عدم توجه به هویت تاریخی روستاهای کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

مخاطبان گرامی دو هفته نامه سرو مستحضر هستند چندی است در هر شماره صفحه ای به آداب و رسوم یک روستای کاشمر اختصاص می یابد. هر دو هفته یک بار بازدید از روستاها تجربیات خوبی برای ما رقم زده است.

از مردم ساکن روستا بسیار آموخته ایم و از همراهی و همکاری آنان دلگرم شده ایم و از این بابت از آنان متشکریم.

اما یکی از مواردی که در ده گردشی ها  توجه هر فردی را به خود جلب می کند ، عدم توجه به بافت تاریخی روستاست. عدم توجه به آثار تاریخی مثل آب انبارها، حمام های قدیمی و مساجد هم در روستاها مشهود است. در گفتگو با مردم روستا می شنوید که یک درخت قدیمی در این مکان بود که الان خشک شده است، از آن بنا چند تا سنگ و دیوارهای کوتاه باقی مانده که قابل دیدن نیست، مسجد جامع روستا که چندین سال قدمت داشت الان بازسازی شده و قسمت های قدیمی تخریب شده است، آب انبارها قابل بازدید نیست، آسیاب های قدیمی ، حمام های قدیمی و هر آنچه نقشی از گذشته بر چهره داشته اند یا اثری از آن ا باقی نمانده یا در حال تخریب هستند. در بسیاری از جاها بافت قدیمی کاملا از بین رفته است و فقط ساختمان ها و بناهای نوسازی شده وجود دارد.

بی تردید بخشی از هویت مردمان امروز در آثار معماری پیشینیان آنان نهفته است . اگر به چنین امری معتقد باشیم و رابطه بین معماری و هویت را امری دوجانبه بدانیم، همانطور که پیشنیان مابه این مسئله واقف بودند و آثاری به جا گذاشته اند که هم اکنون بخشی ازهویت فرهنگی ما را می سازند.  امروز ما نیز باید لزوم حفاظت و مرمت و نگهداری آثار تاریخی را به خوبی درک کنیم . بدیهی است انسان موجودی رو به رشد است و به تبع آن معماری انسان و ساخت بناها نیز رو به رشد می باشد و نمی توان  برای آن سکون قائل شد. پس باید انتظار داشت که با استفاده از وسایل و تجهیزات مدرن شهرها و روستاها ساخته شود ولی این امر نباید به قیمت از دست رفتن بناهای تاریخی ، یا آثار تاریخی تمام شود.  امروزه در بسیاری از شهرهای دنیا با حفظ و مرمت بافت سنتی در کنار بافت جدید آثار زیبایی را برای آیندگان خود به وجود آورده اند . در بعضی از شهرهای ایران مانند یزد هم به این امر توجه شده است . روزنامه نیویورک تایمز با انتشار تصویری از شهر یزد ایران را در میان ۵۲ مقصد برجسته گردشگری آمریکایی ها در سال تازه میلادی (2019) معرفی کرد.

با علم به امکانات و بودجه شهرهای کوچک انتظار انجام اقداماتی مشابه شهر یزد منطقی نیست . اما حداقل حفاظت به معنای حفظ آثار از تخریب را می توان به عنوان یک پیشنهاد قابل اجرا مطرح کرد.

آموزش اعضای شورای شهر و دهیارهای هر روستا به عنوان اعضای موثر در تصمیم گیری های روستایی نقش موثری در حفظ آثار خواهد داشت. بسیاری از طرح ها در روستاها با تایید شوراها یا دهیاری ها اجرا می شود و با آموزش و اطلاع رسانی زمینه شناسایی آثار تاریخی مانند قلعه ها، خانه های قدیمی، اماکن مذهبی ، درخت ها و... فراهم می گردد.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.