وزن تخلفات اداري در ترازوي قانون و عدالت

اخبار ترشیز
Typography

سیدعلیرضا نبوی ثالث 

 پسندی که شهري بسوزد به نار/اگر چه سرايت بود بر کنار ؟ «سعدي»

نظام اداري هر کشور ، براي پاسخگويي به متقاضيان و ارباب رجوع ، داراي يک سلسله مقرراتي است که عدم رعايت آن ها موجب نارضايتي عمومي و بي انضباطي در کارها خواهد شد ، تخلفات اداري اگر چه ممکن است در مقايسه با ساير جرايم ناچيز و بي وزن به نظر آيد ،

اما به لحاظ تاثيرگذار بودن در تخريب اجتماع و انحراف عمومي جامعه ، بايد بيش از خطاهاي ديگر مورد ملاحظه و توجه قرار گيرد . اين روزها وجود برخي تخلفات اداري از جانب کارکنان دولت براي برخي از مسئولان امري طبيعي محسوب مي شود و ممکن است به سادگي از کنار آن بگذرند در حالي که اين بي توجهي مي تواند لطمات جبران ناپذيري بر پيکره ي اجتماع و روح و روان شهروندان وارد کند .

تخلفات اداري انواع متفاوتي دارد از قبيل «سوء استفاده از مقام و موقعيت اداري » ، « تبعيض يا اعمال غرض يا روابط غير اداري در اجراي قوانين نسبت به اشخاص ( اين عمل هم طبق ماده 605 قانون مجازات اسلامي تحت شرايطي جرم نيز مي باشد ) » ، « ايجاد نارضايتي در ارباب رجوع با انجام ندادن يا تاخير در انجام امور قانوني آن ها بدون دليل » .

اين که گفته شود « فصل الخطاب قانون است » کافي نيست ، بايد در عمل شاهد برخورد هاي جدي با  قانون شکنان و عاملان تبعيض و تخلفات اداري باشيم .

يک مسئول نبايد وقتي صاحب قدرت مي شود از مسير قانون و عدالت خارج شود و رويکرد هاي عدالت خواهانه اش را از دست بدهد و قادر نباشد « اژدهاي نفس » را در « برف فراق » بنهد ، اين که در نظام جمهوري اسلامي برخي مسئولين پس از اين که در جايگاهي قرار مي گيرند ، به مرور زمان غروري کاذب وجودشان را فرا مي گيرد و کارآمدي خود را در چارچوب قوانين موجود از دست مي دهند و به شکايات مردم درست رسيدگي نمي کنند  يکي از دلايلش همين تسلط هواهاي نفساني است ، يکي ديگر از عوامل وجود تخلفات اداري ، سياست زدگي است در حالي که هر مسئولي بايد مراقب باشد مقهور سياست زدگي و خواسته هاي افراد سياسي از هيچ جريان و جناح و گروهي در پيرامونش نگردد . معمولا مسئولان از بالا تا پايين بر اساس نگاهي سياسي انتخاب شوند و اين امري طبيعي است، هر جرياني هم معتقد است که در صورت نهادينه شدن و عملي شدن ديدگاه هاي خطي و گروهي آن ها ، مدينه فاضله ي بهتري از منظر آن ها در جامعه ساخته خواهد شد اما همه‌ي مسئولان پس از کسب قدرت  بايد در چارچوب مقررات انجام وظيفه کنند ، به نظر مي رسد برخي از مسئولان ، برخي اوقات قانون را ناديده مي‌گيرند و تصميماتشان را بر اساس علايق و توصيه هاي شوراي راهبردي  يک جريان خاص اتخاذ مي کنند که عملکرد تنگ نظرانه اش در حوزه ي سياست بر کسي پوشيده نيست  و در مقابل مسئولان نبايد اجازه دهند تا تصميمات منتخبان مردم در شوراي شهر ناديده گرفته شود ، قرائن نشان مي دهد  برخي اراده هاي پنهاني مصمم است تا  مصوبات اين شورا ، اثرگذاري و خاصيت خودش را از دست بدهد و حتي قدرت برخورد با تخلفات اداري مجموعه اي را که در حوزه ي وظايفش بايد نظارت درست و کامل و صحيح داشته باشد از وي سلب شود .

به زعم نگارنده بيانيه ي مقام معظم رهبري پس از حضور با شکوه و گسترده ي مردم در راهپيمايي 22 بهمن در شرايط فعلي مي تواند راه گشاي حل مشکلات مسئولان باشد ، يک مسئول ولايتمدار نبايد از کنار تخلفات اداري به لحاظ مسائل سياسي به سادگي عبور کند بي توجهي به مشکلات مردم تضييع حقوق شهروندان است . يک شهر در حوزه ي شهري بايد بر اساس قوانين مصوب شوراي شهر توسط نمايندگان منتخب مردم اداره شود و اين منتخبين به صورت شفاف ، نظارت کنند که آيا قوانين از جانب کارکنان دستگاهي که مديرش مستقيم به وسيله آن ها به قدرست رسيده است در برخورد با تمام شهروندان بدون تبعيض رعايت مي شود يا نمي شود؟  

اگر مسئولان وظايفشان را در حيطه ي اختياراتشان درست انجام دهند  مقام معظم رهبري مجبور نمي شوند در آستانه ي ورود به دهه ي پنجم انقلاب طي يک بيانيه به دولت مردان هشدار دهند که : « عدالت و مبارزه با فساد ، اين دو لازم و ملزوم يکديگرند ، طهارت اقتصادي شرط مشروعيت همه ي مقامات حکومت جمهوري اسلامي است . عدالت در صدر هدف هاي اوليه ي همه ي بعثت هاي الهي است و در جمهوري اسلامي نيز داراي همان شأن و جايگاه است ، وسوسه ي مال و مقام و رياست ، حتي در علوي ترين حکومت تاريخ يعني حکومت خود حضرت اميرالمومنين (عليه السلام ) کساني را لغزاند ، پس خطر بروز اين تهديد در جمهوري اسلامي هم که روزي مديران و مسئولانش مسابقه ي زهد انقلابي و ساده زيستي مي دادند ، هرگز بعيد نبوده و نيست و اين ايجاب مي کند که دستگاهي کارآمد با نگاهي تيزبين و رفتاري قاطع در قواي سه گانه حضور دائم داشته باشد و به معناي واقعي با فساد مبارزه کنند ، به ويژه در درون دستگاه هاي حکومتي . »

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.