جستاری در باره طلاق عاطفی در کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

برای نگارش یادداشتی در باره طلاق در کاشمر سری به موتور جستجوگر گوگل می‏زنم. رکوردهای متعددی روی صفحه رایانه خودنمایی می‏کند. به توالی امروز تا دیروز چند مورد نظرم را جلب می‏کند. در تیر ماه امسال رئیس دادگستری کاشمر از کاهش 24 درصدی طلاق در شهرستان خبر داده بود

. او گفت: «در مجموع از ابتدای تیر ماه پارسال تاکنون 327 فقره طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه قبل 24 درصد کاهش داشته است.»

 در تابستان 1396 رئیس دادگستری وقت کاشمر از ثبت روزی یک طلاق در کاشمر خبر داد و گفت؛ «در 12 ماه منتهی به تیرماه سال جاری 366 مورد طلاق در دادگاه‌های خانواده کاشمر انجام شده است که به طور میانگین می‌توان گفت هر روز یک طلاق در کاشمر اتفاق افتاده و یک خانواده از هم پاشیده است!». در این سال مسئولان مسایلی چون؛ ازدواج دختران در سنین پایین، مشکلات اقتصادی، اعتیاد و یا آسیب‌های فضای مجازی و ماهواره و...  را به عنوان دلایل وقوع طلاق در کاشمر ذکر کردند.

در سال 1395 از کاشمر به عنوان دارنده رتبه یک استان در امر طلاق یاد می‏شد. در اسفند ماه این سال فرماندار وقت کاشمر در جلسه وقایع حیاتی این شهرستان متذکر شد؛« اینکه اعلام کنیم كاشمر در استان رتبه اول طلاق را دارد با روحيات مردم این منطقه به هيچ عنوان همخواني ندارد.» از دید ایشان روحیات مذهبی مردم این دیار مانع گسترش طلاق است. به باور وی در صورت ایجاد دفاتر ثبت طلاق در خلیل‏آباد و بردسکن آمار طلاق در کاشمر کاهش خواهد یافت.

 به گفته وی؛ «چون آمار طلاق شهرهاي اطراف خليل آباد، بردسكن و حتي مه‏ولات در كاشمر ثبت می‌شود آمار شهرستان بالا است، براساس پرونده‌های تشكيل شده در دادگاه کاشمر رتبه اول را در استان دارد در صورتي كه از این پرونده‌ها منجر به طلاق نمی‌شود و صلح می‌کنند». بد نیست بدانید در دی ماه 1393 رییس وقت اداره ثبت احوال کاشمر رتبه این شهرستان را در استان ششم اعلام کرد. به گفته وی؛ « در 9 ماهه ابتدای امسال 361 مورد طلاق در شهرستان ثبت شده است.

64 مورد از طلاق‌های ثبت شده در شهرستان مربوط به افراد غیر ساکن و از شهرهای خلیل‌آباد، مه ولات و بردسکن است». در آن سال شاهد رشد 1.7 درصدی طلاق نسبت به سال قبل بودیم. در سال 1392 مواردی چون؛ عدم اعتماد زوجه به زوج، عدم تفاهم اخلاقی با یکدیگر، دخالت‌های خانواده‌ها، بی‌مسئولیتی شوهر در قبال همسر و فرزندان، فقدان مهارت‌های ارتباطی زوج، عدم اعتماد زوج به زوجه و عدم علاقه طرفین نسبت به یکدیگر از جکله دلایل وقوع طلاق در کاشمر بودند.

البته اعتیاد زوج هم موثر بود. این عامل در 50 درصد طلاق‌ها دیده می‌شود، روابط خارج از محیط خانواده نیز در 15 درصد پرونده‌ها دیده می‏شد. عدم تمکین مالی زوج، عدم صداقت زوجین نسبت به یکدیگر، قصور زوجین نسبت به مسائل زناشویی، تفاوت‌های مذهبی، ، شکستن حریم‌ها و مشکلات روحی و روانی زوجین به از دیگر عوامل طلاق در شهرستان بودند. موتور جستجوگر گوگل رکوردهای متعدد دیگری در باره مسئله طلاق در کاشمر در سال‏های مختلف ارائه می‏دهد، اهم مسایل هم چند پاراگراف بود.

این همه بیانگر آن است که طلاق در دارالمومنین کاشمر در این دیاری که قم ثانی و نجف اصغر نام دارد، حضوری محسوس دارد. از هر زاویه که به این مقوله بپردازیم متوجه می‏شویم که متاسفانه کاشمر دارای رتبه قابل اعتنایی در امر طلاق در استان است. خوشحالیم در تابستان امسال شاهد کاهش 24 درصدی در امر طلاق بودیم. خوشحالتر می‏شویم که این کاهش بیشتر و بیشتر شود، ولی یادمان باشد که قبح طلاق ریخته شده است. بعضاً شنیده می‏شود که جشن طلاق هم در بعض موارد برگزار شده است.

در کنار موارد ذکر شده در باره طلاق باید ازشیوع طلاقی دیگر در پیرامون خود خبر بدهیم. طلاقی که به هر دلیل آماری برای آن ارائه نشده است ولی همه می‏دانیم وجود دارد. همه ما از طلاق عاطفی مطالبی شنیده و خوانده و چه بسا شاهد مواردی در پیرامون خود هستیم. طلاق عاطفی چیست؟ پاسخ به این سوال به ظاهر ساده است. می‏توان به همان گوگل مراجعه کرد. می‏توان به کتابخانه‏ای سر زد. می‏توان پای صحبت یک کارشناس نشست. ولی کاش این قبیل مسایلی از منظر فرهنگ‏سازی مد نظر قرار می‏گرفت.

ابتدا طلاق عاطفی را تعریف کنیم؛ رابطه ضعیف در ارتباط عاطفی زن و شوهر موجب سردی روابط بین زوجین مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی کلامی می‏شود؛. در این شرایط بدون اینکه جدایی رسمی اتفاق بیفتد زن و شوهر کاملاً از یکدیگر فاصله می‏گیرند و حتی قادر به تحمل یکدیگر نیز نخواهند بود، تنها ممکن است به دلایل خاصی هم خانگی اشتراکی را ادامه بدهند. به چنین وضعیتی طلاق عاطفی می‏گویند.  طلاق عاطفی، فشار عاطفی زیادی به زوج‏ها وارد می‏کند.

این مشکل افسردگی، اضطراب و پریشانی را در پی دارد و بنیان خانواده را سست می‏کند و احتمال خیانت به همسر را افزایش می‏دهد.  زن و شوهر اگر چه ممکن است با هم بودن را مانند یک گروه اجتماعی ادامه دهند، اما جاذبه و اعتماد آتها نسبت به یکدیگر از بین رفته است. طلاق عاطفی باعث کاهش میزان اعتماد زوجین نسبت به یکدیگر و به تبع آن افزایش سوء تفاهم می‏شود. افراد خانواده در این وضعیت به دلیل نداشتن تکیه‏گاه جدی در زندگی با انواع بیماری های روانی و روحی دست و پنجه نرم خواهند کرد. 

عدم مهارت‏های لازم برای زندگی دو نفره در جوانان، وجود ویژگی‏های اخلاقی نامطلوب در زوجین، ازدواج دیر هنگام، خشونت یکی از زوجین، دخالت‏های بی‏مورد دیگران در زندگی مشترک، بیکاری یا از دست دادن موقعیت شغلی، به خطر افتادن وضعیت اقتصادی خانواده و در نهایت ضعف مهارت‏های ارتباطی کلامی و غیر کلامی در همسران از جمله دلایل بروز طلاق‏های عاطفی هستند. به نظر شما این دلایل با دلایل وقوع طلاق در شهرستان در ادوار مختلف یکی نیست؟

از مهم ترین راهکارها برای درمان مشکل طلاق عاطفی میان طرفین، مراجعه به مشاوره و طی کردن جلساتی برای معالجه فردی برای درمان روحی و روانی و جلساتی برای معالجه دو نفره با حضور طرفین برای ترمیم روابط بین آنهاست. این. فرهنگ باید در میان مردم جا بیفتد که مراجعه به روانشناس و مشاور دال بر عیب و نقص آنان نیست، بلکه مانند پزشک جسم، روح و حتی ذهن آدمی نیز به پزشک خاص خود نیازمند است. متولیان امر باید هوشیار باشند.

در بعض مراکز آموزش عالی شهرستان شاهد پذیرش دانشجو در رشته روانشناسی هستیم. حتی در یکی از این مراکز شاهد دایر بودن مقطع کارشناسی ارشد این رشته در چند گرایش می‏باشیم. چندین مرکز مشاوره در سطح شهرستان فعالیت می‏کنند. در گستره آموزش و پرورش شاهد فعالیت مراکز مشاوره و حضور دبیران و معلمان دارای تحصیلات عالیه در روانشناسی هستیم. به همان اندازه هم شاهد حضور افرادی محقق و پزوهشگر در حوزه جامعه‏شناسی و علوم اجتماعی می‏باشیم.

کاش می‏شد از این بضاعت برای فرهنگ‏سازی در حوزه مقابله با پدیده‏های چون طلاق عاطفی بهره برد. در حال حاضر حداقل پنج رسانه نوشتاری در کنار تعدادی پایگاه خبری و نمایندگی‏های مطبوعات و خبرگزاری‏ها در کاشمر فعالیت می‏کنند. به این همه کارکرد دفتر صدا و سیما و توان شبکه‏های اجتماعی را بیافزایید. از این حوزه‏ها چه کمکی برای فرهنگ‏سازی گرفته‏ایم؟ یقین روحاینت، معلمان، اساتید و گروه‏های مرجع شهرستان می‏توانند در بحث تقابل با طلاق عاطفی فعالیت کنند.

کاش متولیان امر در حوزه بررسی آسیب‏های اجتماعی در کاشمر از مراکز آموزش عالی دیارمان می‏خواستند در بحث طلاق عاطفی و کمیت و کیفیت آن در میان خانواده‏های شهرستان اعم از دو شهر ریوش و کاشمر و آبادی‏های آنها مطالعاتی را انجام دهند. کاش می‏دانستیم چه وضعیتی از منظر طلاق عاطفی در میان خانواده‏ها داریم تا خطیبان و سخنرانان و روحانیون در تریبون‏ها و منابر به ارائه راهکار می‏پرداختند. کاش برگزاری کلاس‏های آموزش مهارت‏های زندگی بیشتر جدی گرفته شود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.