ترشیز، انتخابات مجلس، پیشرفت و دیگر هیچ

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضابی تقصیر
در بعض نقاط کشور شاهد نوعی تعامل میان نیروهای سیاسی آن منطقه برای عمران و آبادی زادگاهشان هستیم. مثال‏های فراوانی برای این مدعا می‏توان ارائه کرد. کافی است نگاهی به نقشه بیاندازیم و پیشرفت همسایگان خطه کهن ترشیز را در این چهار دهه بررسی کنیم.

همین نگاه را می‏توان به بعض شهرستان‏های سه استان خراسان انداخت و دید که بعض شهرستان‏ها به لطف همکاری و هماهنگی میان نیروهای بومی و نیروهای مهاجر و متنفذین آن دیار در رده بومی و استانی و ملی، طعم شیرین توسعه و بالندگی را به نحو ویژه‏‏ای چشیده‏اند. خطه ترشیز چرا این وضعیت را ندارد؟

علیرغم این که ترشیز در دو دوره اخیر دو نماینده مختلف از دو جناح سیاسی داشته است، ولی باز هم اختلافات حیدری و نعمتی وجود دارد. به قول ظریفی در دیار ترشیز دو طیف اصلاحات و اصولگرا وجود ندارند، هر چه هست حامیان همان حیدر و نعمت هستند. ترشیز کهن چهره‏های متنفذ در رده ملی و استانی کم ندارد. معادن خاص خود دارد. توانمندی‏های نابی در حوزه کشاورزی و گردشگری و صنایع تبدیلی دارد. مراکز آموزش عالی و حوزه‏های علمی فعالی دارد. سرمایه‏داران خوب و تاثیرگذاری هم دارد. شهرک صنعتی دارد و حداقل روی کاغذ تعداد قابل توجهی شرکت تعاونی و کارخانه و انواع کارگاه‏ها دارد.

 با این همه ترشیز هنوز  شاهد نشستن باز پیشرفت و توسعه بر شانه خود نیست. هنوز یک فرودگاه برای مردم این دیار یک رویاست. حتی وقتی بخش خصوصی در این حوزه کاری می‏کند، با سردی مواجه می‏شود. هنوز رسیدن خط راه آهن به ترشیز یک رویاست. دو بانده شدن خیلی از محورها یک آرزوست. هنوزهای زیادی برای پیشرفت ترشیز می‏شود ردیف کرد و برشمرد. کاش نمایندگان ادوار خطه ترشیز خاطراتشان را در باب توسعه منطقه منتشر کنند. در این میان محمد رضا خباز با چهار دوره حضور در مجلس خاطرات بیشتری برای عرضه دارد. بعد از او احمد بلوکیان می‏تواند خاطرات دو دوره حضورش در مجلس را به زیور طبع بیاراید.

 حسن زاده  و اسماعیل‏نیا و بنیادی هم در حد خود به اندازه یک دوره خاطراتی برای انتشار دارند. کاش شادروان عربی هم خاطراتش را منتشر می‏کرد. بیایید نوشتن خاطرات در باره توسعه و پیشرفت خطه ترشیز را از زاویه سیاست بنگریم. تاکنون در هفت دوره مجلس شاهد حضور نماینده‏ای چپ اندیش و اصلاح‏طلب از این دیار در مجلس بودیم. راست اندیشان یا همان اصولگرایان سه نوبت این حضور را تجربه کرده‏اند. کاش دو طیف چپ و راست یا همین اصلاح‏طلب و اصولگرا برابر مدت حضور نمایندگان متمایل به آنان در مجلس دست به قلم می‏شدند و کارهای کارستانشان را برای رای‏دهندگان و آیندگان منتشر می‏کردند.

 در هر حال موارد ذیل برای نماینده منتخب خطه ترشیز در مجلس یازدهم طرح می‏شود. یقین هنوز برای ارائه پیشنهاد به منتخب مردم ترشیز در دوم اسفند زود است. تا آن زمان شاهد انتشار دو شماره دیگر از این نشریه خواهیم بود. طرح کلیات مورد نظر به درد کاندیداهای محترم رقابت‏های یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‏خورد. ایشان با بخشی از مطالبات مردم از زبان این نشریه آشنا خواهند شد. یکی از این کاندیداها منتخب مردم برای رفتن به بهارستان است و چه خوب است از الان خودش و اتاق فکرش با این قبیل مسایل آشنا باشند و اگر آشنا هستند دقیق‏تر از قبل به آنها توجه کنند.

1- توسعه پایدار ترشیز بر اساس تولید و بر پایه سیاست‏های اقتصاد مقاومتی

توجه استراتژیک رهبر فرزانه انقلاب بر محوریت تولید ملی در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی کشور در تمامی بیانات ایشان مشهود است، ترشیز کهن برای توسعه نیازمند توجه عملی به اقتصاد مقاومتی است. توجه به رشد سرمایه‌گذاری داخلی، فراهم کردن زمینه برای حضور مؤثر بخش خصوصی قدرتمند و توانمند، توجه به مرغوبیت و کیفیت محصولات منطقه، لزوم نوآوری، ابتکار و روزآمدی در تولیدات مختلف، اتمام طرح‌های نیمه‌ تمام، اجرای کامل سیاست‌های حمایتی از تولید، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی و برنامه‌ریزی برای رشد بخش تعاون از نیازهای ترشیز عزیز در مسیر نیل به توسعه است.

2- نجات صنعت ترشیز و حل مشکل بی‏کاری

همانطور که عرض شد ترشیز برای توسعه توانمندی‏های فراوانی دارد. یکی از  توانمندی‏های وجود دو شهرک صنعتی در کنار انواع ظرفیت‏های صنعتی و معدنی است. با این بضاعت به راحتی می‏توان منطقه را تبدیل به قطب صنعتی استان و یکی از قطب‏های صنعتی طرح شرق کشور کرد. البته در حال حاضر متاسفانه تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعتی خطه ترشیز بدلیل مشکلات ارزی و مالی با چالش‏های مختلفی مواجه‏اند و بعضاً تعطیل شدن را هم تجربه کرده‏اند. شایسته است مسئولان به طور اعم و نماینده به طور اخص، نسبت به بررسی علل رکود، موانع اشتغال، کمک به تسریع، تکمیل و راه اندازی واحد‌های تولیدی، بررسی مشکلات واحد‌های تولیدی با دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان و کمک به صادرات کالا اهتمام ویژه ای داشته باشند.

3-  لزوم استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان در کانون‏های تصمیم ساز منطقه

در بیانیه گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری تأکید بسیار زیادی بر مسئله جوانان و محوریت آنها داشته‏اند، اکنون همه جا تبلیغ بر روی استفاده از جوانان است و تجربه هم نشان داده در هر جا که به این قشر از جامعه اهمیت قائل شده و اعتماد شده عملکرد نسبتاً خوبی داشته‏اند. ترشیز جوانانی متعهد و بانشاط و باهوش و مستعد کم ندارد. اکنون توقعات از مجموعه مدیران شهرستان و استان بالا رفته و انتظار آن می‏رود تا با بکارگیری جوانان و بانوان در کانون‌های تصمیم ساز سه شهرستان ترشیز (بعلاوه منطقه کوهسرخ) روح امید و لطافت جوانی را در کالبد این خطه اهورایی دمیده شود. البته لطفاً جوانان و بانوان مورد نظر از اقارب و خویشان مسئولان نباشند.

4- پیشینه درخشان تاریخی و مذهبی خطه ترشیز و رونق صنعت گردشگری

سه شهرستان ترشیز (بعلاوه کوهسرخ که به زودی شهرستان شدنش را جشن خواهد گرفت) از منظر سبقه باستانی و تاریخی و مذهبی چونان نگینی تابناک در صنعت گردشگری خراسان رضوی می‏درخشند. هر یک از این چهار شهرستان دارای توانمندی‏های خاص و جالبی برای شکوفایی صنعت گردشگری است. این مهم حداقل در 20 آیتم گردشگری از زیارت تا اکوتوریسم، از گردشگری سلامت تا گردشگری ورزشی قابل رصد است. به این همه جایگاه سوغات را در عمران و آبادانی هر منطقه محاسبه بفرمایید. خطه ترشیز حداقل دارای 100 عنوان سوغاتی است. بایسته است کارگروهی مشترک این همه را از منظر توسعه آمایش نماید.

5- توجه به کشاورزی و باغداری و دامداری و صنایع تبدیلی از نوع مدرن و صنعتی

خشکسالی کمر کشاورزی این خطه را شکسته است. روزگاری طرح‏های آبخوانداری مطرح بود. زمانی تاکید بر لایروبی قنوات می‏شد. ترشیز باید با کشاورزی سنتی وداع کند. الگوهای کشت باید بر اساس میزان آب منطقه تغییر کند. باید اهمال کاری و نگاه‌های سلیقه‏ای و فاقد کارشناسی پرهیز کرد. جای جای ترشیز لیاقت مطرح شدن برای یک محصول یا صنعت تبدیلی و بسته‏بندی را داراست.کشاورزی و باغداری و دامداری و صنایع وابسته به این سه حوزه نیازمند یک نگاه جدید و متفاوت با گذشته است. نگاهی که به مکانیزاسیون معتقد باشد. نگاهی که صنوف فعال در این حوزه بر اساس آنان بتوانند راحتتر تولید کنند.

6-  محیط زیست ترشیز چشم انتظار توجه هر چه بیشتر

محیط زیست یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه است. محیط زیست ترشیز امروزه با تهدیدات جدی روبه‌رو است. آیندگان امروز و دیروز ما را به قضاوت خواهند نشست. شایسته است به گونه‏ای رفتار کنیم که طبیعت منطقه تغییر نکند. به جای کویرزدایی باعث کویرزایی نشویم. معضل آب در بند قبلی هم مورد اشاره قرار گرفت. این معضل همواره باید یکی از دغدغه های اصلی مسئولان ترشیز به طور اعم و شخص نماینده به طور اخص باشد تا از بروز مشکلات قابل پیش بینی بعدی، از جمله جیره بندی آب جلوگیری بعمل آید. جلوگیری از تخریب مراتع و درختان و پیگیری پرونده های قضایی مربوط به زمین خواری ضروری است.

7- ورزش حلقه مفقوده توسعه ترشیز

بدون شک ورزش موتور پیش‏ران جوانان و انگیزه‏ای برای امیدوار ماندن نسلی است که در تکاپوی دیده شدن و تخلیه انرژی مثبت خود است. اما انگار این تعابیر تاحدی برای بسیاری از نقاط ترشیز بیگانه است! عدم وجود تیم‏های حرفه‏ای لیگ برتری در بسیاری از رشته یکی از ایرادات ورزش ترشیز است. زیرساخت‏های خوبی در این زمینه موجود است که نیازمند ساماندهی می‏باشند. ورزش روستاها و اقشار مختلف و به خصوص جوانان و بانوان باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند. توسعه ورزش همگانی، افزایش سازمان‌های مردم‌نهاد ورزشی و  اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی  نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

8-  ترشیز خسته از سیاست‏زدگی و نگاه‏های جناحی و انتخاباتی

یکی از مهمترین چالش‌های ترشیز در گذر ایام بحث سیاست‏زدگی و فشار دوستداران این عرصه بر کانون‌های تصمیم‏ساز در جهت تامین منافع شخصی و حزبی و جریانی ایشان است. در گذر زمان شاهد بودیم که توسعه و پیشرفت ترشیز دستخوش بسیاری از ملاحظات درست و نادرست سیاستمداران منطقه قرار گرفت. از این زاویه می‏توان انتصابات، ترجیحات، اولویت بندی‌ها، اختصاص ردیف بودجه های مالی و موضع گیری‌های مختلف بر اساس منافع ملی و مردمی را مورد کنکاش و بررسی قرار داد. برخی همواره در صدد قدرت طلبی و تغییر توازن قدرت و سنگین کردن کفه ترازوی حطیف و جریان مطبوع خود بودند. کاش این مهم از ترشیز رخ بر بندد.

9 – تبدیل ترشیز به قطب گردشگری سلامت

حل مشکلات حوزه درمان در ترشیز ضروری است. خدا را شکر مجمع خیرین سلامت اقدامات بسیار تاثیرگذاری در بسط و گسترش شبه بهداشت و درمان در مفهوم کلی داشته است. بایسته است هر چهار شهرستان ترشیز (کاشمر و خلیل‏آباد و بردسکن بعلاوه کوهسرخ) از این منظر با توجه به اعتبارات و زیرساخت‏ها و توان مجع خیرین سلامت آمایشی در حوزه بهداشت و درمان داشته باشند. این منطقه می‏توان قطبی برای شهرستان‏های اطراف ترشیز باشد. ولی هنوز اثری از بیمارستان تامین اجتماعی در منطقه نیست. ارتقای کیفیت خدمات به بیماران و در پی آن افزایش رضایت آنان توصیه می‏شود. 

10-  توجه خاص به مراکز علمی ترشیز از مدرسه تا حوزه و دانشگاه

ترشیز در سپهر تاریخ خراسان بزرگ به عنوان ناحیه‏ای عالم‏خیز مطرح بوده است. شخصیت‏های متأخر چون عمیدالملک کندری و شخصیت‏هایی متقدم چونان دکتر شمس شریعت تربقان شاهدانی بر نخبه پروری این خطه است. تحصیل هزاران دانشجوی بومی و غیر بومی در مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی، و در کنار آنها وجود هزاران دانش آموز از ریوش تا گندم بر و از نای تا درونه نشانه روح بالندگی این مرزوبوم و توان آن برای آموزش و تولید علم است. به این همه وجود حوزه‏های علمیه را باید افزود. این همه بضاعت باید مورد توجه قرار بگیرد. بایسته است دغدغه‏های اموزش و پرورش و دانشگاه‏ها و حوزه‏های علمیه بر طرف شود.

آنچه که امروز بیش از هر چیز به قشر دانش‏آموز و دانشجو و حتی طلبه آسیب وارد می‌کند، نداشتن دغدغه دانستن و آرمان برای آینده است، پیوند اینان با جامعه نباید در حد یک شعار باقی بماند. طالبان علم چه در مدرسه و دانشگاه و حوزه باید با عشق به ترشیز به مبادی پیشرفت و توسعه بیاندیشند. ترشیز برای بالندگی به نیروهای متخصص دوستدار این خطه نیاز دارد. نشاط بخشی به فضای علمی فرهنگی مدارس و حوزه‏ها و دانشگاه‌ها، و توجه به ظرفیت‌ها، ایده‌ها و مطالبات توصیه می‏شود. امید این ده مورد، مورد استفاده کاندیداهای محترم یازدهمین دوره رقابت‏های انتخابات مجلس قرار بگیرد. در یادداشت‏های بعدی به موارد دیگری اشاره خواهد شد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.