کاشمر و تکمله‏ ای بر علت وقوع نزاع ‏ها

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی 

در عصر یک روز بهاری، سر چهارراه به انتظار سبز شدن چراغ راهنما توقف کرده‏ام، ماشین کناری صدای ضبطش بالاست و راننده جوانش در عالم خودش فرو رفته که ناگهان ماشینی از عقب به ماشینش برخورد می‏کند!  راننده جوان ناگاه به خودش می‏آید.

سرآسیمه و با خشم تمام از ماشین پیاده می‏شود و غضب‏آلود و بدون بررسی میزان خسارت احتمالی به سمت خودروی عقبی می‏رود. راکب ماشین فردی میان‏سال است. جوان بدون توجه به سن و سال او شروع به فحاشی می‏کند. خلایق با سکوت نظاره‏گرند. کسی میل به دخالت ندارد. فرد میان‏سال که شوک‏زده است، مودبانه عذرخواهی می‏کند. این رفتار او باعث جری شدن جوان می‏شود.

دشنام‏های جوان رگ و بویی ناموسی به خود می‏گیرد. رگ گردن مرد میان‏سال متورم می‏شود. او نمی‏تواند در برابر حجم انبوهی از بد و بیراه و الفاظ رکیکی که راننده جوان در حضور جمعیت تماشاچی نثارش کرده، تاب بیاورد، او هم به ناگاه مقابله به مثل می‏کند. جر و بحث بالا می‏گیرد، لحظه‏ای بعد هرکدام به سمت ماشینشان می‏روند و مسلح به یکی از ابزار داخل ماشین برمی‏گردند.! هنوز کسی میل به دخالت ندارد. اینگونه نزاع‏ها هر از گاه در دیارمان در شهر و روستا دیده می‏شود. انگار این پدیده آن هم به خاطر یک حادثه کوچک سکه رایج  بعض شهرها و روستاها شده است.

 در برابر این پدیده چه باید کرد؟ریشه این خشونت‏ها و نامهربانی‏ها در دیاری که مردمانش به مهربانی و مهمان نوازی مشهورند، چیست؟ دیار ما دارالمومنین است، این ناملایمتی‏ها ریشه در چه چیزی دارد؟ در کاشمر به عنوان یک شهر دانشگاهی، به عنوان شهر زیارتی استان و به عنوان یک شهر مذهبی نباید شاهد این پدیده باشیم. چند نفر در زندان‏ها به سر می‏برند که  اسیر یک لحظه خشونت و قربانی بی‏تدبیری خود شده‏اند؟ فراموش نکنیم که کودکان و نسل جدید از رفتارهای ما الگوبرداری می‏کنند، بایستی برای نسل جدید الگوی رفتاری باشیم، کودکان ما هرلحظه نظاره‏گر اعمال و رفتارهای ما هستند.

اخیراً شاهد بودیم که؛ رئیس قوه قضائیه از صاحب‌نظران برای بررسی علل وقوع نزاع‌ در جامعه که منتهی به تشکیل پرونده‌های کثیر قضائی می‌شود، یاری خواستند. این یادداشت در لبیک به این درخواست تقدیم حضور شما خوانندگان عزیز می‏شود. عدم آشنایی مردم نسبت به حق و حقوق خودشان یکی از دلایل مهم کثرت دعاوی و نزاع‌ها در جامعه است. هر چه به مباحث پایه‌ای، اصولی، اعتقادی، انسانی و اخلاقی پرداخته شود، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد و این موارد می‌تواند موضوعات کلی مباحث جلوگیری کننده در مورد نزاع‌ها و طرح دعاوی باشد.

روانشناسان تاکید دارند که متاسفانه خشونت در درون جامعه فرو رفته است،  خشونت حتی در بیان افراد جامعه به نحو ملموسی وجود دارد. همه از رفتار یک معلم با دانش‏آموزش در بحث تنبیه ناراحت می‏شویم. همه از خشونت دانش‏آموز نسبت به دبیرش متعجب می‏شویم. خشونت یک ورزشکار برایمان آزار دهنده است. وقوع نزاع معلول یک عامل مهم محیطی است و زندگی‌های پر هیاهوی شهری کنونی و تغییراتی که این نوع از زندگی برای افراد دارد می‌تواند از عوامل تشدید‌کننده کاهش آستانه تحمل مردم باشد. آلودگی هوا، سر و صداهای ناهنجار شهری، ازدحام و ترافیک از دیگر عوامل موثر در کاهش آستانه تحمل ماست.

افزایش نزاع در هر جامعه ناشی از فقر فرهنگی، عدم مدیریت خشم و کمرنگ شدن ارزش‌های اخلاقی مردم آن جامعه است. عواملی که آستانه تحریک عصبی مردم را کاهش می‌دهد رابطه مستقیم با افزایش نزاع در جامعه دارد، این عوامل عبارت است از؛ محرومیت‌های مادی و معنوی که منجر به عقده‌هایی در بین افراد می‌شود. شاید نتوان همه این محرومیت‌ها را مرتفع ساخت اما اگر به واسطه نهادهای مختلف فرهنگی و آموزشی بتوانیم نوع جهان بینی و ایدئولوژی مردم را به سمت زندگی مسالمت آمیزی ببریم، از جامعه آرام‌تر و به دور از تنشی برخوردار خواهیم شد که سود آن برای همه مردم جامعه ملموس خواهد شد.

ایجاد راهکارهای مقابله با این مسائل صد درصد نیازمند یک کار فرهنگی و توصیه به مردم است تا در بروز مسائل و مشکلات در گام اول به سمت ناهنجاری، خشونت و سایر مسائل نروند. ما می‌بینیم که در جامعه یک مسئله کوچک منجر به برخورد فیزیکی می‌شود. این موارد نیاز به فرهنگ‌سازی و توجه به جامعه در خودداری و تحمل دارد. مردم باید بیاموزند خوددار باشند و با درایت بیشتر با مشکلات برخورد کنند. فرهنگ‌سازی اصولاً در جامعه بر عهده متولیان جامعه و کسانی است که مستقیم با فرهنگ مردم سرو کار دارند تا به آنها آموزش دهند.

زمانی در کشور بلژیک برای اینکه آستانه تحمل مردم را تست کنند یک راهبندان مصنوعی ایجاد کردند تا ببینند رانندگانی که در ترافیک ایستاده‌اند بعد از چه مدتی ممکن است که صبرشان تمام شود و عکس‌العمل نشان دهند که مشاهده شد با گذشت حدود ۸-۷ دقیقه مردم تحمل خود را از دست دادند و شروع به بوق زدن و داد و فریاد زدن کردند. در دنیا نسبت به این مسائل توجه می‌شود که با روش‌های مختلفی آستانه تحمل مردم را بالا ببرند. امید مراکز آموزش عالی شهرستان و محققان بومی و نهادهای فرهنگی و اجتماعی با کمک دادگستری به سهم خود کاری کارستان برای کاهش این پدیده در دیارمان بکنند.

بیکاری جوانان به‌عنوان یک عامل فساد برانگیز می‌تواند نقش مهمی در ایجاد جرم و جنایت در جامعه تلقی گردد. در سال‌های اخیر به علت بیکاری و فشار اقتصادی بر بخشی از جامعه که نیروهای جوان نیز شامل آن می‌شوند قسمت عمده‌ای از جامعه نتوانسته کارکرد اصلی خود را که همانا گردش چرخ اقتصاد کشور است ایفا کند و در نتیجه دچار فشارهای عصبی و نوعی یاس و ناامیدی از آینده خودش شده و این مسأله موجب شده که آستانه صبر آنها به شدت کاهش یابد. طبق اصل ٢٨ مصرحه قانون اساسی  هر فردی حق دارد شغل مورد علاقه‌اش را با توجه به اینکه به دیگر افراد جامعه ضرر و آسیبی وارد نکند انتخاب کند.

دولت نیز موظف است با توجه به نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال را فراهم کند تا از این طریق اصل ٢٨ قانون اساسی عملیاتی شود. راه برون رفت از این پدیده نزاع به عنوان یک بحران اجتماعی، پایه ریزی اقتصاد صحیح برای رفاه و و رفع فقر در زمینه‌های تغذیه، مسکن و اشتغال است که اجرای این امر از سوی دولت امری ضروری است. ایجاد کار و اشتغال و بستر شاد و مفرح برای نسل جوان جامعه و تخلیه فشارهای روانی در خلال تهیه برنامه‌ها و طرح‌های اشتغالزایی جهت ایجاد حس امنیت شغلی از عواملی است که می‌تواند بر کاهش بروز نزاع و تشکیل دعاوی در جامعه تأثیرگذار باشد.

یک زمانی جرم توهین که در قوانین ما از جمله ماده ۶۰۸ قانون تعزیرات پیش بینی شده جرمی نبود که خیلی اتفاق بیفتد و پرونده‌های زیادی در مورد این مساله وجود نداشت، در حالی که در حال حاضر در برخی موارد حتی در صدر فهرست پرونده‌های مطروحه از لحاظ تعداد قرار دارد. در برخی از کشورهای عربی با کوچک‌ترین برخورد فیزیکی که ممکن است افراد در بیرون داشته باشند برخوردهای سخت و سنگینی می‌شود، اما در کشور ما از این جهت اینگونه نیست و این نوع ملایمت در برخوردهای قضائی باعث شده که افراد خیلی نسبت به نوع رفتاری که انجام می‌دهند مراقبت نکنند.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.