ایده‏ پردازی سرعت بخش نیل ترشیز به اوج صنعت گردشگری

اخبار ترشیز
Typography

 

حمیدرضا بی تقصیر 

نهم دی ماه امسال به دعوت سازمان مردم نهاد گردشگری «انجمن یادآوران میراث دیار طرثیث» در کارگروه ایده‏پردازی در حوزه صنعت گردشگری خطه ترشیز شرکت کردم. این نشست به منظور شناسایی ظرفیت‏های گردشگری منطقه ترشیز کهن به ویژه شهرستان کاشمر و ارتقاء آن در جهت کارآفرینی و اشتغالزایی، تفهیم مفهوم گردشگر و گردشگری و کار در این حوزه در محل اقامتگاه بوم‏گردی رمضان بیگ روستای قوژد برگزار شد. حاضرین در این نشست افرادی فعال در حوزه گردشگری بودند.

بعضی از این عده دارای علائق شخصی به امر کاشمرشناسی و ترشیزپژوهی بودند و هستند. اینان در سخنانش از روند تشکیل مرکز پژوهش‏های فرهنگی تاریخی ترشیز یاد کردند که شهره به بنیاد ترشیز شده بود. حرکتی در اواخر دهه هفتاد که در پاییز سال 1380 منجر به برگزاری نمایشگاه توانمندی‏های گردشگری ترشیز در نگارخانه ارشاد شد. تهیه اسلاید از دیدنی‏های ترشیز از جمله کارهای درخور توجه این مجموعه بود. مجموعه‏ای که با همراهی شورای اسلامی شهر کاشمر در دور اول پا گرفت و در همان دوره زمین خورد.

البته در دوره سوم این شورا با مصوبه‏ای قصد احیای این مجموعه را داشت. قصدی که فقط روی کاغذ ماند و دیگر هیچوقت شورای سوم تا حال حاضر به دنبال احیای آن مجموعه نرفت و در عوض پیگیر کمیسیون پژوهشی بودند. در هر حال محققان بومی فعال در عرصه مطالعات مرتبط با صنعت گردشگری ترشیز در این جمع با یادکردی از بنیاد مذکور خواهان توجه به عنصر تحقیق و پژوهش شدند. اینان بر  آمایش سرزمین ترشیز بر اساس مسایل و مباحث گردشگری تاکید داشتند.

بحث نیاز صنعت گردشگری ترشیز به پایش آماری ضرورتی انکار ناپذیر است. در همین رابطه به عنوان مثال می‏توان به آمار گردشگران کاشمر اشاره کرد. در 8 سال اخیر هر سال چند صد هزار نفر به آمار نفرات بازدید کننده از اماکن زیارتی و جاذبه‏های طبیعی کاشمر به عنوان گردشگر و زائر اضافه شده و عن‏قریب است بگویید سالانه چهار میلیون نفر از کاشمر بازدید می‏کنند. این آمار عجیب را کدام فرد حقیقی یا نهاد حقوقی اعلام کرده است؟ پایه و اساس این عدد از کجاست؟

باور بفرمایید بر فرض محال حضور این تعداد گردشگر در کاشمر، این شهر نباید مشکل اشتغال داشته باشد. حضور این همه گردشگر باید حتی بر سفره آب زیرزمینی دیارمان هم تاثیر مثبت داشته باشد. در موردی دیگر شاهدیم که مدیریت شهری مدعی است کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است. چرا برای یک بار هم شده مشکوک بودن این ادعا توسط مراجع ذیصلاح مورد بررسی قرار نمی‏گیرد؟ مگر این کار خیلی سخت است؟ یک جستجو در موتورهای جستجوگر داخلی و خارجی پاسخ را عیان می‏کند.

بحث ضرورت توجه به تهیه نقشه راه برای صنعت گردشگری از دیگر پیشنهادات محققان ترشیزپژوه بود. این خطه اهورایی ابتدا به ساکن باید به ترشیزیان شناسانده بشود. هر ترشیزی باید ترشیز را به خوبی بشناسد. در این صورت هر ترشیزی تبدیل به مبلغی برای تبلیغ جاذبه‏های صنعت گردشگری ترشیز خواهد شد.  جمعی از حضار در حوزه فضای مجازی و برنامه‏نویسی رایانه‏ای و مدیریت سامانه‏های اینترنتی فعال بودند. اینان هم عدم توجه به نقش اینترنت در امر معرفی توانمندی‏های گردشگری کاشمر و ترشیز یک غفلت بزرگ می‏دانند.

حق با ایشان است. فعالان صنعت گردشگری ترشیز به هر دلیل توجه چندانی به حضور در اینترنت و فضای مجازی و شبکه‏های اجتماعی نداشتند. و طنز تلخ آن جاست که بدانیم برخی از اینان دارای وبلاگ و سایت  صفحاتی در شبکه‏های اجتماعی هستند. این همه به‏روز نیست. این همه فاقد جذابیت‏های بصری و شنیداری است. امید این همه با تدبیر و خلاقیت و بهره‏مندی از نرم‏افزارهای جدید با گرافیکی چشم‏نواز و محتوایی به‏روز و چشمگیر به سامان گردد.

به باور نیروهای جوان و صاحبنظر در حوزه طراحی وب و مباحث گرافیک در شبکه‏های اجتماعی می‏توان به بهترین نحو ممکن کاشمر و ترشیز را از منظر صنعت گردشگری به هم استانی‏ها و هم‏وطنان و حتی گردشگران کشورهای مختلف معرفی کرد. اینان به ایجاد فضاهای گرم و گیرا و چند زبانه می‏اندیشند. ایده‏های نابی در ذهن دارند که با حمایت جمع حاضر در آن کارگروه درصدد پیاده کردنشان هستند. اینان آماده بودن در یک اینترنت بستری برای معرفی توانمندی‏های گردشگری کاشمر و ترشیز فراهم بیاورند.

تاکید ایشان بر ایجاد درگاه‏های برای حوزه‏های مختلف این صنعت در کاشمر در نوع خود ستودنی بود. تصور بفرمایید تمام اقامتگاه‏های بوم‏گردی دیارمان دارای سامانه‏های مطلوب و جذاب به چند زبان باشند. تصور بفرمایید سوغات کاشمر در فضای اینترنت عرضه شود. یک فروشگاه اینترنتی برای سوغات کاشمر بسیار لازم است. از همین منظر می‏توان صنایع دستی کاشمر و ترشیز را به جاهای مختلف استان و کشور و جهان معرفی کرد. یقین هر امامزاده، اثر تاریخی، جاذبه طبیعی و میراث فرهنگی ملموس و غیر ملموس هم در این فضا جایی خاص دارد.

دکتر احمد خلیلی از چهره‏های مطرح صنعت گردشگری کشور به عنوان یک ترشیزی‏الاصل دوستدار ترشیز، در این نشست بر عنصر آموزش برای فعالان این عرصه و صنعت تاکید داشت. نکات دقیق و ظریفی که وی در باره دغدغه‏های گردشگران و علائق آنان مطرح کرد در نوع خود جالب و جذاب بود. به باور وی باید داشته‏های سنتی دیار ترشیز را با جلوه‏ها و جذابیت‏ها مورد علاقه آنان در معرض دیدشان قرار بدهیم به تعبیر ایشان می‏توان دستکاله‏های ساخت ترشیز را به عنوان سوغات در اختیار گردشگران قرار داد.

البته برای این کار باید دستکاله‏ها کوچکتر ساخته شوند. از منظر وی بایسته است آیتم‏های مختلف گردشگری در کاشمر به صورت شایسته در همان قالب سنتی در معرض دید گردشگران قرار بگیرد. ایشان با بیان اهمیت گردشگری کشاورزی و علاقه گردشگران به دیدار از مزارع و عملیات کاشت و داشت و برداشت و فراوری محصولات زراعی و باغی و دامی، خواستار توجه به این مهم در دیارمان شد. ظرائف و دقایق مد نظر ایشان سوژه‏های نابی برای ایده‏پردازی برای شکوفایی این صنعت در ترشیز است.

فعالان بوم‏گردی‏های ترشیز نیز در این جلسه به بیان درددل‏ها و مشکلات فراروی پرداختند. حسب گفته آنان در این سه سال فعالیتش مسایل مختلفی را پشت سر گذاشته‏اند. شاه‏بیت کلام آنان درخواست حمایت بیشتر مسئولان از آنان بود. حضور گردشگران خارجی در این بوم‏گردی‏ها در نوع خود قابل توجه است. برخی از این اقامتگاه درخشش خوشی داشتند و توانسته‏اند با مدیران و مسئولان محل استقرارشان تعامل خوبی داشته باشند. پیشنهاد شد که یک نشست ویژه بررسی دغدغه‏های بوم‏گردی‏ها برگزار گردد.

 هر چه هست امید این کارگروه بدل به محلی برای استارتاپ‏های قابل طرح در حوزه گردشگری بشود. امید در نشست‏های آتی صورتجلسه‏ای تنظیم شود و برابر آن در هر نشست یک موضوع مشخص مطرح و مورد کنکاش قرار بگیرد. امید برای این کارگروه یک تقویم تنظیم بشود. امید این سمن در تداوم کار خود در راستای اهدافی که دارد بیش از پیش موفق عمل کند. پیشنهاد می‏گردد اصحاب رسانه به این قبیل جلسات دعوت بشوند. امید نهادهای مختلف شهرستان از این قبیل کارگروه‏ها به دور از شعار، حمایت بکنند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.