فرهنگ و هنر کاشمر در تبادل نظری ژورنالیستی (قسمت آخر)

اخبار ترشیز
Typography

رضا بی تقصیر 
در آخرین قسمت این یادداشت به حوزه هنرهای تجسمی می‏پردازیم. همان‏طور که در سه قسمت قبلی اشاره شد این یادداشت موضوع تبادل نظر نگارنده با دوستی دردآشنا در حوزه فرهنگ بود. تاکید می‏شود؛ این چهار یادداشت داعیه کارشناسی ندارد.

بازخوردهای سه یادداشت قبل برایمان جالب بود. برخی از آنها در شبکه‏های اجتماعی قرار گرفت. بعضی تشکر کردند. جمعی هم بر نویسنده خرده‏های گرفتند. یک مقام اداری در نهادی فرهنگی هم استدعا داشت اشاراتی به آنها و زحماتشان داشته باشیم.

در هر حال در آخرین بخش از این ستون  به صورت گذرا به توان هنرمندان دیارمان در خوشنویسی و نقاشی و تندیس‏سازی و در یک هنرهای تجسمی و همچنین پویا نمایی می‏پردازیم. یقین نگارنده و دوستش حواسشان به بسیاری از موضوعات فرهنگی دیار نبود. امید در آینده به سایر موضوعات با تاکید بر عملکرد هر نهاد فرهنگی بپردازیم. کاشمر دارای توانمندی‏های خاص و قابل توجهی در زمینه خوشنویسی است. انجمن خوشنویسان شعبه کاشمر درخشش خوشی در سالیان اخیر داشته است.

وجود اساتیدی چون استاد دربان و فانی را باید به فال نیک گرفت. آثار این دو هنرمند شاخص در نمایشگاه‏های فردی و جمعی مختلفی در داخل و خارج کشور در معرض دید هنردوستان قرار گرفته است. تهیه پوستر و انتشار چند عنوان کتاب توسط اساتید خوشنویسی دیارمان امری ستودنی است. کاش آثار این عزیزان در بقاع متبرکه و مناطق گردشگری دیارمان در قد و قامت سوغات فرهنگی در معرض دید گردشگران و زوار قرار بگیرد و یا حتی اهالی آن را به عنوان سوغات به دیگر جاها به رسم هدیه می‏بردند.

یادمان نرود که برخی از مسئولان  از آمار حضور سالانه سه و نیم میلیون گردشگر در کاشمر حرف می‏زنند. این که این آمار مستند به کدام کار علمی است بماند، ولی بر فرض صحت، باید پرسید چرا در کاشمر صنایع فرهنگی تعریف نمی‏شوند؟، چرا سوغاتسراهایی در مناطق زیارتی و گردشگری ایجاد نمی‏شود؟ و چرا این صنایع نظیر همین آثار خوشنویسی عرضه نمی‏گردد؟ از همین منظر می‏توان به بضاعت قابل تحسین هنرمندان عرصه؛ نقاشی و تذهیب و مجسمه‏سازی و انواع هنرهای تجسمی دیارمان اشاره کرد.

نگارخانه ارشاد مکان مطلوبی برای به نمایش گذاشتن این آثار بوده و هست. با این همه کاشمر نیازمند نگارخانه و گالری و سالنی مناسب برای معرفی و عرضه آثار هنرمندان و به خصوص فعالان حوزه هنرهای تجسمی است. گردشگری هنری و بازدید از آثار هنرمندان در کاشمر مورد تغافل واقع شده است. کاش این مهم مورد توجه جدی قرار بگیرد. جای جشنواره‏ای منظم و دارای دبیرخانه دایمی برای این عزیزان در سپهر فرهنگی منطقه خالی است.

می‏توان با محوریت یاد و خاطره شهید مدرس جشنواره‏ای در حوزه هنرهای تجسمی را تعریف کرد و آن را  در سطح سه شهرستان ترشیز کهن و بعد از چند سال به صورت استانی و بعد از مدتی به صورت ملی برگزار کرد. حتی می‏توان بازار هنر کاشمر را تعریف کرد. بازاری که هنرمندان مستقیم با طرفدارانشان در ارتباط باشند و خود آثارشان را امضاء کنند. حتی می‏توان حراج کاشمر را راه‏اندازی کرد. حراجی که محل عرضه هنرمندان ترشیز در کاشمر باشد. این تصور دور از ذهن نیست.

برخی از هنرمندان هنرهای تجسمی که در امر مجسمه‏سازی و تهیه اِلمان‏ها و نمادهای شهری فعال هستند، توانسته‏اند برای خود در استان و حتی کشور  اعتباری خاص کسب کنند. خیلی جالب است وقتی در شهری نماد و اِلمان و اثری حجمی را ببینی و بفهمی این همه کار هنرمند و یا هنرمندانی از کاشمر است. کاش مدیریت شهری دیارمان نیز از این بضاعت بهتر و بیشتر از قبل استفاده کند. کاش شورای اسلامی شهرستان گوشه‏چشمی به این توانمندی داشته باشد.

دو شهر ریوش و کاشمر و بسیاری از آبادی‏های شهرستان لایق بهترین‏ها در حوزه مبلمان و زیباسازی هستند. برای این مهم بایسته است از توان هنرمندانی بهره ببریم که آثارش آذین شهرهای در استان‏های کرمان و گلستان و هرمزگان و خوزستان و خیلی از نقاط کشور است. از منظر یک صنعت فرهنگی باید به این توانمندی توجه شود. کاشمر به همت این هنرمندان می‏تواند به قطبی مطرح در استان و کشور برای بحث اِلمان‏های موقت و مناسبتی نظیر نوروز و اِلمان‏ها و نمادهای دایمی تبدیل شود، اگر اتاق فکری باشد.

در اینجا بایسته است به توان هنرمندان انیماتور و حوزه پویانمایی یا همان انیمیشن‏ کاشمر اشاره کرد. شنیدیم که روزگاری چهار گروه پویانمایی در کاشمر فعالیت داشتند. بعض آثار اینان در سیمای جمهوری اسلامی پخش شد. متاسفانه به هر دلیل اینان فعالیتشان کمرنگ شده است. علت چیست؟ چه کسی یا چه نهادی باید پاسخ به این سوال را وجه همت خود کند؟ هر چه هست روزگاری انیماتورهای این دیار مقام جهانی در انیمیشن کسب کردند. روزگاری آثار این هنرمندان از سیمای خراسان جنوبی پخش می‏شد.

کاش مسئولان به دغدغه‏های اینان توجه کنند. یقین می‏توان به این هنر نیز از منظر صنایع فرهنگی نگاه کرد. احیای گروه‏های پویانمایی بر ایجاد اشتغال برای بخشی از جوانان خوشفکر دیارمان تاثیر دارد. اینان توانمندی خود را به اثبات رساندند، شایسته است موانع فراروی آنان برداشته شود. کافی است یکی از مدیران ارشد شهرستان، نمونه کار این هنرمندان را به سمع و نظر سیمای خراسان رضوی برسانند. البته نمونه کارهای اینان در این سیما وجود دارد و سابقه پخش دارند.

روزگاری دوستی نویسنده آرزو داشت که قصه‏های محلی کاشمر و ترشیز، آوسنه‏های مادربزرگ‏ها، متل‏ها و داستان‏های عامه مردم دیارمان سوژه کارتون‏های شود. از دید وی باید زندگی برخی از مشاهیر و مفاخر و شهیدان این دیار از این منظر مورد توجه قرار بگیرد. کافی است هنرمندان توانمند کاشمر را جدی بگیریم. خدا را شکر اکثریت توانمند انیمیشن کاشمر هنوز مهاجرت نکردند. این بضاعت ستودنی را باید ارج نهاد. اینان هم می‏توانند با حمایت ارکان مدیریتی شهرستان و بخش خصوصی جشنواره‏ای داشته باشند.

در این میان آرزو کنیم نهادها و مراکز فرهنگی اعم از دولتی و تعاونی و خصوصی، بیش از پیش به توان هنرمندان فعال در حوزه فرهنگ توجه کنند. شورای فرهنگ عمومی نهادی موثر برای این مهم است. مراکز حقوقی و افراد حقیقی مختلفی در این شورا عضویت دارند. یقین این نهاد با برگزاری منظم جلسات و دقت‏نظر در بررسی موضوعات و اصرار بر تحقق مصوبات می‏توان بر درخشش جایگاه خود بیافزاید. بدترین اتفاق در حوزه فرهنگ وقوع موازی‏کاری است. شورای فرهنگ عمومی می‏توان مانع موازی‏کاری شود.

هنرمندان دیارمان ستارگان خوش درخشش آسمان هنر منطقه هستند. بایسته است قدردان حضورشان باشیم. وجود اینان بر شکوفایی شهرستان در حوزه‏های مختلف تاثیر دارد. کاش هر کاری در شهرستان پیوست فرهنگی می‏داشت، و کاش این پیوست با نگاهی بومی و متکی به توان هنرمندان به فرجام برسد. گاهی زود دیر می‏شود. می‏توان کاشمر را در آینده تبدیل به شهری نمونه در عرصه توجه به هنر و هنرمندانش بکنیم، اگر و تنها اگر هنرمندان عرصه فرهنگ را باور کنیم. به امید آن روز.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.