تلفن همراه چاقویی برای جراحی یا جراحت

اخبار ترشیز
Typography

حامد ترشیزی 

امروزه استفاده از ابزار، امکانات و تجهیزات نوین مانند؛ تلفن همراه اجتناب ناپذیر و بلکه ضروری است، اما گاهی زیان این ابزار و امکانات به مراتب بیش از سود و منفعت آنهاست. خسارات و تأثیر نامطلوب «تلفن همراه ایرانی» یا همان «موبایل فرنگی»

به دلایل مختلف از جمله؛ حجم کم و سهولت حمل و نقل، امکان دسترسی آسان به فضای مجازی، امکان استفاده در شرایط، اوقات و محیط‌های مختلف و به شکل کاملاً انفرادی و خصوصی و نیز فراگیر بودن استفاده از آن توسط اکثر افراد جامعه (از زن و مرد تا کوچک و بزرگ)، بیش از سایر ابزار است.

شاید تعجب کنید اگر بدانید؛ برخی از خانواده‌های ایرانی در سال‌های اخیر بلافاصله پس از تولد فرزندشان، برای وی پیج اینستاگرام می‌سازند و حتی قبل از رفتن به مدرسه برایش تلفن همراه یا تبلت می‌خرند، و این در حالی است که در غرب بچه‏های فردی مانند «بیل گیتس» (مالک مایکروسافت و دومین مرد ثروتمند جهان)، تا سن ۱۴ سالگی اجازه استفاده از تلفن همراه را نداشتند. در کاشمر هم البته هستند خانواده‏های که موبایل هدیه به فرزندانشان در وقت قبولی در کنکور سراسری است.

باور برخی این است که؛ بهرمند شدن از هر راه‌ و روش و یا ابزار و امکانات نوینی، هزینه‌های خاص خودش را دارد و برای برخورداری از مزایای آن باید، به این هزینه‌ها با دیده اغماض نگریست و به آنها تن داد، اما در آن سوی سکه واقعیات تلخ دیگری نیز نهفته است. اکثر این امکانات هنگامی وارد منازل ما شدند، که هنوز فرهنگ استفاده درست از آنها ایجاد نشده بود و بسیاری از ما حتی با چگونگی استفاده از امکانات و ظرفیت‌های خدماتی این وسایل آشنا نبودیم و متأسفانه هم‌اینک نیز اطلاعات بسیاری از  والدین نسبت به فرزندانشان بسیار اندک است.

بررسی آمار و اطلاعات نشان می‌دهد، از حدود سال ۱۳۷۲ که آنتن‌های ماهواره‌ای و اینترنت و پس از آن و به‌تدریج، انواع رایانه و تبلت و همچنین اولین تلفن‌های همراه هوشمند وارد زندگی ما شدند، ناهنجاری‌های اجتماعی مانند؛ طلاق، فساد اخلاقی، پدیده ازدواج سفید، اختلاط محرم و نامحرم و حتی اختلاس، رانت‌خواری و پارتی‌بازی، با رشد جهشی مواجه شده است. تغییر سبک زندگی از پیامدهای منفی استفاده نامطلوب از این ابزار به شمار می‌رود.

 با ورود این امکانات و اطلاعات غلط و درستی که از طریق آنها به جامعه تزریق می‌شود، تغییرات محسوسی در نحوه رفتار، آرایش، پوشش و حتی تغذیه و خوراک بسیاری از افراد جامعه ایجاد شد و بر خلاف ارزش‌های اسلامی و ایرانی، همنشینی با سگ و گربه در خانه و همچنین اشرافیگری و زندگی به اصطلاح لاکچری به یک فرهنگ فراگیر برای صاحبان قدرت و ثروت تبدیل شد. در خیلی از محافل خانوادگی و غیر خانوادگی موبایل به‏دستان کنار هم نشستند، به ظاهر با هم هستند و به باطن فرسنگ‏ها از هم فاصله دارند.

رفت‌وآمدهای فامیلی و حتی غیرفامیلیِ نامتعارف و ناهمگون با فرهنگ ایرانی و اسلامی نیز پس از ورود این ابزار به زندگی مردم، شکل عادی به خود گرفت و در نهایت شاهد حیازدایی به جای حیازایی در برخی از خانواده‌ها و بین بسیاری از جوانان، هستیم.  بروز مشکلات جانبی دیگری مانند؛ اُفت شدید تحصیلی دانش‌آموزان و حتی دانشجویان و همچنین کاهش راندمان‌کاری کارمندان دولت و حتی بخش خصوصی و عمومی که ناشی از افراط و تفریط در به‌کارگیری و استفاده ناسالم از این امکانات است.

برای اثبات این ادعا، کافی است میزان و مدت استفاده شبانه روز کاربران، به‌ویژه دانش‌آموزان از این وسیله و بازخورد نتایج حضور تقریباً مستمر آنها در فضای مجازی برای کسب علم و دانش یا پیشرفت امورکاری و تحصیلی آنها را به طور واقعی مورد بررسی قرار دهیم، تا واقعیات را بیشتر لمس کنیم. تغییر رفتارهای اجتماعی و بروز اختلالات رفتاری مانند؛ گوشه‌گیری و پرخاشگری ناشی از وابستگی جوانان و نوجوانان و حتی کودکان به این وسیله نیز، از دیگر آفات استفاده از این وسیله است.

حضور مستمر و افراط‌گونه اعضای خانواده و سایر افراد جامعه در فضای مجازی و سرقت و انتشار تصاویر و اطلاعات شخصی کاربر و خانواده وی و تبادل اطلاعات مضر و آلوده از طریق موبایل در سال‌های اخیر به دغدغه جدی بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شده است. این روزها دامنه اطلاعات راست و دروغی که در فضای مجازی منتشر می‌شود، بسیار گسترش یافته و این وضعیت سبب شده تا خانواده‌ها به همان میزان با افزایش انتظارات و توقعات معمول و غیرمعمول و منطقی و بعضاً غیرمنطقی اعضای خانواده در امور مختلف زندگی مواجه شوند.

بنا بر اظهارات مسئولین و کارشناسان ذیربط، حتی روابط زناشویی بین زن و شوهر نیز تحت تأثیر اطلاعات منتشره از طریق این وسیله قرار گرفته و از خطرات آن در امان نمانده است. بخش قابل توجه‏ای از ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری جامعه امروز ما، و به فراموشی سپردن خط قرمزهای فرهنگی و اعتقادی ناشی از نادیده انگاشتن عوارض و پیامدهای دراز مدت در استفاده نادرست از این قبیل ابزار است. باید مراقب فرزندان خود در استفاده از تلفن همراه باشیم.

اگرچه برای بازگشت به شرایط قبل و استفاده کنترل شده از مزایای تلفن همراه توسط فرزندانمان کمی دیر شده است، اما اگر واقعاً نگران آینده و سلامت ذهنی، روحی، رفتاری و اخلاقی آنها هستیم باید، ضمن افزایش اطلاعاتمان در این زمینه، از چشم و هم چشم بازی و رقابت با دیگران بر سر خرید این وسایل برای فرزندانمان جداً خودداری نماییم. باید حتی المقدور امکان دسترسی آنها به این وسایل را محدود کرد. یقین مقاومت در برابر فرزندان سخت است.

 ولی باید در آینده نیز از خرید تلفن‌های هوشمند برای آنها به‌خصوص تا قبل از پایان تحصیلات متوسطه (بلوغ فکری و رفتاری) اجتناب و نهایتاً به خرید گوشی‌های معمولی که فقط امکان ارتباط تلفنی و ارسال و دریافت پیامک را دارند، اکتفا نماییم. یادمان نرود که؛ به‌رغم محاسن فراوانی که برای این وسایل قابل ذکر است، اما استفاده نادرست و نامتناسب با شرایط سنی از این وسایل، برای جوانان همانند بمب‌های مخرب و کوچکی (از نوع الکترونیکی) است که دیگران با آگاهی از شرایط آنها، برای خودزنی و عملیات انتحاری ‌در اختیارشان قرار داده‌اند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.