خانه ادبیات کاشمر؛ یک پیشنهاد ساده و دیگر هیچ

اخبار ترشیز
Typography

 میم شناسه ترشیزی 

در خبرها آمده است که؛ شورای اسلامی شهر مشهد در یکی از جلسه‏های علنی ،شهرداری را ملزم به تاسیس خانه ادبیات مشهد کرد. در این مصوبه شورا بر این موضوع تاکید کرد که اولویت مکانی این خانه نیز منزل مرحوم سید محمود فرخ، شاعر نامدار خراسانی خواهد بود.

براین اساس شهرداری مشهد مکلف شد نسبت به خرید بخش مسکونی این خانه اقدام کند. انتخاب این مکان نیز به این خاطر بوده که انجمن ادبیات فرخ در دهه‌های 40 و 50 در منزل آن مرحوم فرخ برگزار می‏شد. به گفته احسان اصولی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد، صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم وعده داده در صورت تاسیس این مرکز در مکان ذکر شده مقر اصلی انجمن ادبیات ایران به همین مکان منتقل خواهد شد.

کاش شورای اسلامی شهر و شهرستان کاشمر هم به این قبیل امور اهتمام بورزند. اگر می‏ورزند خدا خیرشان بدهد و اگر نمی‏ورزند امیدواریم که روزی شاید همتشان در این حوزه‏ها باشیم.‏ حالا چرا طرح پیشنهاد شورای اسلامی شهر مشهد را قابل تعمیم در کاشمر و شهرستان می‏دانیم؟ ابتدا از شهر کاشمر شروع می‏کنم. در ادوار مختلف شاهد درخشش نام‏ها و شخصیت‏های مختلفی در حوزه ادبیات در دیارمان بودیم. برخی از اینان نظیر حامد خاتمی‏پور و علی اصغر داوری ترشیزی در کنار ما هستند و برخی نیز بسان مجتبی عبدالله‏نژاد به دیار باقی شتافتند. برای پاسداشت اینان به عنوان مفاخر و مشاهیر دیارمان چه کردیم؟ کافی است یک خانه قدیمی برای این مهم ابتیاع و ساماندهی شود.

خانه ادبیات شهر کاشمر بر فرض تشکیل، عرصه‏ای برای بزرگداشت و گرامیداشت مفاخر و مشاهیر ادبی متقدم و متاخر دیارمان خواهد بود. کارکرد این خانه شبیه خانه فرهنگ می‏باشد. عرصه‏ای برای ترویج موثرتر زبان و ادبیات فارسی و توجه به هنرهای وابسته به آن نظیر خط و موسیقی خواهد بود. برگزاری نشست‏های خوانش، معرفی، نقد و بررسی آثار یا نظم و نثر هر شاعر و نویسنده از دیگر کارکردهای این خانه خواهد بود. می‏توان حیاط این منزل را به موزه مانندی از سردیس‏های مفاخر و مشاهیر ادبی دیارمان در صد سال اخیر اختصاص داد. سوای بحث توجه به شخصیت‏های ادبی شهر می‏توان در این فضاها میزبان شخصیت‏های ادبی استان و کشور هم باشیم.

این موازی کاری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سایر مجموعه‏های فرهنگی نیست، بلکه تلاشی برای کم کردن کار آنان و توجه به حوزه‏های است که به هر دلیل مغفول مانده است. در بُعد شهرستان هم نظر بر اختصاص یک منزل قدیمی در یک یا دو روستا در هر بخش است. ترجیحاً روستاهای که زادگاه یک چهره ادبی هستند ملاک می‏باشد. در کوهسرخ  تعداد این روستاها بیشتر است. روستاهای طرق، نامق و بندقراء به ترتیب زادگاه کاتبی، شیخ احمد جام و مسلم ناصری هستند. مسلم ناصری این روزها در عرصه ادبیات داستانی بدل به چهره‏ای تاثیرگذار شده است. خانه ادبیات در هر روستا می‏تواند روستاهای پیرامون را پوشش دهد. این فضاها برای استقرار کتابخانه مشارکتی هم مفید هستند.

باید با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رایزنی شود و از ایشان درخواست شود تا انجمن ادبیات ایران بطور ویژه به خانه ادبیات شهر و شهرستان کاشمر توجه کند. می‏توان این طرح را به عنوان پایلوت در کاشمر اجرا نمود. نیازی به اعتبارات دولتی بعد از ابتیاع منزل نیست. می‏توان ساماندهی منزل را با کمک خیرین کتابخانه‏ساز و خیرین حوزه فرهنگ به سرانجام رساند. البته نهادهای دولتی و فعالان حوزه فرهنگی بایسته است در بحث ملزومات اداری و تجهیزات و اقلام فرهنگی این خانه‏ها را کمک و همیاری کنند. شخصیت‏های ادبی و فرهنگی دیارمان یقیناً از کمک به این فضاها دریغ نخواهند کرد. یقین مسلم ناصری برای خانه ادبیات بندقرا سنگ تمام خواهد گذاشت.

در بخش مرکزی هم روستاهای مستعد این کار هستند. دکتر حامد خاتمی‏پور در روستای قوژد می‏تواند این مهم را حمایت و هدایت کند. بخش خصوصی می‏تواند نقش موثری برای عملیاتی شدن این ایده داشته باشد. در یک بررسی ساده می‏توان یک خانه ادبیات در شهر و حداقل سه خانه ادبیات در کوهسرخ و دو خانه ادبیات در بخش مرکزی کاشمر را در گذر ایام راه‏اندازی کرد. انجمن‏های ادبی، موسسه‏های فرهنگی، انتشارات فعال در شهرستان، مراکز آموزش عالی، اموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتاخانه‏های عمومی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، فرمانداری و بخشداری و دهیاری‏ها، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رسانه‏های مختلف و افراد حقیقی ادب دوست می‏توانند حامیان این مهم باشند.

این پیشنهاد بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد طرح شده است. شاید در عرصه عمل اجرای طرحی شبیه مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در کاشمر اجرایی نباشد و باید تغییرات کم و زیادی در آن داده شود. هر چه هست هدف این بود که شورای اسلامی شهر و شهرستان در کنار خدمات روزمره خود گوشه‏چشمی هم به این قبیل امور داشته باشند. گاهی زود دیر می‏شود. یقین آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست. در انتها تاکید می‏شود این ایده ورای مسایل سیاسی و حُب و بُغض‏های مرسوم در کاشمر ارائه شده است. امید مسئولان سیاسی در خوانش آن به مسایل سیاسی اعتنا نکنند. امید روزی روزگاری شاهد یک وحدت در حوزه خدمت به شهرستان و تلاش برای پیشرفت آن در میان عناصر سیاسی دیارمان باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.