سالروز آزاد سازی خرمشهر و چند پیشنهاد برای کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

 رضا بی تقصیر

در طول تاریخ کمتر کشوری را می‌توان یافت که حداقل یک جنگ را تجربه نکرده و آثار زیانبار آن را تا سال‌ها با خود به همراه نداشته باشد.

خانواده‌هایی که در اثر جنگ بی‌سرپرست شده‌اند. افراد زیادی که جانباز و معلول شده‌اند. مصدومان بسیاری که پس از گذشت سال‌ها هنوز آثار و عوارض جنگ را به همراه دارند. اسرایی که سال‌ها در فراق میهن زجر و شکنجه‌های بی‌شماری را تحمل کرده‌اند. همه اینها عوارضی است که در تمامی کشورهایی که خواسته یا ناخواسته درگیر جنگ شده‌اند تا سال‌ها باقی‌مانده و می‌ماند. در تاریخ معاصر ایران همواره در پی بروز هر جنگی، شاهد جدایی بخش هایی از این سرزمین پهناور به دست بیگانگان بودیم.

در 200 سال گذشته، یعنی از زمان فتحعلی شاه قاجار به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شده است. اما علی رغم پشتیبانی قدرت های بزرگ از عراق، روند مذکور در جنگ ایران و عراق ادامه پیدا نکرد و سرفصل جدیدی از تاریخ ایران را در صفحات تاریخی به ثبت رساند. در این جنگ نه تنها یک وجب از خاک ایران در دست نیروهای عراقی باقی نماند، بلکه عراق به عنوان کشور متجاوز به نظام بین الملل معرفی شد. حضرت امام خميني (ره) در مورد اهميت دوران دفاع مقدس فرمودند:«اگر متخصصان و انديشمندان مباحث نظامي سال‌هاي طولاني براي انتقال ارزش‌هاي دوران دفاع مقدس به نسل‌هاي آينده تلاش كنند زبان و قلم آنها قاصر است». اين فرمايش گرانقدر امام (ره) نشاندهنده عظمت دوران دفاع مقدس است.‌

در دفاع مقدس مرد، زن، پیر، نوجوان و کودک پا به کارزار گذاشتند تا تحت رهبری داهیانه امام راحل (ره)  نگذارند وجبی از خاک ایران اسلامی به دست دشمن بیفتد. مسلم است که این نوع جنگ، دفاع ارزشمندی است که بازماندگان و جانبازان آن جایگاه بسیار رفیعی در نزد مردم و به ویژه مسوولان دارند. در تمامی کشورها ایثارگران، رزمندگان و خانواده‌های آنها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، اما در ایران اسلامی و به دلیل حضور داوطلبانه و بسیجی مردم در جبهه‌های جنگ، این جایگاه، والاتر، ویژه‌تر و معنوی‌تر می‌باشد. دفاع مقدس خاطره ماندگار تمام ایرانیان علاقمند به وطن است . آن دوران به عنوان ارزشی نامیرا در حافظه دینمداران غیرتمند باقی مانده است .

آن رخداد تجسم رابطه ایمان به دین از منظر دوست داشتن میهن است که «حُب الوطن مِن الایمان» محسوب می‏شود. اینک از پس سی سال گذر زمان، توجه به آن سال‏ها و جایگاه رزمندگان و دغدغه‏های ایثارگران امری لازم و ضروری است. باید برای شناساندن آن حماسه همت کنیم. باید تلاش کنیم تا نسل سوم و چهارم انقلاب ، عاشقانه و از سر معرفت ، آن روزگاران و آن حماسه سازان را به عنوان الگو و چراغ راه خود انتخاب کنند. دفاع مقدس در جلوه ها و حوزه های دیگری نظیر؛ عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سایبری و اجتماعی و ... در جریان است. دفاع مقدس شاید روی کاغذ به پایان رسیده باشد، ولی در واقع هنوز باید با تمام قدرت حضورمان در صحنه‏های مختلف دفاعی را به رخ دشمنان داخلی و خارجی، بکشیم.

ایران جزیره ثبات در خاورمیانه و غرب آسیا و سرزمینی امن و با اقتدار در جهان محسوب می‏شود و این همه مرهون وفاداری مردم ولایتمدار به آرمان‏های امام راحل (ره) و اطاعت از راهبری داهیانه فرمانده کل قوا، امام خامنه‏ای است. دفاع مقدس مخزنی مملو از معارف، تجربیات و افتخارات است. معرفی محتویات این مجموعه کار سختی نیست ولی انگار هستند افراد و گروه‏های که تمایل چندانی برای آشنایی نسل‏های مختلف انقلاب اسلامی در داخل و دوستداران ایران در خارج با  دستاوردهای آن دوران، ندارند. اینان به هر دلیل خواهان کم رنگ شدن یاد و خاطره دفاع مقدس هستند و سخت تلاش می‏کنند ضمن تظاهر و ریا کاری‏، عکس شهدا را بزرگ و بزرگتر کنند و آنها را در جای جای حوزه اقتدارشان نصب و عکس راه شهدا را طی کنند.

 بزرگداشت مناسبت‏های مثل سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر فرصت مطلوبی برای ادای دین به شهدای عالیقدر و ایثارگران غیرتمند و رزمندگان همیشه هوشیار و ولایتمدار است. بزرگداشت سوم خرداد تلاشی برای انتقال ارزش‏های دوران دفاع مقدس به دانشجویان است. باید روایان صادقی برای معرفی تلاش‏های رزمندگان و ایثارگران و شهیدان به نسل بعد از آن دوران باشیم. جوانان دیروز برای حفظ کیان ایران اسلامی در عرصه دفاع از وجب به وجب کشور و حفظ نظام جمهوری اسلامی بی هر ادعایی جانفشانی کردند. سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر، کتاب کاملی از ؛ معنویت، مسئولیت، مهارت، عشق، تلاش، ایثار، آزادگی، آمادگی، اقتدار، شجاعت، شهادت طلبی، دیانت و ده‏ها گزینه مکمل دیگر است.

بزرگداشت روز سوم خرداد،  فرصتی است تا بار دیگر غفلت‏ها را بر شماریم و بدانیم که اگر محافظان تنگه اُحد به طمع غنیمت ترک جایگاه نمی‏کردند امروز شاهد هتاکی صهیونیزم بین المللی و استکبار در توهین به ساحت مقدس پیامبر مهربانی (ص) نبودیم. اگر خشک مغزان خوارجی، قرآن بر نیزه کردن عمروعاص‏ها و خدعه معاویه‏ها را جدی نمی‏گرفتند و سد راه مولا علی (ع) نمی‏شدند، مالک اشتر عقب نشینی  نمی‏کرد. اگر متحجرین نبودن امروز شاهد ترکتازی ناتوی فرهنگی و انواع تهاجم‏ها بر علیه ارزش‏های دینی و میهنی نبودیم. واقعیت تلخی است این نکته که برای پاسداشت آن ایام کاری که کارستان باشد نکرده‏ایم. این ایراد در سطح کلان مطرح است.

در کاشمر یقه این مسئول یا آن مسئول کاشمری را نمی‏توان گرفت و بازخواستش کرد که؛ هی فلانی چرا در این یا آن کار بی‏دقتی یا کم‏کاری کرده‏ای!! تلخ تر از این ناتوانی در پرسش، وجود راهکارهای بی بدیل و عالی در جای جای آرشیوها و بایگانی‏هاست، این همه نقشه راه  در لابلای پوشه‏ها خاک می‏خورند. در دیار ما نیز تا زمان برگزاری اولین کنگره بزرگداشت سرداران و شهدای دوران دفاع مقدس سلسله کتبی منتشر شد. متاسفانه به هر دلیل این مهم به طور مستمر تداوم نیافت و این در حالی است که اگر آن جریان کتاب نویسی با همان شور و شعور ادامه می‏یافت، اکنون شاهد افزودن منابع معتبری به تاریخ دفاع مقدس بودیم. این منابع فرضی می‏توانستند پشتوانه مستندی برای انواع هنرهای تصویری و هنرهای تجسمی باشند.

 باید دعا کرد که دومین کنگره در دستور کار مسئولان قرار گیرد. کاشمر ظرفیت برگزاری این کنگره در ادوار مختلف را دارا می‏باشد. کاشمر توان خوبی از نظر نیروی انسانی کارآمد و خبره در کار سینما و تئاتر و فیلم کوتاه و هنرهای تجسمی دارد ولی نگاه بخشنامه ای و تحلیل های اداری  بسان سایر نقاط مانع توجه و التفات به این عزیزان شده است. باید فضا را مهیای حضور هنرمندان کرد.باید به احترام در برابر این عزیزان از جای برخواست و با تمام توان آنان را در ساخت ولو یک اثر یاری کرد،آن گاه شاهد حضور هنرمندان برای فعالیت در عرصه تولید انواع مسایل هنری در رابطه با دفاع مقدس خواهیم بود.  گاهی زود دیر می‏شود. آیندگان امروز ما را به قضاوت نشسته‏اند.

به مسئولان شهرستان پیشنهاد می‏شود به طور جدی به موضوعاتی نظیر؛ احداث موزه‌ شهدا و دفاع مقدس و به نمایش گذاشتن آثار به جای مانده شخصی رزمندگان و فرماندهان معروف و مشهور، آلات و ادوات جنگی، احداث تندیس‌ها و سنگ‏نوشته‌های حاوی اطلاعات یا نام درگذشتگان جنگ، تابلوهای نقاشی، بناهای یادبود و نوشتن کتاب خاطرات راجع به رزمندگان و ایثارگران و شهدای کاشمر بپردازند. در سطح شهرستان  آثار و نشانه‌های بسیاری از دوران دفاع مقدس وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. هنوز تلخی تخریب مراکز اعزام نیروهای بسیجی و جهادی در خیابان امام (ره)  و تبدیل آنها به پارکینگ و واحدهای تجاری در کام ایثارگران وجود دارد.

 بایسته است نشانه‏های حضور و حماسه‌آفرینی اهالی در دوران دفاع مقدس شناسایی و مکان‏یابی و اطلاع رسانی شود. یقین بازسازی و احیای این اماکن خالی از لطف نیست و تلاشی است برای آگاهی بخشی به نسل امروز و آتی کاشمر محسوب می‏شود. از همین منظر می‏توان به منازل شهداء، مزار شهداء ، محل تحصیل و اشتغال شهداء، محل آموزش نظامی و پایگاه‏های بسیج و محل اعزام رزمندگان، محل تشییع پیکرهای پاک و مطهر شهدای گرانقدر به سوی گلزار شهدا و اجتماعات بزرگ فرهنگی و اجتماعی مردم، محل جمع‌آوری و ساماندهی کمک‌‌های بی‌شمار مردمی برای اعزام به جبهه‌های نبرد و بسیاری از مراکز خاص نظیر؛ کتابفروشی‏ها، پاتوق‏های بچه‏های جبهه و جنگ و نظایر آن توجه کرد.

ساخت اِلمان شهدای گمنام، ساخت و نصب تندیس و سردیس سرداران شهید و سایر شهداء و ساخت و نصب نمادهای مرتبط با دفاع مقدس در سطح شهر و به خصوص در جوار گلزار شهداء از جمله فعالیت‏های است که بایسته است در دستور کار متولیان امور قرار گیرد. در کنار این همه رسیدگی به دغدغه‏های ایثارگران یک ضرورت است . منظور اجرای این بخشنامه یا آن دستورالعمل نیست که اجرای آنان نیز الزامی است، منظور ممانعت از گُم شدن ایثارگر در چرخه مسایل جامعه است، منظور عدم حیرت یک جبهه دیده وفادار به انقلاب در هزار توی وقایع کشور است. منظور ادامه راه شهداست. منظور حرمت به آنانی است که از همه چیز گذشتن تا ما راحت و آسوده طی طریق کنیم.

منظور داشتن حافظه ای ماندگار در حفظ واقعیت‏ها و نشر حقایق است. منظور ادای دین به افرادی است که شنیده‏ها را دیده‏اند. نیاز امروز ما به بزرگداشت سوم خرداد باید توام با پرهیز از شعارزدگی و یک سونگری باشد. امروز با اتکاء بر توان و تجربه دوران دفاع  مقدس می‏توان با راهبری داهیانه ولی امر، از بستن تنگه هرمز در صورت حمله دشمن دم زد، می‏توان دست خوارج را کوتاه کرد، می‏توان لذت انتظار را درک کرد. امید در دیارمان شاهد توجه به دغدغه‏ها و آرمان‏های ایثارگران و بزرگداشت مفاهیم و معارف دفاع مقدس باشیم. امید تحقق این مهم همراه پرهیز از شعار و ریا باشد. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.