ایده‏ پردازی سرعت بخش نیل ترشیز به اوج صنعت گردشگری

اخبار ترشیز
Typography

 

حمیدرضا بی تقصیر 

نهم دی ماه امسال به دعوت سازمان مردم نهاد گردشگری «انجمن یادآوران میراث دیار طرثیث» در کارگروه ایده‏پردازی در حوزه صنعت گردشگری خطه ترشیز شرکت کردم. این نشست به منظور شناسایی ظرفیت‏های گردشگری منطقه ترشیز کهن به ویژه شهرستان کاشمر و ارتقاء آن در جهت کارآفرینی و اشتغالزایی، تفهیم مفهوم گردشگر و گردشگری و کار در این حوزه در محل اقامتگاه بوم‏گردی رمضان بیگ روستای قوژد برگزار شد. حاضرین در این نشست افرادی فعال در حوزه گردشگری بودند.

بعضی از این عده دارای علائق شخصی به امر کاشمرشناسی و ترشیزپژوهی بودند و هستند. اینان در سخنانش از روند تشکیل مرکز پژوهش‏های فرهنگی تاریخی ترشیز یاد کردند که شهره به بنیاد ترشیز شده بود. حرکتی در اواخر دهه هفتاد که در پاییز سال 1380 منجر به برگزاری نمایشگاه توانمندی‏های گردشگری ترشیز در نگارخانه ارشاد شد. تهیه اسلاید از دیدنی‏های ترشیز از جمله کارهای درخور توجه این مجموعه بود. مجموعه‏ای که با همراهی شورای اسلامی شهر کاشمر در دور اول پا گرفت و در همان دوره زمین خورد.

البته در دوره سوم این شورا با مصوبه‏ای قصد احیای این مجموعه را داشت. قصدی که فقط روی کاغذ ماند و دیگر هیچوقت شورای سوم تا حال حاضر به دنبال احیای آن مجموعه نرفت و در عوض پیگیر کمیسیون پژوهشی بودند. در هر حال محققان بومی فعال در عرصه مطالعات مرتبط با صنعت گردشگری ترشیز در این جمع با یادکردی از بنیاد مذکور خواهان توجه به عنصر تحقیق و پژوهش شدند. اینان بر  آمایش سرزمین ترشیز بر اساس مسایل و مباحث گردشگری تاکید داشتند.

بحث نیاز صنعت گردشگری ترشیز به پایش