«رئیس باش ریاست نکن»

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

یکی از ماندگارترین جملات سریال خانه سبز « رئیس باش ریاست نکن» است. حتما شما شهروندان عزیز شهر عتیق این جمله را که رضا (خسرو شکیبایی ) خطاب به فرزندش فرید(رامبد جوان) به کار برد تا به او درس همسرداری بیاموزد« رئیس باش ریاست نکن» به خاطر دارید

. جمله به ظاهر ساده است ولی فرید بلافاصله بعد از شنیدن این پند پدر می گوید: چگونه می شود رئیس بود ولی ریاست نکرد

برای پی بردن به مفهوم دقیق این جمله چه خوب است شهروندان عزیز شهر عتیق این جمله را چند روزی در رفتار خود اجرا کنند تا خود متوجه سختی کار شوند. به طور مثال آقایان می توانند رفتار « رئیس باش ولی ریاست نکن» را در قبال همسرشان مورد ارزیابی قرار دهند . واقعا کار دشواری است. بیشتر افراد در عملیاتی کردن « رئیس باش ولی ریاست نکن» دچار مشکل می شوند. همانطور که دیده اید اکثر افراد در همسرداری یا بسیار سخت گیر هستند و به قول معروف معتقدند که باید گربه را دم حجله کشت و یا بسیار آسان گیر هستند که زندگی از دستشان خارج می شود . برقراری تعادل در این مورد که ضمن جلب اطاعت همسر بتوان محبت، صمیمت ، خویشتنداری ، نظارت و کنترل داشت کار آسانی نیست.

بانوان شهر عتیق نیز این نوع مدیریت را می توانند نسبت به فرزندان خود اعمال کنند . خانم ها باید در ضمن محبت و ایجاد صمیمت بر فرزندان نظارت کنند و ضمنا عدالت را نیز در بین آنان رعایت کنند تا فرزندان  مدیریت آنان را درست تلقی کنند.

مثال بعدی که مطمئنا برای همگی ملموس است و همه شهروندان شهر عتیق با آن آشنایی دارند ، نحوه ریاست معلمان بر کلاس درس است. از شما شهروندان عزیز شهر عتیق می خواهم کمی فکر کنید و سعی کنید به خاطر بیاورید چه تعداد از معلمان شما « رئیس بودند ولی ریاست نمی کردند» . شاید الان قیافه معلمان سخت گیری که بی جهت سرو صدا می کردند از مقابل دیدگانتان رد شد. معلمانی که سر هر عامل ناخوشایندی سر شما داد می کشیدند و تحملشان کم بود. شاید هم خاطره معلمانی برایتان زنده شد که هیچ وقت شما را کنترل نمی کردند و از قیل و قال و شلوغ بازی ها و شیرین کاری هایتان یاد کردید. مسلما در کلاس هم « رئیس باش ولی ریاست نکن» کار آسانی نیست و معلمانی که در دوران تحصیل شما توانسته اند با صبر و سلوک ضمن حفظ اقتدار معلمی خود ، روحیه بچه ها را در نظر گرفته ، عدالت در رفتار داشته باشند و در آموزش نیز توانا باشند در ذهن شما هنوز نقش ماندگار دارند.

نمونه ای مجسم دیگر از « رئیس باش ولی ریاست نکن» را بارها در داوری ورزشی دیده ایم. داور در زمین بازی فرد قدرتمندی است که می تواند حکم رانی کند و بنا به قوانین مسابقات داور حرف آخر را در زمین می زند . بارها دیده ایم داور که وارد زمین بازی می شودبه هر اشتباه کوچکی از افراد کارت زرد و قرمز نشان می دهد ، مصطلحا می گویند اغماض ندارد. در این گونه بازی ها معمولا بازی با تنش بسیار همراه است. این گونه داوران ممکن است از نظر خودشان فردی تیز بین باشند ولی جامعه به آنها نسبت بی ملاحظه بودن ، بی تجربگی و خام بودن را می دهد و از افرادی هستند نمی توانند « رئیس باشند ولی ریاست نکنند» گاهی نیز متوجه رفتار برخی داوران شده اید که عدالت را نمی توانند رعایت کنند و به نفع یک تیم به اصطلاح سوت می زنند . اگر یک تیم تمارض کند ، خود را نقش بر زمین کند و به تیم مقابل تنه بزند ، انگار نه انگار که چنین رفتاری دارند و داور رفتارشان را نمی بینند. ولی خدا نکند که تیم مقابل کوچکترین خطایی داشته باشد . فورا درشت نمایی می کند . اگر از دستش برآید برای آنها کارت قرمز صادر می کند و...

باز هم باید گفت تعداد داورانی که «رئیس هستند و ریاست نمی کنند » نادر است.

بله شهروندان عزیز شهر عتیق ، این موضوع در مسئولیت های اداری ، فرهنگی ، اجتماعی  و سیاسی هم صدق می کند. امیدوارم همه ما اگر در موقعیت «رئیس» قرار گرفتیم. « رئیس باشیم ولی ریاست نکنیم.»

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - sadw

  but if you’re curious about the issue, a similar problem is illustrated by Cheap Pharrell Williams Shoes Human trying to know if you have a male or female person if the only thing I told you was their height. These are highly overlapping distributions, where being 5’8″ might be a toss-up.
  https://www.bestplacesneakers.org/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/r/e/replica_adidas_nmd_runner_s80489_pitch_black_1_.jpg

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - aed

  By the look of our Yeezy histogram, we are in a much better place than height-based gender identification, but the problem is the same. We have overlapping distributions. Our confidence of purity for either distribution Fake Supreme Nike Shoes goes up in the extremes, and goes down in the middle. We could quantify that in a pseudo-statistical way by using the curves to give us a probability score.
  https://www.popkicksneakers.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/s/u/supreme-x-nba-x-air-force-1-nid-white-1.png

  0 می پسندم لینک کوتاه:
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.