شورای پنجم و سومین رئیس در تلاش برای معنای شفافیت

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 
اصلاحات در رقابت‏های پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر کاشمر برنده بود. اکثریت اصلاحاتی این شورا در همان بدو ورودشان جایگاه شهردار اصلاح‏طلب را محکم کردند. انتخاب مجدد وی به عنوان شهردار با چهار رای اکثریت  به حدی محکم بود که وقتی یکی از این چهار نفر به جمع اقلیت پیوست،

  متزلزل نشد. البته جلسات شورای اسلامی شهرمان به خاطر تضارب آراء و اختلافات سلایق به دستور مقام قضایی غیر علنی اعلام شد. شورای پنجم شورایی جالب و خاص است. در نوع خود کم نظیر محسوب می‏شود. یک روحانی در کنار دو چهره دانشگاهی و دو چهره فرهنگی و یک کارمند شهرداری و یک پزشک ترکیب جالبی برای خدمت به شهر و شهروندان محسوب می‏شود.

این ترکیب به هر دلیل به دو گروه اکثریت و اقلیت تقسیم شدند. این تقسیم دو بار اتفاق افتاد. بار اول خباززاده یکی از چهار اصلاحاتی به عنوان رئیس انتخاب شد. حسب باور جناحی جمع هیئت رئیسه هم از همین طیف انتخاب گردید. اقلیت هم در انتخاب شهردار و هم در انتخاب هیئت رئیسه به تمام معنا در اقلیت بودند. وقتی حسن اعمی بحث شفافیت را مطرح کرد ، اوضاع کمی تا قسمتی تغییر کرد. او با آراء و نظراتش هم طیفانش را به چالش کشید. در سپهر سیاسی دیارمان این مهم مطرح گردید که عضو یک تشکیلات باید به دنبال منافع تشکیلات باشد؟ یا حق دارد با اعتقاد به مرام سیاسی‏اش سئوالاتی برای شفافیت مطرح کند؟ از منظر سیاسی مهم همان اعتقاد به مرام سیاسی است. ولی برخی معتقدند که نیروی یک تشکیلات باید تابع باشد.

اما پرچمدار شفافیت در شورای پنجم شهرمان در تلاش خود برای همراهی یاران دوران انتخابات شوراها موفق نبود. شهردار هم از شفافیت می‏گفت و تابع نظر تشکیلات بود، این شد که شفافیت بدل به سکه رایج در میان بده و بستان‏های کلامی و نوشتاری اکثریت و اقلیت شد. اعمی خواهی نخواهی عضوی از اقلیت دیروز محسوب شد، عضوی که با حضورش اقلیت را تبدیل به اکثریت کرد و اکثریت دیروز را بدل به اقلیت کرد. این مهم باعث شد شورای اسلامی شهر کاشمر یا به تعبیر برخی اعضای ویلای خیابان خرمشهر، رئیسی جدید و هیئت رئیسه‏ای جدید را تجربه کنند. حسن اعمی جانشین خباززاده شد. اصلاح‏طلبی جانشین اصلاح‏طلبی دیگر شد. از این به بعد ماراتنی تلخ را شاهد بودیم. اکثریت در برنامه‏های شرکت داشتند که اقلیت در آن حضور نداشتند.

و اقلیت در برنامه‏های بودند که اکثریت نبودند. غیر علنی شدن جلسات آن هم برای مدتی طولانی امری بی‏نظیر در عمر ویلای خیابان خرمشهر از زمان استقرار شورای اسلامی شهرمان در آن بود. از این قبیل امور بی‏نظیر و کم نظیر موارد دیگری هم قابل اشاره است. مثلاً نوع تعامل شهرداری و شورا خیلی خاص و در خور بررسی است. کیفیت تشکیل کمیسیون‏ها و اداره هر یک و میزان اعتبار آنها و یا حتی پرداخت حق‏الزحمه‏ها قابل توجه بود. سئوالات اکثریت شورا از شهردار هم در نوع خود جالب بود. ورود ناظران به نوع تعاملات شورا و شهرداری هم جالب بود. الغرض همه چیز در شورای پنجم جالب است. همه هم مسیرهای قانونی را برای طرح موضوعات خود طی می‏کردند و خدا را شکر هیچ مسیری غیرقانونی در بحث طرح مسایل طی نشد.

با این همه اگر سری به درگاه الکترونیکی شورای اسلامی شهر کاشمر بزنید، متوجه می‏شوید ظاهراً هنوز حسن اعمی رئیس این شوراست. نقل است که بعد از استعفای ایشان از ریاست یک چهره دانشگاهی دیگر به عنوان رئیس شورای اسلامی شهرمان انتخاب شد. احمد غزنوی قصونی در غیاب حسن اعمی توانست با شش رای به عنوان سومین رئیس شورای اسلامی شهرمان در دوره پنجم فعالیت این شورا انتخاب شود. آیا شورای اسلامی شهرمان در این دوره چهارمین رئیس را به خود خواهد دید؟ هر چه هست برخی اشاره کردند که بعد از پانزده سال ریاست شورای اسلامی شهرمان به یک اصولگرا رسید. آیا در دوره ایشان شاهد تحولی در ارتباطات شورا و شهرداری خواهیم بود؟ آیا جلسات شورا علنی خواهد شد؟

کاش غزنوی اولین نشست مطبوعاتی خود را با اجازه اعضای شورا برگزار کند و به بیان دیدگاه‏هایش بپردازد و کمی در باره علت استعفای حسن اعمی سخن بگوید. کاش اعمی خاطرات خودش از عضویت در شورای اسلامی شهرمان را بنویسد و منتشر کند. کاش خاطراتش را از زمانی که تصمیم به ثبت‏نام در رقابت‏های انتخاباتی گرفت، شروع کند. کاش بنویسد که چگونه به لیست اصلاحات برای تبلیغات راه یافت. کاش سخن آشنا بگوید که چگونه نغمه آبادانی شهر را سر داد و توانست جزو معتمدین شود و کاش بگوید چه فراز و نشیبی طی کرد تا از ریاست استعفا بدهد. کاش اعمی بگوید که از چه تاریخی از عنوان دکترا  استفاده کرد و چرا در برهه ای خاص به خاطر استفاده از این عنوان مورد مواخذه قرار گرفت.

البته در کل کاش شورائیان ادوار مختلف خاطرات خودشان را از نحوه خدمت به شهر و شهروندان بنویسند و منتشر کنند. با ادای احترام به اعضای سابق شورا که رخ در نقاب خاک دارند، امید زندگان در این باره همتی بکنند. تاکنون افرادی چون شبیری، عابدی، احمدپناه و اعمی به عنوان چهره‏های دانشگاهی به ریاست شورا از دور اول تاکنون رسیده‏اند. چرا اینان در دوره ریاستشان به استعفا فکر کردند و بعضاً استعفا دادند؟ برخی قصد کاندیداتوری برای انتخابات مجلس داشتند. آن برخی دیگر چرا این کار را کردند؟ آیا غزنوی هم به فرجام استعفا خواهد رسید. امید تعامل شورای شهر و شهرداری روزبه‏روز برای مردم قابل حس تر و پررنگتر شود. کاش شاهد رخدادهای خوب و خوش در حوزه مدیریت شهری باشیم.

یقین نیروهای خدوم ویلای خیابان خرمشهر می‏دانند این میزها و مناصب و پست‏ها و مقام‏ها به کسی وفا نکرده است که اگر وفا می‏کرد جایگاه‏ها و سمت‏ها به این چهره‏های خدوم نمی‏رسید. یقین این عزیزان هیچکدام ابوالمشاغل نیستند و در نهایت دقت به وظایفشان عمل می‏کنند. بار دیگر آرزومندیم این عزیزان دست به قلم شوند و خدمات و خاطراتشان را بنویسند و برای اطلاع شهروندان منتشر کنند. یقین نوع تعاملات اینان با هم الگوی خوبی برای همه است. در ضمن انتخاب غزنوی با شش رای بیانگر این است که در شورای اسلامی شهرمان دیگر اکثریت و اقلیتی نیست. شاید هم باشد؟ اعمی به عنوان اقلیت در کنار شش نفر دیگر به عنوان اکثریت! امید بهترین‏ها برای شورای شهر و شهرداری و شهرمان رخ بدهد. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.