آرزوهای روزنامه ‏نگار کاشمری برای سال 98

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن 

برای سال 1398 چه آرزوهای در این واپسین روزهای سال 1397 داشته باشم؟ به نظرم باید اولین آرزویم حالی خوب برای جویندگان علم دیارم در سال جدید باشد. امیدوارم در سال پیش رو همه در راه حل مشکلات فرهنگیان، دانش ‏‏آموزان، اساتید و دانشجویان گام برداریم.

در امر مدرسه سازی و مدرسه یاری شاهد اهتمام خاص خیرین دیارمان هستیم. امیدواریم خیرین و نیک‏اندیشان دیارمان در عرصه مقدس ساخت دانشگاه و دانشگاه‏یاری نیز گام‏های موثری بردارند. امید در سال جدید شاهد رونق کتابخانه‏های مدارس شهر و روستاهای شهرستان باشیم. همین آرزو را برای کتابخانه‏های دانشگاه‏های کاشمر داریم.

امیدواریم شاهد افزایش مراجعه معلمان و استادان به کتابخانه‏ها باشیم. امید مشکلات معیشتی معلمان و کارمندان و اساتید به حداقل برسد. کاش شاهد رونق گرفتن شرکت‏های دانش‏بنیان در مراکز آموزش عالی شهرستان باشیم. دومین آرزویم ارتقای دفتر نمایندگی میراث فرهنگی در کاشمر به یک اداره است. اگر این اتفاق بیفتد، یقیناً بحث صنعت گردشگری در استاد فرادستی توسعه شهرستان پررنگتر می‏شود. کاشمر برای توسعه و پیشرفت به رکن رکینی چون صنعت مذکور در کنار کشاورزی و صنعت نیازمند است. اگر این نمایندگی ارتقاء بیابد می‏شود به خیلی چیزها امید بست.

امید محقق شود تا مگر موزه مردم‏شناسی کاشمر افتتاح شود، تا مگر میراث فرهنگی دیارمان برای بقا فرهنگ‏سازی کند، گردشگری رونق بگیرد. شعبه‏ بانک گردشگری در کاشمر ایجاد شود. صنایع دستی رونقیبیشتر بیابند و شهرمان پر از سوغات‏سرا شود. امید شاهد ارتقای این دفتر باشیم تا پاسخی محکم به این ادعا که کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور نیست را بشنویم. بشنویم کاشمر سالی سه میلیون گردشگر به خود نمی‏بیند. و این همه مقدمه‏ای باشد برای امایش سرزمین کاشمر از منظر گردشگری. مقدمه پایش آماری برای تعیین تعداد گردشگر هر سال باشد.

آرزوی دیگر نگارنده احیای مرکز پژوهش‏های فرهنگی تاریخی کاشمر (بنیاد ترشیز) است. این مجموعه در سال 81 به عنوان شورایار در دور اول فعالیت شورای اسلامی شهرکاشمر پا به عرصه وجود نهاد. بزرگوارانی چون دکتر بنیادی، خانم پالایی، مهندس حسینی و یعقوب گل‏محمدی مسئولیت‏های از سوی شورا (در خلال دور اول تا دوم) در مورد این بنیاد بر عهده داشتند. شورای اول در برخورد با  این بنیاد به سامان‏تر رفتار کرد. تداوم حیات این بنیاد در دور دوم فعالیت شورا به یک آرزو تبدیل شد. ادوار بعدی شورای شهر علیرغم مصوبه‏ای در این باره در شورای سوم، تداوم کار این مجموعه را فراموش کردند.

امید شورای فعلی هم در کنار خدمت‏های که دارند موضوع مرکز مذکور را بررسی کنند و کاری کارستان برای تداوم فعالیتش بکنند. آرزوی دیگرم آمایش سرزمین کاشمر است. سالیان درازی است که همه از اهمیت این آمایش می‏گویند. خدا کند این مهم هم محقق شود. در همین راستا آرزومندم مقوله بانک‏های اطلاعاتی در حوزه‏های مختلف در دیارم تشکیل شود. سه گانه پایش آماری، بانک اطلاعاتی و آمایش سرزمین برای توسعه و پیشرفت کاشمر ضروری است. مراکز آموزش عالی دیارمان کمک خوبی برای این مهم می‏توانند باشند. کافی است نگاهی بومی‏گرا در بحث توسعه دیارمان مطرح باشد.

آرزومندم که تمام پروژه‏های ناتمام دیارمان در همه حوزه‏ها به اتمام برسد. و به طور خاص امیدوارم شاهد اهتمام مسئولان به ارتقای کمی و کیفی مسایل فرودگاه شرکت کاویان پرواز شرق باشد. این بضاعت را باید تقویت کرد. پرواز هواپیماهای مسافربری و باربری از این فرودگاه دور از ذهن نیست. امید شاهد توجه به بخش خصوصی در سال 1398 باشیم. در کنار این آرزو امید شاهد دوبانده شدن مسیر کاشمر به سه راه شادمهر، کاشمر به نیشابور و کاشمر به فیض آباد باشیم. امید مقوله رسیدن راه‏ آهن به کاشمر هم رنگ تحقق به خود بگیرد. منطقه اقتصادی ویژه کاشمر عملیاتی شود.

امید حال محیط زیست دیارمان بهتر از همیشه باشد. شکارچیان از سر انصاف رفتار کنند. ردی از شکارچی‏های آمریکایی در منطقه دیده نشود. فون جانوری و فلور گیاهی منطقه روز به روز بهتر از دیروز باشند. آلودگی نباشد و  ریزگردی به منطقه نیاید و خشکسالی به پایان برسد و کاری بشود که کاشمر رنگ فرونشست زمین را نبیند. امید حال کوهسرخ عزیز خوب خوب باشد و چشمه‏هایش پر آب و قنواتش دایر و آبشارهایش فعال و اولنگ‏هایش سرسبز و کوه‏هایش پاکیزه‏تر از همیشه باشد. امید شاهد حذف پلاستیک در محیط زیست کاشمر و زندگانی‏مان باشیم.

آرزو می‏کنم معادن منطقه یکی از محورهای توسعه کاشمر شوند. این معادن بهانه خوبی برای اشتغالزایی هستند. خدا کند در بحث کشاورزی هم شاهد گذر از سنت به کشاورزی نوین باشیم. خدا کند مشکلات شهرک صنعتی حل شود و شاهد رونق صنایع تبدیلی و بسته‏بندی در این بخش باشیم. خدا کند بادامستان‏های کوهسرخ احیا شوند. خدا کند کاشمر در حوزه صادرات انواع محصولاتش دارای انواع نشان‏های جغرافیایی و بِرَندهای مختلف و معتبر شود. خدا کند مسئولان بیشتر از پیش به میان مردم بیایند و  بیشتر از قبل با درد مردم آشنا شوند. خدا کند آسیب‏های اجتماعی کم شوند. طلاق کمتر شود، ازدواج بیشتر شود.

 آرزو می‏کنم رشد سالمندی متوقف شود، زادوولد بیشتر شود. دل خوش بیشتر شود و کاشمر همچنان شهر خوبی‏ها باقی بماند. شهرداری‏های کاشمر همچنان رتبه یک باشد و دهیاری‏های بیشتر از قبل به نفع اهالی آبادی‏ها کار کنند. خدا کند بحث کتابخانه مرکزی کاشمر به فرجام برسد و تک تک روستاهای شهرستان دارای کتابخانه عمومی بشوند و شعبه دوم کانون پرورش فکی کودکان و نوجوانان در آنسوی شهر افتتاح شود. کاش یک فرهنگسرای درست و حسابی هم در شهر قد علم کند. روستاهای نمونه شهرستان در حوزه گردشگری بیشتر شوند و انواع تشکل‏های زیست محیطی در دیارمان فعال گردند.

آرزو می‏کنم کاش حُب و بُغض‏های سیاسی از این دیار رخ بر بندد. لب‏ها پر تبسم شود و مساجد رونق بیشتری بگیرند و اهالی هنر عرصه خوبی برای هنرنمایی بیابند. کاش تمام خیابان‏های شهرمان تعریض شوند و ورودی‏های روستاها بلوارکشی شود و همتی جانانه صرف ایجاد کمربندی برای شهر گردد و زندان از شهر خارج شود و مبلمان شهری کاشمر رنگ و لعابی استاندارد بیابد. آرزو می‏کنم چرخ اقتصاد به خوبی بچرخد و واحدهای تولیدی تعطیل شده مشغول به کار شوند و بدهکاران بانک‏ها بتوانند ادای دین کنند. خدا کند چرخ امور به نیکی در این دیار اهورایی بچرخد و همه چیز باب میل همگان باشد.

خدا کند در سال 1398 کاشمر برای حوادث غیرمترقبه آماده‏تر از همیشه باشیم. اژدهای خفته درونه تکانی به خود ندهد و سیلی راه نیفتد و کوهی ریزش نکند و زمینی دهان نگشاید و تصادفی نشود و مرگ و میری رخ ندهد. فاصله شعار و شعور در کاشمر به چه میزان است؟ در وادی شعار دادن استاد هستیم. استاد قشنگ حرف زدن هستیم. برخی از ما انگار به کلاس‏های سخنوری و فن بیان رفتیم و به جایگاهی رسیده‏ایم که هم قشنگ حرف می‏زنیم و هم حرف‏های قشنگ می‏زنیم. کاشمر نیازمند کم شدن فاصله شعار و شعور است. کاش در سال 1398 برای یک بار هم شده مسایل را آسیب‏شناسی کنیم و به فکر پیشرفت کاشمر باشیم.

تن کاشمر هنوز زخمی حملات شتابزده و صدمات جبران ناپذیر تسویه حساب‏های سیاسی در ادوار مختلف است. چرخ گردون دائماً یکسان نمی‏گردد. کاشمر از شعارهای ظاهری و  توخالی و ندانم‏کاری‏های  قبیله شعار نالان است. کاشمر در گذر زمان از سوء مدیریت‏ها و سوء نظر برخی مدیران در ادوار مختلف، بخصوص در حوزه صنعت و تولید و صنایع تبدیلی کشاورزی خاطرات تلخی دارد. امید این تلخی در سال 1398 به شیرینی بگراید. امید در سال جدید شاهد باشیم که هر فرد در حوزه خود برای اعتماد مردم و کسب رضایت آنان، از سر صدق کار نماید و به شعارهای خود عمل کند نه اینکه به دنبال تسویه حساب‏های سیاسی باشد.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.