه آن همین جاده روستای مغان است که پس از سال‌ها با تأمین روشنایی آن، زمینه بسیاری از حوادث تلخ در این مسیر را از بین برده است. این موضوع باید به اندازه کافی فرهنگسازی شود و نهادهای مختلف به ویژه بخشداری و فرمانداری باید با تجلیل از این گونه افراد به الگوسازی بپردازند و سایر روستاییان را نیز تشویق کنند که به جای هزینه کردن در مراسم ترحیم اموات، همان هزینه را در صندوقی جمع کنند تا با سرجمع شدن آن‌ها بتوان گرهی از گره‌های همان روستا را باز کرد

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.