گذری بر حدیث تکراری ضعف کاشمر در عرضه سوغات

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی

نگارنده در نوروز 97 سفری به تهران و اهواز و یزد داشت. برای دوستان در این مسیر سوغاتی‏های تهیه کرده بودیم. به باور اینجانب شهرستان کاشمر از تنوع خوبی برای تهیه سوغات برخوردار است. ذائقه میزبانانمان در تهران و اهواز و یزد را می‏دانستیم

. لذا بر آن شدیم برای تهرانی‏های رب انار، شیره انگور، کلوچه و نان محلی ببریم. سهم عزیزان اهوازی کشمش و مویز و سوهان بود. همان سوهان و مویز با مقداری بلغور شیر سهم دوستان یزدی شد. باورتان نمی‏شود که از دریافت این سوغاتی‏ها چقدر خوشحال شده بودند.

باور داشتند این محصولات ارگانیک است. جالب آن جا بود که در اواخر بهار 97 برخی از اینان جویای روش تهیه این اقلام بودند. سوالشان ساده بود؛ «فروش اینترنتی دارند؟». بندگان خوب خدا تصور می‏کردند این محصولات دارای بِرند و نشان جغرافیایی است و ارباب صنایع بر آن نظارتی دارند. توضیح دادم این همه تولیدات بعض اهالی است. شیره انگور یا دوشاب در منزل پدر تهیه شده بود. بخشی از محصول تاکستان تبدیل به شیره گشته بود. گفتم که این رب انار هم تولید یکی از انارکاران است. این سوهان هم حاصل کار مادر همسرم می‏باشد.

کلوچه‏ها را از پیرزنی نانوا در زادگاهم روستای فدافن تهیه کردم. کشمش محصول تابستانی است که گذشته و مویز هم از محصولات دوستی خلیل‏آبادی است. آن بلغور شیر هم حاصل تلاش یک مغازه‏دار خوش‏ذوق است که در امر داروهای گیاهی مشغول است و محصولاتی این چنینی را فرآوری می‏کند. یکی از این دوستان در تابستان مهمان ما بود. روزی خواهان دیدن مراکز عرضه سوغات کاشمر شد. در وقت زیارت بقاع متبرکه این سوال مطرح شد که چرا در اینجا کالای چینی دیده می‏شود، ولی از سوغات کاشمر خبری نیست. البته  مقصود ایشان بازارچه پیرامون بقاع سید مرتضی(ع) و سید محمد(ع) بود.

هنوز در اطراف بقاع سید حمزه(ع) و مزار شهید مدرس بازارچه‏ای شکل نگرفته است تا کسی بخواهد سراغ سوغات کاشمر را بگیرد. آن دوست را به چند مغازه بردم که هر یک به فراخور محصول و یا بعض محصولات را ارائه می‏کردند. متاسفانه در کاشمر و ریوش و هیچیک از آبادی‏های دیارمان یک مجموعه به‏سامان برای عرضه همه و یا اکثریت سوغات کاشمر وجود ندارد. به زعم نگارنده هنوز آمایش سوغات در کاشمر جدی گرفته نشده است. تعجب نکنید، هر چه در باره سوغات کاشمر می‏دانیم حاصل تلاش خود اهالی است. هنوز کارگروهی برای تهیه نقشه راهی برای توجه به سوغات دیارمان تشکیل نشده است.

هنوز بانک اطلاعاتی برای معرفی سوغات دیارمان ایجاد نشده است. آن دوست وقتی از توانمندی کاشمر حوزه صنایع دستی با تمان گستره‏ای که دارد با خبر شد، ابراز تاسف کرد که شهرمان یک فروشگاه مخصوص صنایع دستی با رعایت استانداردهای مرسوم ندارد. همین تاسف را برای سایر حوزه‏های دارای سوغات داشت. او که در کوهسرخ از کیفیت خشکبار و محصولات لبنی و دامی به وجد آمده بود، ابراز گلایه می‏کرد که مگر دیارتان با مشکل بیکاری مواجه نیست؟ چرا همین بحث سوغات را تبدیل به امری اشتغالزا نمی‏کنید؟ او از کثرت وجود مراکز عرضه گیاهان داروئی و یا عطاری‏ها متعجب بود.

به همین خاطر سوال می‏کرد؛« واقعاً برای شما سخت است که برای این همه توان در حوزه گیاهان داروی بِرند و نشانی ایجاد کنید؟». توضیح دادم که شرکتی در شهرک صنعتی در این حوزه فعال است. ولی حق با او بود. روزگاری در کاشمر انواع عرقیات گیاهی تهیه می‏شد. چرا این مهم دوباره اتفاق نیفتد؟ بازار کاشمر در تصاحب عرقیات گیاهی یزد و کاشان و نواحی محتلف کشور است. همین مقوله گیاهان داروئی را باید در حوزه توسعه دیارمان جدی بگیریم که به هر دلیل مورد غفلت است. وقتی به دوستم گفتم که عنبر نسارای کوهسرخ تا تهران هم می‏رود، اعلام کرد متقاضی است.

از ارزانی عنبر نسارا در کاشمر متعجب بود. برایم  از اینترنت تصاویری از بسته‏بندی‏های عنبر نسارا در نقاط مختلف کشور نشانم داد. وقتی آبگرم کریز را دید بیشتر متعجب شد که چرا در کاشمر کسی به فکر استفاده از این قبیل مراکز از منظر درمانی نیست. به تعبیر وی آبگرم کریز با توجه به زیبایی‏های اطرافش کم از آبگرم فردوس ندارد. به زعم او توجه به این آبگرم می‏تواند فضای پیرامون آن را به سایتی گردشگری تبدیل کند و به تبع آن محلی برای عرضه سوغات کوهسرخ و کاشمر باشد. در بحث شیرینی و نان و کلوچه و سوهان هم این بزرگوار اسیر تعجب بود.

کیفیت نان بعض نانوایی‏های کاشمر را دیده بود. در فدافن از نزدیک فرآیند تهیه نان در تنورهای محلی را دیده بود. تحوه پخت کلوچه و انواع شیرینی‏های خانگی را دیده بود. به تعبیر او اگر شرکتی بازارشناس و آشنا با ذائقه مخاطب و مصرف‏کننده تشکیل شود، می‏تواند شیرینی محلی کاشمر را بسان شیرینی محلی یزد و  کرمانشاه در گستره استان و کشور و حتی خارج از ایران به بازار مصرف برساند. از نبود بِرند در این حوزه متاسف بود. مختصر تلاشی در بسته‏بندی سوهان مشهود است. همین امر هم در عرضه برخی از شیرینی‏های خانگی دیده می‏شود. ولی هنوز برای نان و کلوچه کاری نشده است.

باید آرزو کرد بحث توجه به بِرندسازی برای شیرینجات خانگی کاشمر جدی گرفته شود. یقین نان نخودی و نان چرخی و نان برنجی کاشمر قابلیت مطرح شدن در استان کشور را دارد. دور از ذهن نیست تردد وانت‏های حاوی محصول شیرینی کاشمر در جاهای مختلف کاشمر، البته این آرزو ر صورتی محقق می‏شود که اراده‏ای در پس کار باشد، آن کارگروه باشد و همتی برای برندینگ و بسته‏بندی باشد. حتی باید به انواع استانداردها دقت شود. به قول همان دوست می‏توان با استفاده از گیاه استویا، انواع شیرینی خانگی و سوهان را برای بیماران دیابتی تهیه کرد.

در بحستان و سبزوار شاهد عرضه انواع کلوچه‏ها هستیم. کاشمر هم این امکان را دارد که با آرد دیم انواع کلوچه را با فزودنی‏های مختلف تهیه و دربسته‏های شکیل عرضه کند. برخی در شهرمان از وجود سه میلیون زائر و گردشگر در سال یاد می‏کنند. خدا کند این آمار درست باشد. اگر درست باشد بازار مصرف مقبولی برای سوغات کاشمر محسوب می‏شوند. سوغات‏های خوراکی خواهان بسیاری دارد. در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) شاهد عرضه مشگل‏گشایی مشتمل بر کشمش سبز قلمی کاشمر و نخود هستیم. چرا همین کار را در کاشمر به سامان نرسانیم و در حوار بقاع متبرکه دیارمان توضیح نکنیم؟

 بسیاری از محصولات نظیر بلغور شیر یا همین بِنه و مغز بنه به صورت فله عرضه می‏شود. اگر به صنایع بسته‏بندی توجه شود می‏توان محصولات شهرستان‏های اطراف را هم با نام و برندی تجاری به بازار مصرف عرضه کرد. یادمان باشد کاشمر شربتخانه خراسان محسوب می‏شد. دوشاب یا همان شیره انگور کاشمر مشهور است. ولی هنوز دوشاب دیارمان به صورت شکیل عرضه نمی‏شود. این مشکل در رب انار و آبغوره هم مشهود است. اگر به بحث صنایع تبدیلی دقت شود می‏توان حتی پودر غوره، روغن هسته انگور و حتی برگ تاک برای تهیه دلمه را به بازار مصرف رساند.

آن دوست وقتی در شهر قدم می‏زد، از عرضه فله‏ای زعفران، از وضعیت کاروانسرای عرضه کشمش و طیفی و مویز، از نوع نگاه سنتی در عرضه محصولات لبنی و دامی و حتی نحوه عرضه صنایع دستی متعجب بود. به باور وی تابلوفرش‏های کاشمر قابلیت جهانی شدن را دارند. کاش به خود بیاییم و سوغات دیارمان را شناسایی کنیم. دو بازه نوروز و تابستان به طور خاص و کل فصول به طور عام موقعیت‏های مطلوبی برای عرضه سوغات سنتی دیارمان در داخل و خارح شهرستان است. کاش روزی روزگای شاهد همتی عالی برای بهینه‏سازی سوغات از منظر اشتغالزایی شویم. امید شاهد ظهور سوغاتسرا در کاشمر باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.