الکل، مسمومیت، مرگ و جامعه ایمن کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

نرگس ایماندوست 

بعض خبرها آزار دهنده است. خبر مسمومیت هفت نفر بر اثر مشروبات الکلی دست‏ساز از این قسم اخبار است. همان ابتدا این سوال مطرح می‏گردد چرا در دارالمومنین کاشمر باید شاهد شرب خمر باشیم؟ پنج نفر از این هفت نفر به دلیل وخامت حالشان به مشهد اعزام شدند.

مگر میزان مسمومیت به چه نحو بوده است؟ مگر تجهیزات مراکز درمانی کاشمر کافی نیست؟ تا لحظه نگارش دو نفر از این عده فوت کردند. یکی از این دو 25 و دیگری 28 سال سن داشت. آیا این دو جوان و آن پنج نفر دیگر از مضرات مصرف مشروبات الکلی بی‏خبر بودند؟

لابد مسئولان فرهنگی اجتماعی کاشمر می‏دانند که این خبر در عصر ارتباطات و اطلاعات فضاها را در نوردید. کافی است در موتورهای جستجوگر اینترنت دو کلمه کاشمر الکل را جستجو کنید. رکوردهای حاصل بی‏تعارف خجالت‏آور است. نگاهی به این رکوردها هم جالب است. خبر کشف 300 لیتر مشروب دست ساز در تیرماه امسال یکی از این رکوردهاست. شلاق زدن یک نفر به علت شرب خمر و مشارکت در نزاع دسته جمعی هم یکی از دیگر رکوردهای حاصل است. این مورد که واکنش مخالفان نظام را در پی داشت. سازمان عفو بین‌الملل موضوع شلاق زدن را با بزرگنمایی مغرضانه‏ای مطرح کرده بود.

مصرف الکل در ایران نسبت به کشورهای دیگر جهان نسبتا پایین است. با توجه به ملاحظات فرهنگی پرسشگری در مورد مصرف الکل در ایران همراه با محدودیت‌هایی بوده است. با توجه به آمار ۴۷ درصدی مصرف حداقل یک بار الکل در یک سال در کل دنیا برای افراد بالای ۱۵ سال، بر اساس یک مطالعه مهم در ایران ۴.۹ درصد افراد بالای ۱۸ سال در یک سال سابقه مصرف حداقل یک بار الکل را داشته‌اند و در کل ۸.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در طول عمرشان سابقه مصرف الکل را ولو به میزان یک بار داشته‌اند. هر چند این آمار نسبت به کشورهای دیگر جهان پایین است، ولی خود شامل تعداد قابل توجهی از افراد می‌شود.

تعداد مصرف‌کنندگان الکل در ایران نسبت به کشورهای غربی پایین‌تر است، اما میزان الکل مصرفی در هر بار استفاده مصرف کنندگان، بالاتر از میزان مصرف بیشتر کشورهای غربی است. در ایران رفتارهای پرخطر ناشی از الکل بیشتر دیده می‌شود. البته این موارد ی که گفته شد در مورد مصرف الکل غیر تقلبی است، ولی عمده مشکلات اخیر به وجود آمده در مورد مصرف الکل تقلبی و سمی است. در مهر ماه سال نود، سرهنگ شیخی‏نژاد فرمانده وقت نیروی انتظامی کاشمر در مصاحبه با ایسنا خبر از افزایش ۶۰۰ درصدی کشف مشروبات الکلی دست ساز در کاشمر داده بود، آیا فرآیندی برای مقابله با این افزایش تولید ممکن نبود؟

در جستجوی اینترنتی به موارد جالبی برخوردیم. روزبه کردونی، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفته بود که سالانه حدود ۶۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی در ایران مصرف می‌شود که بخشی از آن در خانه‌ها و در شرایط غیر استاندارد تهیه و در بازار زیر‌زمینی به فروش می‌رسد. علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز از مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور خبر داده بود. در مهرماه سال ۹۳ مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت میزان مصرف سالانه نوشیدنی‌های الکلی در ایران را ۲۰۰ میلیون لیتر اعلام کرده بود.

یک مقام پزشکی قانونی همچنین تعداد مرگ‌های ناشی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی در سال‌های ۸۹ تا ۹۳ را به ترتیب ۱۴۵، ۹۳، ۱۳۶، ۱۳۵و ۸۱ نفر ذکر کرده بود. بد نیست بدانید پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس ایران در مهر ماه امسال گفت؛« از نیمه شهریورماه تا ۱۷ مهر، ۶۹۹ مرد و ۶۹ زن بر اثر مصرف مشروب الکلی تقلبی دچار مسمومیت شدند. از این تعداد، ۱۷۰ نفر کلیه‌های خود را از دست دادند، ۱۶ نفر نابینا شدند و ۶۹ نفر جان خود را از دست دادند. کم‌سن‌ترین افراد دو پسر ۱۲ ساله و مسن‌ترین فرد، یک مرد ۶۵ ساله هستند. نیمی از مسموم‌شدگان در گروه سنی ۲۶ تا ۳۵ سال سن داشتند.»

مصرف مشروبات الکلی علاوه بر ممنوعیتی که در دین مبین اسلام و بدنبال عوارض ایجاد شده ناشی از آنها در از بین رفتن سلامت و همچنین کرامت الهی انسان‏ها دارد از نظر قانون اساسی کشور ایران اسلامی ممنوع است. مشروبات الکلی دست ساز در همه جای دنیای هر ساله افراد زیادی را با مشکلات جدی سلامت و حتی مرگ روبرو می‏کند؛ اما چه عاملی باعث مرگبارشدن مشروبات الکلی دست ساز می‏شود؟ نتایج تحقیقات نشان می‏دهد عدم دقت در فرایند تولید و به اصطلاح تولیدات زیرزمینی موجب می‏شود تا محصول نهایی تهدیدی برای سلامت مصرف‏کنندگان باشد.

الکل انواع مختلفی دارد که نوع شرب آن معمولا جز عوارض مستی و عوارض طولانی‌مدت، مشکل حادی از لحاظ مسمومیت ایجاد نمی‌کند. یکی از مسائل مطرح در این روزها استفاده از الکل‌های تقلبی است. تولید مشروبات الکلی در کشورهای غربی روند خاصی دارد. در نهایت نیز الکل تولیدشده توسط کارخانه مورد نظر آزمایش می‌شود تا کیفیت آن تایید شود. در ایران الکل به‌صورت غیرقانونی از منابع غیرقابل‌اطمینان تهیه می‌شود و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. آلودگی‌های احتمالی در روند تهیه این مشروبات ممکن است باعث تولید الکلی غیر از الکل اتیلیک (الکل شرب) در مشروب شود.

خیلی از الکل‌های شربی که در بازار غیرقانونی ایران به شکل پلمب شده عرضه می‌شوند، تقلبی هستند. این مشروبات در کارگاه‌های زیرزمینی تولید می‌شوند و به اسم مشروب های معروف و برند به فروش می‌رسند. درواقع، به همین دلیل است که خرید و فروش شیشه‌های الکلی در ایران بسیار رواج دارد. متاسفانه در کشور هر از چند گاهی شاهد همه‌گیری‌های ناشی از مسمومیت با الکل‌های سمی و تقلبی هستیم. مسمومیت با الکل متانول از جمله اورژانس‌هایی است که می‌تواند طی چند ساعت مصرف‌کننده را با عوارض متعددی از جمله ناتوانی‌های جسمی، نابینایی و مرگ مواجه کند.

تمامی بررسی‏ها در رابطه با این گروه مشروبات الکلی در نهایت به حضور متانول در آن ختم می‏شود، البته افزودنی‏های غیرمجاز و بی‏ربطی مانند؛ دیازپام، هیستامین و به‌خصوص آمفتامین‌‌ها که ریسک بالایی دارند را هم نباید فراموش کرد و همه اینها برای کاهش هزینه تولید مشروب دست ساز است. متانول به‌ عنوان حلّال در محلول‌های چاپ و تکثیر، چسب‌ها، رنگ‌ها و جلادهنده‌ها، استفاده می‌شود. متانول با فرمول شیمیایی CH3OH  ساده‌ترین الکل است. متانول همچنین به نام‏های الکل چوب، نفتای چوب، کاربینول یا متیل هیدرات نیز شناخته می‏شود و استفاده از آن یکی از دلایل شایع مسمومیت با الکل محسوب می‏شود.

متانول مصرفی به طور کامل جذب می‏شود و 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف، غلظت آن در خون به نقطه اوج می‏رسد. پس از جذب، متانول در آب کلی بدن توزیع شده و ممکن است به زجاجیه و مایع مغزی نخاعی نیز راه یابد. متانول سمّیت بالایی در بدن انسان دارد. مصرف تنها 10 میلی لیتر متانول خالص و متابولیز آن به اسید فرمیک می‏تواند موجب نابینایی به واسطه تخریب عصب بینایی شود. نابینایی دائمی، نگران‏کننده‌ترین عارضه بلند مدت در بازماندگان است. 30 میلی لیتر متانول خالص می‏تواند بالقوه کشنده باشد. دوز سمی متانول بسیار متغیر است.

از عوارض مصرف متانول می‏توان به؛ نارسایی کلیوی، مشکلات قلبی و گردش خون، آسیب کبدی، آسیب عصبی و مغزی و اختلالات بینایی مانند تاری دید، دید تونلی، تغییر در درک رنگ، نابینایی موقت یا دائمی اشاره کرد. صاحبنظران معتقدند مصرف الکل عامل خطر ابتلا به بیش از ۲۰۰ بیماری، اختلال و جراحت است. اختلالات عصبی و روانپزشکی نیز از عوارض الکل است که شایع‌ترین این اختلالات اعتیاد و وابستگی به الکل است. مصرف الکل در ایجاد سایر اختلالات روان‏پزشکی مانند افسردگی و اضطراب نیز نقش دارد. میان مصرف الکل و سیروز و نارسایی کبدی و التهاب لوزالمعده حاد و مزمن رابطه علیتی وجود دارد.

 همچنین مصرف الکل در ایجاد سرطان‏های لوزالمعده، دهان، حلق و حنجره، مری، روده بزرگ، مقعد، کبد و پستان در زنان نیز نقش دارد.  مصرف الکل بویژه مصرف سنگین آن با خطر بالای بیماری‌های قلبی - عروقی همراه است. جراحات عمدی و غیرعمدی از دیگر تبعات مصرف الکل است؛ به طوری که بویژه مصرف سنگین آن با خطر خودکشی و خشونت ارتباط علیتی دارد. مصرف الکل همسرآزاری را نیز افزایش می دهد. با مصرف الکل، خطر آسیب به دیگران نیز وجود دارد که ممکن است عمدی باشد مثل حمله یا دیگر کشی، یا غیر عمدی باشد مانند تصادفات اتومبیل یا آسیب در محیط کار.

 اثرات سمی مثل سندرم الکل جنینی و احساس ناامنی و تهدید سلامت روان اعضای خانواده از سایر مصادیق آسیب به دیگران بر اثر مصرف الکل است. سایر اختلالات مصرف مواد، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی از جمله اختلالات همراه مصرف الکل هستند. میزان خودکشی در افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل نیز بسیار بیشتر از جمعیت عمومی است. در صورت بروز مسمومیت به دنبال مصرف الکل باید هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد یا با اورژانس تماس گرفت. کاش می‏شد این موضوع را به نحو مقتضی اطلاع‏رسانی کرد.

 متاسفانه خیلی از افراد به‌دلیل ترس از بازداشت یا بازخواست شدن توسط پلیس خیلی دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند، در حالی که باید بدانند هدف کادر پزشکی فقط کمک به بیمار و نجات جان او است.  این افراد در مراکز درمانی به چشم بیمار دیده می‌شوند، نه یک مجرم. هرچقدر فرد زودتر به مرکز درمانی مراجعه کند، احتمال بروز عوارض نیز کمتر می‌شود. نکته مهم دیگر در مواجهه با مسمومیت‌های الکلی، شناسایی منبع آلودگی و حذف آن برای جلوگیری از مسمومیت سایر افراد است. در غیراین صورت افراد بیشتری مسموم و به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

 در این وضعیت با توجه به کمبودهای احتمالی بعضی از امکانات از جمله پادزهرهای لازم، ممکن است رسیدگی به همه بیماران مشکل باشد. در هر حال این قبیل اخبار برای شهری چونان کاشمر زیبنده و شایسته نیست. کاش بتوان کاری کارستان برای مقابله با این پدیده کرد. در برخی جاها شاهد برگزاری جلساتی برای آسیب‏شناسی اجتماعی در کاشمر هستیم. آیا این افراد صرفاً دانسته‏های آکادمیک خود را مطرح می‏کنند؟ آیا نمی‏توان آمایش کاشمر از منظر بزه‏ها و ناهنجاری‏ها و آسیب‏های اجتماعی را به فرجام رساند؟ محققان بومی شهرستان به طور قطع توان این مهم را دارند.

کاش مسئولان شهرستان اقدامی علمی برای شناسایی آسیب‏های اجتماعی شهرستان را با تکیه بر توان محققان بومی انجام دهند. جامعه‏شناسان، روانشناسان و صاحب‏نظران دیارمان توان ابراز نظر علمی بر اساس واقعیات بومی را دارند. این توان یک پایش آماری در این حوزه را دارند. پیشگیری مهمتر از درمان است. باید کلیه اقشار مخاطب فرایند اطلاع‏رسانی در باره مضرات شرب خمر باشند. می‏توان از روحانیت دیارمان برای بیان مسایل شرعی این موضوع، از قضات محترم و حقوقدان و وکلا و دانشگاهیان و فعالان انتظامی برای بیان مسایل قانونی کمک گرفت.

بایسته است جامعه پژشکی و نهادهای مربوطه نیز در باره مضرات مصرف الکل اظهار نظر و کار ترویجی بکنند. این مهم را باید حسب اقشار هدف در سطح مدارس و دانشگاه‏ها و روستاها و حوزه‏های عمومی پیگیری نمود. هفت نفر به علت مصرف مشروبات الکلی دست‏ساز در دیارمان مسموم شدند. دو نفرشان فوت کردند. این خبر تلخ است. مسئولان انتظامی و قضایی یقین بر این تلخی واقف هستند و یقین اعمال قانون را مد نظر دارند. جامعه ایمن جامعه‏ای شعارزده نیست. این جامعه خودباور است و باور دارد که باید ورای حُب و بُغض‏های سیاسی به درد جامعه رسید. مصرف الکل در کاشمر یک درد است.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - kaje

  دارند. این توان یک پایش آماری در این حوزه را دارند. پیشگیری مهمتر از درمان است. باید کلیه اقشار مخاطب فرایند اطلاع‏رسانی در باره مضرات شرب خمر باشند. می‏توان ازCheap Pharrell Williams Shoes Human روحانیت دیارمان برای بیان مسایل شرعی این موضوع، از قضات محترم و حقوقدان و وکلا و دانشگاهیان و فعالان انتظامی برای بیان مسایل قانونی کمک گرفت
  https://www.bestplacesneakers.org/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/r/e/replica_adidas_nmd_runner_s80489_pitch_black_1_.jpg

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - ose

  مسئولان انتظامی و قضایی یقینFake Supreme Nike Shoes بر این تلخی واقف هستند و یقین اعمال قانون را مد نظر دارند. جامعه ایمن جامعه‏ای شعارزده نیست. این جامعه خودباور است و باور دارد که باید ورای حُب و بُغض‏های سیاسی به درد جامعه رسید.

  0 می پسندم لینک کوتاه:
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.