سپهر کاشمر و تقدیر از ساحت قدسی معلم

اخبار ترشیز
Typography

 رضا فدافن

ابتداء به ساکن به کلیه معلمان، دبیران، آموزگاران و کادر آموزش و پرورش شهرستان روز معلم را تبریک عرض می‏کنیم. به بازنشستگان این مجموعه نیز ادای احترام کرده این روز را به ایشان تبریک می‏گوییم.

کاشمر از منظر حضور معلمان و آموزگارانش در حوزه‏های مختلف دیار جالبی است. شاید دقت نکردیم، ولی در بسیاری از جاها شاهد حضور پررنگ معلمان هستیم. به بهانه فرارسیدن روز معلم قصد بر آن است که به چند مورد به طور گذرا اشاره کنیم.

حضور معلمان در سپهر فرهنگ کاشمر:

ذات کار آموزش و پرورش کار فرهنگی است. تربیت دانش‏آموزان این آینده‏سازان مملکت یک کار فرهنگی است. با این همه آموزش و پرورش با کادری که دارد به طور تخصصی در امور فرهنگی فعالیت دارند. امور پرورشی و امور تربیتی نماد معتبری در این حوزه است. این مجموعه به طور ویژه در امر ارتقای کمی و کیفی کتابخانه‏های مدارس، شهید پژوهی، امور قرآنی، تربیت بدنی، برگزاری انواع اردوها و مسابقات ورزشی، پر کردن اوقات فراغت دانش‏آموزان، مسایل عقیدتی و امور ارزشی فعال بوده است.

سوای این موارد شاهد حضور معلمان در حوزه‏های فرهنگی شهرستان هستیم. کمتر مجموعه‏ای هست که یک یا چند فرهنگی در آن درخششی خاص نداشته باشند. گستره این فعالیت‏ها از ستاد نماز جمعه تا امور عقیدتی و مسایل هنری و جنبه‏های مختلف مسایل فرهنگی است. این حضور در حیطه بخش خصوصی هم مشهود است. روزگاری برخی از کتاب‏فروشان شهرستان معلم بودند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله نهادهای وابسته به اموزش و پرورش است.

حتی سکان برخی از نهادهای فرهنگی شهرستان در ادوار مختلف در اختیار معلمان بود. این معلمان بودند که در حوزه رسانه و انتقال پیام خوش درخشیدند. اینان در خیلی از مسایل فرهنگی شهرستان حائز رتبه اولین و برترین هستند. کاش از این منظر تحقیقی در باره تاثیر حضور معلمان در حوزه مسایل فرهنگی کاشمر تهیه و تدوین می‏شد. کاشمر شهری قرآنی است. در این مهم به طور قطع معلمانی که با قرآن مأنوس هستند تاثیری مهم داشته و دارند.

حضور معلمان در سپهر سیاست کاشمر:

تاکنون شش نفر از حوزه انتخابیه کاشمر به عنوان نماینده راهی مجلس شده‏اند. دو نفر از اینان فرهنگی و معلم بودند. در عمر 39 ساله مجلس شاهدیم که از کاشمر دو معلم به مدت 24 سال وکالت مردم را بر عهده داشتند. خباز و بلوکیان به ترتیب با چهار دوره (16 ساله) و دو دوره (8) ساله دو چهره مطرح سپهر سیاست ترشیز بودند و تا حدی هنوز هم هستند. امید این دو بزرگوار خاطرات خود را منتشر کنند. در کنار این دو چهره سیاسی شاهد حضور فرهنگیان در انتخابات شوراهای شهر و روستا هستیم.

در بسیاری از نقاط شهرستان اعم از شهر و روستا شاهد حضور چهره‏های فرهنگی در میان اعضای شوراهای اسلامی هستیم. این مهم در هر پنج دوره شوراها قابل رصد است. هم اینک از بین هفت عضو اصلی شورای اسلامی شهرمان شاهد حضور دو معلم در شورا هستیم. حضور فرهنگیان در تشکل‏های سیاسی چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی قابل تامل است. کاش این مهم دست‏مایه یک پژوهش می‏شد. همه می‏دانیم بعض نیروهای مطرح انجمن حجتیه معلم بودند. این حضور در تشکل‏های دیگر هم قابل بررسی است.

در بعد از انقلاب اسلامی حتی شاهد حضور معلمان در نهادهای انقلابی هستیم. روزگاری در سپهر سیاسی کاشمر برخی از تشکل‏های سیاسی از طیف‏های مختلف وفادار به انقلاب اسلامی با تابلو و دفتر حضور داشتند. در بسیاری از اینان معلمان نقشی تاثیرگذار داشتند. امید روزی شاهد انجام پژوهشی در باره حزب جمهوری اسلامی شاخه کاشمر و تشکل‏های وفادار به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی باشیم. در دوران دفاع مقدس هم این معلمان بودند که با جانفشانی در عرصه‏های مختلف ایفای نقش کردند.

پدیده سردارانی که معلم بودند، بهانه مطلوبی برای یک کار مطالعاتی سترگ است. در دوران دفاع مقدس شاهد حضور ارگان‏ها و نهادهای نظامی و پشتیبانی مختلفی بودیم، در بسیاری از این موارد شاهد راهبری آن مجموعه‏ها توسط فرهنگیان بودیم. کاش این همه مورد بررسی قرار بگیرد و سوژه‏های برای ساخت فیلم و سریال و مستند و انیمیشین و انواع فعالیت‏های هنری بشود. شهیدان معلم ستارگان تابناک ارادت این قشر به انقلاب اسلامی و دفاع از ایران اسلامی است.

در دوران بعد از جنگ هم شاهدیم که برخی از معلمان در کسوت فرماندار و مدیران سازمان‏های مختلف به ایفای نقش پرداختند. هر چه هست در سپهر سیاست کاشمر همیشه شاهد مطرح بودن و تاثیرگذاری معلمان و فرهنگیان بوده و هستیم. در هر انتخاباتی مردم نگاه به گروه‏های مرجع دارند. گروه‏های مرجع مورد اعتماد مردم هستند و نظرشان ثاقب است. معلمان از جمله مطرح‏ترین گروه‏های مرجع در هر انتخاباتی هستند. تاثیرگذاری فرهنگیان در عوالم سیاسی از منظر نظر تبلیغات‏چی‏های هر انتخابات دور نمی‏ماند.

حضور معلمان در سپهر اقتصاد کاشمر:

شرکت تعاونی فرهنگیان نامی آشنا در حوزه اقتصاد کاشمر بوده و هست و امیدواریم باشد. این مجموعه در گذر زمان توانسته به عنصری تاثیرگذار در سپهر اقتصاد شهرستان تبدیل شود. مورد اعتماد اهالی بودن در حوزه اقتصاد اتفاق مهمی است، این مجموعه توانسته در این حوزه در ادوار مختلف موفق باشد. در کنار آن شاهد حضور معلمان در حوزه‏های اقتصادی مختلف هستیم. در کاشمراین که معلمی طلافروش باشد یا در کار زعفران و محصولات مختلف زراعی و باغی و دامی باشد، امری عجیب نیست.

در بسیاری از مشاغل شاهد حضور فرهنگیان هستیم. در ایران دو شغله و یا حتی چند شغله بودن کارمندان عجیب نیست. معلمان در این امر موفقیت‏های کسب کرده‏اند. در بنگاه‏های املاک یا خرید و فروش خودرو دیدن این عزیزان عجیب نیست. در بعض موارد شاهد ناموری این عزیزان در صنفی خاص هستیم. حتی برخی به کارخانه‏داری رو آوردند و کارآفرین شدند. و بعضاً به حدی در این مهم موفق بودند که از کار تدریس در آموزش و پرورش استعفا دادند و به امور اقتصادی پرداختند.

دوشغله بودند معلمان امری حسنه نیست و مختص کاشمر نیست. در ادوار مختلف وضعیت اقتصادی به نحوی نبوده که معلمان نیازمند منبع درآمدی دیگری نباشند. در کنار این همه نباید از چرخش مالی قابل تامل دو اداره آموزش و پرورش کاشمر و کوهسرخ در سپهر اقتصاد منطقه غافل ماند. حقوق معلمان یکی از عوامل اصلی تقویت بانک‏ها و قرض‏الحسنه‏ها و موسسات مالی شهرستان است. اشاره به حضور معلمان در بخش معدن، زراعت، دامداری و باغداری و صنایع تبدیلی هم ضروری است.

در بخش ساخت و ساز هم شاهد حضور فعال معلمان هستیم. در بحث کارشناسان رسم دادگستری و حضور در نظام مهندسی هم معلمان حضوری در خور اعتناء دارند. یادمان نرود که در مدیریت شهری هم حضور فرهنگیان قابل رصد است. چند دوره‏ای شاهد حضور معلمان در کسوت شهردار بودیم. این قبیل قبول مسئولیت در حوزه صنعت گردشگری هم قابل بررسی است. غرض آن که حضور فرهنگیان در حوزه اقتصاد انکارناپذیر است. حتی در صندوق‏های قرض‏الحسنه هم معلمان ولو بازنشسته حضور داشتند.

حضور معلمان در سپهر مسایل اجتماعی کاشمر:

امسال شاهد اختصاص هزینه‏های بزرگداشت روز معلم به سیلزدگان بودیم. همین درایت به تنهایی کافی است تا ثابت کند معلمان به طور خاص درد اجتماع دارند و دردشناس هستند. معلمان زیادی در بحث شناسایی آسیب‏های اجتماعی شهرستان فعالیت دارند و برابر قوانین اداره متبوعشان در این راستا کار می‏کنند. برخی در خارج از اداره و بعضاً در دوران بازنشستگی اقدام به تشکیل تشکل‏های فعال در امور خیریه کردند. این مجموعه‏ها کارهای مهمی در بحث حل مشکلات بخشی از جامعه انجام دادند.

شاید به علت همین روحیه نیک‏اندیشی قاطبه معلمان است که خیرین نیک‏اندیش کاشمر و استان و حتی ورای استان در سطح ملی گوشه چشمی به آموزش و پرورش کاشمر و کوهسرخ دارند. بسیاری از عزیزان معلم چه در دوران خدمت و یا دوران بازنشستگی فعالیت در راستای کاهش آلام اجتماعی را وجه همت خود کرده‏اند. جالب است که در اکثر هیئات و تکایا و مساجد و حتی بقاع متبرکه شاهد حضور درخشان فرهنگیان هستیم. اینان در بسیاری از موارد در امور خیریه بانی خیر می‏شوند.

تکمله:

الغرض در بسیاری از حوزه‏های موجود در شهرستان شاهد حضور قابل اعتنای بعض فرهنگیان هستیم. اداره آموزش و پرورش به ظاهر اداره‏ای وابسته به یک وزارتخانه است، ولی در عمل چهارراه تمام وقایع کشور است. این نهاد می‏تواند مرکز درمانی داشته باشد، می‏تواند در امور فرهنگی بطور گسترده فعالیت کنند. جامع الاطراف بودن خدمات این نهاد باعث شده همه اقشار و همه اهالی کاشمر با واسطه یا بی‏واسطه با آن در ارتباط باشند. کاش قدردان این همه تاثیر باشیم.

فضاهای آموزشی و غیرآموزشی این نهاد ستارگان منور آسمان دیارمان هستند. بایسته است به هر نحو ممکن ورای حُب و بُغض‏های سیاسی این نهاد تاثیرگذار را یاری کنیم و به ساحت قدسی عنصر پویا و بالنده معلم به عنوان ادامه دهنده راه انبیاء ادای احترام کنیم. امید مسایل اقتصادی به گونه‏ای رقم بخورد که معلم دغدغه معیشت نداشته باشد و تک شغله بنماند و عضو کتابخانه‏ها بشوند و در حوزه تولید علم و تربیت نیروی آینده ساز مملکت بیش از پیش فعالیت کند. معلمان عزیز روزتان مبارک.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.