فرهنگ و هنر کاشمر در تبادل نظری ژورنالیستی

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن
با دوستی در یکی از شبکه‏های اجتماعی در باره مسایل فرهنگی شهرستان تبادل نظر می‏کردیم. از کارکرد شورای فرهنگ عمومی تا فضای فرهنگی شهرستان بحث شد. تاکید داشتم که شهرستان دارای امتیازات مثبت فراوانی در حوزه فرهنگی است.

آنچه می‏خوانید فرازهای از آن تبادل نظر است که طی چند شماره تقدیم حضورتان خواهد شد. این مختصر یک کار آکادمیک نیست. نگاهی ژورنالیستی است. از وجود شتابزدگی در این نوشتار عذرخواهم. سعی شد با نگاهی مثبت، مسایل مطرح شوند. بعض پیشنهادات هم مطرح شده است. امید در عرصه فرهنگ این مطالب در مجموعه‏های نظیر شورای فرهنگ عمومی مفید فایده افتد.

نگاهی به حوزه کتاب:

بحث کتاب را با کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز می‏کنیم. بسیاری از هنرمندان دیارمان در این کانون مشق هنر کردند. حضور چهل ساله این کانون در سپهر فرهنگی کاشمر به تنهایی می‏تواند بهانه‏ای برای یک کار پژوهشی و مطالعاتی باشد. کاش این مهم روزی محقق شود. به نظر می‏رسد استاد کاظم وزان را باید دعوت به نگارش خاطراتش از دوران خدمتش در این کانون نمود. این هنرمند نام‏آشنای دیارمان  یقیناً خاطرات بسیاری از دوران حضور هنرمندان هنرهای مختلف در این کانون دارد، که امیدواریم دست به قلم ببرد. کاش شاهد احداث شعبه دوم کانون در شهر کاشمر و یک کانون مستقل در ریوش باشیم.

کتاب برای کودکان و نوجوانان ضرورتی انکارناپذیر برای قوام‏گرفتن فرهنگ هر دیار است. امید این کانون بیش از پیش در انجام ماموریت‏های فرهنگی و هنری‏اش موفق باشد. خبرهای خوشی را در طی سال شاهد بودیم. در اردیبهشت امسال کتابخانه فدک روستای فدافن در نمایشگاه بین‏المللی کتاب خوش درخشیده بود. فدافن به لطف این کتابخانه به عنوان روستای دوستدار کتاب در سطح استان و کشور انتخاب شده بود. امید این افتخار در سایر روستاهای کتابخانه‏دار کاشمر تکرار شود. کاش مسئولان فدافن این مهم را تبدیل به یک بِرند برای این روستا بکنند. خرجش نصب یک تابلو در ورودی روستاست.

مجمع خیرین کتابخانه‏ساز کاشمر امسال هم خوش درخشید. انتقال بخش اداری اداره کتابخانه‏های عمومی کاشمر از خیابان امام(ره) به خیابان چهارده معصوم(ع) حرکتی در خور توجه بود، گرچه موافقان و مخالفانی داشت. حالا کتابخانه عمومی شهید مدرس در جوار پارک شهید عسگری فضای به سامان برای برگزاری انواع نشست‏های مبتنی بر معرفی و بررسی و نقد و رونمایی کتاب است. مجمع خیرین کتابخانه‏ساز در جاهای مختلف رسیدگی به احداث کتابخانه جدید، ساماندهی، تعمیر و ارتقای کمی و کیفی کتابخانه‏های عمومی را در دستور کار دارد.

کتابخانه سیار این نهاد هم حضوری درخشان در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه دارد. برخی از کتابخانه‏های دانشگاهی روزگار خوشی دارند. خوشبحالشان. برخی متاسفانه حال چندان مطلوبی ندارند که امید حالشان به شود. امید حال کتابخانه‏های مدارس روز به روز بهتر شود. برخی از خیرین در بحث کتابخانه التفات ویژه‏ای به کتابخانه مدارس دارند که امری حسنه و ستودنی است. با این همه آرزومندیم که کتابخانه‏ در مساجد هم رونق بیشتری داشته باشند. بعض ادارت هم نظیر تامین اجتماعی به بحث کتاب عنایتی خاص دارند که این هم ستودنی است.

باید از تلاش‏های فرهنگسرای دفاع مقدس هم به نیکی یاد کرد. انتشار سلسله کتاب‏های در باره شهدای شهرستان امری سترگ و والاست. به نویسندگان و فعالان این فرهنگسرا خسته نباشید عرض می‏کنیم. پیشنهاد شد در سطح شهرستان و آبادی‏ها نمادها و اِلمان‏های در رابطه با کتاب و کتابخوانی نصب شود. با ادای احترام به تندیس کودک کتابخوان در پارک شهید عسگری، می‏توان آثار نویسندگان متأخر و متقدم کاشمر را بهانه‏ای برای تهیه انواع نمادها و یادمان‏ها و اِلمان‏ها قرار داد. کاش هنرمندان هنرهای تجسمی شهرمان این مهم را وجه همت خود بکنند و مدیریت شهری هم آنان را یاری کند.

در باره کتاب و کتاب‏خوانی به مسایل مختلفی اشاره شد. فرجام احداث کتابخانه مرکزی شهرستان اصلی‏ترین مسئله مطروحه بود. بزرگداشت نویسندگان ادوار مختلف به خصوص آنانی که در قید حیات هستند، برگزاری سلسله مسابقات در باره کتاب به یاد نویسندگانی چون شادروان مجتبی عبدالله‏نژاد، انتخاب کتاب سال کاشمر آن هم به نام یکی از مشاهیر و مفاخر درگذشته، تحسین همت آستانقدس رضوی در توجه به کتابخانه آرامگاه شهید مدرس، وضعیت کتابفروشی‏ها و  در نهایت تداوم سلسله نشست‏های کتابخوانی از جمله مسایل مطروحه در حوزه کتاب و کتابخوانی بود.

نگاهی به حوزه تئاتر:

کاشمر بضاعت قابل اعتنایی در حوزه تئاتر دارد. این روزها تئاتر کاشمر چشم انتظار معرفی مسئول جدید انجمن نمایش است. مسئول قبلی به مشهد مهاجرت کرده است. سه نفر کاندیدای اصلی این سمت هستند. امید فرد منتخب بتواند جایگزینی موثر و فعال برای فرد قبلی باشد. امید در دوره جدید شاهد تداوم جشنواره تئاتر میثاق باشیم. امید کتابخانه تخصصی تئاتر ایجاد شود. برخی از اهالی تئاتر خواهد برگزاری انواع کارگاه و دوره‏های آموزشی هستند. کاش شهرستان دارای سالن‏های نمایش دیگری هم می‏بود. وجود سالن شهید شهابیان فرصتی مغتنم برای تقویت هنر نمایش شهرستان ر کنار مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر است.

 هم اینک که شما این گزارش‏واره را مطالعه می‏فرمایید حداقل چهار گروه نمایشی مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر در حال تمرین برای اجرا هستند. بضاعت تئاتر کاشمر محدود به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. کاشمر در حوزه تئاتر دانش‏آموزی، دانشجویی، کارگری و اقشار مختلف حرف برای گفتن دارد. یادمان باشد چراغ جشنواره تئاتر دانشجویی دانشگاه‏های آزاد اسلامی استان خراسان در سال 1384 با همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر روشن شد. در کمتر جشنواره مطرحی در سطح استان است که نامی از هنر نمایش کاشمر در آن شنیده نشود.

در گذر چهار دهه اخیر نام‏های زیادی در نمایش و تئاتر کاشمر مطرح شد، کاش این همه در یک بانک اطلاعاتی قرار می‏گرفت. در این چهار دهه نمایش‏های مختلفی در کاشمر اجرا شدند و در جاهای مختلف استان و کشور هم حضور یافتند، این همه هم بایسته است در بانکی اطلاعاتی قرار گرفته و مستندسازی شوند. همین چند روز قبل به محمد ناصری کارگردان مطرح تئاتر کاشمر و استان که در شرف بازنشستگی است، گفتم که ای کاش خاطرات سی سال فعالیتش در تئاتر را بنویسد. کاش کارگروهی تاریخچه تئاتر کاشمر را می‏نوشت. این کار شدنی است، امید مسئول جدید انجمن نمایش این مهم را به سرانجام برساند.

انجمن نمایش در حوزه ادبیات نمایشی فعالیت می‏کند. با این همه امیدواریم انجمن نمایش کاشمر به تئاتر خیابانی هم توجه ویژه داشته باشد. آیین‏های سور و سوگ کاشمر مزین به جلوه‏های نابی از ادبیات نمایشی است که باید مورد توجه قرار بگیرند. به بحث تعزیه و سوگوار به طور مجزا خواهیم پرداخت. در یادداشتی دیگر در این شماره در بحث موسیقی به جایگاه صنایع فرهنگی و نقش آن در گردشگری کاشمر اشاره شد. مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر این بضاعت و توان را دارد که چراغش برای هنردوستان شهرستان‏های مجاور روشن باشد. ادبیات نمایشی این توانمندی را دارد.

فضای پیرامون مجتمع فرهنگی و هنری سرو کاشمر مکانی مناسب برای ایجاد یادمان و باغ موزه تئاتر کاشمر است. شهدای هنرمند تئاتری والامقامی داریم که شایسته است نام و نشانشان در این باغ موزه درج و مشخص شود. کاش مدیریت شهری در بحث اِلمان‏ها و نمادها گوشه چشمی هم به ادبیات نمایشی کاشمر می‏داشت که امیدواریم زین پس داشته باشد. شایسته است بحث نمایشنامه‏نویسی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. استعدادهای خوبی در این زمینه در میان اهالی تئاتر کاشمر موجود است. تئاتر کاشمر به یک انسجام تشکیلاتی از حیطه تئاتر دانش‏آموزی تا سایر اقشار نیازمند است.

در این صورت می‏توان چهره‏های تئاتری متعددی را به عرصه هنر تئاتر شهرستان و استان و کشور معرفی کرد. واضح و مبرهن است در تئاتر فقط عنصر بازیگری و کارگردانی و نمایشنامه‏نویسی مطرح نیست. سایر عوامل و بخش‏ها هم نیازمند توجه است. باید برای عزیزان فعال در عرصه نور و صدا و موسیقی و طراحی صحنه و طراحی لباس هم کارگاه برگزار کرد. باید برای اینان هم بانک اطلاعاتی تشکیل داد. این حوزه‏ها هم باید دچار بالندگی بیشتر شوند. توجه به تخصص‏های مختلف تئاتر در کاشمر یک ضرورت است. افراد باید به صورت تخصصی در تئاتر دیارمان ایفای نقش کنند.

در خاتمه این بحث امیدوارم بخش خصوصی همچنان به عنوان اسپانسر و پشتیبان کمک حال تئاتر کاشمر باشد. مراکز دولتی هم می‏توانند در این حوزه به بهترین نحو ایفای نقش بکنند. امید شاهد احداث سالن‏های نمایش در نقاط مختلف شهر باشیم. یک سالن نمایش استاندارد برای ریوش ضروری است. برخی مصر هستند که تئاتر در حد همین سالن سرو کاشمر معنا دارد. تئاتر هنری مردمی است باید اقشار مختلف را با آن آشنا کرد. شایسته است تئاتر خیابانی را در میان مردم دیده شود. به روستاها برود. پارک‏ها و پردیس‏ها میزبانش بشوند. کاش مراکز آموزش عالی دیارمان دارای آمفی تاتر بودند.

امید فرهنگسرای شهرداری زودتر به بهره‏برداری برسد و تئاتر کاشمر و سایر هنرهای این دیار عرصه‏ای دیگر برای بالندگی داشته باشد. در آن صورت کاشمر در کنار اشتهارش به عنوان شهری سیاحتی و زیارتی ، شهری هنری نیز خوانده می‏شود. کاش شورای فرهنگ عمومی شهرستان از این منظر به کلیه هنرها و به خصوص به هنرهای نمایشی توجه کند. کاش بخش خصوصی به این نتیجه برسد که  حمایت از بستر فرهنگی و هنری  تئاتر باعث شهرت و معروفیتش می‏شود. تئاتر هنری هویتبخش است. در بخش‏های آتی این نوشتار سایر حوزه‏ها مورد توجه قرار خواهد گرفت و پیشنهاداتی مطرح خواهد شد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.