«موسیقی معماری زمان است»

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی 

به‌بهانه‌ی رونمایی و انتشار آلبوم«کرشمه‌ٔشوق»

 در شماره‌ی ۲۶۱، نیمه‌ی دوم اسفند ۹۷، افتخار این را داشتم که مصاحبه‌ای با استاد هادی دربان حسینی و استاد حسام‌الدین سراج داشته باشم. گفت‌وگو درباره‌ی آثار استاد دربان حسینی بود که صحبت از همکاری ایشان با استاد سراج به‌میان آمد. گفت‌وگو از چگونگی شکل‌گیری و طرح «کرشمه‌ی شوق» و مژده‌ی انتشارش به علاقه‌مندان موسیقی و خوش‌نویسی.

آلبوم کرشمه‌ی شوق تلفیقی از هنر خوش‌نویسی به قلم استاد هادی دربان حسینی و موسیقی با صدای آسمانی استاد حسام‌الدین سراج است. اثری که در آن موسیقی کلمات را می‌توان به چشم دید و موسیقی کلام را به‌گوش شنید؛ اثری که توانست استاد «امیرخانی» را به‌نوشتن نام‌اش (کرشمه‌ی شوق) مجاب کند.

اثری درخور تحسین که هر بیننده را به حیرت وا می‌دارد و هر شنونده را مسحور خود می‌سازد.

استاد حسام‌الدین سراج چهره‌ای آشنا در موسیقی کشور است و بی‌شک استاد دربان‌حسینی نیز در میان اهل عشق و هنر چهره‌ای آشنایند و خالق آثاری تکرار ناشدنی بانام‌های «صلح و سلام» و «کرشمه‌ی شوق».

این اثر فاخر در ۲۹ آذرماه امسال در گالری گویا تهران با حضور هنرمندان و استادان برجسته‌ی ایران عزیزمان هم‌چون: استاد رسول مرادی، استاد اسرافیل شیرچی، سهیل محمودی، مسعود فروتن، آرش کامور،سید عباس سجادی، و دیگر استادان و هنرمندان و هنردوستان رونمایی شد. در این جلسه بعضی هنرمندان سخنرانی کردند، از جمله استاد رسول مرادی، ایشان گفتند:

_« خط نستعلیق خط بسیار سخت و مشکل و بعضاً بی‌رحمی است. از صدها خوش‌نویس که قلم می‌زنند و سلوک می‌کنند در این راه، شاید یک نفر به‌عرصه برسد؛ و جناب استاد دربان حسینی به اعتقاد بنده، در این زمینه از کسانی است که واقعاً با شوق و سختی راه، این سلوک را طی کرده [است]. این هنر نیاز به تمرین مستمر دارد؛ یعنی اگر خوش‌نویس یک هفته کار نکند خودش متوجه می شود؛ هفته دوم شاگردانش متوجه می‌شوند؛ و بعد از مدتی همه متوجه می‌شوند که او خوش‌نویس سابق نیست. جناب دربان حسینی در این راه زحمت بسیاری کشیده و امروز هم که این اتفاق بسیار خوب افتاده، من به همه تبریک میگویم به‌خصوص به استاد سراج بزرگوار و استاد دربان حسینی که با این اتفاق خوب انرژی خوبی برای مردم و اهل فرهنگ ایجاد کردند. إن‌شاء‌الله که هردو سلامت باشند.»

 

هنر خوش‌نویسی به‌حق هنر دشواری‌است و تمرین و ممارست بسیار می‌خواهد که استاد دربان حسینی از این امتحان سربلند بیرون آمده‌اند. خلق این اثر فاخر بی‌شک افتخاری برای ترشیزیان و ایرانیان است. این تلفیق بی‌شک حرکتی نو بود و می‌توان مدعی بود که اولین بار است چنین اثری خلق می‌شود.

موسیقی اصیل و خوش‌نویسی در کنار هم پدیده‌ای شگفت‌انگیز می‌شود. تلفیقی روح‌نواز از دو هنر اصیل ایرانی. شاید بهتر باشد همان تعبیری را که استاد سراج به‌کار بردند، به‌کار برم:

_«خوش‌نویسی موسیقی کلمات است؛ موسیقی خوش‌نویسی نَغَمات». به‌حق همین است و نیک گفته‌اند. وقتی به یک اثر خوش‌نویسی نگاه می‌کنیم شور و شوق در آن جریان دارد؛ پویا و پوینده است... وقتی به یک اثر موسیقیایی خوب و اصیل گوش می‌سپاریم در ما شور و شوق می‌آفریند. پس این دو در کنار هم، همان تعبیر زیبا و به‌جای استاد سراج می‌شود.

برای خلق این اثر مدت سه‌سال زمان صرف شده است. وقتی که با استاد دربان‌حسینی صحبت می‌کردم و از فراز و فرود کار می‌گفتند  برق شوق و لذت را در نگاه‌شان می‌دیدم که چگونه عاشق و شیفته‌ی خوش‌نویسی هستند و با تمام وجود به این کار پرداخته‌اند‌. هیچ‌چیز نمی‌توانست استاد را از نوشتن بازدارد؛ حتا همان حادثه‌ی ناگواری که برای‌شان پیش آمد و در آن روزگار همه‌ی ما را در بهت و دلشوره قرار داده بود. اما امروز با انتشار این اثر احساس فراغت از کار و چیره شدن بر ناگواری‌های زندگی را می‌توان در چشمان استاد دربان دید. اما نباید فراموش کرد که دوشادوش تمام این لذت‌ها و ناگواری‌ها هم همسرگرامی‌شان سرکار خانم فاطمه داوری ترشیزی حضور مستمر داشته‌اند. به‌قول استاد دربان که گفتند:_ «خودم را مدیون زحمات همسرم می‌دانم» باید بگویم تلاش‌های ایشان برای استاد دربان نبوده است. تلاش و حمایت‌های‌شان برای تعالی فرهنگ و هنر یک سرزمین بوده است‌. و ما به‌نوبه‌ی خود قدردان ایشان و استاد دربان‌حسینی و تمام کسانی که در این راه تلاش کردند هستیم.

حالا که این اثر فاخر منتشر شده است وظیفه دانستم که این یادداشت را بنگارم و مژده‌اش را به هم‌شهریان عزیزمان نیز بدهم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.