باغ سیاست کاشمر و تنور انتخابات (نگاهی به استانی شدن انتخابات)

اخبار ترشیز
Typography

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دوم اسفند امسال برگزار می‌شود .تنور یازدهمین دوره رقابت‏های انتخابات مجلس از منظر عمومی هنوز داغ نشده است. و این در حالی است که اتاق فکر احزاب و محافل سیاسی چهار دانگ حواسشان به این مقوله است.

در بحث انتخابات مجلس شاید مهمترین بحث همین حکایت استانی شدن انتخابات باشد. استانی شدن انتخابات در مجلس در سال ۱۳۷۸ برای اولین بار در دوره پنجم مجلس تقدیم هیئت رئیسه شد. برای دومین بار در سال ۱۳۸۱ نمایندگان مجلس ششم عیناً همان طرح را بدون هیچ تغییری به هیئت رئیسه مجلس ارائه کردند.

نمایندگان مجلس هفتم در سال ۱۳۸۶ نیز مجدداً پس از اعمال تغییراتی در این طرح آن را تقدیم کردند. کلیات این طرح در مجلس پنجم از دستور مجلس خارج و رد شد، اما در مجالس ششم و هفتم تا مرحله دریافت نظر شورای نگهبان نیز رفت. شورای نگهبان به دلیل مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی نخستین طرح مصوب مجلس ششم را به مجلس برگرداند. ایرادات شورای نگهبان شامل چهار محور تشدید اختلافات محلی، قومی و قبیله‌ای، کاهش مشارکت مردم در انتخابات (مغایرت با بند هشت اصل ۳ قانون اساسی)، افزایش هزینه‌های عمومی (مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی) و ایجاد تبعیض ناروا مبتنی بود.

در حال حاضر نظر دولت درباره استانی شدن انتخابات مجلس مثبت است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در این باره گفته است:« دولت به استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نظر موافق داشت... لایحه جامع اصلاح قانون انتخابات که از سوی دولت به مجلس ارائه شد، نتیجه کار کارشناسی بسیار مفصل، مبسوط و دقیق با مشارکت گروه‌های سیاسی، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و کمیسیون‌های مختلف مجلس و دولت بود». شورای نگهبان در باره این طرح موافق است اما نظراتی دارد.

عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگوی تلویزیونی، در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس که اخیرا از سوی قوه مقننه مصوب شده، گفت: « متن مصوبه مجلس شورای اسلامی در برخی موضوعات گویا نبوده و مقصود قانونگذار روشن نیست و در موارد متعدد هم مورد ابهام بوده است. بیش از ۱۰ مورد ابهام در خصوص مصوبه اخیر مجلس در موضوع قانون انتخابات داشتیم که چهار مورد آن خلاف آیین شرع از سوی فقهای شورای نگهبان تشخیص داده شده است و البته مواردی هم خلاف قانون اساسی بود که قرار است نتیجه نهایی آن را به مجلس اعلام کنیم.

نفس استانی شدن انتخابات از سوی شورای نگهبان ایرادی ندارد، اما روش‌هایی که برای آن در نظر گرفته شده، ناقض حقوق نامزدها و مردم است. ایرادات شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات به کاهش مشارکت مردم بازمی‌گردد. حقوق نامزدها چون به حوزه‌های فرعی و اصلی تقسیم شده است، بر اساس قانون انتخابات که مصوب مجلس است، رعایت نخواهد شد … اگر بخواهیم عدالت انتخاباتی را که در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری تصریح دارد بررسی کنیم. با طرح قانون انتخابات مصوب مجلس این سیاست‌ها تأمین و رعایت نشده است».

عطر انتخابات در باغ سیاست کاشمر

باغ سیاست کاشمر به ظاهر عطر و بوی انتخاباتی ندارد. همانطور که در بخش قبلی این ستون مطرح شد، شاید استعفای بیستمین فرماندار کاشمر برای حضور در رقابت‏های انتخاباتی شهرستان گناباد داغترین خبر انتخاباتی حوزه انتخابیه کاشمر بود. البته بحث اسفند 98 و فتح کرسی حوزه انتخابیه کاشمر در بهارستان در محافل سیاسی دیارمان به طور محسوس مطرح شده است. در اردوگاه اصولگرایان هنوز ائتلافی صورت نگرفته است. شنیده‏ها از حضور اسماعیل‏نیا خبر می‏دهند. ارسال پیامک‏ها از برخی افراد بیانگر احتمال حضور آنان است. و ایشان اولین پیامک‏های خودش را ارسال کرده است.

برخی از طرفداران جلالی از حضور وی خبر می‏دهند. حامیان کوهسرخی هم همین خبر را مزه مزه می‏کنند. کسی از بلوکیان چیزی نمی‏گوید. ولی پیش‏بینی می‏شود که ایشان دوباره بخت خودش را برای نهمین بار امتحان کند تا احتمالاً بتواند برای سومین بار بر کرسی کاشمر در بهارستان تکیه بزند. صحبت از حضور سه کاندیدای روحانی که اصولگرا هم هستند در میان است. حداقل دو نفر از اینان در دوره قبل هم نامشان مطرح بود. در حال حاضر نام هفت اصولگرا برای شرکت در ماراتن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شنیده می‏شود.

 از  این هفت نفر دو نفر تجربه حضور در مجلس را دارند. یکی از سه روحانی مطرح در شایعات انتخاباتی حضوری موثر در شبکه‏های اجتماعی دارد. نطق یکی از روحانی‏ها هم در اینترنت موجود است. یکی دیگر از روحانی‏ها هم حضوری محسوس در اینستاگرام دارد. تشدد آراء در میان اصولگرایان محسوس است. آیا این طیف به وحدت خواهند رسید؟ به باور بسیاری وحدت گوهر نایاب این تشکیلات است. پیش‏بینی می‏شود از این هفت نام مطرح حداقل سه نام با قدرت و با این باور که فاتح رقابت‏های زمستان امسال هستند، وارد عرصه انتخابات شوند.

در میان اصلاحاتیان دیارمان هنوز تشکیلات حرف اول می‏زند. برخی شایعه کردند که بنیادی میلی برای حضور در رقابت‏های این دوره انتخابات مجلس ندارد. برخی حواسشان به نام‏های مختلف است. حضور هر از گاهی خباز در منطقه و شرکتشان در همایش یا پرسه و یا محافل مختلف برخی را به این پندار دعوت کرده که خباز می‏خواهد برای ششمین بار به عرصه رقابت‏ها بیاید تا برای پنجمین بار راهی بهارستان شود. اگر شایعه نیامدن بنیادی درست باشد خباز گزینه قابل تاملی برای چپ‏هاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.