گذری و نظری به فضای انتخابات در دو سطح ملی و بومی

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

حال و هوای فضای انتخابات در گستره ملی:

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند سال جاری برگزار می‌شود اما هنوز جریان‌های سیاسی به صورت جدی وارد موضع انتخابات نشده‌اند. حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه اشارت جالبی دارد.

به تعبیر وی؛« اصولاً پایان هر دوره مجلس و خصوصاً سال اخر، آن نمایندگانی که از موقعیت و سرمایه اجتماعی مناسبی برخوردار نیستند، برای حفظ کرسی نمایندگی دست به اقدام متفاوتی می‌زنند تا در بین مردم به عنوان یک نماینده‌ پیگیر مستمر مطالبات عمومی و آشنا به مسئله‌ قانون‌گذاری شناخته شوند. از جمله این اقدامات اصلاح قوانین انتخابات است.

 به گونه‌ای که به نفع نماینده‌ حاضر در مجلس باشد و زمینه‌ ماندن او را فراهم کند. اقدام دوم استفاده از تریبون مجلس برای مطرح و رسانه‌ای شدن در بین مردم به ویژه مردم شهر و استان است بنابراین موضوعات مختلفی اعم از منطقه‌ای و ملی را در قالب تذکر، سوال و نطق بیان می‌کنند. روش دیگر طرح مسائل محلی و کشوری است. این مواضع به ظاهر جنبه‌ حمایت از منافع مردم را در خود دارد، اما در واقع شعار‌های مردم پسندی هستند تا نظر افکارعمومی را جلب کنند. این شعار‌ها در پایان هر دوره‌ انتخابات از طرف برخی نمایندگان مطرح می‌شود که در آن منافع و مسائل ملی وجود ندارد و تنها اهداف و منافع شخصی مورد توجه است.»

وزارت کشور از فروردین روزشمار انتخابات را آغاز کرده و جدول برگزاری انتخابات نیز در این وزارتخانه تهیه و به شوری نگهبان ارسال شده است. به تعبیر عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور مهم‌ترین مساله وزراتخانه تحت نظر وی در حوزه سیاست داخلی در سال ۹۸، برگزاری این انتخابات است. آموزش‌های دست اندرکاران و مجریان برگزاری انتخابات در چند سطح انجام خواهد شد. از اردیبهشت‌ماه اجرای مراحل انتخابات بر اساس تقسیم‌بندی زمانی وزارت کشور آغاز می‌شود. در این تقسیم‌بندی زمانی تمام مراحل انتخابات از مرحله ثبت‌نام داوطلبان تا رأی‌گیری در روز ۲ اسفند، مشخص شده است.

مجلس شورای اسلامی از اسفندماه سال گذشته اصلاح قانون انتخابات را در دستور کار خود دارد. ممنوعیت کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بوده‏اند، شرایط اعلام فهرست‌های انتخاباتی، ترکیب کمیسیون بررسی تبلیغات مرکزی در انتخابات، ممنوعیت درج آگهی یا مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی در رسانه‌ها، شرایط معرفی نمایندگان نامزدهای انتخابات مجلس در شعب اخذ رأی، لزوم بی‏طرفی مسئولان در زمان برگزاری انتخابات، زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها، شرایط معتمدان هیأت‌های اجرایی و ناظران در انتخابات، ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات و تعیین شرایط کاندیداهای انتخابات از مهم‌ترین موارد اصلاحی قانون انتخابات توسط نمایندگان مجلس است.

شاید یکی از مهم‌ترین موارد اصلاحی قانون انتخابات این باشد که دیگر سابقه نمایندگی شامل یک مقطع تحصیلی نمی‌شود و نمایندگان مجلس بند مربوط به سابقه نمایندگی به عنوان معادل یک مقطع تحصیلی برای شرکت در انتخابات را حذف کردند. در این میان احزاب هم سعی دارند به نحو مقتضی وارد عرصه انتخابات بشوند. حزب موتلفه تاکید کرده که؛ «برای انتخابات پیش‌رو براساس مصوبات کنگره و شورای مرکزی، هماهنگی و همکاری با نیروهای انقلابی است. با توجه به بیانیه گام دوم رهبری، همکاری با نیروهای انقلاب ضرورت بیشتری پیدا می‌کند، بنابراین ما در حزب موتلفه در این راستا در حال برنامه‌ریزی هستیم.»

به تعبیر سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی هنوز به صورت مصداقی وارد بحث انتخابات نشده و مشخص نیست چه زمانی وارد بحث انتخابات شود، رویکرد این حزب در انتخابات مجلس یازدهم، فعالیت در چارچوب جبهه اصلاحات است. هنوز شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به طور محسوس وارد بحث انتخابات مجلس یازدهم نشده‌اند. البته سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاحات بیان کرده است که «اگر شروط اصلاح‌طلبان محقق نشود، عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیم». این سخن با برخورد سرد اهالی سیاست مواجه شده است.

حال و هوای فضای انتخابات در گستره بومی:

در کاشمر، استعفای بیستمین فرماندار دیارمان شاید داغترین خبر انتخاباتی باشد. این احتمال از آغازین روزهای انتصاب وی در سمت فرمانداری کاشمر شنیده می‏شد. نبی‏پور برای حضور در رقابت‏های انتخاباتی استعفا داد و می‏خواهد در گناباد کاندیدا شود. برای اهالی سیاست تغییرات فرمانداران در دوران نمایندگی بنیادی قابل تامل بود. بنیادی بعد از انتصابش خواهان فرمانداری هم خط بود. فرهادی با حضورش حال و هوای ارکان مدیریتی شهرستان را چپ اندیشانه‏تر از قبل کرد. به هر دلیل رفت و معاون سیاسی فرمانداری مدتی سرپرستی را بر عهده داشت تا بیستمین فرماندار منصوب شد.

 بنیادی در دوران نمایندگی‏اش سه فرماندار و یک سرپرست را تا این لحظه تجربه کرده است. و یحتمل به زودی شاهد حضور سرپرستی دیگر و فرمانداری دگر خواهیم بود. امید دوران سرپرستی کوتاه و هر چه زودتر بیست و یکمین فرماندار منصوب شود و انتخابات برگزار گردد. در باره کاندیداهای احتمالی رقابت‏های انتخاباتی اسفند ماه حرف و حدیث‏های مختلفی شنیده می‏شود. به طور طبیعی باید منتظر کاندیدا شدن نماینده فعلی و تنی چند از رقبای انتخاباتی وی در انتخابات مجلس دهم باشیم. خبرهای درگوشی هم شنیده می‏شود که این یا آن کاندیدای سابق در تکاپوی اعلام حضور است.

اسامی جدیدی هم شنیده می‏شود. برخی به طنز می‏گویند اسماعیل‏نیا و بنیادی باعث شدن نگاه مردم در وقت انتخابات از بلوکیان و خباز به سایر اسامی هم جلب شود. شاید برای بار سوم هم این مهم تکرار شود. این شاید  احتمالاً یکی از عوامل شنیده شدن نام‏های جدید است. در میان نام‏های جدید اسامی شاغلین در حرفه‏های مختلف دیده می‏شود. فعلاً صحبت‏ها و تصاویر بعض کاندیداهای احتمالی در شبکه‏های مجازی قابل رصد است. کافی است ببینیم کدام مسئول به تازگی عضو اینستاگرام شده و در شبکه‏های اجتماعی در حال قد علم کردن است.

با این گرانی‏ها و بالارفتن هزینه‏های تبلیغات، یحتمل شاهد حضور پررنگتر کاندیداهای احتمالی در اینترنت و شبکه‏های اجتماعی خواهیم بود. به نظر شما هر کاندیدا برای تبلیغ خودش و آراء و نظراتش و اخذ رای در سه شهرستان کاشمر و بردسکن و خلیل آباد باید با چقدر بودجه وارد عرصه رقابت‏ها شود؟ یقین شاهد شفافیت در این خواهیم بود. فقط یادمان نرود در عصر اطلاعات قرار داریم و حاشیه نشین انواع بزرگراه‏های اطلاعاتی مبتنی بر اینترنت و شبکه‏های اجتماعی و شبکه‏های اطلاع رسانی داخلی و خارجی هستند. در جهان صدا به سر می‏بریم. در این فضای پر صدا، سوال هم زیاد است.

ماه مبارک هم در پی هست. امید کاندیداهای اصلی و فرعی حواسشان به ظرائف و دقایق ماه‏هایی نظیر رمضان و محرم باشد و در کمیت و کیفیت دیدوبازدیدهایشان نهایت دقت را مبذول فرمایند. گرانی کاغذ رسانه‏های محلی را آزرده خاطر کرده است. این مهم یقین در کمیت و کیفیت تبلیغات مرئی و نامرئی کاندیداهای احتمالی از منظر هزینه‏های مربوط به آگهی و رپرتاژ آگهی تاثیر خواهد داشت. البته رسانه‏ها حسب نوع گرایش از کاندیداهای موردنظرشان حمایت‏های داشته و دارند. در هر حال دیدن تصاویر افراد حقیقی در کنار یادداشت‏ها و مقالات و یا انجام مصاحبه دور از ذهن نیست.

یقین کاندیداهای معزز حسب تکلیف و برابر رصدهای که دارند و حمایت اتاق‏های فکر طیف‏های سیاسی پای در میدان رقابت‏ها می‏گذارند. امید شفافیت در عرصه رقابت‏ها منتهی به انتخاب بهترین فرد برای خطه ترشیز شود. کاش نمایندگان ادوار خاطرات دوران نمایندگی خود را به زیور طبع بیارایند و منتشر کنند. این مهم تاثیر موثری بر شناخت جریانات سیاسی فعال در شهرستان دارد. می‏توان میزان خدمات هر طیف را از منظر نماینده وابسته به آن طیف به منطقه رصد کرد. می‏توان از کاندیداها خواست از این خاطرات اخذ تجربه کنند. گاهی زود دیر می‏شود. آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.