گشتی در حوالی حال خوش هوای پاک کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی 

آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود. تنها راهکار مهم برای رفع این مشکل، افزایش استانداردها و فرهنگ عمومی مردم برای استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی است.

افراد بالای 65 سال و زیر 5 سال، حساس‏ترین میزان سنی که در معرض بیماری‏های خطرناک ناشی از آلودگی هوا قرار دارند، بیماران قلبی عروقی، افراد باردار و افراد چاق نیز از این دسته هستند. زنان دارای حساسیت بیشتری در برابر آلودگی هوا هستند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته 10درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد. مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، موظف است شاخص‏های ذرات معلق هوا و آلاینده‌های جوی را مدام سنجش و رصد کند. به نظر شما وضعیت هوای کاشمر از منظر شاخص‏های ذرات معلق هوا و آلاینده‏های جوی چگونه است؟ آیا مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور در کاشمر شعبه یا دفتری دارد؟ آیا نهادی یا مرکزی پیگیر بحث آلودگی هوا در کاشمر هست؟

به نظر شما کمیت و کیفیت هوای کاشمر چگونه است؟ همه می‏دانیم؛ آلودگي هوا يعني؛ افزايش ميزان گازهاي سمي و ذرات ريز جامد و مايع در هوا در غلظت‏هايي كه تهديد كننده سلامتي باشند. آیا فرد یا نهاد یا محققانی این مهم را در کاشمر رصد کرده یا می‏کنند؟ شش عامل اصلی ایجاد آلودگی هوا مشتمل بر؛ وسایل نقلیه، کارخانجات صنعتی، دود ناشی از آتش‏سوزی، گرده‏های گیاهان، طوفان‏های شن و ماسه روان و طوفان و گردو غبار فعالیت آتشفشان‏ها و آتش‏سوزی جنگل، می‏باشند.

روز ملی هوای پاک بهانه خوبی برای طرح این سوال است که، چرا کاشمر تابلوی اعلام میزان آلودگی هوا ندارد؟ قطع یقین در روز ملی هوای پاک، هیچ مقام مسئولی در کاشمر اهل شعار دادن نیست! در بعض جاها کودکان ماسک بر  دهان در حرکتی سمبولیک حقشان را از این هوا می‏خواهند، خدا را شُکر هوای دیارمان آنقدر خوب است که وجود ماسک در آن عجیب است، چه برسد به این که کودکان خواهان تجمعی برای داشتن هوای پاک باشند. در کاشمر همه در روز ملی هوای پاک، پاک هوای همدیگر را دارند.

شُکر خدا به ظاهر هیچکدام از این شش عامل در کاشمر حضوری مرئی ندارد. البته همه می‏دانیم وسایل نقلیه در حال افزایش است و کم کم ترافیک به پدیده‏ای قابل لمس در شهرمان تبدیل شده است. هر از گاه شاهدیم چهار راهی به چراغ قرمز مجهز می‏شود. پایش تصویری هم در حال افزایش است. شاید روزی پدیده ریزگردها به دیارمان برسد برای آن روز چه تمهیداتی اندیشیده‏ایم؟ از منظر مدیریت بحران به چه میزان آماده مقابله با آتش‏سوزی‏های احتمالی هستیم؟

لابد مسئولان خدوم دیارمان در جریان هستند که؛ 92 درصد بیماری‏های تنفسی و ریوی و 20 درصد بیماری‏های قلبی و عروقی ناشی از آلودگي هواست .یقیناً می‏دانند؛ آلودگی هوا 11برابر آلودگی آب و 16 برابر آلودگی غذا برای انسان خطرناک است. و لابد می‏دانند؛ آلودگی ناشی از تردد یک خودرو شخصی 14 برابر بیش از وسایل نقلیه عمومی است .روزگاری مسئولی که هم اینک هم مسئول است گفت؛«آلودگی هوای کاشمر چهار برابر حد مجاز است».

از آن مسئول خدوم در تقریباً یک و نیم دهه بعد از بیان آن سخن، سخن مشابه‏ای شنیده نشد. این یقین دلالت بر آن دارد که هوای دیارمان بس عالی و رو به تعالی است. شُکر خدا دیگر کارخانه آسفالت به لطف وزش باد دودش را نثار مجموعه سیاحتی و زیارتی سید مرتضی(ع) و مراکز دانشگاهی نمی‏کند. شُکر خدا در سطح شهر با موضوعی بنام صنایع مزاحم مواجه نیستیم. خدا را شاکریم که تفرجگاه‏های کاشمر به لطف ذکاوت مالکان آذین محیط زیست هستند و کمکی مهم و موثر به پاکیزگی هوا هستند

. شُکر خدا معادن حاشیه جاده کاشمر  به ریوش با رعایت قوانین محیط زیست در حال توسعه‏اند. رعایت قانونمند استاندارد‏های محیط زیستی در شهرک صنعتی ستودنی است. قنوات سطح شهرستان هم وضعیتی عالی دارند، از فرونشست زمین هم خبری نیست و خشکسالی نتوانسته تاثیر بر بزرگداشت روز ملی هوای پاک داشته باشد. یقین محیط زیست در کاشمر دارای اولویت هست. یقین حواس مسئولان به اثرات مستقیم و غیر مستقیم آلودگی هوا بر فرض وقوع هست.

همه می‏دانیم؛ آلودگی هوا همه ما را به یک اندازه تهدید می‏کنند. خدا را شکر در عالم واقع مسئولان خدوم دیارمان  فرهنگ‏سازی را جدی گرفته‏اند. خدا را شُکر بادهای وزان در طبیعت باب دل ما در وزش هستند تا بنا به اراده ما باعث حذف آلودگی هوا از فراز شهر و شهرستان بشوند. خدا را شکر مسئولان شهرستان مجدانه بر آمایش کاشمر از منظر مقابله با آلودگی هوا تاکید دارند. خدا را شاکریم مسئولان علاقه‏مند به توسعه سیاسی به این موضوع هم به طور ویژه توجه دارند.

بد نیست بدانید؛ به طور كلي در دنيا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محيط زيست و تامين زندگي سالم در راستاي نيل به اهداف توسعه پايدار، روزهاي نمادين خاصي مرتبط با حفظ محيط زيست تعيين مي‏گردد كه از جمله آنها روز جهاني محيط زيست، روز زمين پاك، روز هواي پاك و غيره مي‏باشد. روز هواي پاك در دنيا تحت عناوين مختلف از جمله؛ روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در كشورهاي مختلف نامگذاري شده است.

در ايران نيز بحران آلودگي هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل؛ تبريز، مشهد، اراك ، اصفهان ، شيراز و اهواز، مسئولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا را بر اين داشت تا به منظور ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاك اعلام نمايند. جالب است بدانید؛ قدمت روز هواي پاك در ايران از كشورهاي فرانسه و ايتاليا بيشتر است. هدف از اعلام روز ملي هواي پاك ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه می‏باشد.

كليد اصلي كاهش آلودگي هوا ، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين بخشي است اين روز مي‏تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين بخشي باشد . امسال برنامه‏های هفته هوای پاک با شعار هوای پاک، مسئولان، مردم همزمان از تاریخ 29 دی ماه لغایت 4 بهمن برگزار می‏شود . 29 دی ماه رسانه، آموزش، هوای پاک، 30 دی ماه، نوآوری، خلاقیت، هوای پاک،1 بهمن ماه قانون، هوای پاک، 2 بهمن ماه حمل و نقل پاک، هوای پاک، 3 بهمن ماه، صنعت، منابع آلاینده، هوای پاک و 4 بهمن ماه خانواده، مشارکت، هوای پاک، مردمی نامگذاری شده است.

با علم به این که کاشمر شهری آلوده نیست و آلودگی هوا هم چهار برابر حد مجاز نیست و همه چیز بر روی کاغذ و عالم واقع و شبکه‏های اجتماعی عالی است، امیدواریم کاشمر شاهد؛ برگزاری کارگاه بهینه سازی انرژی در منزل و محیط کار، معاینه فنی خودروهای همه سازمان‏ها و افراد حقیقی، برگزاری مسابقه ایده‏پردازی زیست محیطی با موضوع هوای پاک در محلات  و اجرای برنامه‏های خلاقانه بدر هفته هوای پاک باشد. امید در فکر فضای سبز خانه و اداره و شهر و پارک باشیم.

امید همایش‏های دوچرخه سواری و پیاده‏روی با مشارکت شهروندان، شناسایی منابع آلاینده و آموزش صاحبان صنایع آلاینده، آموزش‏های شهروندی و جلب مشارکت‏های مردمی در دستور کار مسئولان خدوم شهر و شهرستان باشد. گاهی زود دیر می‏شود. امید مدیران امروز دیارمان در فردایی که فرا می‏رسد به عنوان چهر‏ه‏های خدوم شناخته شوند. چه بسا تندیس یا سردیس اینان به رسم تقدیر و تشکر در باغ موزه شهرستان بر فرض احداث نصب شود. امید شاهد تداوم عدم آلودگی کاشمر در طی سالیان آتی باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.