ویلای خیابان خرمشهر و پنج مورد

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی 

روز ملی شوراها را به اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان تبریک عرض می‏کنیم. امیدواریم شاهد ارتقای کمی و کیفی خدمات و عملکرد شوراها در جای جای شهرستان باشیم. امید شاهد علنی شدن جلسات شورای اسلامی شهر کاشمر شویم.

به همان اندازه امیدواریم شاهد همت عالی شورائیان در وحدت رویه در خدمت به شهر به دور از مفاهیم اقلیت و اکثریت باشیم. این روزها از تعبیر شفافیت در ویلای خیابان خرمشهر زیاد استفاده می‏شود. امید این تعبیر جایی در مرز حرف و شعار نداشته باشد و بدل به رکنی رکین در حوزه عملیاتی شورای اسلامی شهر کاشمر و حتی شهرستان کاشمر شود. با ادای احترام به اعضای خدوم شورای اسلامی شهر، موارد ذیل تقدیمشان می‏شود:

مورد اول: توجه به اهمیت شورا ضرورتی است انکارناپذیر

به‌ موجب‌ اصل‌ يكصدم‌ قانون‌ اساسي‌: براي‌ پيشبرد سريع‌ برنامه‌هاي‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، عمراني‌، بهداشتي‌، فرهنگي‌،آموزشي‌ و ساير امور رفاهي‌ از طريق‌ همكاري‌ مردم‌، با توجه‌ به‌ مقتضيات‌ محلي‌ اداره‌ امور هر روستا، بخش‌، شهر، شهرستان‌ يا استان‌ با نظارت‌ شورايي‌ به‌ نام‌ شوراي‌ ده‌، بخش‌،شهر، شهرستان‌ يا استان‌ صورت‌ مي‌گيرد كه‌ اعضاي‌ آن‌ را مردم‌ همان‌ محل‌ انتخاب‌مي‌كنند. با توجه‌ به‌ اين‌ اصل‌ دولت‌ مكلف‌ است‌ تا نسبت‌ به‌ تشكيل‌ شوراهاي‌ ياد شده‌ اقدام‌كند.

 بنابر تعریف، شوراهای اسلامی شهر و روستا بر خلاف مفهوم رایج شورا و مشورت که عمدتاً در سطح تبادل افکار و ارائه نظر مشورتی منحصر می‏شود، علاوه بر شرکت در فرایند تصمیم‏گیری و سیاستگذاری که از طریق وارد کردن نظرات مشورتی، صورت می‏گیرد، از اختیارات و صلاحیت اجرایی چندی نیز برخوردار می‏باشد. البته جنبه عملی و اجرایی در شوراهای اسلامی نسبت به ابعاد نظری و مشورتی آن از اهمیت بیشتری برخوردار می‏باشد، شورای شهر و روستا دارای اختیارات اجرایی است که نصب و عزل شهردار در شهر و نصب و عزل دهدار در روستا از بارزترین این اختیار است.

مورد دوم؛ بنیاد ترشیز آرزویی شد رفته بر باد

در شورای اول شاهد راه‏اندازی مرکز پژوهش‏های تاریخی و فرهنگی کاشمر بودیم. این مرکز ضمن فعالیت در گستره کاشمر گوشه‏چشمی به خطه کهن ترشیز داشت، لذا بر خود نام بنیاد ترشیز نهاد تا بتواند در حوزه جغرافیایی ترشیز کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی انجام دهد. باور فعالان بنیاد ترشیز آن بود که می‏توان ترشیزیان را با ترشیز آشتی داد و آشنا کرد. این آشنایی می‏توانست بستر آمایش سرزمین وو تهیه نقشه راه گردشگری منطقه باشد. یادمان باشد آن روزها کاشمر فاقد دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی بود.

این مجموعه تحقیقاتی در دوران شورای دوم هم مختصر حیاتی داشت. شورای سوم به هر دلیل از پَر و بال دادن به این مجموعه خودداری کرد.وقتی موضوع مطرح شد شورائیان گفتند که قرار است در نشست‏هایشان موضوع را بررسی کنند. علی الظاهر بررسی کردند و قرار شد این بنیاد با عنوانی دیگر به منظور فعالیت در حوزه کاشمر شناسی احیاء گردد. هنوز که از احیاء این مجموعه بی‏خبریم. امید که صاحب خبر شویم. شورای چهارم دارای کمیسیون پژوهشی بود ولی از توجه به این مصوبه شورای سوم و یادگار شورای اول خبری نبود.

کاش شورای پنجم توجه به این مجموعه را وجه همت خود کند. پیشنهاد می‏شود؛ با حضور نمایندگانی از حوزه علمیه و مراکز آموزش عالی،  دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی، اداره اوقاف، اداره فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش و افرادی که به عنوان محققان بومی فعالیت می‏کنند،  این مجموعه با هر نام و نشانی که شورائیان می‏دانند، حیاتی دوباره بیابد. یقین دستاوردهای این مجموعه، نگین خدمات شما عزیزان در عمر شورای پنجم خواهد بود. خطاب به هفت عضو خدوم شورا عارضیم که گاهی زود دیر می‏شود.

مورد سوم؛ درخواست ارتقای کمی و کیفی کمیسیون فرهنگی شورا

در تاریخچه فعالیت شورای شهر در ادوار مختلف شاهد مواردی نظیر؛ انتخاب شهروند نمونه، برگزاری جشنواره دوقلوها، مسابقه عکاسی، انجام نظر سنجی، طرح انتخاب شورایارانی در هر محله و ... بودیم. یک سوال قابل طرح است. چرا این قبیل طرح‏ها بعضاً در همان مرحله طرح باقی ماند؟ چرا برخی فقط یک نوبت اجرا شد؟ آیا ممکن است گزارشی شفاف از فعالیت‏های کمیسیون فرهنگی شورا در چهار دوره گذشته و این دوره در اختیار اصحاب رسانه قرار بگیرد؟ غرض آن که آیا تاکنون در باره کارکرد این کمیسیون آسیب‏شناسی انجام شده است؟

درخواست ارتقای کمی و کیفی این کمیسیون خواسته معقولی است که امید با استقبال چهره‏های خدوم شورا مواجه شود. کاش این کمیسیون برای بهبود اوضاع سایت اینترنتی شورا همتی عالی داشته باشد و کمکی برای ساماندهی سایت اینترنتی شهرداری باشد. کاش این کمیسیون بانی انواع بانک‏های اطلاعاتی در حوزه مسایل فرهنگی شهرستان باشد. یعنی تهیه بانک اطلاعاتی مشاهیر و مفاخر کاشمر سخت است؟ این بانک کمک خوبی برای کمیسیون نامگذاری شورا خواهد بود. آیا تهیه بانک اطلاعاتی آثار و ابنیه تاریخی شهر سخت است؟ می‏توان تهیه این قبیل موارد را به مراکز آموزش عالی شهرستان در قالب همکاری سفارش داد.

مورد چهارم؛ شورا و همت برای تهیه تاریخچه فعالیت‏هایش

شورای شهر در پنجمین دوره فعالیت خود به چه میزان خود را وامدار چهار دوره قبلی می‏داند؟ آیا بانک اطلاعاتی مصوبات شورای شهر در این دوره و چهار دوره قبل موجود است؟ بر فرض وجود، آیا این بانک در اختیار شهروندان هست؟ آیا شورای شهرمان دارای آرشیوی به سامان و دقیق هست؟ یقیناً سیستم بایگانی شورای شهر به نحوی است که به راحتی می‏توان صورتجلسات را بررسی کرد. آیا شورای شهر کاشمر دارای مرکز اسناد و مدارک هست؟ آیا شورا دارای یک بانک عکس به سامان از بازدیدهای شورائیان ادوار از جاهای مختلف هست؟

پیشنهاد می‏شود شورای پنجم، تشکیل مجمع شوراها و شهرداران ادوار کاشمر را از منظر طرح شورایاری بررسی کند. شورای شهر با تشکیل این مجمع به سوی عملیاتی شدن طرح‌ها و برنامه‌های خود پیش خواهد رفت. در این طرح شورای شهر از نظرات افرادی بهره می‌گیرد که در گذشته امور نظارتی و اجرایی را تجربه کردند. البته نباید به این مجمع نگاه ابزاری داشت. باید از ظرفیت تک تک اعضاء در موضوعات متنوع شهری استفاده کرد. تکریم نخبگان شهری و ارج نهادن به خدمات ارزشمند مدیران اسبق اقدامی موثر و پلی به سمت توسعه پایدار شهری است.

تا کنون ویلای خیابان خرمشهر سوای این دوره طی هیجده سال پذیرای 29 عضو اصلی و تعدادی علی‏البدل بوده است. لابد این افراد با ادای احترام به شادروانان منصوری و قابل، حرف‏های برای گفتن دارد. کاش تاریخ شفاهی شورای اسلامی شهر کاشمر تهیه و منتشر می‏شد. آیندگان خواهان اطلاع از دیروز و امروز ما هستند. شوراي اسلامي يک مکانيسم قانوني و يک بستر اجتماعي و فرهنگي برای تسهیل در امر حضور شهروندان در مسائل مختلف است. هيچ گونه مکانيسم سياسي، اجتماعي، فرهنگي تا اين حد نمي تواند مشارکت عمومي و اجتماعي را جلب کند. اوج مردم سالاري ديني را باید در کارکرد شوراها یافت.

مورد پنجم؛ کاشمر نیازمند شورایی قدرتمند، مقتدر و موثر

شورا یک نهاد جمعی است و قرار بر آن است که تصمیمات آن را نیز بر اساس خرد جمعی اخذ شود. تصمیمات شورایی مبتنی بر شیوه دموکراسی بوده و در این نهاد مدنی جایی برای افرادی با تفکرات فردگرایی و به طور کلی فردمحوری وجود ندارد. رهبر فرزانه انقلاب بارها در مناسبت‌های مختلفی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را تبیین کرده‌اند و حل مسائل جاری و روزمره‌ مردم به دست خود مردم را از اثرات تشکیل شوراها دانسته‌اند؛ امری که اگر به درستی محقق شود، سبب افزایش اعتماد عمومی خواهد شد. اعضاي شوراها بايد از تفرقه و اختلاف دوري كنند.

 بايد به سمت حل مشكلات مردم بروند. بايد يكدل و يك زبان به دغدغه‌هاي حوزه خود بپردازند. شوراهائيان بايد به‌دنبال تامین منافع جمع باشند. درشورا؛ بايد نگاه‌ها از شخص‌محوری به سمت جمع‌نگری هدایت ‌شوند. بايد تصمیم‌گیری مطلوب و تصمیم‌سازی موثر و مبتنی بر خرد جمعی، عقلانیت و هماهنگی بیشتر حاصل گردد.

 بدون شک با بهره‏گیری از عنصر شورا و مشورت می‌توان در میان شهروندان کاشمر احساس مسئولیت ایجاد و آنها را در اداره شهر سهیم کرد. ایجاد بستر مناسب برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های اجتماعی مي‌تواند دستاورد بزرگ شوراي پنجم محسوب شود. جلب مشارکت مردم در برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی و مديريتي ضروری است. در این راستا شورا باید با نگاه درست به وظیفه خود نگاه‌های تک بُعدی و حاشیه‌ای را کنار بگذارند. فراموش نكنيم كه شوراها نماد و مظهر اراده مردم هستند، هر جا مردم در اداره امور مشارکت داشته‌اند بهترین و زیباترین شهر و روستاها را شاهد بوده و خواهيم بود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.