انقلابـی عمل کردن به یک دسته خاص محدود نمی‌شود

اخبار ترشیز
Typography

رضا جلالی (کندری)
کارشناس حقوق، کارشناس علوم سیاسی
کارشناس ارشد روابط بین الملل
« انقلابی بودن» و « انقلابی عمل کردن» یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری در 5 سال گذشته است بارها ایشان در توصیه‌ها و سخنانی که داشتند مستقیم و غیر‌مستقیم خطاب به هر دو جریان عمده و همه طیف‌ها و گروه‌ها در سطح کشور تذکر دادند که اصل انقلابی بودن است

نه اصولگرا و اصلاح طلب بودن،تاکید ایشان بر واژه‌ی انقلابی قطعا به خاطر اقدامات و اظهارات نسنجیده‌ای است که گاها از زبان عده‌ای از مسئولین و افراد در درون نظام ، در راستای امیال دشمنان خارجی بیان می‌شود . بدون شک منظور رهبری از اقدامات انقلابی ، رفتارهایی است که به وسیله آن می توان بر بسیاری از مشکلات و معضلات در جامعه فائق گردید ، ایشان در حقیقت راه حل معضلاتی مثل وابستگی ، فساد سیاسی و اخلاقی، تبعیض در حوزه‌ی اجرایی و مدیریت ، برخی عقب ماندگی‌های علمی و سیاسی و اقتصادی را در انقلابی عمل کردن می‌دانند، نه صرفا صحبت کردن و تظاهر به انقلابی بودن و گرفتن برخی موضع گیری های خالی از تدبیر که گاهی صرفا برای بهره‌برداری‌های کوتاه مدت سیاسی و یا رسیدن به بعضی موقعیت‌های اجتماعی صورت می گیرد.
انقلابی بودن یعنی « مردمی بودن» یعنی گره از مشکلات مردم   باز کردن، یعنی در میان مردم بودن و با مردم زیستن و پرهیز از خودکامگی و برتری‌جویی و « انقلابی عمل کردن» به یک دسته خاص محدود نمی شود بلکه دایره ای بزرگ از ملت ایران را به خود اختصاص می دهد، هر شهروند و هر نیرویی که در سایه ی نظام جمهوری اسلامی در این کشور از مزایای حقوق شهروندی برخوردار است و تداوم حیات انقلاب اسلامی را باور دارد یک انقلابی است.
انقلابی عمل کردن به معنای آن است که برای حل مسایل و مشکلات به گونه ای عمل کنیم که بر اساس اقتضای حرکت انقلابی ، تصمیمات هوشمندانه مان ، خطر خناسان را از پیرامون انقلاب دور کند و فرصت‌های جدیدی برای پیشرفت ایران بر اساس آرمان ها و ارزش های مکتبی و اسلامی فراهم کند و زمینه خدمت بیشتر به مردم را فراهم سازیم.
کارهای هیجانی بدون پشتوانه فکری و عقلی را نمی شود کار انقلابی و جهادی تلقی کرد، مفهوم کار انقلابی یعنی کار با فکر و تدبیر به علاوه ی تلاش مضاعف، یعنی وقتی طرحی حساب شده و دقیق برای رفع معضلی ریخته می شود، مسئولان اجرای طرح با نظارت صحیح، به گونه ای کار را به سرانجام برسانند که در برابر عملکردشان پاسخگو باشند.
فرق بزرگ انسان با سایر موجودات عالم در این است که انسان از موهبت بزرگ « عقل» برخوردار است و بر خلاف سایر موجودات که تسلیم غریزه هستند ، او با استفاده از این امتیاز بزرگ دارای اراده و اختیار و قدرت تصمیم گیری است،  استفاده ی درست و بهینه از فرصت ها برای نظم بخشیدن به هر اقدامی با تکیه بر اصل نظارت ، امری ضروری و انکار ناپذیر است.
هزینه ها و برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها وقتی در عمل به سمت هدفی تعیین شده حرکت می کند که اصل نظارت با تمام جدیت و هشیاری اعمال شود، در غیر این صورت نه تنها اهداف تعیین شده در حد شعار باقی می ماند، بلکه بدتر از همه ، نتیجه همه ی تلاش ها و اقدامات و هزینه ها و... در جهت مغایر و متضاد با هدف از کار در می آید.
اکثر اخبار ناخوشایندی که از عملکرد ضعیف یک عده از مسئولین در سطح جامعه می شنوید همه از عدم رعایت اصل نظارت حکایت دارد. انقلابی عمل کردن یعنی درست نظارت کردن، انقلابی عمل کردن هرگز به معنای توسل به اقدامات غیر قانونی نیست . هر نیروی انقلابی باید تلاش کند تا نتیجه کاری که انجام می دهد تقویت نظام باشد نه این که انقلاب را در معرض پرسش  قرار دهد.
انقلابی عمل کردن به معنای عدم صبوری در برابر مخالف نیست، ، انقلابی عمل کردن تناسب زیادی با ارزش ها و آرمان هایی دارد که از ابتدای انقلاب تا امروز مورد توجه مردم بوده است ، توجه به اقشار ضعیف یکی از آرمان های انقلاب اسلامی بوده است، انقلابی کسی است که در مقابل گرسنگی توده های مردم احساس مسئولیت می کند و برای کمک به محرومان به دنبال راه چاره ای انقلابی و جهادی است. به عنوان یک انسان انقلابی همواره تلاش کنیم تا به امید خدا هیچگاه هیچ خدشه ای به استقلال کشور وارد نشود .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.