«احیا و بازیابی جایگاه اصلی شهروندان در منطقه ی ترشیز ضروری است

اخبار ترشیز
Typography

سید حسین نبوی ثالث

چندی است شاهدیم که بعضی از نمایندگان کنونی در مجلس شورای اسلامی  برای توجیه عملکرد چهار ساله ی خود و قانع کردن مردم در مورد وجود سوء مدیریت های شهری و تضییع حقوق شهروندان به وظایف کلان خود اشاره کرده و خود را تنها «قانون گذاران و ناظران بر قانون» معرفی می کنند.

گرچه در نگاه کلان سخن درستی را بیان می کنند، اما واقعیت آن است که از بستر سیاسی ای که برخاسته اند و تعامل سازنده ای که خواسته یا ناخواسته  در آن کوتاهی کرده اند، متاسفانه دم نمی زنند. حال آن که حتی حامیان سیاسی آن ها باید پاسخگوی عملکرد آنان در قبال مردم باشند.

برخی عوامل سبب می شود که در طول دوران  چهار ساله ی نمایندگی، یک نماینده نتواند در قبال زیاده خواهی شوراهای حامیش بایستد و از حقوق مردم در قبال فشارهای این شوراهای صرفا سیاسی دفاع کند. و آن زمانی است که شوراهای سیاسی-باندی جایگاه خود را بالاتر از مردم می دانند و بر نماینده نیز چنان مشتبه شود که این شوراهای باندی  جایگاهی والاتر از جایگاه مردم دارند، در این صورت است که نماینده ی مردم برابر زیاده خواهی این افراد عملکرد مثبتی از خود بروز نمی دهد. در حالی که باید تعاملی سازنده بین احزاب سیاسی و نماینده در جهت شناسایی خواست مردم و منافع مردم ایجاد شود، متاسفانه گاها ارتباط بین آنان به سمت قدرت و منفعت طلبی های جاه طلبانه پیش می رود و مردم نادیده گرفته می شوند. البته عوامل دیگری در از بین رفتن جایگاه حقیقی شهروندان دخیل می باشند.مثلا می توان به این مبانی  اشاره کرد که  بودجه موسسات دولتی و شهرداری ها به میزان رضایت شهروندان وابسته نیست. یا این که موسسات دولتی و شهرداری ها خدمات انحصاری ارائه می کنند و با هیچ گونه رقابتی مواجه نیستند تا مجبور به کارایی و اثربخشی شوند.از طرفی نمی توان مقامات منتخب دولتی را در فاصله ی بین دو انتخاب تغییر داد، اینجاست که اهمیت تصمیم گیریِ هوشیارانه توسط مردم خودنمایی می کند، جایی که مردم با عبور از موانع باندهای سیاسی همچون  مهندسی رای باید به خودشان و شهرشان خدمت کنند. اگر نظر افلاطون را درست بدانیم که روح انسانی را به ارابه ای تشبیه کرده است که توسط دو اسب خرد و احساس به حرکت درمی آید. برخی باندهای سیاسی که خود را قوی تر از مردم می دانند، با نشانه گرفتن فاکتور احساس این ارابه را از مسیر درست خارج می سازند.

اما چگونه می توان جایگاه شهروندان را ارتقا بخشید

نظریه ی حکمرانی خوب در برابر حکمرانی ضعیف مطرح شده است. شفاف سازی، عدالت جویی، پاسخ گویی، قانون گرایی و توجه و واکنش به خواسته های مردم مبانی مطرح شده در نظریه حکمرانی خوب است. فساد اداری در روابط سازمان های دولتی با شهروندان در مواردی هم چون فساد استخدامی، فساد مالیاتی، فساد در شناسایی و مبارزه با قانون شکنی، فساد در صدور مجوز برای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی بخش خصوصی ، فساد در قراردادهای پیمانکاران بخش خصوصی ، فساد در خریداری لوازم از بخش خصوصی ، در  فروش اموال و املاک دولتی به شهروندان و در ارائه کالاها و خدمات می تواند حقوق شهروندان را تضییع نماید. احساس می کنم بعضی از این موارد در دیار ترشیز در طی این سالیان حقوق شهروندان را پایمال کرده است. پس باید مهار فساد را از اصلی ترین اهداف در جهت عدالت جویی دانست. شفاف سازی و پاسخ گویی به شهروندان حلقه ی مفقوده ای است که در بیشتر مواقع در حد شعار باقی مانده اند. باید توجه داشت شفافیت و پاسخگویی ابزاری جهت نظارت بر قدرت و پیشگیری از سوء استفاده از اختیارات عمومی و تضمینی بر کاربرد صحیح منابع مالی، تبعیت از قانون و صیانت از ارزش های خدمات عمومی است. لازمه ی پاسخگویی، شفافیت و دسترسی کامل به اطلاعات است. آن نماینده ای که ادعا دارد وظایف اصلی خود یعنی قانون گذاری و نظارت بر قانون را به درستی انجام داده است. باید اطلاعات کاملی از آرای خویش به صورت شفاف در اختیار شهروندان قرار دهد وگرنه چگونه می توان حتی ادعای وی در مورد عملکرد مناسب در وظایف اصلی نمایندگی اش را بررسی کرد. یا از وی انتظار پاسخگویی داشت.اصولا هرگونه برنامه اصلاحی برای بهسازی کیفیت شرایط نیازمند توجه به دو ارزش اساسی شمول(به حساب آوردن مردم) و پاسخگویی است. در ارتباط به حساب آوردن مردم ، رعایت حقوق شهروندان( از جمله حق مشارکت کامل در فرایند قدرت، حق برابری در پیشگاه قانون و حق برخورداری از رفتار برابر و منصفانه از ناحیه دستگاه دولتی) در برنامه ی کار باید مورد توجه قرار گیرد. بخش دولتی باید عوامل محدود کننده پاسخگویی دولت و مشارکت فعال شهروندان در فرایند حکمرانی را از میان بردارد و بستر حکمرانی خوب با رویکرد علمی و قانونی را فراهم آورد.

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.